Кожен день ми стикаємося з піктограмами - графічними символами, які позначають різні предмети, дії та явища. Без цих символів ми вже не уявляємо собі наше життя. Припустимо, з якоїсь фантастичною причини зникнуть всі дорожні знаки. У світі зараз же запанує хаос.
Але ми ніколи не замислюємося про те, хто придумав ці піктограми і коли вони з'явилися на світ. Дизайнер Ярослав Трофимов вважає, що джерела всіх сучасних графічних символів мають дуже давнє походження.
"Все графічні символи походять від наскального розпису древніх людей і від товарних знаків, якими гончарі позначали глиняний посуд, - підтверджує Ярослав Бондаренко, старший викладач Київського національного університету технологій та дизайну. - Це універсальна мова, він елементарний і тому зрозумілий для всіх".
Давайте спробуємо розібратися, як виникли найвідоміші піктограми сучасності, який сенс вони спочатку несли і як змінювалося їх сприйняття з часом.
СИМВОЛИ НЕБЕЗПЕКИ
Знаки небезпеки виявилися настільки успішними дизайнерськими рішеннями, що відразу було взято на озброєння масовою культурою.
РАДІОАКТИВНІСТЬ. Піктограму винайшов в 1946 році інженер радіаційної лабораторії університету Каліфорнії в Берклі Сірілл Орлі. Згідно з легендою, Орлі символічно зобразив вибухи елементарних частинок. Але, як це часто буває, авторство Орлі заперечується.
Спочатку знак був пурпурним на блакитному тлі. Сірілл Орлі вибрав пурпурний колір тому, що він використовувався для маркування особливо цінних матеріалів. А блакитний колір додав просто для контрасту. Але так як блакитний фон не використовується на застережливих знаках (і до того ж швидко вицвітає на відкритому повітрі), на початку 50-х його замінили на жовтий.
ОБЕРЕЖНО, ЯД! Череп - старовинний символ смерті. В СРСР це зображення використовувалося технічними службами як знак, що попереджає про небезпеку. Військові позначали черепами склади боєприпасів. Цивільні служби - високовольтні дроти і трансформаторні будки (в поєднанні зі знаком блискавки). Череп з перехрещеними кістками - міжнародний символ отрути, яким маркуються ємності з отруйними речовинами. Згідно поширеній думці, цей символ перекочував в аптекарські символіку з чорного прапора піратів "Веселого Роджера", який використовувався для залякування команди корабля, який збиралися атакувати пірати. Але Ярослав Трофимов вважає, що це не зовсім вірно: "Спочатку" Веселий Роджер "був міжнародним прапором, який використовувався в тих випадках, коли на борту спалахувала епідемія".
ЗНАК БІОЛОГІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ. Був розроблений в 1966 році хімічною компанією Dow Chemical для маркування своєї продукції. Ідея символу належить інженеру по навколишньому середовищу Чарльзу Болдуїну. В інтерв'ю, яке Болдуін дав порталу Гарвардського університету, він згадує про те, що символ з десятком інших варіантів був протестований по всій країні і виявився самим впізнанним. "Гострі форми символізують агресію, а якщо вони виставлені гострими кінцями назовні - ще і небезпека. Яскраво-помаранчевий колір видно при будь-яких погодних умовах", - коментує символ Лілія Бондаренко, доцент Київського національного університету технологій та дизайну.
ЗНАК ДОЛАРА
Існує кілька версій походження найпопулярнішої в світі піктограми. Перша викладена в культовому романі Ейни Ренд "Атлант розправив плечі". (До речі, в наступному році виходить голлівудська екранізація, поставлена колишнім киянином Вадимом Перельманом.) Відповідно до цієї версії, знак долара створений з букв U і S - абревіатури United States. Друга належить американському вченому початку XX століття Флоріанові Кейджорі. У другому томі "Теорії математичних позначень" учений пише, що символ виник з букв P і S. Цим скороченням традиційно позначалися найпоширеніші грошові одиниці того часу - песо і піастри.
Ця теорія здається найбільш правдоподібною. США як держава виникла в 1776 році, а знак долара використовувався в листуванні американських колоністів з початку 70-х років XIX століття. Але авторство найперших документів, які містить в тексті знак долара, сьогодні вже неможливо встановити. Найраніша рукопис, чий автор не викликає сумнівів, датована 7 жовтня 1790 року. Цей лист видного американського політика рубежу XIX - XX століть Вільяма Селлівана.
ПОБУТОВА ТЕХНІКА
Є символи, які добре вивчені і описані в літературі. Як, наприклад, радянські - серп, молот, червона зірка. Історія походження інших піктограм (як, наприклад, значок "копірайта") ставить в безвихідь навіть фахівців і стає предметом гарячих дискусій . А є символи, які ніким не досліджувалися, хоча вони знайомі кожному школяреві. Це значки Play і Stop, які перекочували в інтернет з аудіо- та відеотехніки.
Хто придумав ПІКТОГРАМА PLAY? Історія цих символів - трикутника і квадрата - бере початок в німецькій школі дизайну "Баухаус" (1919-1933 рр.). Одним з провідних викладачів школи був російський живописець Василь Кандинський. Він вивчав вплив кольору і найпростіших форм на сприйняття людини. Згідно з його теоріями, квадрат - це стійка, нерухома форма, а трикутник (як похідне від стрілки) символізує рух. Роботи Кандинського та інших теоретиків "Баухауса" лягли в основу розробок промислових дизайнерів в 60-70-х роках.
Геометричні фігури стали міжнародними стандартами для позначення кнопок в 1973 році. Саме тоді DIN - Німецький інститут по стандартизації - оприлюднив опис вимог до апаратурі високої точності звучання Hi-Fi (High Fidelity). Цей документ називався DIN 45 500. При цьому окремі символи використовувалися в перших серійних магнітофонах ще в 50-х роках. Але хто саме першим запропонував помістити прості геометричні фігури на клавіші магнітофонів і програвачів?
Коли в 30-40-х роках на американському ринку почали масово з'являтися електричні побутові прилади, такого поняття, як промисловий дизайн, ще не існувало. А тому для маркування техніки індустрія просто адаптувала древні символи. "Сьогодні визначити авторів піктограм, які використовуються в дизайні побутової техніки, практично неможливо", - упевнений Ярослав Трофимов. Але це не зовсім так.
"До того, як з'явився стандарт DIN 45 500, символи на кнопках дублювалися написами, - розповідає Анатолій Бичков, голова Київського клубу филофонистов. - Перший магнітофон, в якому все клавіші були марковані сучасними символами, з'явився в 1964 році. Це був найперший в історії побутовий касетний магнітофон масового виробництва фірми Philips ".
Якщо ми звернемося до історії бренду, то дізнаємося, що компанія Philips добилася успіху на міжнародному ринку не в останню чергу завдяки дизайнерським розробкам. Вони стали революційними для свого часу. Бюро індустріального дизайну (Concern Bureau Vormgeving) компанії було створено в місті Ейндховен в 1960 році. Під керівництвом Рейну Веерсема, який очолив бюро, і був розроблений дизайн першого "кассетника". Хоча дизайнерські стандарти для техніки Philips були затверджені Кнутом Айраном (1966 рік), саме Веерсема першим запропонував використовувати ці символи.
ВСЕ ВКЛЮЧЕНО. Піктограма Power прикрашає кнопку харчування кожного електроприладу. Але походження цього символу теж неоднозначно. На перший погляд може здатися, що піктограма зображує палець, який натискає кнопку. Але це самий поверхневий варіант трактування. На думку Ярослава Трофимова, символ бере початок в історії зв'язку, коли для передачі повідомлень за допомогою азбуки Морзе використовувалися електричні телеграфні апарати. Піктограма зображує процес, коли ключ телеграфу замикає електричний ланцюг. Тільки це "вид зверху" - з точки зору телеграфіста. Втім, кожен з вас може при бажанні придумати власний варіант.
алегоричні ПІКТОГРАМИ
У цю групу піктограм ми відібрали ті символи, які з часом змінили початкове значення.
СЕРЦЕ. Піктограма вперше була використана в Древній Греції між 600 і 400 роками до н. е. Спочатку використовувалася для позначення музичного інструмента - ліри. Але з часом стала символом сексу, а в новий час - любові.
Так як форма піктограми мало схожа на зображення серцевого м'яза, варіантів походження цього символу немало. Наприклад, американський психолог Гальдіно Пранзароне вважає, що піктограма зображує жіночі сідниці. І це ще не сама курйозна теорія. "Більшість подібних пояснень не витримує критики, - вважає дизайнер Микола Абраменко. - Відкрийте довідник по емблематиці - там написано, що символ серця повторює форму листа сільфія". Сільфій, або лазер, був лікарською рослиною сімейства зонтичних, яке повністю зникло в I столітті н. е. Про це повідомляє Пліній Старший: "На пам'яті нинішнього покоління було знайдено одну-єдину рослину, яку послали імператорові Нерону як дивину". Крім іншого, сільфій застосовували як протизаплідний засіб, тому в античному світі він міцно асоціювався з Еросом.
У XV столітті це зображення перекочувало на гральні карти Тароччи як масть "черви". А остаточно зміцнилося в масовій культурі в 1910 році, коли піктограма стала офіційним символом Дня св. Валентина.
Параграф. У Росії і країнах Східної Європи знак параграфа символізує силу і букву закону. Параграф нерідко прикрашає логотипи юридичних фірм. А в Польщі взагалі є символом кримінальної поліції - її співробітники носять службові жетони з цим знаком.
"Параграф далеко не завжди асоціювався з юриспруденцією, - вважає Геннадій Заречнюк, дизайнер шрифтів. - Спочатку це був знак пунктуації, причому один з найбільш древніх. Прародитель сучасного параграфа з'явився в IV ст. До н. Е. Він зображувався у вигляді короткої горизонтальної лінії , яка відділяла рядки один від одного. Вперше цей знак пунктуації використовував Аристотель - для того, щоб відзначати в тексті перехід від однієї теми до іншої ".
У сучасному вигляді знак параграфа з'явився на початку XVIII століття в Німеччині для позначення номера розділу. Невідомий автор отримав новий символ, поєднавши дві букви S. На думку дослідників, мова йде про множинної формі німецького слова Satz (фраза, пропозиція). Таким чином, новий знак параграфа сполучав в тексті кілька фраз, об'єднаних загальним змістом.
СКРИПКОВИЙ КЛЮЧ. Технічний значок, який кілька століть назад використовувався для нотного запису, у наш час символізує музику як таку. Наприклад, скрипковий ключ зображений на логотипі фірми "Мелодія" - найбільшого виробника пластинок в СРСР і компакт-дисків в Росії.
"Ключ є графічним позначенням ноти" соль "і символічним зображенням скрипки, - розповідає музикознавець Лідія Назаренко. - Він з'явився, коли виникла інструментальна музика, в першу чергу скрипкова - в епоху між пізнім Відродженням і раннім Бароко (XVI - початок XVII століття). до цього виконувалися переважно вокальні твори і для них використовувався особливий нотний запис. Нова музика вимагала нових графічних символів ".
І хоча історія музики ретельно вивчена, вчені до цих пір не можуть назвати автора сучасного зображення скрипкового ключа. Вперше символ з'явився в нотних записах французьких композиторів XVI століття, авторство яких так і не вдалося встановити. (Перший час ключ так і називали - "французький".) Ми тільки знаємо, хто придумав саму систему нотного запису. Це зробив бенедиктинський чернець Гвідо з Ареццо (995-1050). На початку нотного рядка він ставив позначення ноти, з якої починалася мелодія. Буква G, якою позначається нота "сіль", стала прообразом скрипкового ключа.
ЗНАКИ ВІРТУАЛЬНОГО СВІТУ
Ви, напевно, здивуєтеся, але електронна пошта - не єдина область застосування "собачки". Спочатку це був комерційний символ, який використовувався в діловому листуванні з XV століття.
"СОБАЧКА" - ДРУГ ЛЮДИНИ. Вперше згадується як старовинна іспанська міра ваги - арроб (дорівнює 12 кг). У анонімної рукописи 1448 року запис про продаж 1 арроба пшениці позначено таким чином: "Trigo @ 1". У Флоренції XVI століття "собачка" використовується вже як міра об'єму для позначення 1 амфори вина. (1536 рік.) А починаючи з XVIII століття, символ широко використовується в англійських платіжних документах як скорочення від "Аt". Що означає (в даному випадку) - "продано за такою-то ціною".
Але у прийменника "at" є і інше значення, які вказує на приналежність. Саме в цьому значенні значок "собачки" використовується в електронній пошті. Наприклад, адреса [email protected] означає, що електронну поштову скриньку rosovetskiy знаходиться на інтернет-ресурсі segodnya.ua.
У наших степах значок @ з'явився тільки в 80-х роках з першими комп'ютерами. Коли ви його включали, "собачка" з'являлася в якості заставки на моніторі. На жаль, історія не зберегла ім'я комп'ютерника, який першим звернув увагу на схожість символу з собакою.
ПОСМІХНІТЬСЯ, С ВАМИ ЖАРТУЮТЬ. На авторство смайлика претендують багато. Так що будемо розбиратися з авторами самого життєрадісного символу в хронологічному порядку.
У грудні 1963 року американський художник Харві Болл, на замовлення компанії State Mutual Life Assurance Cos. of America, створив забавний логотип для корпоративної акції, спрямованої на підтримку співробітників. (Компанія переживала не найкращі часи.) Це був класичний, добре знайомий нам смайлик - усміхнена пика в жовтому колі. А через 6 років до ідеї графічного символу, який покликаний виражати позитивні емоції, прийшов письменник Володимир Набоков. "Треба придумати якийсь типографический знак, що позначає посмішку, - яку-небудь карлючку або дужку, що впала, якої я б міг супроводжувати відповідь на ваше запитання", - говорив класик в одному з інтерв'ю. Набоков не знав, що в цей же самий час американські хіппі позначали зображенням смайлика будинки і двері торговців наркотиками.
А в 1971 році черговий винахідник смайлика з'явився у Франції. Підприємець Франклін Луфрейні зареєстрував символ практично у всіх країнах світу (крім США) як знак, яким потрібно відзначати хороші новини в газетах. Але в ЗМІ смайлик не прижився. Найбільш благодатним поштою для нього став зароджується інтернет. У 1972 році символ починає використовуватися в PLATO. Комп'ютерна система віддаленого навчання стала одним з прообразів сучасної нам Всесвітньої мережі. Але позначати їм жарти в текстових повідомленнях почали тільки через 10 років - в 1982 році. Першим до цього додумався програміст американського університету Carnegie Mellon Скотт Феллман.
Якщо ви дивилися фільм "Форрест Гамп", то пам'ятайте, що за версією авторів фільму, смайлик винайшов герой Тома Хенкса. З Форрест Гампом вирішив посперечатися російський офіцер запасу ВМФ Віктор Петров. У квітні 1999 року він запатентував смайлик як інструмент психофізіології і навіть добився в суді заборони на використання символу компанією Siemens. Це цікавий прецедент, чому б не запатентувати зображення скрипкового ключа? Можна непогано заробити.
Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .
Хто придумав ПІКТОГРАМА PLAY?Але хто саме першим запропонував помістити прості геометричні фігури на клавіші магнітофонів і програвачів?
Це цікавий прецедент, чому б не запатентувати зображення скрипкового ключа?