18 липня 2017, 14:34 Переглядів:
Фото: Ю. Давидова.З Харкова щодня вивозять більше 5000 кубометрів сміття, доглядають за 12 млн газонів і клумб, тисячами дворів. Щодня цю роботу виконують тисячі харків'ян, які всупереч поширеній думці доводять, що їхня праця гідний великої поваги. "Сегодня" попрацювала з ними, прибираючи сміття, приводячи в порядок клумби та кущі.
На вул. Новгородської погляди дітвори прикуті до величезній машині з "залізними лапами". Малюки з великим інтересом спостерігають не тільки за складним механізмом, а й навантажувачем сміття Сергієм Грушко, який підганяє євроконтейнер на коліщатках до спецтехніки. "Залізні лапи" охоплюють сміттєвий бак і піднімають його по маніпулятору, роботу якого робочі регулюють спеціальним клапаном. На моніторі камери заднього виду за процесом з кабіни спостерігає водій сміттєвоза КП "Комплекс з вивезення побутових відходів" Андрій Тараненко, поруч з яким розташувалися ми. Чоловік каже, що влітку контейнери підвозити до машини легко, а ось взимку по снігу або восени, коли з мокрою листям вони важать 150-200 кіло, зітру
днікам КП доводиться туго.
З цією бригадою о 18:00 ми вирушили на роботу по пр-ту Науки і прилеглим
вулицями. Для Андрія Тараненко - це нова ділянка, який за ним закріпили чотири дні тому. В руках він тримає два аркуші формату А4 з роздрукованої чорно-білої картою. На ній синьою ручкою обведені потрібні локації, а в таблиці з адресами житлових будинків він позначає, скільки сміттєвих баків вивантажив за зміну з кожної точки. І таку сувору звітність йому потрібно вести кожен раз.
Андрій більше любить ранні зміни, які починаються о 3:00. Тоді наступний день він може провести з сім'єю і впоратися зі справами по дому.
"З нічної зміни повертався і збирав дитини спочатку в садок, потім в школу. Жене на 7.00 на роботу, вона не встигала. Я ж не поведу дитину, щоб у неї бардак на голові був. Треба ж це справа якось усунути . Папа їй хвости, гульки, коси заплітав. Вона з моєї косою могла ходити два дні точно ", - сміється Андрій і їде від двору до двору, вивантажуючи перші десятки сміттєвих баків.
Але не завжди робота сміттярів йде строго за наміченим планом. На другій годині роботи ми проїжджаємо повз двох сміттєвих контейнерів, які повинні були забрати в першу ходку. Але під'їзд до них перегородили два авто. Хлопці, щоб не втрачати часу, вирішили заїхати за цими відходами в наступний раз. По ходу розмови машина поступово заповнюється сміттям. Всього в неї поміщається 50-60 баків. Коли відмітка на манометрі досягає 12,5 тонни, з яких 7-8 тонн - це вага самої машини, вирушаємо на Дергачівський сміттєвий полігон для вивантаження. Дорога з центру міста туди займає близько сорока хвилин. Протягом зміни сміттєвозу на полігон потрібно навідатися двічі, тобто зібрати сміття з більше ніж сотні баків.
У в'їзду на полігон Андрій заповнює талон з даними машини, вказуючи обсяг сміття. Далі за справу береться напарник Сергій Грушко, який відповідає за розвантаження сміття. Порожня машина повертається в Харків близько опівночі і продовжує прибирання центру, тому що до ранку треба встигнути зробити другу ходку. "Здавалося б, що там складного? Їдь сміття вивозь. За великим рахунком, ну дали тобі карту, адреси всіх будинків - і їдь, куди хочеш. Але ж все залежить від багатьох факторів: починаючи від пробок на дорозі і закінчуючи форс-мажорними обставинами типу проколу колеса. Ось сьогодні, наприклад, виїхали о 18:00 з гаража і тільки о 19:00 були на точці ", - говорить Андрій.
як пояснив директор КП КпВБО Фазіль Аббасов, сміття з центру вивозять тільки в нічну зміну, коли всі роз'їжджаються. Спальні райони зручно прибирати і вдень. "Є три робочі зміни: з 4:00, 7:00 і з 18:00 тривалістю 8 годин", - пояснює директор КП. Всього в місті щодня виїжджає на збір ТПВ близько 70 машин.
За прибирання дворів в семи районах міста відповідає КП "Харківблагоустрій". Більше 1700 працівників щодня приводять в порядок територію навколо багатоповерхівок. Одна з них - низькоросла 70-річна жінка Роза Лупир, за плечима якої - вищу освіту і близько 20 років досвіду на керівних посадах. Вона встигла побувати і головою місцевого комітету, і завідуючою телеграфної станції, і директором офіцерської і солдатської їдальні. А за роботу завідуючої секретного діловодства в протиповітряної оборони у жінки дві урядові медалі. В її підпорядкуванні знаходилися військові, а зараз в її розпорядженні - прибудинкова ділянка на вул. Олімпійській, 13, де вона працює двірником.
"Прийшла на півроку, а затрималася на 10 років", - розповідає нам Роза Іванівна, розпушуючи грунт на клумбі у дворі. Зміна у жінки, як і у всіх двірників, починається о 7:00. Але якщо завдання об'ємна або вимагає негайного виконання, Роза Іванівна може вийти і о 5:00. Зараз її день чітко спланований і розділений на підзадачі, а спочатку вона нічого не встигала. "Я фізично не працювала ніколи. Не знала навіть, куди цю мітлу повісті. Дворника вважають самої останньої професією, найнижчою. Я адже, коли прийшла, теж соромилася. Щоб мене не бачили знайомі, натягала нижче бере, шапку або хустку. Мені було соромно. А зараз, коли мене запитують, ким ти працюєш, відповідаю, що директором двору. Звучить? " - жартує жінка.
Ось уже шість років, майже щоранку Ірини Чаплигіної починається у дворі будинку на пр-ті Науки, 19. Сьогодні в її "джентльменському наборі" червона мітла, ножиці і пластикове відро для сміття. А в обов'язки входить прибирання прибудинкової території, покіс, обрізка кущів, посадка квітів, фарбування лавок, контейнерів та урн.
У те, що їй п'ятдесят, віриться насилу. Струнка жінка з русою косою та помадою на губах запевняє, що найздоровіші люди - це двірники, тому що вони працюють на повітрі.
"У мене бабуся до 101 року прожила. У селі жила і буряк полола. У нас вся сім'я така. Мені мої кажуть взимку:" Ну відпочинь хоч трохи ". Ну як, кажу? Снігу скільки, буде йти хто, ще впаде. Мої ж мешканці! " - каже Ірина, згадуючи, що через сніг одного разу довелося добиратися на роботу на таксі - громадський транспорт не ходив.
Вдалося нам відшукати і озеленювача, який любить свою роботу і взявся за бензоножиці за бажанням, а не за волею долі. 45-річний Володимир Бережний близько 30 років доглядає за рослинами. Він ріс в селі і з дитинства збирав гербарії, засушівая лікарські рослини. "Ще перші свої фломастери отримав, коли десятикілограмову мішок суцвіть деревію назбирав. Це була моя перша плата в вісім років", - згадує Володимир.
Семигодинний робочий день і "комуналка" зі знижкою
Двірники, озеленювачі і трактористи КП "Харківблагоустрій" трудяться по п'ять днів на тиждень. На відміну від інших їх робочий день коротше на година , А перед вихідними - прибирати двори і доглядати за клумбами потрібно п'ять годин. Зарплата у співробітників варіюється від 3200 до 5000 Грн в залежності від обсягу виконаної роботи.
"Двірник і озеленювач користуються пільгами на оплату комунальних послуг: їм надається 100-відсоткова пільга на одну людину при оплаті опалення, водопостачання та водовідведення. Цю суму (до 800 грн. - Авт.) Можна вважати надбавкою до зарплати. Зараз добиваємося пільг для трактористів ", - говорить заступник директора КП Надія Сапріна. А ось співробітники КП "КпВТБО" в середньому заробляють 5855 грн.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "" Слуги "чистоти в Харкові: нічні зміни і квіти". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"
АВТОР:
Юлія Давидова
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Quot;Здавалося б, що там складного?Звучить?
Ну як, кажу?