C 30 серпня 2011 року в Виставковому залі Сучасного мистецтва ГМИИ РТ розгорнулася Республіканська виставка живопису, графіки, декоративно-прикладного мистецтва «Світ навколо нас».
Експозиція виставки умовно розбита на дві частини. Другий поверх Виставкового залу знайомить глядачів з живописними роботами кращих художників Республіки. Третій поверх займають графічні роботи та вироби декоративно-прикладного мистецтва. Казанці вже звикли до щорічних виставок, що проводяться в залах ГМИИ РТ до дня міста та Республіки. І всякий раз роботи художників радують глядача яскравістю фарб, польотом фантазії. Цей рік не виняток.
Виставка «Світ навколо нас» - це втілена на полотні, в глині, шкірі, або якому ще матеріалі реальність, буття - через призму художнього смаку, переваг наших татарстанських художників.
Звичайно перед тим як потрапити на виставку роботи художників пройшли жорстокий відбір виставкової комісії на чолі з Гімаева З.Ф. Ми бачимо картини предмети ДПІ, відповідають назві виставки. Роботи радують око, від них віє якимось позитивом, радістю.
Виставку відкрили: Перший заступник міністра культури РТ Аюпова Ирада Хафізяновна; директор ГМИИ РТ Нургалеева Розалія Міргалімовна; Голова Спілки художників РТ Зуфар Гімаєв. Зуфар Фаатовіч Гімаєв нагородив дипломами учасника Всеросійської художньої виставки "Велика Волга" деяких з присутніх в залі художників, нарікаючи, що на всіх просто дипломів не вистачило: Софії Данилівни Кузьміних і Світлані Гарбузової, її дочки, вручили один диплом на двох.
Знайомство з виставкою було б не повним, якщо на її відкритті не було авторів цих полотен. По залу прогулювалися: Софія Данилівна Кузьміних, Світлана Гарбузова, Володимир Олександрович Попов, Рифкат Вахіов, Ільдар Заріпов, Зуфар Гімаєв, Абрек Абзгільдін, Віктор Тимофєєв, Ильгизар Хасанов і мн. ін.
У картини Щетиніна І.М, Щетиніна І.М, 2011 "Наші вчителі. Портрет художника Заріпова І.К." відобразила групу художників на чолі з І.Заріповим. Біля картини "Раб" Ільгізара Хасанова почула коментують картину рядки з касиди таджицького і перського поета Абу Абдаллах Джафар Рудакі - ок. 860-941 "Мати вина":
У пустелях і степах серед вічного обертання Він сам себе зв'язав мотузкою всепрощення. Саме ця касида в 1998 році надихнула Ільгізара Хасанова на написання картини. З моменту виникнення оних рядків до створення картини І.Хасановим пройшло ой як багато часу, в наслідок чого, контексти живописного і поетичного твору сильно різняться. Проте їх ріднить щось спільне: обидва твори мистецтва змушують глядача (читача) задуматися. Стоячи біля картини, вникаючи в сюжет, я з цікавістю послухала і роздуми автора: - Було змішане почуття: наше рабське і це велике, коли з раба щось повинно вийти. Адже кожна людина раб. Існує біблійне поняття "раб божий". Рабами стають по-різному: один по неволі, а інший - свідомо до цього йде і щасливий в рабстві. Але виходити все одно треба з цього стану. Сумно. Стан змішане. А поет великий. В тому вірші інший контекст, ти раб, але повинен навчитися прощати. Мистецтво повинно не тільки веселити, радувати, але і думати змушувати.
На третьому поверсі Виставкового залу сучасного мистецтва ГМИИ РТ біля шкіряної мозаїки "Весна" зустріла авторів дизайнерів мозаїки - Ільдус Гайнутдинова і Артем'єву Альфа. Жителі Казані і гості Татарстану, які цікавляться традиційними виробами зі шкіри казанських татар, швидше за все знайомі з дизайнерськими роботами зі шкіри Ільдус Гайнутдинова і Артем'євої Альфа (ТОВ "Сахтіан"). - Де черпаєте ідеї? І.Г .: - З народних билин, татарських казок. Їх підказують самі традиції народної творчості. Виріб народжується з химерних завитків. Від задуму до початку виконання роботи проходить чимало часу. Річ має дозріти. У розмову включається Попов Володимир Олександрович: - Майже всі вироби, виготовлені Ильдус і Альфа виставкові. Таких мозаїк на виставках не було. Я з 1947 року в Казані. Знаю. Мабуть твердження Володимира Олександровича занадто категорично. Мені дуже подобаються роботи Софії Данилівни Кузьміних, яка все своє творче життя присвятила роботі зі шкірою. Та й Володимир Олександрович знайомий з її виробами.
Сам В.А. Попов на виставку поряд з уже відомими графічними роботами надав нові. Він виконав тугра в пам'ять Бхагавану Шрі Сатья Саї Баба (1926.23.11- 2011.24.04).
Поруч з тугрой - невеликий текст, що оповідає про унікальне явище сучасності.
В експозиції виставки "Світ навколо нас" роботи багатопланові і різноманітні.
Олена Сунгатова, жовтень 2011
фото автора
Де черпаєте ідеї?