Петропавлівська фортеця, Невська куртина
Виставка присвячена розвитку одного з традиційних російських ремесел - столярного і плотницкого справи - в Петербурзі XVIII-ХХI століть. Експозиція об'єднала понад 300 експонатів із зібрань Державного музею історії Санкт-Петербурга, Державного музею-заповідника «Петергоф», Державного Ермітажу, компаній «Rubankov.net», «Музейна реставрація та обладнання» та приватних колекцій: старовинні і сучасні столярні інструменти, зразки меблів XIX-XX століть та інші предмети побуту, виконані з дерева; літографії і фотографії різного часу, що відобразили ремісничі майстерні.
Майстерність обробки деревини протягом багатьох століть успішно розвивалося і удосконалювалося в Росії. Петербург не став винятком. Протягом ХVIII-ХIХ століть численні столярні та теслярські майстерні забезпечували всі верстви міських обивателів предметами побуту та вжитку. Серед ремісників були як російські майстри, так і вихідці з різних європейських країн. У 1870-х роках в Петербурзі налічувалося понад 1700 столярно-меблевих майстерень, в яких було зайнято близько 4 5000 чоловік. У ХIX-початку XX століття в російському меблевому виробництві саме петербурзькі майстерні займали провідне становище. Як відзначали сучасники: «Петербурзька меблі славиться по всій Росії витонченістю і добротою».
Виставка в Петропавлівській фортеці розповідає про столярних і меблевих майстерень ХVIII-XIX століть, меблевих фабриках кінця XIX-початку ХХ століття і про роботу сучасним майстрів: столярів, теслярів, меблевиків та реставраторів. Розкрити секрети їх складної копіткої роботи дозволять демонструються на виставці верстати, інструменти і спеціальні пристосування, що допомагають майстрам зі звичайного шматка дерева створювати вражаючі красою і тонкістю виконання речі. У їх числі токарний верстат кінця XIX століття, зензубель і шпунтубель, Лучкова пила і коловоротні перка, Наградки, стамески, буравчики, рубанки, калевки і багато іншого. На виставці можна не лише побачити старовинні і сучасні столярні інструменти, але і дізнатися їх функціональне призначення. Мультимедійна програма, що супроводжує виставку, знайомить з технологією обробки деревини, з основними етапами та принципами роботи з деревом майстрів-різьбярів. Крім того, в день відкриття, а потім кожну суботу на виставці професійний різьбяр по дереву буде проводити майстер-класи для всіх бажаючих.
Про професіоналізм петербурзьких майстрів і високий рівень розвитку столярно-плотницкого справи в Петербурзі свідчать представлені зразки меблів і побутових предметів. Це стільці і крісла, комоди і бюро, шкатулки і дзеркала, консолі і полички, створені в XIX-початку ХХ століть в різних стилях: від класицизму до модерна. Також тут представлені дерев'яні фрагменти оздоблення інтер'єрів камін і двостулкові двері кінця XIX-початку ХХ століття, прикрашені різьбленням.
Часто ремісники працювали в тісній співдружності з професійними архітекторами і художниками, які розробляли проекти оформлення інтер'єрів і меблів, - в результаті з'являлися справжні шедеври меблевого мистецтва. На виставці експонуються проекти меблів, створені М. Е. Месмахером, І. А. Монігетті, А. І. Штакеншнейдером.
Окремий розділ виставки присвячений роботі сучасних реставраторів, які для відновлення історичної меблів і інших предметів з дерева вивчають і освоюють прийоми і методи майстрів минулого. Різні етапи реставраційної роботи в експозиції наочно демонструють крісло і два стільці з дубового меблевого гарнітура кінця XIX століття, виконаного в стилі ренесанс.
Д Щоб отримати додаткову програма виставки:
· Майстер-класи різьблення по дереву
Щосуботи (15, 22, 29 вересня, 6, 13, 20, 27 жовтня, 3, 10,17 листопада)
Початок о 12.00
Майстер-класи проводить професійний майстер-різьбяр по дереву.
Вхід на майстер-класи по квитку на відвідування виставки «Традиції ремесла. Мистецтво обробки дерева ».
· Екскурсії по виставці «Традиції ремесла. Мистецтво обробки дерева »
Щовівторка (11, 18, 25 вересня, 2,9,16, 23, 30 жовтня, 6,13, 20 листопада)
Початок о 15.00
Екскурсії проводять наукові співробітники Державного музею історії Санкт-Петербурга.
Вхід на екскурсію по квитку на відвідування виставки «Традиції ремесла. Мистецтво обробки дерева ».
Вартість квитків: повний - 150 руб., Пільговий (учні, пенсіонери) - 70 руб. Також виставку можна відвідати за єдиним квитком на відвідування експозицій і виставок Петропавлівської фортеці.
| Місце проведення: Петропавлівська фортеця