"Виграшне" справу. Як не попастися на розводку юристів

  1. стовідсоткове справу
  2. Безкоштовний сир

У містах з'являється все більше юридичних фірм, де замість юридичної консультації вам підсунуть липу за великі гроші.

Товариства захисту прав споживачів б'ють на сполох. За даними Московського товариства захисту споживачів, кількість скарг на, м'яко кажучи, неякісні юридичні послуги зросла в два рази: щотижня суспільство отримує десятки звернень від громадян. У ТЗПС "Громадський контроль" кількість скарг на юристів вже перевищило скарги на неякісні товари або прострочені продукти. У Росспоживнагляді оцінили кількість постраждалих від юристів-шахраїв як "тисячі".

- Схема відома вже кілька років, і подібних фірм відкривається все більше, - розповідає Олег Фролов, провідний юрист ТЗПС. - Людей, які звернулися за юридичною консультацією в Інтернеті або на "гарячу лінію", просять приїхати на "безкоштовну очну" консультацію, обіцяючи докладно все розповісти і допомогти вирішити проблеми. На консультації обіцяють золоті гори і умовляють укласти договір на надання послуг, а після оплати втрачають інтерес до справи.

Потім постраждалі дізнаються, що документи були складені (якщо і були складені) юристами неправильно, не ті, які потрібні, і не туди, куди потрібно, в суді юристи або діяли непрофесійно, або просто не з'явилися, а найчастіше виявляється, що випадок з самого початку був безнадійний або вимагає зовсім іншого підходу.

В останні роки люди взагалі стали частіше судитися і намагатися захистити свої права, на жаль, це призводить і до збільшення числа бажаючих заробити на них, зазначає Антон Недвецька, юрист Союзу споживачів.

За даними "Яндекса", щомісяця близько 130 тисяч чоловік шукають в Інтернеті словосполучення "юридична консультація", понад 60 тисяч - "безкоштовна юридична консультація", "захист прав споживачів" - 360 тисяч осіб. Інтернет рясніє оголошеннями юридичних агентств і посиланнями на безкоштовні юридичні консультації з позначкою "реклама" і без неї.

Варто ввести в пошуку "захист прав споживачів" або "Росспоживнагляд", як з'являється величезна кількість сайтів, що пропонують відправити скаргу або заяву онлайн, зателефонувати на гарячу лінію, які при цьому часто маскуються під офіційні держустанови. наприклад, Захист прав споживачів - Скарга в Росспоживнагляд гордо іменуються "Міське управління у справах захисту прав споживачів за підтримки Департаменту соціального захисту населення м Москви". Для більшої достовірності офіси подібних контор намагаються розміститися в самому центрі Москви, на Тверській, Луб'янці і т.д. У Росспоживнагляді нам повідомили, що ніякого відношення ні до Росспоживнагляду, ні до уряду, ні до соцзахист ці сайти і контори не мають і прикидаються такими з метою заманити людей на консультацію і викликати довіру до слів які проводять консультацію і цінами на їхні послуги.

- У Росспоживнагляді дійсно можна отримати безкоштовні консультації з питань захисту прав споживачів, за телефонами гарячих ліній, за письмовим зверненням через сайт або на особистому прийомі в Консультативних пунктах для споживачів, - говорить представник Росспоживнагляду. - Для цього потрібно зателефонувати за телефоном гарячої лінії, вказаною на сайті, там підкажуть, куди звернутися. Є офіційні сайти управлінь Росспоживнагляду по суб'єктах з доменним ім'ям rospotrebnadzor.ru, є портал, створений спеціально для захисту прав споживачів, - zpp.rospotrebnadzor.ru. Ніякі інші ресурси в Інтернеті з лендінговимі сторінками нібито для направлення звернення в Росспоживнагляд не мають до відомства ніякого відношення, часто є шахрайськими.

стовідсоткове справу

Кореспондент Лайфа пройшовся по деяким таким юридичним конторам. Легенда була така: мовляв, я хочу подати на розділ майна і відсудити у колишнього чоловіка половину квартири, приватизованої ним в період шлюбу. У цій квартирі був кілька років тому проведений ремонт нібито за мій рахунок, правда, ні чеків, ні інших доказів у мене немає.

Нескладний аналіз судової практики, вже винесених судових рішень по цій темі покаже: такий позов виграти неможливо. Але у всіх "безкоштовних консультаціях" мене запевнили по телефону, що обов'язково допоможуть, і запросили на безкоштовну же консультацію до них в офіс. Довелося сходити: компанії були обрані навмання, тільки через те, що були поруч з роботою або будинком. Наприклад, юридичне агентство " Закон і практика "Знаходилося в приміщенні фабрики" Паризька комуна "поруч з метро" Павелецька ". Виглядає солідно: охорона на ресепшені, коридор з безліччю кабінетів, в одному з яких мені запропонували почекати мого юриста. Скромний, але пристойний інтер'єр, однакові томики цивільного та адміністративного кодексу чогось в кожному кутку. П'ять хвилин очікування, і ось юрист з фільмів - в пристойному сірому костюмі і синій сорочці без краватки, очі просто світяться порядністю і інтелектом.

Після недовгої розмови пообіцяв з ймовірністю в 99% домогтися виділення мені частки в квартирі, як мінімум 10 метрів, і для цього достатньо буде зробити експертизу. Швидко розрахувалася з сумою: 15 тис. За складання проекту позову + 54 тис. За ведення справи в суді. Все це було зроблено без натиску, впевнено і так переконливо, що я мало не полізла за грошима, забувши, що ні колишнього чоловіка, ні планів на чиюсь квартиру у мене немає.

В іншій юридичній конторі, pravo-legal.ru , Діяли більш незграбно. Задавши єдине питання (��кільки ми жили в цій квартирі?), "Юрист" повідомив, що справу моє стовідсоткове. Подавати будемо на розділ майна, і після 5 років, прожитих в квартирі чоловіка, я автоматично маю право на її частину. Згідно з його точки зору, п'яти років проживання досить для появи права власності. І замість заявлених мною 700 тисяч руб., Нібито витрачених на ремонт, він упевнений, що я отримаю як мінімум 25% від квартири, або 2,5 мільйона. Я ж їх заслужила за стільки років шлюбу з негідником (вгадав!) Чоловіком. І ціна невелика - 15 тис. Рублів за позов і 45 тисяч за ведення в суді, але для мене і тільки сьогодні знижка - 45 тисяч повний пакет. Піти вдалося також насилу, причому "юрист" був вельми зол.

"Чого тут думати, ви ж вирішили вже судитися, у вас немає інших варіантів, інакше гроші втратите, так чого час тягнути і чого з кимось обговорювати і туди-сюди їздити", - заявляв він.

Безкоштовний сир

- Ви повинні розуміти, що пропозиція безкоштовної консультації - це сир у мишоловці, - каже Олег Фролов. - Держава нам не оплачує безкоштовні юридичні консультації для населення, очна консультація вимагає тривалого часу і вникання в усі нюанси. Ми можемо коротко проконсультувати по телефону, на сайтах громадських організацій із захисту прав споживачів існують форуми, на яких можна публічно поставити запитання і отримати коротку відповідь від юристів, але повноцінні очні консультації у нас платні. Ті, хто запрошує вас на безкоштовну консультацію, явно збираються в будь-якому випадку окупити її в подальшому, незалежно від того, чи потрібні їхні послуги чи ні, інакше їм немає сенсу працювати.

Відрізнити сайти фальшивих товариств просто: зазвичай це лише одна сторінка, без відомостей і історії організації, без розділів і іншого, сайт не наповнений, просто візитка з телефоном і формою для звернення. Також уважно дивіться на позначку "реклама", державні та громадські організації не будуть вкладати гроші в рекламу.

- По суті, це справжні шахраї, хоч юридично їх так можна покарати лише за неякісно виконані послуги, багато хто навіть не мають юридичної освіти, звичайні менеджери з продажу, - говорить і Іван Фруслов, юрист з Краснодара, колись випадково потрапив на роботу в подібну контору. - Щотижня до нас звертається кілька постраждалих, але в суд наважуються йти небагато, бояться, що у юристів нічого відсудити не вийде, а даремно. Якщо там і є юристи, то некомпетентні, і довести в суді неякісність їх послуг цілком можливо.

- Намагайтеся брати письмові консультації, правда, вони зазвичай дорожче усних, - радить Олександр Арутюнов, адвокат, доктор юридичних наук, голова московської колегії адвокатів "Арутюнов і партнери". - Або записуйте консультацію на диктофон, попередньо запитавши дозволу. Якщо юрист або адвокат проти - не варто користуватися його послугами. Також не соромтеся попросити показати адвокатське посвідчення або диплом у юриста і запитати його спеціалізацію.

А ось Олександр Толмачов, заступник голови Союзу юристів Москви, радить взагалі рідше звертатися до юристів.

- Краще постарайтеся самостійно вивчити закони і знайти якомога більше інформації про вашу справу, - каже він. - Пам'ятайте, чим довше тягнеться справа, тим більше заробить юрист. У судах добре ставляться до людей, самостійно відстоюють свої інтереси. Так що все, що можете робити самі, - робіть самі.

?кільки ми жили в цій квартирі?