"ЗАГАДКОВІ КАРТИНИ". ПІДСУМКИ КОНКУРСУ

І, будь ласка, проводьте такі конкурси частіше, адже безліч художників залишаються незатребуваними.
З листа учасника конкурсу Гени Лаптєва, 11 років, м Гірничо-Алтайськ

С. Орлов. "Три життя однієї жінки", 2005 рік.

В. Брегеда. "Причастя", 2004 рік.

І. Лисенко. "Зимовий пейзаж в Прейсиш-Ейлау", 2004 рік.

П. Сергєєв. Малюнок-загадка "Прочитай слово", 2002 рік.

Ю. Асакеева. "Наяди", 2004 рік.

О. Дроздов. "Маска" (картина-перевертень), 2005 рік.

А. Ротар. "Портрет мого друга", 1999 рік.

Е. Цикунова. "День і ніч" (картина-перевертень), 2005 рік.

О. Ніжегородова (13 років). "Портрет літа", 2005 рік.

Л. Журавльова (15 років). "Вода" (картина-перевертень, аплікація з тканини), 2005 рік.

<

>

Конкурс був оголошений в березневому номері журналу за 2005 рік. Нагадаємо, що до загадкових картин відносяться знайомі багатьом з дитинства малюнки-головоломки типу "знайди заховані предмети", подвійні зображення, коли при першому побіжному погляді бачиться одне, а при більш (або менш) уважному - інше, картинки-перевертні тощо ( см. "Наука і життя" №№ 2-5, 2005 р.) Як видно з численних листів, що надійшли до редакції, для більшості читачів новим і несподіваним виявилося те, що загадкові картини настільки різноманітні і мають давню історію. Завдання захопило дуже багатьох. Свідчення тому - кількість надісланих робіт: 329!

Оголошення про конкурс з'явилося і в Інтернеті, на сайті "Ієрогліф", куди надійшло понад 150 робіт, з яких відібрано і представлено до обговорення в редакції 60.

Зрозуміло, що розібратися в такій величезній кількості матеріалів, що надійшли можна було, тільки розділивши їх на групи. Роботи юних художників (до 15 років) розглядалися окремо. Решта картини і малюнки члени журі поділили, в залежності від техніки виконання, на живопис, графіку, фотографії, картини з слів і букв.

Дві найбільші групи - живопис і графіка, - найбільшою мірою відображають різноманітність "загадкових картин", довелося розбити ще й на підгрупи "по типу загадковості": контурні; замасковані; залежать від відстані, з якої розглядається зображення; здвоєні і строєні зображення; картини з поворотом на 90, 180 градусів і так далі. Різноманітність представлених робіт зумовило і велике число переможців.

Але спочатку про учасників конкурсу. Для редакції стало звичним і втішним фактом, що географія будь-якого конкурсу, оголошеного журналом, охоплює всю країну. Роботи надіслали люди різного віку - від 11 років до 80-ти, учні та вчителі, службовці та пенсіонери, робітники, студенти і навіть матрос строкової служби з Североморська. Багато учасників, не маючи художньої освіти, самостійно освоїли комп'ютерну графіку, фотографію, вони працюють в театральних і рекламних студіях, редакціях і видавництвах, тобто постійно займаються художньою творчістю. Але більшість - любителі. Часом їм не вистачає техніки, знання прийомів, навичок майстерності, але в тому і сенс даного конкурсу: журі в першу чергу відзначало новизну, оригінальність прийому, за допомогою якого одне зображення ховається всередині іншого, спосіб, завдяки якому народжується картина, що несе в собі секрет невидимого в перший момент сюжету.

Тому редакція прагнула відзначити кожну оригінальну роботу, створену нехай і невмілою рукою, але якщо в ній вгадується мислячий художник. Після ретельного розгляду і обговорення журі відзначило як переможців конкурсу 25 осіб. Всі вони отримають почесні дипломи та подарунки.

Головна нагорода - Гран-прі присуджено С. Орлову (Москва) за роботи: "Три життя однієї жінки", "Чоловік і дружина", "Карнавал", "Чотири птахи". Перше місце зайняли: В. Брегеда (м Таганрог) за картини "Причастя" і "Нічна фантазія", І. Лисенка (м Калінінград) за картини: "Зимовий пейзаж в Прейсиш-Ейлау", "Батько рідний" і "Француз ", П. Сергєєв (м Красногорськ, Московська область) за серію картин-головоломок з слів і букв.

Юні художники, які надіслали роботи, відповідні темі конкурсу, отримають дипломи.

Після підбиття підсумків 100 картин відправили на спеціальну виставку в С-Петербург, приурочену до 25 з'їзду Міжнародного товариства любителів головоломок. Крім того, в приміщенні редакції влаштована виставка картин-переможців. На жаль, всі фотографії картин навіть з цієї невеликої виставки ми не зможемо опублікувати в одній статті, але сподіваємося познайомити читачів з кращими творами протягом наступного року.

А тепер про картинах-переможців. Робота Сергія Орлова "Три життя однієї жінки" вимагає пояснень. Головна героїня, яку ви бачите відразу, - доросла, мужня жінка, яка прожила нелегке життя, але ще повна сил. Другий образ - юна дівчина, швидше за дівчинка, на руках у матері (виходить, що у самої себе). Обличчя її звернено до головної героїні. Воно проявляється чітко, якщо вловити овал і тонку руку, обіймає матір. Третій спосіб художник ретельно заховав. Щоб легше відшукати його, радимо вам при першому перегляді закрити верхню частину роботи - голови двох жінок, - а решту розглядати здалеку.

Перше місце, як вже говорилося, поділили три художника. З надісланих ними робіт журі відібрало кращі, але поки ви познайомитеся з кожним майстром тільки по одній його роботі.

Художник Віктор Брегеда неодноразово звертався до біблійної теми. Показана тут робота підписана "Communion" (з англійської мови слово перекладається як "спілкування", "причастя", "віросповідання", "група людей однієї віри"). Присутність на картині чаші і хліба дозволяє вибрати з чотирьох значень одне: "Причастя" - як християнське таїнство, офіційно зване "Святе причастя". Сенс його - в пам'яті про останню зустріч - Таємну вечерю Ісуса Христа зі своїми учнями. Причастя - складний обряд, заснований на текстах Євангелія і їх подальших тлумаченнях. До складу обряду обов'язково входить куштування спеціально спеченого хліба (іноді і вина). Віктор Брегеда в свою картину включив образи Бога-батька в небі, Ісуса Христа в полум'я і оточуючих його учнів.

Ігор Лисенко живе в місті Калінінграді. Наводимо рядки з його листа: "У дитячому садку я хотів стати професором, в школі - мандрівником. Але не мріяв стати художником. Тепер я розумію чому. Я їм уже був. І усвідомив це на лекціях з ґрунтознавства та філософії, старанно вправляючись в малюнку протягом п'яти років. Коли я отримав диплом географа-викладача, то зрозумів, що моє художню освіту закінчиться тільки з моєю смертю. Після недовгого перехідного періоду викладання географії в старших класах і малювання в молодших я подався на службу до Мельпомени. і прослужив е й, де вірою і правдою, а де надією і любов'ю, дванадцять років, майстерно виконуючи роль театрального Мазілу ".

Насправді художником Ігор став в 14 років. Він не забув повідомити прізвище своєї вчительки О. В. Полякової-Васильєвої, керівника ізостудії в місті Котово Волгоградської області, де почав займатися живописом. Своєрідність нового місця проживання, його історія знайшли відображення в творчості. "Зимовий пейзаж в Прейсиш-Ей Лау" переносить нас в околиці маленького містечка Східної Пруссії, в холодний заметільний день 26 січня 1807 року, коли відбулася битва між російською армією та армією Наполеона - не початок, але передвістя Великої Вітчизняної війни 1812 року. У битві брало участь 140 тисяч чоловік, порівну з кожного боку. У росіян було 400 гармат, у французів - 450. Вважається, що жодна зі сторін не добилася рішучого успіху. Битва закінчилася внічию. Але внічию, тобто безрезультатно, бої закінчуються тільки в спорті. До ночі на снігу біля Прейсиш-Ейлау залишилися лежати 43 тисячі воїнів! Лише безперервно падав сніг приховував жах картини, але не безглуздість людських смертей. А причиною всьому була одна людина - Наполеон. І він присутній на картині. При повороті на 90 градусів пейзаж містечка перетворюється в знайомий профіль французького імператора. Грядущий 1812, точніше 1813, трагічний для нього, вгадується в мертвотної блідості, вже покриває обличчя Бонапарта.

Роботи художника і поета Павла Сергєєва, також зайняв перше місце, предназна чени в першу чергу для дітей і підлітків. По суті, це малюнки-загадки. Відомі прислів'я і приказки в його картинках заховані в загадкових орнаментах, а 16 малюнків звірів, птахів і риб складені з букв їх назв. Один з малюнків - "Козуля".

Друге місце поділили художники: Юлія Асакеева (м Бішкек, Киргизія) за роботи "Ірбіс (сніговий барс)" і "Наяди"; Олег Дроздов (Москва) за роботу "Маска"; Наталія Лісовська (Москва) за фотографію "Образ"; Олексій Ротар (м Твер) за роботи "Портрет мого друга" і "Мрія крокодила"; Олена Цикунова (Москва) за роботи "День і ніч", "Мрії про сім'ю", "Зустріч, любов, розлука", "Мадонна з немовлям".

Третє місце журі вирішило не присуджувати, а нагородити 17 художників, авторів найбільш цікавих робіт, почесними дипломами переможців. Дипломи і альбом "Російські та зарубіжні судини з секретами" отримають: Дмитро Александров (г. Брянск) за роботу "Зебра", Вікторія Багінська (г. Краснодар) за роботу "Про що співає гусляр" і серію про героїв російської літератури, Е. Башкірова (м Новокуйбишевськ, Самарська обл.) за роботу "Дама - кішка - голуби", Марина Богуславська (м Шахти, Ростовська обл.) за роботу "Прощальна пісня Сонця", Софія Вєтрова (м Саратов) за роботу "Квіткова танцівниця ", Н. Воронова (сел. Яя, Кемеровська обл.) за роботу" Я чекаю дива ", Надія Дубровська (м Псков) за серію малюнків з бук в, Людмила Журавльова (сел. Вириця, Ленінградська обл.) за роботу "Вода", Андрій Канавщіков (м Великі Луки) за розробку таблиці двоїстого написання букв російського алфавіту і серію слів-перевертнів, Оксана Кропив'янська (Москва) за роботу "Ідоли ", Родіон Любчич (сел. Чисті ключі, Іркутська обл.) за барельєфи на дереві і малюнки слів-перевертнів, Олена Нікітіна (м Ростов-на-Дону) за роботу" Весна ", Анастасія Пахомова (Москва) за фотографію" Вакуум ", Віктор Салтів (Москва) за роботу" Хрест нерукотворний ", Володимир Сова (Москва) за фотографію" Слід ", Уляна Тихомирова (м Челябінськ) за роботу "Взуття знає своїх господарів", Денис Шарабін (м Северодвинск) за роботу "Вітрила".

Дипломами учасників конкурсу нагороджуються автори кращих дитячих робіт: Анастасія Боярських (м Учали, Башкирія) за малюнок "Солідний котик - Бідна кішечка", Анна Василенко (Москва) за малюнок "Дівчина-дерево", Марія Григор'єва (сел. Вириця, Ленінградська обл .) за роботу "Вогонь", Геннадій Лаптєв (м Гірничо-Алтайськ) за слова-троевзори "толь-моль-нуль" і малюнки, Вікторія Мельникова (сел. Сухий струмок, Іркутська обл.) за малюнок "Король Артур, витягає меч з каменю ", Лінда Музафарова (м Учали, Башкирія) за малюнок" Дівчинка-мишка ", Ольга Ніжегородова (г . Красногорськ, Московська обл.) За малюнок "Портрет літа", Сергій Єрмаков (м Хвалинск, Саратовська обл.) За малюнок "Сховався заєць", Микита Ткачов (Москва) за серію малюнків, Аліса Трофимова (сел. Агіріш, Тюменська обл .) за малюнок "Чарівний замок".

Журі вирішило також нагородити спеціальним дипломом і подарунком Тетяну Сергіївну Томіну, керівника гуртка "Рукодільниця" Виріцькому середньої школи № 1 Гатчинського району Ленінградської області за успішну педагогічну роботу з юними художниками.