"Жити і працювати в Європі - реально". Як таджичка допомагає мігрантам освоїтися в Німеччині

Дивлячись на нашу співвітчизницю - тендітну нігорі Юлдашеву, складно повірити в те, що вона в свої молоді роки встигла попрацювати викладачем одного з найпрестижніших німецьких вузів - Геттінгенського університету імені Георга-Августа, а також взяти участь в декількох проектах, які допомагають інтегруватися в німецьке суспільство мігрантам з Близького Сходу. Про те, як це їй вдалося, в матеріалі Migrant.news.tj.

Мріяти про те, щоб виїхати до Німеччини нігорі почала з 13 років, а на те, щоб досягти своєї заповітної мети, пішов з десяток років.

Нігорі закінчила бакалаврат і магістратуру Російсько-Таджицького Слов'янського університету за напрямом німецьку мову, і на протязі чотирьох років - з 2010 року - подавала на навчальні гранти в Німеччині.

«Пам'ятаю, як зараз, коли в травні 2014 роки мені подзвонили з DAAD і повідомили, що я отримала стипендію. Ноги стали ватяними, по тілу пробігли мурашки. Я не могла повірити, що все це не сон », - згадує вона з посмішкою зараз.

Грантова програма DAAD розрахована на навчання в магістратурі або докторантурі в Німеччині. Проходить по програмі рідко хто, тому дівчина спочатку не повірила в своє щастя.

Вона відправила документи відразу в 12 університетів, з яких пройшла в 8, і встала на чергу в гуртожиток.

«Звичайно, не факт, що місце в гуртожитку отримаєте, але спробувати варто», - говорить нігорі. - Мені, наприклад, пощастило, в той час програма оплачувала проживання в гуртожитку в перші два місяці під час проходження мовних курсів, але я знала, що незабаром мені знадобиться своє житло, тому активно шукала квартиру в інтернеті і у приватних фірм ».

Цікава особливість полягає в тому, що навіть якщо квартира після огляду тобі сподобалася, її можуть не здати в оренду. Спочатку потрібно пред'явити маленький пакет документів, що засвідчують твоє фінансове становище. Звичайно, все це вона дізналася по ходу, було складно в перший час. Квартири здавалися без меблів, треба було купувати свою, були незаплановані витрати.

«Меблі я купувала сама. Поділюся корисним Лайфхак з тими, хто знаходиться на початку свого шляху: в соціальній мережі Facebook можна підписатися на групи, де продають меблі за доступними цінами, а якщо ви дуже сподобаєтеся продавцеві, то він може її вам подарувати. Та меблі, що я купила, була практично нової. Це звичайне явище в студентських містах, тому що студенти приїжджають і виїжджають, а, значить, бажаючих продати меблі завжди багато ».

Перша робота - викладач

Працювати нігорі початку на третьому семестрі, тому що знала, що якщо в майбутньому вона хоче влаштуватися на хорошу роботу, їй потрібна сильна резюме. Тоді вона влаштувалася викладати німецьку мову іноземним студентам в своєму ж вузі - Геттінгенському університеті імені Георга-Августа.

Прийняли на роботу її відразу як одного з перспективних магістрантів потоку, і ще запропонували стати асистентом завідувача кафедри факультету міжкультурної германістики. Трохи пізніше вона влаштувалася ще і в магазин модного одягу консультантом.

Працювати на повну ставку в одному місці нігорі не могла з кількох причин. По-перше, якщо студент заробляє більше 450 євро в місяць, то його стипендія урізається, що невигідно. По-друге, в Німеччині діє закон, який дозволяє працювати студентам не більше 80-ти годин на місяць, а роботодавцям невигідно брати на роботу людину, яка буде працювати всього 20 годин на тиждень. Тому багато студентів змушені підробляти офіціантами, консультантами в магазинах, помічниками в бюро і т.д., щоб утримувати себе.

, щоб утримувати себе

Фото надано нігорі Юлашевой

«Я працювала в трьох місцях і вчилася одночасно. Днем я працювала, а вночі ходила в бібліотеку. Благо в Німеччині для цього є всі умови, ти можеш зарезервувати кімнату в бібліотеці, принести туди книги, їжу, плед і займатися. Я не пам'ятаю, як я поверталася додому, лягала на ліжко. Мій мозок вимикався, я все робила на автоматі, але не скаржилася ».

На щастя, з пошуком роботи у нігорі ніколи не виникало проблем. За її словами, якщо ти добре володієш німецькою мовою, то тебе з задоволенням візьмуть на роботу.

Будинок або робота?

Коли вона захистила магістерську дисертацію, перед нею стояла дилема - повернутися додому, де на неї чекали рідні, яких вона так рідко бачила або залишитися в Німеччині і спробувати «зачепитися» тут назавжди. Прийняти рішення допомогли «місцеві» друзі нігорі.

«Вони сказали мені, що кожен таджик, який успішний в Європі, - привід для гордості країни. Німці дуже поважають іноземців, які можуть вчитися і працювати з ними нарівні, і я зрозуміла, що хочу своїм прикладом довести, що таджики - освічена і вихована народ, нічим не поступається європейцям ».

Німці дуже поважають іноземців, які можуть вчитися і працювати з ними нарівні, і я зрозуміла, що хочу своїм прикладом довести, що таджики - освічена і вихована народ, нічим не поступається європейцям.

Того року, це був 2015 рік у Європі і, зокрема, в Німеччині, спостерігався великий наплив біженців з Близького Сходу. Отже, країна потребувала кваліфікованих викладачів німецької мови.

Практично відразу після закінчення вузу, незважаючи на високу конкуренцію, нігорі запросили працювати в велику німецьку компанію в сусіднє місто, Кассель. Сьогодні вона працює в проекті, який надає допомогу мігрантам і біженцям, яким важко освоїтися на новому місці. Нігорі викладає їм німецьку мову.

За її словами, це відмінні умови, за цей час можна спокійно знайти роботу і залишитися в країні за робочою візою.

Зараз нігорі стало трохи легше і у неї навіть є можливість допомагати батькам, ніж вона сильно пишається. Нарешті, її мрія збулася, і нехай на це пішли роки наполегливої ​​праці.

«Я хочу, щоб мої співвітчизники знали, що жити і працювати в Європі - реально. Тільки потрібно їхати туди загартованими і розуміти, що тут ніхто нікого не чекає з розпростертими обіймами. Тому перш, ніж їхати в Європу за «мрією» потрібно зрозуміти для себе, наскільки це потрібно насправді. Перед моїми очима було багато прикладів, коли хлопці все кидали і поверталися назад в Таджикистан, бо вдома, з батьками, живеться легше. Але якщо ви хочете домогтися чогось більшого - вперед! ».

Слідкуйте за нашими новинами у Telegram, підписуйтесь на наш канал за посиланням https://t.me/asiaplus

Будинок або робота?