З Ергей Васильович Рахманінов, з діда-прадіда російський дворянин, геніальний піаніст і композитор, став символом російської музики в усьому світі. Після Жовтневої революції він емігрував до Америки і прожив там останню третину життя, проте музичні твори Рахманінова були відомі всьому світу, не виключаючи і Радянського Союзу.
П'ять з трьома плюсами
Сергій Рахманінов народився в садибі Семенова Новгородської губернії (за іншими даними, в маєтку Онега Старорусского повіту Новгородської губернії) в квітні 1873 року. Сім'я Рахманінових була дуже музична. Дід навчався у відомого в Росії педагога і композитора Джона Фильда, і збереглося кілька романсів і фортепіанних п'єс його твори, виданих в XVIII столітті. Батько - потомствений тамбовський дворянин - теж захоплювався музикою, але професійно не грав. Першою вчителькою музики Сергія Рахманінова стала його мати Любов Рахманінова, дочка генерала Петра Бутакова, директора аракчеєвських кадетського корпусу.
Коли Сергію Рахманінову було 8 років, родина переїхала до Петербурга. Восени 1882 роки хлопчик поступив на молодше відділення Петербурзької консерваторії в клас Володимира Димінського. Спочатку юний музикант обтяжувався заняттями і часто їх прогулював. Але пізніше він зустрівся зі своїм двоюрідним братом - молодим, але вже відомим московським піаністом Олександром Зилот. Зилоти послухав гру хлопчика і переконав його батьків відправити Рахманінова в Москву, в учні до Миколи Звєрєва. Відомий педагог тримав в своєму будинку приватний пансіон для обдарованих учнів і в умовах найсуворішої дисципліни займався з ними по шість годин на день.
У 1888 році Рахманінов продовжив навчання на старшому відділенні Московській консерваторії в класі Зилоти. Він закінчив консерваторію як піаніст і композитор, отримавши Велику золоту медаль за дипломну роботу - одноактну оперу «Алеко». Чайковський , Який брав іспит у юного композитора, поставив опері оцінку «п'ять з трьома плюсами» і рекомендував її до постановки в великому театрі .
Від першої симфонії до «симфонічних танців»
Сергій Рахманінов з дружиною. Фотографія: clubintimlife.ru
Молодий Рахманінов швидко став улюбленцем московської публіки: його знали як талановитого піаніста, композитора і диригента. Але в 1897 році музиканта наздогнав справжній провал: композитор Олександр Глазунов вкрай невдало виконав його Першу симфонію в Петербурзі. Рецензії були розгромними. Новаторське твір Рахманінова не прийняли ні критики, ні публіка. Композитор впав у депресію і протягом майже чотирьох років нічого не складав і практично не виходив з дому.
Новий етап в його житті і кар'єрі настав у 1901 році, коли композитор завершив Другий фортепіанний концерт. Твір повернуло Рахманинову статус відомого російського музиканта: він багато писав, диригував на організованих Зилоти виступах, їздив з концертами в Європу, Америку і Канаду. Композитор зайняв посаду диригента у Великому театрі, де керував усім російським оперним репертуаром протягом декількох сезонів, і очолив художня рада Російського музичного видавництва.
У 1902 році Сергій Рахманінов обвінчався зі своєю двоюрідною сестрою, дочкою статського радника Наталією Сатин. У них народилися дві дочки - Тетяна та Ірина.
Незабаром після революції 1917 року композитора запросили виступити на концерті в Стокгольмі. Рахманінов покинув Росію - разом з сім'єю, практично без засобів до існування. Революція, загибель імперської Росії, руйнування підвалин стали для нього справжньою трагедією. Однак Рахманінов мав забезпечувати сім'ю і розплачуватися з боргами, тому знову став грати на фортепіано і виступати з концертами. Піаніст підкорив європейську публіку, а в 1918 році виїхав до Америки, де продовжував давати концерти. Критики і слухачі визнавали його одним з найвидатніших піаністів і диригентів епохи.
Сергій Рахманінов. Фотографія: classicalarchives.com
Сергій Рахманінов. Фотографія: meloman.ru
Сергій Рахманінов. Фотографія: novostimira.net
Майже всі перші 10 років еміграції Рахманінов не міг писати: «Виїхавши з Росії, я втратив бажання складати. Втративши батьківщини, я втратив самого себе ... ». Перший твір - Четвертий концерт і російські пісні - він створив тільки в 1926-1927.
Рахманінов був нетерпимий до радянської влади, проте не був байдужий до своїх колишніх співвітчизників. У роки Другої світової війни він перераховував кошти від концертів в фонд Червоної армії і в фонд оборони СРСР - на ці гроші в Росії побудували військовий літак. «Від одного з російських посильна допомога російського народу в його боротьбі з ворогом. Хочу вірити, вірю в повну перемогу », - писав музикант.
В останні роки життя Рахманінова створив «Симфонічні танці», які дослідники музики вважають одним з його найкращих творів. Весь цей час він продовжував виступати - і свій останній концерт дав за 6 тижнів до смерті. Композитора на стало в 1943 році, він лише кілька днів не дожив до 70-річного ювілею. Рахманінова поховали на кладовищі Кенсіко в Нью-Йорку поруч з дружиною і дочкою.
Наскільки добре ви розбираєтеся в російській класичній музиці?
Портал «Культура.РФ» склав список головних творів класичної музики.
Що можна і чого не варто робити, опинившись на концерті в компанії меломанів.
Наскільки добре ви розбираєтеся в російській класичній музиці?