Ранній дитячий аутизм, підходи до корекції РДА та РАС в системній психології | Психологічні тренінги і курси он-лайн. Системно-векторна психологія | Юрій Бурлан

  1. Ранній дитячий аутизм: підходи до корекції
  2. Корекція аутизму у дітей: реабілітаційні програми
  3. Дитячий аутизм: корекція вимагає точної діагностики
  4. Точна діагностика - успішна корекція аутизму
  5. Діагностика та корекція аутизму в системно-векторної психології Юрія Бурлана
  6. Системний вибір реабілітаційних заходів
  7. Розуміння дитини - ключ до вирішення проблеми
  8. Розвиток емоційної сфери
5997

Автор публікації: Євгенія Астреінова, психолог

Дитячий аутизм, корекція якого вимагає цілого комплексу заходів, до теперішнього часу залишається порушенням не до кінця вивченим. Батьки прагнуть вхопитися за будь-яку «соломинку», використовувати всі можливі способи і методики задля успішного лікування і реабілітації дитини-аутиста. Тому корекція аутизму сьогодні найчастіше будується на роботі цілої команди фахівців (медиків, психологів, корекційних педагогів).

Добре, якщо це злагоджена робота єдиної команди фахівців, які узгоджують реабілітаційні заходи між собою. Але таке комплексне лікування в спеціальних клініках більшості наших сімей просто не по кишені. Існує і безліч допоміжних способів і методів реабілітації. Що вибрати?

Ранній дитячий аутизм: підходи до корекції

Фахівці в різних областях шукають і пропонують свої підходи до корекції аутизму:

  1. Медикаментозна терапія (зазвичай призначається психіатром і невропатологом). Вона не передбачає як такого лікування дитини. Медикаментозне вплив застосовується при аутизмі з метою корекції поведінки дитини і нівелювання різних патологічних станів.

  2. біомедичне лікування аутизму у дітей (Поєднання спеціальних дієт з прийомом вітамінів, БАДів, противірусними та протигрибковими комплексами).

  3. Застосування фізіотерапії та електростимуляції мозку в лікуванні дитини-аутиста.

  4. Метод біоакустичні корекції аутизму. Біоакустичні корекція передбачає прослуховування дитиною акустично перетвореної власної енцефалограми.

  5. Допоміжні методи корекції дитячого аутизму (реабілітація дитини-аутиста за допомогою анімалотерапії, арт-терапії і т. Д.).

Описані вище методи батьки вибирають і «беруть на озброєння» виходячи зі стану дитини. Однак більшість фахівців визнають, що основним інструментом допомоги дитині-аутисту була і залишається психологічна та педагогічна корекція. Вона передбачає спеціальні заняття, гри з дитиною з аутизмом , Особливий педагогічний підхід. Медикаментозна та інші види корекції можуть виступати лише допоміжним інструментом.

Однак психологічних методик, за якими сьогодні відбувається корекція раннього дитячого аутизму, теж існує чимало. У чому їх відмінності? Як зрозуміти, яку краще вибрати?

Корекція аутизму у дітей: реабілітаційні програми

Більшість корекційних програм, покликаних допомогти дитині-аутисту, засновані на поведінкової терапії. Вона має на увазі заохочення дитини за правильне, бажане поведінку і ігнорування невірного або небажаної поведінки. Передбачається, що дитина буде прагне повторювати саме той досвід (застосовувати ту поведінкову модель), за яку його заохочують.

Найбільш відомі сьогодні такі програми, за якими здійснюється корекція аутизму у дітей:

  • Програма «АВА». При цьому підході всі навички, які даються дитині важко, розбиваються на дрібні дії. Кожне з них розучується з дитиною окремо. Наприклад, дитині-аутисту дається інструкція: «Підніми руку». При необхідності педагог дає приклад (сам піднімає руку дитини), заохочуючи за вірне дію кожного разу. Після декількох спроб «завдання - приклад - винагорода» від дитини потрібно самостійне виконання інструкції. Якщо він виконує її вірно, то отримує нагороду. Коли кількість засвоєних дитиною навичок стає дуже великою, відбувається їх ускладнення і генералізація.

    Фахівці відзначають, що методика АВА, з її покроковим розучуванням величезної кількості предметів і дій, вимагає колосальної часу і зусиль (домашні заняття займають 30 і більше годин на тиждень). Самим батькам рідко вдається впоратися з таким завданням. Тому корекція аутизму за допомогою програми АВА зазвичай вимагає залучення до процесу декількох фахівців, які по черзі працюють з дитиною. З фінансового боку це є дуже невеликому відсотку сімей, які виховують дитину-аутиста.

  • Програма «Ігровий час». На відміну від АВА, ця програма, на думку автора, не вимагає від батьків обов'язкових багатогодинних занять з дитиною. Однак консультації супервайзера все-таки потрібні. Методика заснована на шести основних стадіях розвитку, через які, на думку автора, проходить здорова дитина. У дитини-аутиста ці стадії частково або повністю пропущені, і завдання полягає в тому, щоб їх надолужити, допомогти дитині їх пройти.

    Програма «Ігровий час" не передбачає занадто жорсткою «дресури», як при АВА-терапії. Спочатку фахівець або батько, навпаки, підлаштовуються до дитини, імітуючи його дії, щоб встановити первинний контакт.

  • Програма «РМО» (розвиток міжособистісних відносин). Вона заснована на тому, що у дитини з РАС з невідомої причини порушена здатність до емпатійним зв'язків, не виникає інтерес до спілкування. Методика також спирається на якісь віхи, стадії емоційного розвитку, які проходить здорова дитина (усмішка, зоровий контакт, вміння підтримати гру і т. Д.). Завдання - допомогти дитині з діагнозом ранній дитячий аутизм пройти ці стадії і відновити інтерес до спілкування з людьми.

    На відміну від АВА методу, тут не використовується ніяких «нагород» за виконану дію. Мається на увазі, що нагородою стають самі позитивні емоції, які дитина навчається відчувати від контакту з людьми.

  • Емоційно-рівневий підхід. В її рамках дитячий аутизм розглядається авторами як первазивних порушення, в результаті якого в першу чергу страждає емоційна сфера. Тому, аналогічно програмі «РМО», емоційно-рівневий підхід націлений саме на розвиток і корекцію емоційної сфери дитини-аутиста.

    Досягається це за допомогою ігор на емоційне зараження, здійснювати які може як психолог, так і батько дитини.

  • Сенсорно-інтеграційна терапія. Заснована на тому, що дитячий аутизм часто супроводжується зниженням у дитини здатності адекватно обробляти ті потоки інформації, які він отримує з різних сенсорних каналів. Це можуть бути яскраво виражені сенсорні перевантаження (наприклад, дитина не переносить дотиків, гучних звуків або яскравих кольорів). А може бути і виражений сенсорний дефіцит (дитина-аутист наблюдаемо намагається добрати відсутні відчуття через аутостимуляции).

    При методі сенсорної інтеграції може використовуватися кімната Монтессорі, «сухий басейн», гри з неструктурованих матеріалом, тактильні ігри і т. Д.

Дитячий аутизм: корекція вимагає точної діагностики

Навіть з цього, далеко не повного переліку способів корекції, батькам і педагогам буває непросто зробити вибір. Основна складність полягає в тому, що сучасна діагностика дитячого аутизму спрямована переважно на те, щоб визначити сам факт наявності або відсутності порушень аутистичного спектру.

А причини розвитку аутизму фахівцями визначаються абсолютно по-різному, тому і методик виникає величезна кількість. Що все-таки об'єднує кожну дитину-аутиста, в чому причина його порушень? Версій дуже багато:

  • сенсорна дезінтеграція в результаті загальних інформаційних перевантажень

  • генетичні передумови, спадковість

  • обов'язкова вакцинація

  • множинні порушення обміну речовин

  • екологічний фактор.

Не розуміючи точної причини, чому і у якого саме дитини виникає аутизм, батьки і фахівці часто змушені рухатися «наосліп», пробуючи по черзі всі можливі способи надати допомогу дитині-аутисту. В результаті ми втрачаємо дорогоцінний і непоправне час. Адже найбільш ефективна корекція аутизму саме в ранньому віці.

Точна діагностика - успішна корекція аутизму

У всіх дітей, які страждають розладом аутистичного спектру, дійсно є щось спільне: особлива сприйнятливість до звуків. Системно-векторна психологія Юрія Бурлана пояснює, що дитина-аутист від природи є носієм звукового вектора . Його найбільш чутливою зоною є вухо.

А це означає, що дитина зі звуковим вектором може отримати серйозну психотравму внаслідок наступних причин:

  • крики, сварки, конфлікти в родині

  • образливі смисли у мовленні дорослих

  • гучна музика, особливо важкий рок

  • близькість місця проживання дитини до джерела постійних шумів (біля аеропорту, вокзалу та т. д.).

В результаті нестерпного впливу на його найбільш чутливу зону (вухо) дитина зі звуковим вектором відгороджується від джерела стресу, занурюється в свій внутрішній світ, поступово перестає сприймати світ зовнішній. Детальніше можна прочитати тут .

Звичайні для нас звуки завдають дитині-аутисту нестерпний біль. Він прагне закривати вуха навіть при побутовому шумі: пилососа, що миється посуду, фена або зливу. Чим більше стресових звукових впливів отримує така дитина, тим глибше він іде в себе, втрачає здатність сприймати мову, її смисли. Як наслідок стрімко знижується здатність до навчання дитини.

Базовою умовою, з якого слід починати реабілітацію дитини-аутиста, є створення звукової екології в будинку і під час занять:

  • говорити з дитиною слід тихо і спокійно,

  • виключити гучну музику або інші звукові джерела стресу,

  • можна використовувати тиху фонову класичну музику, її частотний діапазон корисний для звукового малюка.

Вибір конкретних реабілітаційних заходів залежить від повного набору векторів, заданих дитині від народження.

Діагностика та корекція аутизму в системно-векторної психології Юрія Бурлана

Звуковий вектор є домінантним в людській психіці. З цієї причини звукова травма стає причиною лавиноподібного порушення в розвитку всіх інших векторів, заданих дитині від народження. Фахівці не випадково визначають аутизм саме як первазивних, тобто всеохоплююче порушення.

В результаті дитина-аутист часто демонструє цілу палітру різноманітних поведінкових відхилень. наприклад:

  • Якщо крім звукового, дитина має ще й шкірним вектором , Йому задана особлива чутливість шкірних покривів. Від природи це активні, рухливі діти. При аутизмі розвиток шкірного вектора дитини порушується, і він може демонструвати непереносимість тактильного контакту або, навпаки, нав'язливу потребу в ньому, замість звичайної рухливості формується гіперактивність і «польове поведінка» і т. Д.

  • Якщо крім звукового, дитина має також анальним вектором , Йому від природи задана особлива посидючість і повільність, консервативність, прагнення до звичного укладу життя. При аутизмі ми спостерігаємо порушену картину в розвитку анального вектора, надмірну ригідність аж до ступору, «ритуальність», агресію і аутоагресію.

  • Якщо крім звукового, дитина наділений ще зоровим вектором , У нього від природи особлива сприйнятливість до світла, кольору і формі, великий емоційний діапазон. При аутизмі ми спостерігаємо порушене розвиток зорового вектора: аутостимуляции (стереотипні ігри) зі світлом і тінню (роздивляння пальців або іграшок на просвіт), природна емоційність перетворюється в істеричність і множинні страхи.

Це лише кілька прикладів того, наскільки страждає цілком весь розвиток психіки при дитячому аутизмі. Системно-векторний підхід до корекції аутичних станів дає точне розуміння, які методи будуть ефективні для кожної конкретної дитини, з урахуванням його природних властивостей.

Системний вибір реабілітаційних заходів

Точне знання пристрою психіки дитини дозволяє вибрати найбільш дієві заходи реабілітації. За основу беруться природні властивості, задані дитині, наприклад:

  1. Для аутичного малюка з шкірним вектором корисні масажі, ігри з неструктурованих матеріалом, ліплення і т. Д. Від природи таким дітям поставлено логічний склад розуму, вони добре засвоюють навички рахунку - тому доречні будуть ігри з урахуванням цих властивостей. Шкірні діти потребують чіткого режимі дня і високої рухової активності, що дозволяє істотно знизити прояви «расторможенности» і «польового поведінки». Детальніше про це тут .

  2. Дитина-аутист з анальним вектором, навпаки, буде віддавати перевагу сидяче проведення часу. Йому потрібно передбачуваність подій, оскільки все нове викликає у нього сильний стрес. Така дитина потребує набагато більше повторень, щоб засвоїти матеріал. Його не можна квапити або обривати, поки він не закінчив розпочату справу. Детальніше про це можна прочитати тут .

  3. Дитину із зоровим вектором може захопити театр тіней, калейдоскоп, інші ігри зі світлом і тінню. Системний підхід дозволяє істотно скоротити істеричність і страхи, властиві такій дитині .

Від природи кожній дитині в середньому задано 3-5 векторів, кожен з яких закладає певні особливості і властивості психіки. Успішна корекція поведінки при аутизмі вимагає від батьків і педагогів точного знання всіх психічних властивостей, заданих дитині.

Розуміння дитини - ключ до вирішення проблеми

Знання з системно-векторної психології Юрія Бурлана дозволяють батькам і фахівцям отримати комплексний підхід в рамках будь-якої реабілітаційної програми, яка була обрана в якості основного методу корекції. Так, нашими фахівцями успішно застосовується системний підхід при сенсорно-інтегративної терапії .

Залежно від векторів дитини використовуються різні заходи: наприклад, зорового дитині-аутисту слід пропонувати завдання з яскравим дидактичним матеріалом, підійде театралізація і емоційні гри. Кожному дитині підійдуть сенсорні ігри на тактильность, рухливі ігри, масажі.

Такий підхід дозволяє пропонувати дитині те, що дійсно для нього значимо і цікаво. Розуміючи зсередини потреби і особливості малюка, батьки і фахівці вже не потребують методі «сліпого тику» або «дресурі» за принципом «стимул - реакція».

Розвиток емоційної сфери

Велике число корекційних методик засновано на тому, що дитина-аутист часто має суттєві порушення в розвитку емоційної сфери. Причина такого порушення цілком зрозуміла і зрозуміла через призму системно-векторної психології Юрія Бурлана.

Людина є чуттєвої і свідомої формою життя. Коли в результаті звуковий травми дитина відгороджується від світу, він втрачає не тільки здатність до свідомого сприйняття смислів мови. Він також істотно втрачає і чуттєву, емоційну зв'язок із зовнішнім світом.

Тому успішна корекція аутизму передбачає відновлення не тільки здібності до навчання, але обов'язково і відновлення здатності дитини до емпатійним зв'язків, до співпереживання і чуттєвого контакту з іншими людьми. Як цього досягти? Зазвичай застосовуються:

  • анімалотерапія (емоційний контакт з тваринами),

  • гри на емоційне зараження і наслідування дорослому,

  • спеціальні програми по відновленню емпатійни здібності дитини (описані вище).

Системно-векторна психологія Юрія Бурлана пояснює, що найбільш істотною причиною проблем в емоційній сфері у дитини-аутиста є втрата емоційного зв'язку з матір'ю. Справа в тому, що в ранньому віці психічний комфорт і розвиток дитини повністю залежать від матері. І саме мати є ключовою фігурою, через яку стає можливою реабілітація дитини з аутизмом. свої результати про зняття з дитини діагнозу аутизм підтверджують мами, які пройшли тренінг:

Це стає можливим завдяки тому, що мати дитини:

  • точно розуміє пристрій психіки своєї дитини, застосовує максимально ефективні саме для нього підходи у вихованні та навчанні,

  • повністю позбавляється від власних психологічних травм, знаходить рівновагу і здатна забезпечити своїй дитині відчуття захищеності і безпеки.

Більш розгорнута інформація чекає батьків і фахівців на безкоштовному онлайн-тренінгу по системно-векторної психології Юрія Бурлана.

Автор публікації: Євгенія Астреінова, психолог

Стаття написана за матеріалами тренінгу «Системно-векторна психологія»Що вибрати?
У чому їх відмінності?
Як зрозуміти, яку краще вибрати?
Що все-таки об'єднує кожну дитину-аутиста, в чому причина його порушень?
Як цього досягти?