Реформи в Україні - експерти назвали найбільш вдалі з них

  1. Успішною називають реформу децентралізації, а ось антикорупційну реформу поки похвалити не можуть
  2. успішні реформи
  3. Реформи, з якими поки складно
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:

3 січня 2018, 7:33 Переглядів:

Успішною називають реформу децентралізації, а ось антикорупційну реформу поки похвалити не можуть

3 січня 2018, 7:33 Переглядів:   Успішною називають реформу децентралізації, а ось антикорупційну реформу поки похвалити не можуть   Фото: pixabay

Фото: pixabay.com.

Ось уже три роки, як в Україні намагаються активно впроваджувати різні зміни і кардинально реформувати майже всі існуючі сфери. На початку нового 2018 р сайт "Сегодня" розповідає, які реформи можна з упевненістю назвати успішними, а які, навпаки, поки буксують.

успішні реформи

Мабуть, в контексті реформ 2017 рік видався найбільш плідним. Так, почала працювати реформа децентралізації, чіткі межі з'явилися у реформ освіти і медицини, а пенсійна реформа і зовсім зробила перші кроки .

Незважаючи на наявний прогрес, процес реформування українці оцінюють дуже низько. За даними соціологічного дослідження фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва та реанімаційне пакету реформ, 41% населення вважає, що взагалі ніяких реформ в Україні не відбулося, а найбільше опору цьому, на думку людей, здійснюють чиновники та чиновники.

Українці виділили, що найважливіша реформа - антикорупційна, при цьому, тільки 1% громадян вважає боротьбу з корупцією успішною. Так, в країні дійсно були створені антикорупційні інституції, такі як Назка і НАБУ, але поки що вони не виправдовують очікувань населення.

Ірина Бекешкіна, директор фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва в коментарі сайту "Сегодня" зазначила, що одним з найуспішніших напрямків стала зовнішня діяльність України, тобто Угода про асоціацію з Європейським союзом, і, як вишенька на торті, безвізовий режим.

"Що стосується внутрішніх реформ, то однозначно успішною є реформа децентралізації. Тому що громади отримали більше грошей і самі можуть ними розпоряджатися. Є певні небезпеки місцевого феодалізму, але це залежить від того, чи є сильне громадянське суспільство. Там, де сильного громадянського суспільства немає , може бути розквіт корупції, тому що центральні органи будуть все це менше контролювати, а на рівні громадянського суспільства контролю не буде зовсім ", - говорить Бекешкіна.

Вона також пояснила, що, хоча пенсійна реформа ще толком не почалася, через перерахунку пенсій 23% населення відзначило, що покращилася ситуація в пенсійному забезпеченні.

"Ще підняття мінімальних зарплат - це теж певний позитив, але все ж серйозні реформи повинні початися в наступному році. Це пенсійна реформа, освітня і т.д." , - прокоментувала Бекешкіна.

У свою чергу, глава правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко також заявив, що децентралізація стала однією з найуспішніших реформ, незважаючи на багато неоднозначних моментів.

"З тих реформ, які вже так чи інакше здійснювалися, найбільш успішною можна вважати реформу децентралізації. Але мова йде про фінансову децентралізацію , Тому що політична і адміністративна децентралізація так і не відбулися. Для цього потрібно змінювати Конституцію, а цей процес заблокований, і в результаті ця частина реформи зависла, виходячи з конфліктного політичного контексту ", - говорить Фесенко.

Експерт пояснює, що фінансові можливості місцевих громад істотно зросли, але, в той же час, виникла і необхідність взяти на себе додаткові витрати, що викликало невдоволення у місцевих керівників і стало темою для спекуляції для деяких політичних сил. Фесенко пояснює, що це просто зворотна сторона децентралізації, тобто отримавши більше фінансових можливостей, місцевим громадам треба брати на себе більше відповідальності.

З успішних реформ Фесенко також виділив зміни патрульної поліції, позитив від яких переважує деякі негативні моменти.

"Негативний ефект пов'язаний з рівнем професіоналізму, з тим, що каральна функція значно зменшилася, спочатку це сприймали як позитив, а потім побачили, що треба застосовувати силу закону і діяти більш жорстко з порушниками. В цілому ж, є певний прогрес в плані масштабів корупції , на першому етапі вона майже зникла, зараз є рецидиви. Але масштаб корупції, яка була при ДАІ і зараз просто непорівнянні ", - говорить експерт.

Також, Фесенко додав, що не варто недооцінювати електронні декларації, які стали справжньою революцією. На його думку, на склад наступного парламенту електронні декларації вплинуть набагато сильніше, ніж будь-які зміни у виборчій системі.

Реформи, з якими поки складно

За фактом, жодна з реформ в Україні поки що не досягнула свого логічного завершення. Реформування в принципі дуже довгостроковий процес. Проте, на думку експертів, вже можна виділити певні проблемні зони.

Основні провали в здійсненні реформ експерти пов'язують з реформуванням правоохоронних органів, зокрема суду, органів внутрішніх справ, а також із здійсненням антикорупційних реформ. Є проблеми також з поліпшенням якості державної служби, а виборча реформа поки так і не здійснено.

"Що стосується повних провалів - вони очевидні, і вони серйозні. Це боротьба з корупцією. З одного боку, були успіхи, але не в цьому році, а в минулому. Це створення антикорупційних органів, які повинні були почати боротьбу з корупцією, і вони почали, особливо НАБУ і не тільки НАБУ. Але ключові реформи так і не були проведені ", - говорить Бекешкіна.

На думку Фесенка, також незрозумілої поки залишається ситуація з держслужбою. Кабмін намагається надати друге дихання цій реформі, але ми бачимо суперечливі процеси: "перша спроба адміністративної реформи пройшла, але зараз спостерігаються спроби повернутися до колишньої моделі, тому ми бачимо шарахання в різні боки, ніж системне реформування держслужби", - підсумував політолог.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Три роки реформ в Україні: успіхи та проблемні зони". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Анастасія Іщенко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ