Регіони інвестують в знання

Росія, спрямована в майбутнє - саме такий країну представив у своєму посланні Федеральним зборам президент Росії Володимир Путін. Необхідна проривна і сталий розвиток країни він в першу чергу пов'язав з внутрішніми точками зростання. Поліпшення ділового клімату регіонів, модернізація нової просторової інфраструктури і створення освітніх проектів високих стандартів - це частина програми становлення сильної Росії.

Останній пункт стає особливо актуальним з огляду на велику потребу в кваліфікованих фахівцях, особливо «цифрових». У своєму посланні Путін назвав освітні проекти важливим напрямком:

«Слід продовжувати роботу з розвитку професійних компетенцій, які відповідають потребам технологічного прориву, завданням цифрової економіки».

В рамках цієї концепції вже розроблено і скоро буде запущено кілька проектів. Так, з 1 вересня по всій країні стартує проект АСІ по профорієнтації школярів з 6-го по 11-й класи «Квиток в майбутнє» . Безпрецедентно масштабний проект по допомогу у визначенні майбутньої професії має на увазі можливість для школярів спробувати себе в різних, і цифрових і аналогових, професіях. Занурення в перші спеціальності допоможуть онлайн-курси з педагогом тривалістю до місяця, а для других передбачені практичні заняття від півтора до чотирьох годин.

Варто зазначити, що акцент все ж зроблено на професіях, пов'язаних з IT-технологіями. Проект ініційований за підсумками форуму «Наставник», на його реалізацію в цьому році з бюджету буде виділено 1 млрд рублів. Всього проект повинен охопити близько 100 тисяч російських школярів. Новим цікавим форматом стали дитячі технопарки «Кванторіуми», відкриті в 37 регіонах країни. Популярність отримав проект «Атлас професії», розроблений в Сколково. Він дозволяє дізнатися про різноманітні спеціальності, які лише недавно з'явилися в світі, але вже стають затребуваними.

Кожен регіон реалізує федеральні проекти в силу своїх можливостей. Крім цього, є і сильні регіональні ініціативи. Ряд регіонів вже не перший рік докладає чималих зусиль до вирішення проблеми нестачі кадрів і розширення компетенцій фахівців.

У Тульській області глава регіону Олексій Дюмін оголосив 2018 рік - Роком освіти та нових знань. На ці цілі з урахуванням федерального фінансування буде виділено 388 млн рублів, в план заходів увійде понад 350 пунктів по декількох напрямках, заплановані як традиційні заходи, так і нові проекти: «Англійська для спілкування», «Розвиток 3D-освіти учнів Тульської області», «Підвищення фінансової грамотності учнів освітніх організацій Тульської області »,« кіноуроки в школах Росії ». Серед найбільш значущих - проект «Професійна навігація« Проекторія »і« Уроки успіху »за програмою« Ми на своїй землі, ми - вдома! ».

В рамках проекту «Квиток в майбутнє» - рання професійна орієнтація школярів - розглядається можливість відкриття центрів випереджаючого навчання. Центр навчання за хімічним напрямку розташується в Щекінском політехнічному коледжі, у напрямку машинобудування, адитивних та інформаційних технологій - в Тульському державному машинобудівному коледжі ім. Микити Демидова, а за будівельним напрямку - в Тульському коледжі будівництва та галузевих технологій.

Микити Демидова, а за будівельним напрямку - в Тульському коледжі будівництва та галузевих технологій

Фото: gazeta-don.ru

Також в регіоні в 2017 році заробив проект «Електронна освітнє середовище Тульської області - Віртуальна школа», покликаний вирішити задачу інформатизації загальної освіти і дати дітям великі можливості в рамках додаткової освіти. На сьогоднішній день розроблено 68 навчальних курсів з математики та інформатики для учнів 9-11 класів та 5 навчальних курсів по освітньої робототехніці. А завдяки функціонуванню цілих 11 мінітехнопарков в 6 муніципальних утвореннях діти мають можливість ознайомитися з такими напрямами, як «Робо», «Web-дизайн», «Аеро», «Біоінженерія» і «Мехатроніка».

Фото: Управління медіакомунікацій ТГУ імені Г.Р. Державіна

Ще один освітній профорієнтаційний проект «KIDS Університет» для учнів 5-7-х класів стартував в Тамбовській області. Відкритий на базі ТГУ ім. Г.Р. Державіна, проект дозволяє знайомити хлопців з сучасними науковими досягненнями, вибирати напрямок подальшої професійної діяльності. Крім того, в Державінська університеті діти реалізовують свій творчий потенціал, навчаються ораторському і акторської майстерності, дізнаються більше про культуру та мистецтво.

Високі експертні оцінки отримав інноваційний освітній мережевий проект «Волгоградський університетський округ», відкритий в рамках нового Наукового центру Російської академії освіти при ВолДУ. Він створений для роботи з обдарованими дітьми, яка вже кілька років ведеться в регіоні, залучення школярів до наукової діяльності. Новий центр повинен стати унікальним майданчиком, яка об'єднає різні напрямки і кращі педагогічні практики. Його роботі допомагає щільне співробітництво освітніх, громадських організацій і органів виконавчої влади.

«Система наукових центрів Російської академії освіти зміцнює науковий потенціал регіонів, розширює освітні можливості. Для нас це важливо, адже місія класичного університету - бути центром науки і освіти », - розповів про проект директор Наукового центру ВолДУ, радник при ректораті зі стратегічного розвитку університету Микола Боритко.

Програма «Майбутнє Білій металургії» з Челябінської області визнана Міністерством освіти і науки РФ і Агентством стратегічних ініціатив кращою практикою підготовки робітничих кадрів за дуальної моделі освіти. Її суть полягає в підготовці кадрів для підприємства в форматі державно-приватного партнерства з регіональною владою через наставництво. Наставники, професіонали своєї справи, ведуть майбутніх металургів в школі, коледжі та навіть армії, присвячують в усі тонкощі своєї справи. За час роботи програми вдалося підготувати 500 фахівців, ще 1 100 зараз знаходяться на навчанні. Як зазначив Володимир Путін на нараді з представниками найбільших підприємств країни в Єкатеринбурзі, впровадження передових підходів до підготовки робітників, інженерів є одним з ключових для базового технологічного прориву країни.

Доцент кафедри соціології Ярославського державного університету імені П. Г. Демидова, кандидат соціологічних наук Сергій Таланов пояснив, що для розвитку інноваційної економіки Росії необхідна підготовка висококваліфікованих кадрів.

«Згідно з експертними оцінками, більша частина випускників технічних вузів не відповідає вимогам, що пред'являються з боку роботодавців великих підприємств. Необхідні кадри здатні забезпечити зміну поколінь техніки і технології. Багато губернатори вишукують можливості для інвестування в людський капітал. Наприклад, в Тульській області робиться дуже багато для підвищення продуктивності праці, розвитку високотехнологічних галузей. В області створена і продовжує розвиватися інфраструктура з підтримки інноваційної діяльності - зокрема, планується створення центрів випереджаючого навчання », - сказав Таланов.

На його думку, такі центри будуть сприяти розвитку винахідництва, що в свою чергу є важливим фактором інновації:

«У центрах випереджаючого розвитку буде можливість підготувати сучасні кадри для економіки РФ. На мій погляд, необхідно переймати такий досвід. Крім того важливо не зупинятися на досягнутому і продовжувати інвестувати в людський капітал, наприклад, шляхом створення інвестиційно-венчурних фондів, технопарків, бізнес-інкубаторів ».

Очевидно, що інвестиції в освіту на сьогоднішній день є одними з найбільш важливих, які дозволять забезпечити стійке і послідовне розвиток держави. Важливо і те, що цілий ряд регіонів вже вловив сигнал з боку російського лідера, відчув курс на значущі зміни і приступив до реалізації важливих рішень на своїх територіях.