Рейтинг Путіна різко впав в великих містах

Це може привести до посилення адміністративного ресурсу на виборах

Це може привести до посилення адміністративного ресурсу на виборах.

Несподівану тенденцію виявили соціологи в містах з населенням понад мільйон чоловік, де живе чверть виборців. За опублікованими в кінці минулого тижня даними ВЦВГД, рейтинг кандидата в президенти Володимира Путіна в Москві і Санкт-Петербурзі за місяць впав більш ніж на 12 процентних пунктів - з 69,7% 10 січня до 57,1% 18 лютого. В інших містах-мільйонниках падіння рейтингу на ті ж 12 п. П. Сталося ще до Нового року, потім він збільшився лише на 2 п. П. Аналогічні тренди в містах з населенням від 100 000 до 500 000 чоловік і до 100 000 чоловік, а стабільним рейтинг президента залишається лише в містах з 500 000-950 000 жителів і на селі. При цьому в великих містах збільшилася кількість невизначених з вибором і підріс рейтинг кандидата від КПРФ Павла Грудінін.

Чим більше місто, тим нижче явка і відсоток кандидата від влади, пояснює гендиректор ВЦВГД Валерій Федоров: "У великих містах фактор страху і адміністративного тиску працює слабкіше. Крім того, у їх мешканців понад планка домагань, більше джерел інформації, тому вони більш критичні до владі ". Падіння рейтингу Путіна - це фактор початку передвиборної кампанії, відзначає соціолог: "Люди згадують, що є ще кандидати. Природно, влада трохи втрачає, а опозиціонери набирають". До того ж порівнювати ці цифри з передноворічним сплеском не цілком коректно, вважає Федоров: "Якщо його виключити, то коливання в діапазоні 5 п. П. А до початку березня цифри [Путіна] підросли". Кількість тих теоретично повинно падати, але на практиці зростає, згоден соціолог: "З'явилися два несподіваних особи - Грудінін і [Ксенія] Собчак. Ядра [електорату] кандидатів вже кристалізувалися, особливого приросту голосів за основного кандидата після президентського послання, ймовірно, не буде" .

Мільйонники проголосують з явкою трохи вище 50%, говорить людина, близька до адміністрації президента. Будь-яка соціологія - інструмент активного формування реальності, за допомогою цифр намагаються вселити ті чи інші інтерпретації того, що відбувається, зазначає інший співрозмовник, близький до адміністрації. Падіння рейтингу Путіна, на його думку, можна пояснити недостатньою активністю і помилками в ході кампанії: "В реальності цифри набагато менше. Реальна явка в кращому випадку очікується 55-60%, результат Путіна коливається в залежності від регіону від 50 до 65%. Якщо в Москві вийдуть за 50% - це буде подвиг ". Різниця між явкою в великих містах і по області може досягати 20%, зазвичай же в області вона на 10-12% більше, каже ще одна людина, близька до адміністрації президента: "Далі буде залежати від того, включать чи механізм малювання голосів. Якщо вибори будуть з повним залученням адмінресурсу - а я такого не виключаю, - то все одно, хто скільки отримає в реальності. Якщо вибори пройдуть чесно, то результат Путіна в мільйонниках буде нижче, а у опонентів - трохи вище ". Явка в мільйонниках складе 45-55%, вважає співрозмовник.

Суперники Путіна особливості великих міст враховують. Явка там буде нижче 60%, вважає секретар ЦК КПРФ Сергій Обухов: "У Москві рейтинг Грудінін - 12-13%, по країні - 10%. Поки його основний електорат в містах від 500 000 до 1 млн жителів". Керівник мережі штабів Собчак Тимур Валєєв каже, що у неї максимальний відсоток в містах від 300 000 до 1 млн жителів, які вона і відвідує в ході кампанії, як і мільйонники. У Володимира Жириновського найвищий рейтинг на Далекому Сході, а чим ближче до центру - тим нижче, говорить заступник голови Держдуми від ЛДПР Ігор Лебедєв: "Москва - не наш регіон, але наші прихильники все одно знайдуться всюди". Прихильники Григорія Явлінського живуть не тільки в великих містах, каже керівник його штабу Микола Рибаков: "агітматеріали ми поширюємо насамперед у великих містах, куди простіше дійти організаційно. Але Явлінський включив в програму частина про газифікацію - а це стосується швидше малих міст і сіл" .

Городяни дають менший результат і ставляться до кандидатів влади менш патерналістськи, навіть якщо мова йде про Путіна, сказав політолог Андрій Колядин: "У великих містах більш політизований виборець, у нього менше проблем з пошуком джерел існування, і він менш залежний від влади". Примушувати городян прийти на вибори не варто, це може привести до зворотного ефекту, впевнений він: "Але не виключено, що чиновники в останній момент включать всі можливі механізми, від примусу до погроз, оскільки вони все одно вважають, що в центрі їх будуть оцінювати за результатами виборів ".

У містах-мільйонниках виборець більш політизований і отримує більше інформації, згоден керівник ІСЕП Дмитро Бадовський: "Крім того, там концентрується молодь, менше працюють стереотипи про голосування як ритуалі і більш раціоналізована ставлення до участі чи неучасті у виборах". Тому явка там нижче, а розподіл голосів більш різноманітне, додає експерт: "Якщо на інших територіях основна маса голосів буде розподілятися між 2-3 кандидатами, то в мільйонниках значиму підтримку отримають 4-5 чоловік".

Відомості