Фото: flickr.com/ epSos.de
Маразмом, який ускладнює роботу сміттєвого бізнесу, назвав новий закон про відходи голова Національної спілки саморегулівних організацій операторів щодо поводження з відходами Михайло Василенко.
На думку підприємця, закон не вирішив основних проблем сміттєпереробній галузі - не знизив тиск адміністративного ресурсу на бізнес і не створив зацікавленості інвестора.
Замість цього відбулося посилення контролю над бізнесом з боку держави, повернення ліцензування та розширення переліку ліцензованих видів діяльності.
«Закон відкинув нас на 8 років назад і призведе до того, що ми остаточно втратимо галузь вторсировини», - заявив Василенко.
Спалюванню сміття - червоне світло!
При розробці міських програм щодо поводження з відходами прийнято посилатися на європейський досвід, але зробити так, як за кордоном, де галузь переробки, що з'явилася близько 20 років тому, бурхливо розвивається і приносить доходи, поки не виходить.
Як розповів голова НП «Екологічний союз» Семен Гордишевскій, відповідно до пропозицій Європейської комісії, в країнах ЄС планується підвищення рівня повторного використання побутових відходів до 70% до 2030 року, повторного використання скляної, паперової та пластикової упаковки - до 80%, введення заборони на поховання на полігонах будь-яких матеріалів, що переробляються і біологічних відходів до 2025 року. У Росії пішли іншим шляхом.
Петербурзька Регіональна цільова програма щодо поводження з ТКО хоча і має на меті підвищення екологічної безпеки і зниження шкоди, завданої навколишньому середовищу в процесі поводження з відходами, в реальності повністю заснована на впровадженні сміттєспалювальних технологій.
Тим часом, спалювання відходів є джерелом викиду небезпечних речовин - діоксинів, фуранів, біфенілу, які накопичуються в навколишньому середовищі і викликають онкологічні захворювання і мутації.
Якщо застосовувати як паливо кожен, хто входить до горіння фракції, це неминуче призведе до погіршення здоров'я населення, переконаний Гордишевскій. Серед цих фракцій практично немає чистих матеріалів: навіть звичайний папір, забруднена фарбою, при спалюванні виділяє біфеніли.
На думку еколога, Програма, яка в даний час знаходиться на доопрацюванні, повинна включати такі завдання, як зменшення утворення відходів, розвиток роздільного збору, обробку та утилізацію відходів з отриманням вторинних ресурсів - вторсировини, компосту, біогазу.
Для вирішення поставлених завдань Гордишевскій пропонує:
- організувати мережу приймальних пунктів вторсировини;
- збільшити застосування багаторазової упаковки;
- розробити систему тарифів за збір, вивезення та переробку ТКО, які заохочували роздільне збирання;
- здійснювати збір небезпечних відходів (батарейок, що містять ртуть пристроїв);
- створити районні сортувальні комплекси для відбору вторинної сировини;
- побудувати станції біокомпостірованія і виробництва біогазу для вироблення «зеленої» енергії.
Чи стане Регіональна програма поводження з відходами екологічнішої, петербуржці дізнаються в травні. Поки ж мешканці міста збирають підписи під листом губернатору Георгію Полтавченко з вимогою законодавчо закріпити роздільний збір і переробку відходів і ввести заборону на будівництво сміттєспалювальних заводів.
У гонитві за заробітком
Представники великого сміттєвого бізнесу дотримуються іншої точки зору.
«Роздільний збір в мегаполісі здійснювати недоцільно», - впевнений заступник генерального директора «Автопарк №1« Спецтранс »і голова Комісії з поводження з відходами Союзу промисловців і підприємців Санкт-Петербурга Микола Количев.
На думку Количева, в місті необхідно побудувати ряд високоавтоматизованих сміттєвих комплексів (ВМСК), на яких зі змішаних відходів, що включають забруднену папір, поліетилен, пластик буде проводитися альтернативне паливо (RDF). Подібний комплекс - поки єдиний в Росії - функціонує в Петербурзі вже 4 роки і направляє свій продукт для спалювання на цементному заводі в місті Сланці.
Розвивати технології створення палива RDF зі старих автомобільних шин і пластика пропонує і директор з розвитку в країнах СНД BIO Energy Holding Євген Бочевер.
Однак ніяких даних екологічних досліджень, які підтверджують безпеку використання цього виду палива, він не надав.
Історії успіху
Всупереч поширеній думці про нерентабельність вторинної переробки, існує маса прикладів, які доводять протилежне.
«Ніша переробки вторсировини на ринку колосальна, бажаючих зайнятися переробкою відходів дуже багато», - вважає голова технічного комітету «Упаковка» Росстандарта Петро Бобровсій.
Наприклад, попит на макулатуру величезний і в рази перевищує пропозицію. Від нестачі цієї сировини страждають виробники картону, широке застосування знаходить стара папір і в будівельній галузі.
Деякі петербурзькі підприємства націлені на збереження навколишнього середовища і прагнуть до зменшення кількості відходів, що утворюються в процесі виробництва.
Наприклад, пошуком рішень, які сприяють тому, щоб відходи одного підприємства ставали ресурсом для іншого, стурбовані на тютюновій фабриці «Петро» (компанія JTI).
За словами керівника служби охорони праці та навколишнього середовища JTI Юлії Андрєєвої, за 2 роки вдалося знизити утворення відходів на 16%, при цьому на 3% збільшивши частку вторинної переробки. «Відправлення відходів на вторинну переробку не тільки знижує навантаження на екологію Санкт-Петербурга, а й підвищує ефективність виробництва», - вважає Андрєєва.
Співробітники підприємства збирають і сортують відходи, потім поміщають їх на спеціальний майданчик, де відбувається додаткове сортування, після чого підрядник доставляє відходи тим організаціям, які готові їх прийняти на переробку.
Тепер з тютюнового пилу, яку раніше відправляли на полігон, виробляють добрива. А таких відходів, як фільтри, знайшли застосування в якості набивання для меблів.
«Всі працівники, сортувальні відходи на робочому місці, почали усвідомлювати важливість свого особистого внеску в екологію», - зазначила Андрєєва.
Досвідом роботи з відходами упаковки поділилася начальник відділу по роботі з оборотною тарою пивоварної компанії «Балтика» Тетяна Макарова. На підприємстві переосмислили ставлення до відходів упаковки і розглядають її як потенційний матеріал для створення нових речей.
Пілотний проект з роздільного збору різних видів упаковки компанія реалізує з 2013 року. Пункти збору організовані в 11 містах Росії. Зібрані скляні пляшки використовуються повторно або відправляються на скляний завод, за що підприємство отримує знижку при придбанні нових пляшок. Також збирають і відправляють на переробку алюмінієві банки і ПЕТ-упаковки.
У підсумку тільки за 2013 рік на виробництво повернуто 187 млн пляшок, при цьому економія склала більше 150 млн рублів.
З червня минулого року компанія поставила на скляні заводи більше 21 тис. Тонн битого скла. За слова Макарової, переробка однієї тонни склобою економить більше однієї тонни природних ресурсів.