Італійські реставратори вперше активно попрацювали в Петербурзі, і залишилися в шоці від методик російських реставраторів. Уже давно в Італії реставрація має на увазі тільки консервацію, а будь-який відтворення вважають фальсифікацією пам'ятників. У Росії пішли іншим шляхом. Однак Петровські ворота Петропавлівки до дня міста були відреставровані саме за італійською методикою.
Фото з сайту www.encspb.ru
Петровські ворота Петропавлівської фортеці відкриються 26 травня ввечері ми масштабної реставрації - це своєрідний подарунок Петербургу на день народження від італійських і російських реставраторів. Це перша спільна робота італійських і російських фахівців (фінансувався проект також в співвідношенні 50 на 50 - італійським міністерством зовнішньої торгівлі та петербурзьким бюджетом). І для тих, і для інших, вона виявилася новим і важким досвідом. Запеклі суперечки, що тривали протягом двох років роботи, не закінчилися досі, так як зустрілися два абсолютно різних підходи до реставрації. Багато від чого побаченого в Росії італійці залишилися в шоці.
У Росії з післявоєнних років, коли було зруйновано безліч пам'ятників культури, панує ідея реставрації як відновлення і відтворення. В Італії таке теж було. У 19-му столітті. Професор Університету Риму Чезаре Фейффер нагадав два таких характерних приклади - дзвіниця Сан-Марко у Венеції і венеціанський же Турецький палац на Великому каналі. Але в 20-м столітті італійська школа реставрації виходить з того, що реставрація не повинна фальсифікувати пам'ятник. «Реставратор повинен не оновлювати, а зберігати. Реставратор не повинен знищувати сліди історії. Автентичність - основне поняття для реставратора », - втовкмачував сьогодні професор по архітектурної реставрації своїм російським колегам. Реставрацію-відтворення Фейффер порівняв з археологією в стилі Індіани Джонса, яка, для отримання одного цінного предмета, знищує все історичні шари, потрібні фахівцям для вивчення.
Втім, ця розмова між італійцями та російськими реставраторами йшов протягом всієї роботи над Петровскими воротами, і західним фахівцям вдалося відстояти саме свій підхід. Так що після дня міста петербуржці зможуть оцінити італійський «консервації» стиль і сказати, що їм подобається більше - «чистенько і гарненько», або «припудрені зморшки».
«В ході цього проекту у нас було три головні завдання», - зізналися глава асоціації реставраційних фірм Італії Assorestauro і директор міжнародного інституту мармуру Паоло Мароне, який за останній рік приблизно по тижню кожен місяць проводив в Петербурзі. «По-перше, ми хотіли створити російсько-італійську сім'ю людей, закоханих в реставрацію. По-друге, показати петербурзьким фахівцям наш підхід до реставрації. Навчити їх цінувати красу старості », - розповів Мароне. Італієць зізнався, що російські робітники дивилися на нього, як на інопланетянина, коли він наполягав на збереженні кожного каменю залишився з часів Доменіко Трезини, кожної тріщинки, не даючи замінити руйнується камінь на «інший, хороший».
Ну а третє завдання, що реалізується італійцями в процесі роботи над Петровскими воротами, як чесно зізнався Паоло Мароне, - це відкрити петербурзький ринок реставрації для італійських продуктів та членів Assorestauro. В ході реставрації директор міжнародного інституту мармуру побував на наших кар'єрах, в яких видобувається камінь, і перебував навіть не в шоковому стані, а відчув справжнісінький жах. «У Росії до цих пір для видобутку каменю використовується динаміт! Це жахливо! Це послаблює камінь, і звідси в ньому потім і з'являються тріщини! », - емоційно розповідав він про свої враження. До речі, за словами Мароне, головна шкода історичного каменю Петровських воріт, незважаючи на його не дуже висока якість (Трезини вибрав легкий в обробці, але крихкий і гідроскопічністю камінь з під Гатчини, практично не застосовувався для будівництва), завдало не на часі, а попередня реставрація в 1951-му році. Зокрема, вбиті для підтримки каменю металеві крюки.
Важко сказати вирішила чи асоціація Assorestauro третє завдання. Мароне здалося, що багато в Петербурзі поставилися до пропонованих технологій скептично. Втім, упевнений італієць, після того як ворота будуть відкриті, російські фахівці зрозуміють, чому було обрано саме ці матеріали.
За честь петербурзької-ленінградської реставраційної школи заступилася глава КГИОП Віра Дементьєва і її заступник Ольга Таратинова. На сьогоднішній зустрічі учасників проекту в Михайлівському замку вони нагадали, що якби після війни ленінградські реставратори не встали на шлях відновлення, то місто просто втратив би своїх передмість і історичного центру. Адже Італія таких руйнувань не знала. А ось найбільш постраждалі в воєнні роки Польща та Німеччина пішли тим самим шляхом, що і Радянський Союз.
Михайло Гончаров,
Фонтанка.ру
Раніше по темі:
Петровські ворота Петропавлівської фортеці допоможуть відреставрувати італійці
Петровські ворота залишаться "в зелену сіточку"