13 квітня в Вірменії почалися масові протести проти призначення екс-президента Сержа Саргсяна на пост прем'єр-міністра. На вулиці вийшли тисячі людей, не обійшлося без сутичок із силовиками. Частина активістів було затримано.
На одинадцятий день протестів, 23 квітня, прем'єр Саргсян здався під натиском протестуючих і подав у відставку.
Чому взагалі почався протест і що буде далі? Читайте на "Обозревателе".
Через що почалися протести?
Саргсян був президентом останні 10 років. Згідно із законом політик не мав права займати цей пост більше двох термінів і повинен був піти. Однак у 2015 році Конституцію Вірменії змінили так, що реальна влада перейшла від президента до прем'єр-міністра.
9 квітня Саргсян склав президентські повноваження, а вже 12 квітня правляча Республіканська партія Вірменії висунула його на посаду прем'єр-міністра. Це і стало приводом для початку протестів. В результаті 22 квітня на вулиці вийшло близько 160 тисяч осіб. Колосальна цифра для країни з населенням в 3 мільйони чоловік.
Хто очолює протестувальників?
Лідером протестів став керівник парламентської фракції "Елк" ( "Вихід") Нікол Пашинян. Саме він оголосив про початок "оксамитової революції" в країні.
Нікол Пашинян
22 квітня опозиція і влада спробувала домовитися, але без успіху. Після цього поліція почала ще активніше затримувати активістів. Називалася цифра в 300 чоловік. Одним із затриманих став і Пашинян, якого звинуватили в організації незаконних масових зібрань.
Незважаючи на це протести продовжилися. Крім Єревана, тисячі протестувальників вийшли на вулиці інших великих міст Вірменії - Гюмрі, Ванадзоре, Капаней, Ечміадзині, Арташаті і т. Д.
Що сталося 23 квітня?
Багато експертів вважали, що ситуація в Вірменії може закінчитися великою кров'ю. Добровільний відхід Саргсяна у відставку вважався малоймовірним. Однак він здивував усіх - в понеділок прем'єр-міністр сказав, що складає повноваження. Та ще й визнав правоту Пашиняна.
"Звертаюся до вас в останній раз як глава держави. Нікол Пашинян мав рацію, я помилився. У ситуації, що склалася є кілька рішень, але ні на одне з них я не піду. Це не моє. Я залишаю посаду керівника нашої країни", - цитує слова Саргсяна прес-служба уряду.
Що далі?
У Вірменії є законно обраний президент Армен Саркісян, але вагомих важелів для впливу на ситуацію у нього немає. Тепер парламент повинен визначитися з кандидатурою нового прем'єр-міністра. Протестуючі напевно будуть наполягати на призначенні Пашиняна.
Ваграм Багдасарян
Урядова ж партія буде шукати компромісний варіант. Фаворитом на цю посаду може стати глава парламентської фракції правлячої партії Ваграм Багдасарян. Втім, цілком імовірно, що в разі його обрання протести можуть продовжитися.
Ще один варіант - повернути попередній варіант Конституції, а заодно і влада законно обраному президенту.
Підпишись на наш Telegram . Надсилаємо лише "гарячі" новини!
Чому взагалі почався протест і що буде далі?Через що почалися протести?
Хто очолює протестувальників?
Що сталося 23 квітня?
Що далі?