композитор
Рік створення
1897
Жанр
Країна
Росія
вокальний цикл
Історія створення
В кінці 90-х років XIX століття Римський-Корсаков - визнаний глава Петербурзької композиторської школи, автор численних опер і симфонічних творів, професор консерваторії, вихователь плеяди значних композиторів, незаперечний авторитет у всіх питаннях музики. 1897 рік у творчому плані склався для нього вдало. Задуми переповнювали, причому інтереси дещо змістилися: його стали залучати не великі музично-театральні твори, а камерна опера « Моцарт і Сальєрі »На повний текст маленької трагедії Пушкіна, кантата« Світезянка »По Адаму Міцкевичу у перекладі Мея, а також камерно-інструментальні твори, до яких композитор раніше не звертався.
Особливо вражає потік романсів, що вилився з-під його пера. У «Літопису мого музичного життя», яку композитор вів протягом багатьох років, читаємо: «Я давно не складав романсів. Звернувшись до віршів Олексія Толстого, я написав чотири романсу і відчув, що складаю їх інакше, ніж раніше, ...> Відчуваючи, що новий прийом твори і є справжня вокальна музика, і будучи задоволений першими спробами своїми в цьому напрямку, я складав один романс за іншим на слова А. Толстого, Майкова, Пушкіна та інших. До приїзду на дачу у мене було десятка два романсів ».
З написаного неясно, в якому порядку створювалися романси, але серед них чимало справжніх перлин, до яких відносяться і два з чотирьох, що становлять цикл «Навесні», позначений опусом 43, тобто віднесений автором до часу безпосередньо перед «Світезянка» (ор. 44 ). Ці чотири романсу - «дзвінкіше жайворонка спів», «Не вітер, несучи з висоти» (обидва на вірші А. Толстого), «свіжий і запашний твій розкішний вінок» (на вірші А. Фета) і «То було ранньою весною», знову на вірші А. Толстого.
Граф Олексій Костянтинович Толстой (1817-1875) крім широко відомих драматичних творів, зокрема, трилогії «Смерть Івана Грозного», «Цар Федір Іоаннович» і «Цар Борис», роману «Князь Срібний», оповідань і нарисів, написав безліч ліричних віршів , до яких не раз зверталися російські композитори. Досить назвати «Средь шумного бала» і «Якби знала я, якби відала» Чайковського. Настільки ж популярними стали і романси «дзвінкіше жайворонка спів», присвячений Варварі Дмитрівні Комарової, дочки Д. В. Стасова, письменниці, відомої під псевдонімом Володимир Каренін, і «Не вітер, несучи з висоти», присвячений співачці Олександрі Карлівни Рунге. Романс «То було ранньою весною» значно відоміший з музикою Чайковського, тоді як останній номер з циклу Римського-Корсакова на цей текст виконується рідко. «В першу половину сезону 1897-98 року я був зайнятий приготуванням до видання накопичених нових романсів. Романси видавалися Бєляєвим в двох тональностях - для високого і низького голосу. Треба було транспонувати, тримати коректури і т. Д. », - записував Римський-Корсаков в« Літописі ». З друку романси вийшли в початку 1898 року.
музика
Цикл «Навесні» - один з перших зразків нового вокального стилю Римського-Корсакова. Сам композитор в цитованому вище уривку з «Літопису» визначає його так: «Мелодія романсів, стежачи за вигинами тексту, стала виходити у мене чисто вокальний, т. Е. Ставала таковою в самому зародженні своєму, супроводжувана лише натяками на гармонію і модуляцію. Супровід складалося і вироблялося після твори мелодії, між тим як раніше, за малими винятками, мелодія створювалася як би інструментально, т. Е. Крім тексту, а лише гармонируя з його загальним змістом, або викликалася гармонійної основою, яка іноді йшла попереду мелодії ». «Дзвінкіше жайворонка спів» полонить безпосереднім душевним поривом, спрямованістю на щастя, життєвої повнотою. Він написаний як би на одному диханні. Безперервно звучить в русі тріолями акомпанемент немов передає схвильоване биття серця, підтримуючи виразну, гнучку мелодію. Зовсім інший характер носить романс «Не вітер, несучи з висоти»: спочатку ніжна спокійна мелодія, що супроводжується ледве чутним безперервним рухом партії фортепіано, далі стає більш схвильованої, експресивної, щоб в кінці знову заспокоїтися, створюючи чарівний, класичний в своїй завершеності образ.
Л. Міхеєва
композитор
Рік створення
1897
Жанр
Країна
Росія