Ринок алмазів світу - Російський аукціонний будинок

  1. Ринок алмазів світу Фахівці РАД Консалтинг провели дослідження ринку алмазів Росії і перспектив створення...
  2. Ринок алмазів світу

Ринок алмазів світу

Фахівці РАД Консалтинг провели дослідження ринку алмазів Росії і перспектив створення в Росії міжнародного алмазного хаба. У дослідженні висвітлено основні тенденції на ринку видобутку та обробки алмазів, а також виявлені основні характеристики найбільших алмазних хабів світу.

Ринок алмазів світу
Речення

В даний час сумарні запаси алмазної сировини зарубіжних країн оцінюються в 2 млрд. Карат. Алмази видобуваються більш ніж в 26 країнах світу, пошук нових родовищ постійно ведеться на всіх континентах. Рівень річного видобутку алмазів у світі зараз становить 131 млн. Карат (2014 рік).
Основний обсяг видобутку природних алмазів (в «натуральному» вираженні) дають всього п'ять країн: Австралія, Ботсвана, Республіка Конго, Росія і ПАР. Найбільшими світовими виробниками природних алмазів є Росія, Ботсвана і Демократична Республіка Конго, в сукупності, що забезпечують 59% світового видобутку алмазів.
Мал. 1 Найбільші країни - виробники алмазів
В даний час сумарні запаси алмазної сировини зарубіжних країн оцінюються в 2 млрд
Джерело: kimberleyprocessstatistics.org
Росія зараз займає перше місце в світі з видобутку алмазів (29% ринку).
попит
Виходячи з оцінок Dominion Diamond Corporation, світовий попит на алмази незабаром перевершить обсяги пропозиції, що призведе до підвищення цін. У період з 2019 по 2024 рік, виробництво алмазів, за прогнозами, знизиться через відсутність нових родовищ. Попит, за прогнозами, збереже зростання завдяки фундаментальним процесам, таким, як зростання добробуту середнього класу в розвинених і країнах, що розвиваються.
На даний момент найбільшими світовими ринками споживачами алмазів є США, Китай і Індія.
Виходячи з прогнозів аналітиків Paul Ziminsky Diamond analytics, середня ціна на алмази в 2015 році складе 103 долари за карат, що буде деяким зниженням у порівнянні з 2014 роком (на 2%).
видобувні компанії
Відмінною рисою світового алмазного ринку є його висока монополізація. Найбільшими видобувними компаніями є De Beers, АЛРОСА, Rio Tinto, Dominion Diamond і Petra Diamonds. На ці компанії припадає 70% усього світового видобутку алмазів.
Існує ще один сегмент світового ринку, який являє собою нелегальний «чорний ринок» видобутку і продажу алмазів. Найбільш широко він розвинений в африканських країнах, таких як Сьєрра-Леоне, Заїр, Ангола та ін. Через безперервні міжусобиці і воєн продаж алмазів стала великим джерелом коштів для закупівлі зброї.
Таблиця 1. Компанії - найбільші виробники алмазів

* - ГРР - геологорозвідувальні роботи
обробні виробництва
На даний момент обробні алмазні виробництва зосереджені в країнах з низькою вартістю праці (таких, як Індія, Китай і Південно-Східна Азія). Спочатку, обробні підприємства розташовувалися в безпосередній близькості від торгових центрів (Європі, Ізраїлі та США), або близько до місць видобутку. Згодом, більшість підприємств було перенесено в більш «дешеві» країни, такі як Індія і Китай. Частка виробництва «дорогих» каменів, в вартості яких витрати на робочу силу нижчі, також зміщується в ці регіони. На даний момент Індія займає більше 60% ринку обробки алмазів.
Ринок алмазів Росії
Здобич
Видобуток приблизно 99% всіх алмазів Росії ведеться в Республіці Саха (Якутія). В даний час в Республіці розробляється близько 10-ти кімберлітових трубок. Крім того, великі родовища алмазів знаходяться на території Пермського краю і Архангельської області. За розвіданими запасами алмазів Росія посідає перше місце в світі.
Видобуток алмазів в Росії в 2014 р збільшилася на 1,1% в порівнянні з показником 2013 року - до 38,304 млн карат. У вартісному вираженні обсяг видобутих алмазів виріс на 19,9% - до $ 3,733 млрд.
На групу «Алроса» припадає понад 95% російського видобутку. В даний час у АК "АЛРОСА" в Росії є чотири гірничо-збагачувальні комбінати. Це Айхальскій, Удачнінскій, Нюрбінскій і Мірнінского ГЗК.
Обробка
Сектор огранки і полірування алмазів в російському АБК не однорідний. Виробництво діамантів представлено трьома виробничими кластерами в Москві, Смоленську і Якутії.
Огранювання алмазів в Росії - одне з найменш рентабельних обробних виробництв, маржа навіть в кращі моменти не перевищує 5%. Росія займає 4% на ринку світової огранки, в той час як понад 60% усіх вироблених у світі діамантів гранується в Індії.
Російські огранщики сформували спеціалізацію - не маючи можливості конкурувати в собівартості огранки з Індією, вони змістилися в бік обробки великого товару, при зростанні собівартості. Зараз в Росії в основному обробляються високоякісні алмази розміром більше 0,5 карата.
Велика частина діамантів - понад 60% - реалізується на експорт - до Бельгії, Ізраїлю, США, Китай та інші країни, 40% - всередині країни.
Алмазні біржі (хаби)
У міжнародному алмазному бізнесі найважливішу роль в торгівлі дорогоцінними каменями грають алмазні біржі (клуби). На подібних біржах зустрічаються дилери, брокери і виробники для покупки або продажу діамантів і неограненних алмазів. В даний час такі біржі працюють в основних світових алмазних центрах - Бельгії, США, Ізраїлі, ПАР, Нідерландах, Великобританії, Японії.
Алмазними хабами називаються території, в яких зосереджений весь спектр послуг і промислового виробництва алмазної галузі. Вони є сполучними вузлами в торгівлі, оформленні, кредитуванні та обробці алмазів, розрахованих на більшість світових постачальників. Центром алмазного хаба є алмазна біржа.
Основні принципи організації алмазних хабів:
1. Великі центри видобутку та обробки алмазів;
2. Історично сформовані центри торгівлі, поблизу великих портів;
3. Розвинений ринок капіталу;
4. Пом'якшені податкові та митні режими;
5. Зосередження кваліфікованої і недорогої робочої сили.
Найбільші міжнародні алмазні біржі (хаби)
Ізраїль (Рамат-Ган)
Розвиток алмазної галузі в Ізраїлі цілком підтримується державою. В Ізраїлі відсутні мита на ввіз і вивіз алмазної сировини ювелірної якості і діамантів. Наявність власних ограни фабрик також дає країні конкурентні переваги в роботі на алмазному ринку.
Головна алмазна біржа Ізраїлю розташовані в Рамат-Гані і являє собою цілий район, де зосереджено кілька висотних будівель, в яких розташовані організації, що працюють на ринку алмазів і ювелірних виробів. Щодня біржу відвідує близько 6 000 тисяч чоловік
Бельгія (Антверпен)
Найважливішим центром алмазного бізнесу є Антверпен. В Антверпені здійснюють діяльність 4 алмазні біржі. У місті створено цілий район (Diamantenzentrum), де зосереджені всі основні організації ринку від бірж до музею діамантів. В районі розташовано понад 1 500 різних організацій, що здійснюють продаж алмазів.
Через алмазні біржі Антверпена проходить близько 80% всіх алмазів, що обробляються і продаються в світі. Традиційно Антверпен був місцем збуту і російських алмазів. Компанія АЛРОСА збуває більше 65% алмазів в Антверпені, що становить 25% обороту цього найбільшого в світі алмазного хаба.
Індія (Мумбаї)
В Індії розташована одна з найбільших в світі, за площею, алмазних бірж - в діловому районі Мумбаї Бандра-Курлов. На території в 8 га розташоване більше 2 500 торгових точок, митні служби, банки та інші організації, що забезпечують процес торгівлі алмазами і обробленими дорогоцінними каменями. З 2015 року почалося активне створення нової алмазної біржі в місті Сурат, де зосереджено більшість обробних виробництв, що дозволить скоротити витрати продають компаній.
Більшість алмазогранільних і ювелірних центрів Індії активно розвивається завдяки наданню підприємствам, що працюють в цих центрах, податкових і митних преференцій в рамках створених тут вільних економічних зон. У 2007 році уряд Індії скасував всі митні збори на імпорт алмазів в країну, що стало суттєвим кроком у розвитку галузі в цілому.
ОАЕ (Дубай)
Сьогодні Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) є одним з найбільших світових центрів торгівлі алмазною сировиною і діамантами, яка здійснюється через Дубайський алмазну біржу. У 2001 році торгівля алмазами в Дубаї практично не велася - її обсяг не перевищував 5 млн. Доларів. Зараз щорічний оборот торгів становить понад 39 млрд. Доларів.
У 2005 році урядом Дубая були створені Вільна економічна зона в районі висотних веж на Красивих озерах і Дубайський центр біржових товарів, де торгують дорогоцінними металами і камінням, включаючи алмази і діаманти, а також товарами інших галузей промисловості.
Всі основні регіони, які вважаються алмазними хабами, мають істотну перевагу у вигляді вільних економічних зон, податкових і митних пільг, адміністративних заохочення. Алмазно-діамантового комплексу Росії необхідна аналогічна підтримка, щоб зробити підприємства конкурентоспроможними на світовому ринку діамантів і ювелірних виробів.
Найбільш цінними для застосування в російській практиці подаються такі заходи державної підтримки:
1. Податкові та митні преференції (звільнення від мит ​​і податків, прискореного повернення ПДВ тощо.);
2. Адміністративні преференції (принцип «єдиного вікна», спрощення митних процедур та ін.);
3. Інфраструктура (готові будівлі і ділянки під будівництво, допоміжні послуги банків, адіторов ітд.);
4. Прямі фінансові преференції (гаранти, субсидії).
На сьогоднішній день організація міжнародної торгівлі на території Росії обмежена наступними чинниками:
Низький внутрішній попит на ювелірну продукцію всередині Росії. Падіння російського споживання ювелірної продукції на 40% в першому кварталі 2015 року з порівнянні з тим же періодом 2014 року, посилює цю тенденцію;
Обробка алмазів здійснюється за межами Росії. Зберігається тенденція перенесення обробних виробництв в країни з дешевою робочою силою.
Відсутність довіри з боку партнерів. З огляду на загострення геополітичної обстановки торгівля на території Росії буде сприйматися з обережністю.
Відсутність вільної митної зони за прикладом великих алмазних хабів світу;
Необхідність інфраструктури та наявності фінансів, в тому числі, і доступного кредитування.

Ринок алмазів світу

Фахівці РАД Консалтинг провели дослідження ринку алмазів Росії і перспектив створення в Росії міжнародного алмазного хаба. У дослідженні висвітлено основні тенденції на ринку видобутку та обробки алмазів, а також виявлені основні характеристики найбільших алмазних хабів світу.

Ринок алмазів світу
Пропозиція

В даний час сумарні запаси алмазної сировини зарубіжних країн оцінюються в 2 млрд. Карат. Алмази видобуваються більш ніж в 26 країнах світу, пошук нових родовищ постійно ведеться на всіх континентах. Рівень річного видобутку алмазів у світі зараз становить 131 млн. Карат (2014 рік).
Основний обсяг видобутку природних алмазів (в «натуральному» вираженні) дають всього п'ять країн: Австралія, Ботсвана, Республіка Конго, Росія і ПАР. Найбільшими світовими виробниками природних алмазів є Росія, Ботсвана і Демократична Республіка Конго, в сукупності, що забезпечують 59% світового видобутку алмазів.
Рис. 1 Найбільші країни - виробники алмазів
В даний час сумарні запаси алмазної сировини зарубіжних країн оцінюються в 2 млрд
Джерело: kimberleyprocessstatistics.org
Росія зараз займає перше місце в світі з видобутку алмазів (29% ринку).
попит
Виходячи з оцінок Dominion Diamond Corporation, світовий попит на алмази незабаром перевершить обсяги пропозиції, що призведе до підвищення цін. У період з 2019 по 2024 рік, виробництво алмазів, за прогнозами, знизиться через відсутність нових родовищ. Попит, за прогнозами, збереже зростання завдяки фундаментальним процесам, таким, як зростання добробуту середнього класу в розвинених і країнах, що розвиваються.
На даний момент найбільшими світовими ринками споживачами алмазів є США, Китай і Індія.
Виходячи з прогнозів аналітиків Paul Ziminsky Diamond analytics, середня ціна на алмази в 2015 році складе 103 долари за карат, що буде деяким зниженням у порівнянні з 2014 роком (на 2%).
видобувні компанії
Відмінною рисою світового алмазного ринку є його висока монополізація. Найбільшими видобувними компаніями є De Beers, АЛРОСА, Rio Tinto, Dominion Diamond і Petra Diamonds. На ці компанії припадає 70% усього світового видобутку алмазів.
Існує ще один сегмент світового ринку, який являє собою нелегальний «чорний ринок» видобутку і продажу алмазів. Найбільш широко він розвинений в африканських країнах, таких як Сьєрра-Леоне, Заїр, Ангола та ін. Через безперервні міжусобиці і воєн продаж алмазів стала великим джерелом коштів для закупівлі зброї.
Таблиця 1. Компанії - найбільші виробники алмазів

* - ГРР - геологорозвідувальні роботи
обробні виробництва
На даний момент обробні алмазні виробництва зосереджені в країнах з низькою вартістю праці (таких, як Індія, Китай і Південно-Східна Азія). Спочатку, обробні підприємства розташовувалися в безпосередній близькості від торгових центрів (Європі, Ізраїлі та США), або близько до місць видобутку. Згодом, більшість підприємств було перенесено в більш «дешеві» країни, такі як Індія і Китай. Частка виробництва «дорогих» каменів, в вартості яких витрати на робочу силу нижчі, також зміщується в ці регіони. На даний момент Індія займає більше 60% ринку обробки алмазів.
Ринок алмазів Росії
Здобич
Видобуток приблизно 99% всіх алмазів Росії ведеться в Республіці Саха (Якутія). В даний час в Республіці розробляється близько 10-ти кімберлітових трубок. Крім того, великі родовища алмазів знаходяться на території Пермського краю і Архангельської області. За розвіданими запасами алмазів Росія посідає перше місце в світі.
Видобуток алмазів в Росії в 2014 р збільшилася на 1,1% в порівнянні з показником 2013 року - до 38,304 млн карат. У вартісному вираженні обсяг видобутих алмазів виріс на 19,9% - до $ 3,733 млрд.
На групу «Алроса» припадає понад 95% російського видобутку. В даний час у АК "АЛРОСА" в Росії є чотири гірничо-збагачувальні комбінати. Це Айхальскій, Удачнінскій, Нюрбінскій і Мірнінского ГЗК.
Обробка
Сектор огранки і полірування алмазів в російському АБК не однорідний. Виробництво діамантів представлено трьома виробничими кластерами в Москві, Смоленську і Якутії.
Огранювання алмазів в Росії - одне з найменш рентабельних обробних виробництв, маржа навіть в кращі моменти не перевищує 5%. Росія займає 4% на ринку світової огранки, в той час як понад 60% усіх вироблених у світі діамантів гранується в Індії.
Російські огранщики сформували спеціалізацію - не маючи можливості конкурувати в собівартості огранки з Індією, вони змістилися в бік обробки великого товару, при зростанні собівартості. Зараз в Росії в основному обробляються високоякісні алмази розміром більше 0,5 карата.
Велика частина діамантів - понад 60% - реалізується на експорт - до Бельгії, Ізраїлю, США, Китай та інші країни, 40% - всередині країни.
Алмазні біржі (хаби)
У міжнародному алмазному бізнесі найважливішу роль в торгівлі дорогоцінними каменями грають алмазні біржі (клуби). На подібних біржах зустрічаються дилери, брокери і виробники для покупки або продажу діамантів і неограненних алмазів. В даний час такі біржі працюють в основних світових алмазних центрах - Бельгії, США, Ізраїлі, ПАР, Нідерландах, Великобританії, Японії.
Алмазними хабами називаються території, в яких зосереджений весь спектр послуг і промислового виробництва алмазної галузі. Вони є сполучними вузлами в торгівлі, оформленні, кредитуванні та обробці алмазів, розрахованих на більшість світових постачальників. Центром алмазного хаба є алмазна біржа.
Основні принципи організації алмазних хабів:
1. Великі центри видобутку та обробки алмазів;
2. Історично сформовані центри торгівлі, поблизу великих портів;
3. Розвинений ринок капіталу;
4. Пом'якшені податкові та митні режими;
5. Зосередження кваліфікованої і недорогої робочої сили.
Найбільші міжнародні алмазні біржі (хаби)
Ізраїль (Рамат-Ган)
Розвиток алмазної галузі в Ізраїлі цілком підтримується державою. В Ізраїлі відсутні мита на ввіз і вивіз алмазної сировини ювелірної якості і діамантів. Наявність власних ограни фабрик також дає країні конкурентні переваги в роботі на алмазному ринку.
Головна алмазна біржа Ізраїлю розташовані в Рамат-Гані і являє собою цілий район, де зосереджено кілька висотних будівель, в яких розташовані організації, що працюють на ринку алмазів і ювелірних виробів. Щодня біржу відвідує близько 6 000 тисяч чоловік
Бельгія (Антверпен)
Найважливішим центром алмазного бізнесу є Антверпен. В Антверпені здійснюють діяльність 4 алмазні біржі. У місті створено цілий район (Diamantenzentrum), де зосереджені всі основні організації ринку від бірж до музею діамантів. В районі розташовано понад 1 500 різних організацій, що здійснюють продаж алмазів.
Через алмазні біржі Антверпена проходить близько 80% всіх алмазів, що обробляються і продаються в світі. Традиційно Антверпен був місцем збуту і російських алмазів. Компанія АЛРОСА збуває більше 65% алмазів в Антверпені, що становить 25% обороту цього найбільшого в світі алмазного хаба.
Індія (Мумбаї)
В Індії розташована одна з найбільших в світі, за площею, алмазних бірж - в діловому районі Мумбаї Бандра-Курлов. На території в 8 га розташоване більше 2 500 торгових точок, митні служби, банки та інші організації, що забезпечують процес торгівлі алмазами і обробленими дорогоцінними каменями. З 2015 року почалося активне створення нової алмазної біржі в місті Сурат, де зосереджено більшість обробних виробництв, що дозволить скоротити витрати продають компаній.
Більшість алмазогранільних і ювелірних центрів Індії активно розвивається завдяки наданню підприємствам, що працюють в цих центрах, податкових і митних преференцій в рамках створених тут вільних економічних зон. У 2007 році уряд Індії скасував всі митні збори на імпорт алмазів в країну, що стало суттєвим кроком у розвитку галузі в цілому.
ОАЕ (Дубай)
Сьогодні Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) є одним з найбільших світових центрів торгівлі алмазною сировиною і діамантами, яка здійснюється через Дубайський алмазну біржу. У 2001 році торгівля алмазами в Дубаї практично не велася - її обсяг не перевищував 5 млн. Доларів. Зараз щорічний оборот торгів становить понад 39 млрд. Доларів.
У 2005 році урядом Дубая були створені Вільна економічна зона в районі висотних веж на Красивих озерах і Дубайський центр біржових товарів, де торгують дорогоцінними металами і камінням, включаючи алмази і діаманти, а також товарами інших галузей промисловості.
Всі основні регіони, які вважаються алмазними хабами, мають істотну перевагу у вигляді вільних економічних зон, податкових і митних пільг, адміністративних заохочення. Алмазно-діамантового комплексу Росії необхідна аналогічна підтримка, щоб зробити підприємства конкурентоспроможними на світовому ринку діамантів і ювелірних виробів.
Найбільш цінними для застосування в російській практиці подаються такі заходи державної підтримки:
1. Податкові та митні преференції (звільнення від мит ​​і податків, прискореного повернення ПДВ тощо.);
2. Адміністративні преференції (принцип «єдиного вікна», спрощення митних процедур та ін.);
3. Інфраструктура (готові будівлі і ділянки під будівництво, допоміжні послуги банків, адіторов ітд.);
4. Прямі фінансові преференції (гаранти, субсидії).
На сьогоднішній день організація міжнародної торгівлі на території Росії обмежена наступними чинниками:
Низький внутрішній попит на ювелірну продукцію всередині Росії. Падіння російського споживання ювелірної продукції на 40% в першому кварталі 2015 року з порівнянні з тим же періодом 2014 року, посилює цю тенденцію;
Обробка алмазів здійснюється за межами Росії. Зберігається тенденція перенесення обробних виробництв в країни з дешевою робочою силою.
Відсутність довіри з боку партнерів. З огляду на загострення геополітичної обстановки торгівля на території Росії буде сприйматися з обережністю.
Відсутність вільної митної зони за прикладом великих алмазних хабів світу;
Необхідність інфраструктури та наявності фінансів, в тому числі, і доступного кредитування.

Ринок алмазів світу

Фахівці РАД Консалтинг провели дослідження ринку алмазів Росії і перспектив створення в Росії міжнародного алмазного хаба. У дослідженні висвітлено основні тенденції на ринку видобутку та обробки алмазів, а також виявлені основні характеристики найбільших алмазних хабів світу.

Ринок алмазів світу
Пропозиція

В даний час сумарні запаси алмазної сировини зарубіжних країн оцінюються в 2 млрд. Карат. Алмази видобуваються більш ніж в 26 країнах світу, пошук нових родовищ постійно ведеться на всіх континентах. Рівень річного видобутку алмазів у світі зараз становить 131 млн. Карат (2014 рік).
Основний обсяг видобутку природних алмазів (в «натуральному» вираженні) дають всього п'ять країн: Австралія, Ботсвана, Республіка Конго, Росія і ПАР. Найбільшими світовими виробниками природних алмазів є Росія, Ботсвана і Демократична Республіка Конго, в сукупності, що забезпечують 59% світового видобутку алмазів.
Рис. 1 Найбільші країни - виробники алмазів
В даний час сумарні запаси алмазної сировини зарубіжних країн оцінюються в 2 млрд
Джерело: kimberleyprocessstatistics.org
Росія зараз займає перше місце в світі з видобутку алмазів (29% ринку).
попит
Виходячи з оцінок Dominion Diamond Corporation, світовий попит на алмази незабаром перевершить обсяги пропозиції, що призведе до підвищення цін. У період з 2019 по 2024 рік, виробництво алмазів, за прогнозами, знизиться через відсутність нових родовищ. Попит, за прогнозами, збереже зростання завдяки фундаментальним процесам, таким, як зростання добробуту середнього класу в розвинених і країнах, що розвиваються.
На даний момент найбільшими світовими ринками споживачами алмазів є США, Китай і Індія.
Виходячи з прогнозів аналітиків Paul Ziminsky Diamond analytics, середня ціна на алмази в 2015 році складе 103 долари за карат, що буде деяким зниженням у порівнянні з 2014 роком (на 2%).
видобувні компанії
Відмінною рисою світового алмазного ринку є його висока монополізація. Найбільшими видобувними компаніями є De Beers, АЛРОСА, Rio Tinto, Dominion Diamond і Petra Diamonds. На ці компанії припадає 70% усього світового видобутку алмазів.
Існує ще один сегмент світового ринку, який являє собою нелегальний «чорний ринок» видобутку і продажу алмазів. Найбільш широко він розвинений в африканських країнах, таких як Сьєрра-Леоне, Заїр, Ангола та ін. Через безперервні міжусобиці і воєн продаж алмазів стала великим джерелом коштів для закупівлі зброї.
Таблиця 1. Компанії - найбільші виробники алмазів

* - ГРР - геологорозвідувальні роботи
обробні виробництва
На даний момент обробні алмазні виробництва зосереджені в країнах з низькою вартістю праці (таких, як Індія, Китай і Південно-Східна Азія). Спочатку, обробні підприємства розташовувалися в безпосередній близькості від торгових центрів (Європі, Ізраїлі та США), або близько до місць видобутку. Згодом, більшість підприємств було перенесено в більш «дешеві» країни, такі як Індія і Китай. Частка виробництва «дорогих» каменів, в вартості яких витрати на робочу силу нижчі, також зміщується в ці регіони. На даний момент Індія займає більше 60% ринку обробки алмазів.
Ринок алмазів Росії
Здобич
Видобуток приблизно 99% всіх алмазів Росії ведеться в Республіці Саха (Якутія). В даний час в Республіці розробляється близько 10-ти кімберлітових трубок. Крім того, великі родовища алмазів знаходяться на території Пермського краю і Архангельської області. За розвіданими запасами алмазів Росія посідає перше місце в світі.
Видобуток алмазів в Росії в 2014 р збільшилася на 1,1% в порівнянні з показником 2013 року - до 38,304 млн карат. У вартісному вираженні обсяг видобутих алмазів виріс на 19,9% - до $ 3,733 млрд.
На групу «Алроса» припадає понад 95% російського видобутку. В даний час у АК "АЛРОСА" в Росії є чотири гірничо-збагачувальні комбінати. Це Айхальскій, Удачнінскій, Нюрбінскій і Мірнінского ГЗК.
Обробка
Сектор огранки і полірування алмазів в російському АБК не однорідний. Виробництво діамантів представлено трьома виробничими кластерами в Москві, Смоленську і Якутії.
Огранювання алмазів в Росії - одне з найменш рентабельних обробних виробництв, маржа навіть в кращі моменти не перевищує 5%. Росія займає 4% на ринку світової огранки, в той час як понад 60% усіх вироблених у світі діамантів гранується в Індії.
Російські огранщики сформували спеціалізацію - не маючи можливості конкурувати в собівартості огранки з Індією, вони змістилися в бік обробки великого товару, при зростанні собівартості. Зараз в Росії в основному обробляються високоякісні алмази розміром більше 0,5 карата.
Велика частина діамантів - понад 60% - реалізується на експорт - до Бельгії, Ізраїлю, США, Китай та інші країни, 40% - всередині країни.
Алмазні біржі (хаби)
У міжнародному алмазному бізнесі найважливішу роль в торгівлі дорогоцінними каменями грають алмазні біржі (клуби). На подібних біржах зустрічаються дилери, брокери і виробники для покупки або продажу діамантів і неограненних алмазів. В даний час такі біржі працюють в основних світових алмазних центрах - Бельгії, США, Ізраїлі, ПАР, Нідерландах, Великобританії, Японії.
Алмазними хабами називаються території, в яких зосереджений весь спектр послуг і промислового виробництва алмазної галузі. Вони є сполучними вузлами в торгівлі, оформленні, кредитуванні та обробці алмазів, розрахованих на більшість світових постачальників. Центром алмазного хаба є алмазна біржа.
Основні принципи організації алмазних хабів:
1. Великі центри видобутку та обробки алмазів;
2. Історично сформовані центри торгівлі, поблизу великих портів;
3. Розвинений ринок капіталу;
4. Пом'якшені податкові та митні режими;
5. Зосередження кваліфікованої і недорогої робочої сили.
Найбільші міжнародні алмазні біржі (хаби)
Ізраїль (Рамат-Ган)
Розвиток алмазної галузі в Ізраїлі цілком підтримується державою. В Ізраїлі відсутні мита на ввіз і вивіз алмазної сировини ювелірної якості і діамантів. Наявність власних ограни фабрик також дає країні конкурентні переваги в роботі на алмазному ринку.
Головна алмазна біржа Ізраїлю розташовані в Рамат-Гані і являє собою цілий район, де зосереджено кілька висотних будівель, в яких розташовані організації, що працюють на ринку алмазів і ювелірних виробів. Щодня біржу відвідує близько 6 000 тисяч чоловік
Бельгія (Антверпен)
Найважливішим центром алмазного бізнесу є Антверпен. В Антверпені здійснюють діяльність 4 алмазні біржі. У місті створено цілий район (Diamantenzentrum), де зосереджені всі основні організації ринку від бірж до музею діамантів. В районі розташовано понад 1 500 різних організацій, що здійснюють продаж алмазів.
Через алмазні біржі Антверпена проходить близько 80% всіх алмазів, що обробляються і продаються в світі. Традиційно Антверпен був місцем збуту і російських алмазів. Компанія АЛРОСА збуває більше 65% алмазів в Антверпені, що становить 25% обороту цього найбільшого в світі алмазного хаба.
Індія (Мумбаї)
В Індії розташована одна з найбільших в світі, за площею, алмазних бірж - в діловому районі Мумбаї Бандра-Курлов. На території в 8 га розташоване більше 2 500 торгових точок, митні служби, банки та інші організації, що забезпечують процес торгівлі алмазами і обробленими дорогоцінними каменями. З 2015 року почалося активне створення нової алмазної біржі в місті Сурат, де зосереджено більшість обробних виробництв, що дозволить скоротити витрати продають компаній.
Більшість алмазогранільних і ювелірних центрів Індії активно розвивається завдяки наданню підприємствам, що працюють в цих центрах, податкових і митних преференцій в рамках створених тут вільних економічних зон. У 2007 році уряд Індії скасував всі митні збори на імпорт алмазів в країну, що стало суттєвим кроком у розвитку галузі в цілому.
ОАЕ (Дубай)
Сьогодні Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) є одним з найбільших світових центрів торгівлі алмазною сировиною і діамантами, яка здійснюється через Дубайський алмазну біржу. У 2001 році торгівля алмазами в Дубаї практично не велася - її обсяг не перевищував 5 млн. Доларів. Зараз щорічний оборот торгів становить понад 39 млрд. Доларів.
У 2005 році урядом Дубая були створені Вільна економічна зона в районі висотних веж на Красивих озерах і Дубайський центр біржових товарів, де торгують дорогоцінними металами і камінням, включаючи алмази і діаманти, а також товарами інших галузей промисловості.
Всі основні регіони, які вважаються алмазними хабами, мають істотну перевагу у вигляді вільних економічних зон, податкових і митних пільг, адміністративних заохочення. Алмазно-діамантового комплексу Росії необхідна аналогічна підтримка, щоб зробити підприємства конкурентоспроможними на світовому ринку діамантів і ювелірних виробів.
Найбільш цінними для застосування в російській практиці подаються такі заходи державної підтримки:
1. Податкові та митні преференції (звільнення від мит ​​і податків, прискореного повернення ПДВ тощо.);
2. Адміністративні преференції (принцип «єдиного вікна», спрощення митних процедур та ін.);
3. Інфраструктура (готові будівлі і ділянки під будівництво, допоміжні послуги банків, адіторов ітд.);
4. Прямі фінансові преференції (гаранти, субсидії).
На сьогоднішній день організація міжнародної торгівлі на території Росії обмежена наступними чинниками:
Низький внутрішній попит на ювелірну продукцію всередині Росії. Падіння російського споживання ювелірної продукції на 40% в першому кварталі 2015 року з порівнянні з тим же періодом 2014 року, посилює цю тенденцію;
Обробка алмазів здійснюється за межами Росії. Зберігається тенденція перенесення обробних виробництв в країни з дешевою робочою силою.
Відсутність довіри з боку партнерів. З огляду на загострення геополітичної обстановки торгівля на території Росії буде сприйматися з обережністю.
Відсутність вільної митної зони за прикладом великих алмазних хабів світу;
Необхідність інфраструктури та наявності фінансів, в тому числі, і доступного кредитування.