- Динаміка виробництва вентиляторів в Росії
- Структура виробництва вентиляторів в Росії
- Обсяг виробництва вентиляторів в Росії
- Найбільші вітчизняні виробники вентиляторів
- Ринок вентиляторів Росії: географія виробництва
Фото: © Tupungato / Bigstockphoto
Виробництво вентиляторів промислового і побутового призначення в Росії відноситься до тих галузей, учасники яких виграли від девальвації рубля і зуміли заповнити наявні у них потужності. згідно з дослідженням ринку вентиляторів в Росії, за підсумками 2015 року приріст виробництва склав 52,9%, проте вже в першому півріччі 2016 року темпи зростання сповільнилися до 5,3% до аналогічного періоду 2015 року. Галузь чекає відновлення будівельної індустрії, без чого подальше зростання вже неможливий.
Починаючи з 2010 року, галузь виробництва вентиляторів демонструє практично безупинне зростання. Якщо в 2010 році в Росії було випущено 240 тис. Шт. вентиляторів всіх видів, то в 2015 році - 466 тис. шт. (Приріст на 94%). У 2015 році протягом усіх місяців, за винятком лютого, відзначалося зростання до аналогічних періодів 2014 року; найбільший же виробничий «бум» спостерігався в 4 кварталі (+ 67% до аналогічного періоду 2014 року). До факторів, які викликали високі темпи зростання в 2015 році, багато експертів відносять збільшення держзамовлення, який торкнувся переважно оборонного комплексу країни.
У першому півріччі 2016 року спостерігалося серйозне уповільнення темпів зростання виробництва, при цьому в 2 кварталі і зовсім був зафіксований спад (-15,2% до аналогічного періоду 2015 року). На думку експертів IndexBox, ця тенденція пов'язана з вичерпанням потенціалу заміщення дорогого імпорту; ринок поступово стабілізується, а тому відновлення темпів зростання, які спостерігалися в 2015 році, в найближчі роки є неможливим.
Незважаючи на значне розширення виробництва всередині РФ, на російському ринку вентиляторів і раніше переважає імпортна продукція, особливо в побутовому сегменті. Варто зазначити, що сектор побутових вентиляторів в Росії практично не розвинений: в 2015 році на його частку припало лише 4,1% сумарного виробництва, тому зазначені вище тренди відображають стан справ переважно в сегменті промислової вентиляції.
Динаміка виробництва вентиляторів в Росії
У період кризи ринок промислових вентиляторів переживає значні структурні зрушення: якщо в 2013 році частка імпорту на ньому становила 82%, то за підсумками січня-липня 2016 року - лише 66,9%. У 2013-2015 роках середньорічні темпи спаду становили 11%. Найбільшим постачальником на російському ринку є компанія EBM-PAPST (21,2% сумарного імпорту), у якій є виробничі майданчики в кількох країнах; за нею йдуть компанії з КНР - WENLING SANMU MACHINE ELECTRICITY (12,3%) і HANGZHOU WEIGUANG ELECTRONIC (8,6%).
Структура виробництва вентиляторів в Росії
У 2015 році, завдяки різкому стрибку цін на імпортну продукцію, вітчизняні виробники вентиляційного обладнання змогли швидко наростити обсяги випуску. Однак уже в першому півріччі 2016 року попит на вітчизняну продукцію став зменшуватися, повертаючись, таким чином, до докризового рівня. Згідно з оцінкою експертів IndexBox, потенціал імпортозаміщення вже значною мірою вичерпано: до сьогоднішнього дня ті споживачі, які хотіли придбати продукцію російського виробництва (в першу чергу, це підприємства, що працюють в сфері будівництва), вже зробили це. Надалі вони будуть робити вибір на користь імпортної продукції, нехай і відноситься до більш дешевого цінового сегменту (в порівнянні з продукцією, закуповували ними раніше).
На думку фахівця відділу маркетингу ВО «КЛІМАТВЕНТМАШ» Марії Трут, вітчизняні виробники стануть показувати стійкі темпи приросту випуску лише після того, як буде нормалізовано макроекономічна ситуація і почнеться зростання в будівельній галузі. При цьому, з огляду на розширення частки вітчизняної продукції на ринку в період кризи, можна очікувати, що після його завершення зростання попиту в першу чергу буде забезпечуватися за рахунок імпортної продукції.
Обсяг виробництва вентиляторів в Росії
Найбільші вітчизняні виробники вентиляторів
Для російського ринку промислових систем вентиляції Росії характерна висока конкуренція: одних лише вітчизняних виробників налічується на ньому кілька десятків. До основних російським виробникам можна віднести: ТОВ «ВЕЗА», ТОВ «ВО Корфу», ГК «РОВЕН», ТОВ «ЗАВОД ВЕНТИЛЯТОР», ТОВ «ВКТехнологія» (Рязанський вентиляторний завод), ТОВ «КОНЦЕРН ВЕДМІДЬ», АТ "Глазовського ЗАВОД МЕТАЛІСТ ", ТОВ НЕМЗ« ТАЙРА », ТОВ« АРКТОС », ТОВ« ЗВО «ІННОВЕНТ». До 2015 року одним з найбільших гравців на ринку промислової вентиляції було ТОВ «Вентиляційний завод Ліссант», проте з 2014 року ця компанія переживає значні фінансові труднощі, які, як відзначають експерти, в 2015 році привели до різкого зниження виробництва; це, в свою чергу, вже не дозволяє віднести її компанію до провідних виробників.
Більшість з видобувних вентилятори компаній (в тому числі тих, що перераховані вище) локалізовано в Центральному федеральному окрузі (65,2% у 2015 році); за ним слідують Приволзький (19,7%) і Північно-Західний федеральні округи (8%).
Ринок вентиляторів Росії: географія виробництва
В цілому, як і до кризи, визначальним фактором розвитку галузі до сьогоднішнього дня знову стало положення в будівельній індустрії. А вона почне відновлюватися не раніше 2017 року - саме тоді, як випливає з прогнозу Мінекономрозвитку, інвестиції в основний капітал стануть стійко зростати, при цьому в 2017-2019 роках їх середньорічний приріст складе 2,7%.
джерело: Маркетингове дослідження. Ринок промислової вентиляції