Обговорення такого досить нового для Білорусі продукту як ріпаковий мед, викликало несподіваний резонанс з боку читачів порталу www.interfax.by . У цій новинки, як з'ясувалося, є прихильники і противники з числа бджолярів-професіоналів і просто любителів меду.
Одна з наших публікацій " Ріпак змушує білоруських бджолярів плакати "Була присвячена перерахуванню негативних моментів, пов'язаних з виробництвом меду з ріпаку. Сьогодні поговоримо про те, якими перевагами він володіє. Нижче наводимо думку читача нашого порталу, який професійно займається бджільництвом і встиг випробувати новий мед у виробництві.
За ріпаковий мед замовлю слівце
Виникла полеміка навколо порівняно нового для Білорусії медоноси - ріпаку породила недовіру з боку покупця до споживчих якостей ріпакової меду. На мій погляд, проблема сильно перебільшена, а її обговорення іноді виходить за рамки здорового глузду. Домовилися вже до, нібито, шкідливості такого меду, як для людини, так і для самих бджіл.
Перерахую деякі основні причини, за якими ріпаковий мед потрапив в таку немилість:
Наявність ріпаку дозволяє в нашому регіоні більшій кількості виробників і бджолярів-любителів збирати товарний мед. Конкуренція серед виробників і імпортерів - річ жорстка і не завжди охайна. Тому деякі і обумовлюють ріпак, де тільки можуть.
Ріпаковий мед швидко кристалізується, вимагає від бджоляра пильності. Не можна допустити затримки з його відкачкою. Ранній товарний хабарів змушує коригувати прийоми пчеловожденія. Консервативним бджолярам це може не подобатися.
Неправильні терміни обробки посівів ріпаку від шкідників можуть практично знищити пасіку. А це вже точно не подобається всім бджолярам.
Ріпаковий мед не кидок по запаху. Його медовий аромат після відкачування досить швидко випаровується. Цей факт ніяк не привід для сумнівів у натуральності і корисності меду. Однак в битві продавців меду за покупця часто саме ця властивість використовується для підтвердження інших вигадок про рапсовій меді. Мета такої антиреклами проста - породити сумніви і відтягнути покупця на себе.
Не рідкісні і хитрощі продавців з підміною понять «Травневий мед» і ріпаковий мед. Згоден з претензіями і обуренням покупця, коли йому намагаються подорожче продати ріпаковий мед, видаючи за «Травневий».
За мою кар'єру бджоляра, яка триває вже не перший десяток років, мені довелося спостерігати багато. У тому числі - і поява ріпаку на наших полях, його поширення та промислову культивацію. На мій погляд, галас, піднятий навколо рапсового меду, не варто виїденого яйця.
З боку покупця проблем немає. У нього є вибір. Якщо покупцеві не подобається ціна, колір, смак чи запах конкретного меду він його не купує. На білоруському ринку повно інших бджолярів і інших медів. Чи не буде користуватися ріпаковий мед попитом - бджоляр їм затоварилися. Чи захоче продати - знизить ціну, а інакше все доведеться з'їсти самому. Інша справа, що покупець сумнівається - а чи правильний вибір він зробив. Часом не обманули його? Це окрема історія, як купувати «правильний» мед. І зараз мова не про те.
Мій досвід бджоляра дозволяє говорити, що ріпак як медоноси нітрохи не гірше будь-якого іншого квітки виділяє нектар. А терміни цвітіння (воно починається після активного цвітіння плодових дерев) ріпаку заповнюють паузу в цвітінні медоносів нашого регіону, що дозволяє пасічнику уникнути багатьох проблем. Бджоли на ріпаку відмінно розвиваються. Хороший хабарів дозволяє зібрати зрілий товарний мед. Схильність до швидкої кристалізації ріпакової меду не дає можливості пасічнику розслабитися після інтенсивної праці в квітні-травні. Надовго залишати його в сотах можна - потім не відкачати. Але зате того, хто добре потрудився, порадує зібраний урожай і міцні, добре розвинені бджолині сім'ї, готові принести мед з інших медоносів, що цвітуть влітку. Маючи здорові сім'ї, бджоляр до медового спасу отримає другий урожай. Головне щоб не підвела погода.
Так в чому ж суть проблеми? Звідки чутки, шум і хвилювання? На білоруському ринку мед не дешевий. А продукт, отриманий з ріпаку, це, скоріше, мед, призначений для реалізації на внутрішньому ринку. Схоже на те, що кампанія, розпочата з метою дискредитації рапсового меду, покликана потіснити місцевого виробника на його ж території.
*** Як виявилося, і в бочці дьогтю може бути ложка меду. І новий продукт з ріпаку далеко не однозначний за своїми властивостями і характеристиками. Чого ж в ньому більше - користі чи шкоди? Пропонуємо вам, шановні читачі, спільно з журналістами порталу www.interfax.by знайти відповідь на це питання.
Часом не обманули його?Так в чому ж суть проблеми?
Звідки чутки, шум і хвилювання?
Чого ж в ньому більше - користі чи шкоди?