На цьому тижні я була присутня на міжнародному студентському конкурсі з синтетичної біології iGEM, в якому беруть участь студенти з усього світу. Я дізналася про безліч вражаючих уяву біоінженерних проектів. Я ще буду писати докладніше про багатьох з цих проектів, а поки хочу висунути на перший план роботу одного колективу з питань гендерної різноманітності в синтетичної біології. Паризька команда з фонду Бетанкур-Шуеллер провела детальне дослідження гендерної різноманітності в синтетичної біології, і під час конкурсу iGEM я задала представнику цього колективу Од Бернхайм (Aude Bernheim) кілька питань про проект.
- Ваша команда провела приголомшливу роботу, звернувшись в рамках проекту Human Practices до проблеми нерівності статей на самих різних рівнях. Чи можете ви для початку розповісти нам трохи про ваш проект в цілому і про те, що ви маєте на увазі під терміном Human Practices?
- Наш проект в рамках конкурсу iGEM пов'язаний з туберкульозом. Ми розробили чотири нові біотехнології для боротьби з цим захворюванням. Ми створили кишкову паличку, яка вбиває туберкульозні бактерії всередині інфікованих клітин, ми винайшли нову систему діагностування конкретно для виявлення стійкості до антибіотиків, ми створили бактеріальний вірус, який повертає сприйнятливість до антибіотиків, і ми провели масштабний аналіз медичних препаратів, використовуючи штучну кишкову паличку і відшукавши 8 нових ліків-кандидатів для лікування туберкульозу.
На конкурсі iGEM термін human practices ( «людська практика») означає мислення за рамками технічних аспектів наукової проблеми з включенням в рішення наукових питань соціально-економічних і комунікаційних аспектів. Коли ми говорили з фахівцями, намагаючись більше дізнатися про ці аспекти туберкульозу, то виявили, що в туберкульозної епідеміології існує гендерна упередженість, що має біологічні та соціальні причини. Це змусило нас задуматися про гендерну упередженості в нашому суспільстві.
- Чому питання рівності статей важливі як для лабораторних досліджень, так і для результатів роботи застосовуваних медичних технологій?
Читайте також: Європа не вміє використовувати жіночий інтелект
- Гендерна рівновага впливає на наші заняття наукою і на те, як ми розробляємо нові технології. Гендерна упередженість в лабораторіях призводить до несподіваних наслідків. Наприклад, з 1997 по 2000 рік на американському ринку було вилучено з ужитку і продажу десять ліків, і вісім з них виявилися виведеними з обігу з тієї причини, що вони чинили такий вплив на жінок, яке в ході попередніх досліджень не було виявлено.
- Ваші дослідження гендерної різноманітності в лабораторіях синтетичної біології, в публікаціях і на конференціях дозволяють глибше зрозуміти структуру і організацію цієї області. Чи стали для вас несподіванкою ті цифри, про які ви дізналися? Як вони співвідносяться з аналогічними показниками в інших областях науки і технологій?
- Ми використовували підхід на основі даних, так як не хотіли опинитися під впливом своєї власної упередженості. Починаючи роботу над цією темою, ми знали, що від статевої упередженості страждають багато областей наукової діяльності. Але оскільки синтетична біологія - це новий напрямок, то ми думали, що тут історичні упередження не діють, і що гендерної упередженості в цій області ми у великому масштабі не побачимо. Однак ми з'ясували, що в синтетичної біології гендерна упередженість існує в тій же мірі, що і в інших областях науки. Наприклад, ми побачили, що в синтетичної біології 33% дослідників - це жінки, а в Європі цей показник дорівнює 30%. У лабораторіях синтетичної біології 82% керівників - чоловіки, в той час як в Європі в цілому чоловіки займають 85% керівних посад в науці.
- Є один дуже цікавий і несподіваний результат вашого аналізу за складом виступаючих на наукових конференціях по синтетичної біології. Ви виявили, що з 2007 по 2011 рік кількість ораторів-жінок істотно збільшилася. Від чого відбулися такі великі зміни? І який вплив це матиме на наукове співтовариство в цілому?
- Такого результату ми взагалі не очікували! З'ясувавши це, ми відразу подумали, що це почала діяти ініціативна гендерна політика. Тому ми постаралися краще зрозуміти, що ж сталося. Ми з'ясували, що перші дві конференції по синтетичної біології носили абсолютно неформальний характер, а потім їх організацією зайнявся фонд BioBrick. Вони сказали нам, що добре знають про проблему гендерної упередженості, і що роблять все можливе, рухаючись в правильному напрямку. Нам здається, що виступи жінок на конференції це дуже важливо. Виступаючі є зразком для наслідування, і така ініціативна і випереджала гендерна політика слугує противагою жіночої самоцензури, усуваючи наявні на їх шляху перешкоди і допомагаючи їм підніматися вгору по професійним сходам.
Також по темі: Чи щасливі працюючі жінки?
- А як щодо гендерного різноманітності в самих колективах, які беруть участь в iGEM? Що ви виявили, коли вивчили статевий склад команд-переможниць?
- Ми виявили, що гендерна упередженість існує навіть у студентів! В беруть участь в конференції iGEM колективах жінок 37%. І це проблема, бо в науці ми добиваємося великих результатів, коли працюємо разом. Це простежувалося і на конференції, бо команди-переможниці мають більш рівномірний статевий склад, ніж команди-учасниці (45% і 37%).
- Як ви вважаєте, ваші результати вплинуть на iGEM і на наукове співтовариство синтетичної біології?
- Ми отримали можливість представити свої результати на регіональній конференції iGEM, де були присутні всі європейські колективи. Вони представляють 700 з гаком людей. Це призвело до бурхливих дебатів, і всі почали говорити про це. Для нас це був величезний успіх, так як мета нашого дослідження полягає в тому, щоб про цю проблему дізналося якомога більше людей. Як нам здається, коли люди мають уявлення про такому нерівності і стереотипах, вони ставляться до цього більш нетерпимо. Фонд iGEM, організуючий конференції, також продемонстрував великий інтерес. У них з'явився хороший стимул для розробки активної гендерної політики, щоб така нерівність можна було усунути. Ми сподіваємося, що на основі цієї першої реакції і того, що ми маємо намір показати на всесвітній конференції iGEM, багато молоді вчені виявлять цікавість до цієї проблеми і розкажуть про неї у себе вдома.
- Чому важливо гендерна різноманітність, і яким чином ці показники можуть покращитися в перспективі?
- Ми думаємо, що коли до цього проявить інтерес все наукове співтовариство, з'явиться нова динаміка, яка втілиться в конкретні дії. Якщо ми все зможемо працювати відповідно до якимись принципами і директивами для підвищення різноманітності, то кожному новому вченому це питання буде відомий, і він зможе діяти відповідним чином. Оскільки рівність статей підвищує успіх, ми сподіваємося, що це дозволить нам ефективніше займатися наукою, яка буде приносити результати і користь всім, а не тільки якійсь меншості. Більш того, змішаний склад колективів - це завжди перший крок до різноманітності, і ми сподіваємося, що розвиваючи рівність статей, наука в цілому стане набагато різноманітніше.
Христина Агапакіс - біопроектіровщік, ведуча блог на теми біології, проектування, інженерної біології і розробок на базі біології.
Матеріали ИноСМИ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію редакції ИноСМИ.
Чи можете ви для початку розповісти нам трохи про ваш проект в цілому і про те, що ви маєте на увазі під терміном Human Practices?Чому питання рівності статей важливі як для лабораторних досліджень, так і для результатів роботи застосовуваних медичних технологій?
Чи стали для вас несподіванкою ті цифри, про які ви дізналися?
Як вони співвідносяться з аналогічними показниками в інших областях науки і технологій?
Від чого відбулися такі великі зміни?
І який вплив це матиме на наукове співтовариство в цілому?
Також по темі: Чи щасливі працюючі жінки?
А як щодо гендерного різноманітності в самих колективах, які беруть участь в iGEM?
Що ви виявили, коли вивчили статевий склад команд-переможниць?
Як ви вважаєте, ваші результати вплинуть на iGEM і на наукове співтовариство синтетичної біології?