Автопортрет - графічне, мальовниче або скульптурне зображення художника, виконане їм самим за допомогою дзеркала або системи дзеркал.
Подивитися автопортрет
Алегоричний портрет - різновид костюмованого портрета, в якому образ портретованого представлений у формі алегорії.
Подивитися алегоричний портрет
Військовий портрет - різновид парадного портрета - портрет в образі полководця.
Груповий портрет - портрет, що включає не менше трьох персонажів.
Подивитися груповий портрет
Дитячий портрет
Подивитися дитячий портрет
Донаторські портрет - різновид релігійного портрета, на якому людина зробив пожертву зображувався на картині (наприклад, поруч з Ісусом).
Донатор (від лат. Donator - дарувальник) - замовник, організатор і покровитель будівництва католицького храму або замовник і дарувальник прикрашає храм твори образотворчого чи декоративно-прикладного мистецтва.
На фото - П'єро делла Франческа "Вівтар Монтефельтро". Справа, на колінах донатор - герцог Монтефельтро.
Жанровий портрет - портрет, де портретую представлений в смисловий і сюжетної взаємозв'язку з оточуючими його предметами побуту, природою, архітектурою, людьми і т.п.
Подивитися жанровий портрет
Жіночий портрет
Подивитися жіночий портрет
Індивідуальний портрет - портрет, що включає одного персонажа.
Подивитися індивідуальний портрет
Інтимний портрет - камерний портрет з нейтральним фоном, що виражає довірчі відносини між художником і портретованого особливої.
Історичний портрет - портрет якогось історичного діяча.
Камерний портрет - портрет, який використовує поясний, погрудное або поплечное зображення людини. Зазвичай в камерному портреті фігура дається на нейтральному тлі.
Подивитися камерний портрет
Карикатура - (походить від італ.caricare - перебільшувати) - сатиричний або гумористичний портрет.
Колосальний портрет - портрет величезних розмірів (як правило в скульптурі).
Кінний портрет - різновид парадного портрета.
Подивитися кінний портрет
Костюмований портрет - портрет, в якому людина представлена у вигляді алегоричного, міфологічного, історичного, театрального або літературного персонажа. Зазвичай в найменування таких портретів включаються слова "у вигляді" або "в образі".
Подивитися костюмований портрет
Коронаційний портрет - урочисте зображення монарха в день вступу на престол, в коронаційних регаліях, зазвичай в повний зріст.
Ктиторський портрет - різновид релігійного портрета, на якому людина зробив пожертву зображувався на картині.
Титар (від грец. Κτήτωρ - власник, засновник, творець) - особа, виділено кошти на будівництво або ремонт православного храму чи монастиря, або на його прикраса іконами, фресками, предметами декоративно-прикладного мистецтва.
На фото - Ктитор Радівой з сім'єю і митрополит Калев з макетом церкви (Креміковський монастир).
Малоформатний і мініатюрний портрети - портрет невеликого формату (до 20 см), зазвичай це акварель, туш або тиражна графіка: офорт, літографія, ксилографія і т.п.
Мініатюрний портрет може бути камерним або парадним, мати сюжетну основу або не мати такої. Як і на великому портреті, зображене обличчя може міститися на нейтральному, пейзажному тлі або в інтер'єрі. І хоча мініатюрний портрет підпорядковується тим же основним закономірностям розвитку і тим же естетичним канонам, що і весь портретний жанр в цілому, але, відрізняється від нього як по суті художнього рішення, так і своєї областю додатка - мініатюра завжди носить більш інтимний характер.
Міфологічний портрет - різновид костюмованого портрета, в якому людина представлена у вигляді міфологічного персонажа.
Подивитися міфологічний портрет
чоловічий портрет
Подивитися чоловічий портрет
мисливський портрет
Парадний портрет, репрезентативний портрет - портрет, який показує людину в повний зріст, на коні, що стоїть або сидить. Зазвичай в парадному портреті фігура дається на архітектурному або пейзажному тлі.
Залежно від атрибутів парадний портрет буває: коронаційний; тронний; кінний; військовий в образі полководця.
Мисливський портрет примикає до парадного, але може бути і камерним.
Парний портрет - два портрета, написаних на різних полотнах, але узгоджених між собою по композиції, формату і колориту. Зазвичай парні портрети зображують подружжя.
Подивитися парний портрет
Полупарадний портрет - різновид парадного портрета, на якому портретую зазвичай зображений по пояс і з великою кількістю аксесуарів.
Подивитися полупарадний портрет
Портрет-картина - портрет, де портретую представлений в смисловий і сюжетної взаємозв'язку з оточуючими його предметами побуту, природою, архітектурою, людьми і т.п.
Подивитися портрет-картину
Портрет-прогулянка - портрет гуляє людини на тлі природи. Цей різновид портрета виникла в Англії в XVIII столітті і набрала популярність в епоху сентименталізму.
Подивитися портрет-прогулянку
Троні (від нід. Tronie - голова, обличчя) - різновид голландського портрета XVII століття. Являє собою поясний або поплечний портрет, часто зображав анонімних моделей з незвичайним виразом обличчя або костюмом.
Сімейний портрет
Подивитися сімейний портрет
Радянський портрет - образ нової людини, будівника комунізму, носія таких якостей, як колективізм, соціалістичний гуманізм, інтернаціоналізм, революційна цілеспрямованість.
Посмертний портрет, ретроспективний портрет - портрет, зроблений після смерті зображених людей по їх прижиттєвим зображенням або повністю складений автором.
Тронний портрет - різновид парадного портрета - урочисте зображення монарха, який сидить на троні.
Шарж - сатиричне або добродушно-гумористичне зображення, в якому при дотриманні зовнішньої схожості змінені і виділені найбільш характерні риси людини.
Подивитися шаржі
Оскільки соціальне становище портретованого впливало на певні методи подачі його образу, то іноді при класифікації використовувався становий принцип:
- купецький портрет
- селянський портрет
- портрет духовної особи
- блазня портрет
- портрет поета