Різножанрової шестиструнній - «зелене світло»

Ілюстративне фото: Jon Ng, free images   На фестиваль протягом двох десятиліть приїжджають закордонні гості, включаючи найбільш відомих в світі гітарних віртуозів, і чеські гітаристи, які видобули славу за межами батьківщини, а також молоді виконавці, котрі удостоїлися перших у своєму житті престижних премій Ілюстративне фото: Jon Ng, free images На фестиваль протягом двох десятиліть приїжджають закордонні гості, включаючи найбільш відомих в світі гітарних віртуозів, і чеські гітаристи, які видобули славу за межами батьківщини, а також молоді виконавці, котрі удостоїлися перших у своєму житті престижних премій. У цьому році в рамках огляду, який завершиться 29 листопада празьким концертом гітаристів-віртуозів - австралійця Томмі Еммануеля, «задернувшего» завісу цього гітарного фестивалю також два роки тому, і американо-італійського музиканта Пеппіно Д'Агостіно, представлено творчість композитора і аранжувальника Ділена Фаулера .

Гість з Уельсу виконав власні композиції, навіяні кельтської природою і способом пурхають на його батьківщині метелики під назвою «курча», а також твори, натхненні балканської та скандинавської музикою і опуси своїх друзів-музикантів. Наступного тижня перед публікою виступить дует Duo Synergy, яке демонструє потенціал подружнього співдружності гітари і контрабаса - Сюзан і Мартін Вайнерт (Німеччина). Серед дуетів і чеський творчий союз Анни і Яна Гроново, слідом за якими, в наростаючій числової послідовності, дасть концерт чесько-іранське тріо Аrionas. В останньому випадку крім гітари бесменного драматурга фестивалю Станіслава барекю, прозвучать перські, іспанські і грецькі мелодії у виконанні Марти Елефтеріаду і Шахаба Толуй. Концерти здебільшого проходять в Празі, проте завоювали і увагу публіки в інших містах Чехії та Німеччини.

Томмі Еммануель   - У Празі знову побуває австралійський гітарист-віртуоз, володар унікальної імпровізаційної техніки гри Томмі Еммануель Томмі Еммануель - У Празі знову побуває австралійський гітарист-віртуоз, володар унікальної імпровізаційної техніки гри Томмі Еммануель. Чи складно домовитися з ним про концерт?

Станіслав барекю:

- З Томмі Еммануелем ми хороші друзі, тим не менш, я знаю, скільки концертів він відіграє в рік і хоча у мене є його особистий номер телефону і його mail, я домовляюся про все з його «правою рукою». У Томмі на кожному континенті свій менеджер, людина, що відає його європейськими концертами, зараз працює в Британії, так що саме з ним я і координую можливі терміни проведення концерту цього номінанта на Греммі в Чехії. Щорічно він відіграє по 300 концертів, а коли НЕ концертує, то сидить з гітарою і репетирує. І при такій кількості концертів Томмі - і коли він тільки встигає - щорічно випускає CD або DVD, до того ж проводить майстер-класи. А оскільки він нещодавно одружився, незабаром їх сімейка розростеться - він сказав мені про це влітку.

- Кого б ви хотіли запросити на наступний фестиваль в Прагу - Кого б ви хотіли запросити на наступний фестиваль в Прагу?

- Я збирався запросити британського гітариста і композитора Джеффа Бека, колись грав з The Yardbirds, проте мене випередив інший фестиваль. Зараз я хотів би ще раз запросити в Прагу американську гітаристку Дженніфер Баттен, яка виступала в світових турах Майкла Джексона. Я підтримую з нею зв'язок і якраз зараз намагаюся з'ясувати, чи прийме вона пропозицію про спільне гастрольному турне зі словацькою рок-групою MetaLinda, які відзначають 30-річчя своєї музичної кар'єри. Думаю, вдасться також домовитися з Лоренцом Жубером, вже виступав на нашому фестивалі - все його концерти, крім празького, були розпродані. Повинен зізнатися, що я побував у нього вдома в Америці і бачив всі його скарби, колекцію 27 гітар, це щось неймовірне - один скарб поруч з іншим. На мене як на гітариста це справило просто сногшібательно враження.

Станіслав барекю (Фото: Мартіна Шнайбергова, Чеське радіо - Радіо Прага)   Станіслав барекю концертував на різних континентах Станіслав барекю (Фото: Мартіна Шнайбергова, Чеське радіо - Радіо Прага) Станіслав барекю концертував на різних континентах. Багато в чому чи відрізняється за своїм сприйняттям публіка японська і, наприклад, американська?

- Публіка в різних країнах відрізняється за своїм темпераментом, і в Мексиці, звичайно, слухачі реагують інакше, ніж у нас. На своїх концертах я пропагую чеську музику, і також співаю, акомпануючи собі на гітарі, варіації на пісню Padá padá rosička або Dobrou noc, má milá ( "На добраніч, моя люба"), що здатне людей абсолютно зворушити. І ось, наприклад, в Мексиці за мною після концерту прийшла жінка, і попросила їй ще раз зіграти Dobrou noc, má milá. Я виконав її прохання, і вона розплакалася. А в минулому році я грав в Америці - це були концерти швидше в такий камерній обстановці. Мене запросив віртуоз Пеппіно Д'Агостіно, який у нас в Чехії буде в цей раз грати перед Томмі Емануелем, щоб я ці його концерти відкрив. І американці поводяться теж зовсім по-іншому, висловлюючи своє захоплення дуже бурхливо, кричачи і тупаючи ногами, на відміну від стриманих японців, так що для мене це цікавий досвід.

Хедвіка Швендова (Фото: Станіслав Юржіца)   - Чи знайомі японці з чеської музикою Хедвіка Швендова (Фото: Станіслав Юржіца) - Чи знайомі японці з чеської музикою?

- З чеської музикою вони знайомі досить добре, але, головним чином, звичайно, з іменами Дворжака і Сметани, що для них є вже чимось само собою зрозумілим. Але нашу народну музику вони не знають, як і регтайми, які я виконував сьогодні, тому я абсолютно не міг передбачити, як вони на цю музику будуть реагувати. Після концерту до мене підійшла викладачка вузу, яка вчилася в Німеччині, і сказала мені, що їй дуже сподобалися як аранжування чеських пісень, так і регтайми, з якими там зовсім не знайомі - їх там не виконують.

Цікавим обіцяє видатися і концерт переможниці XVI гітарного конкурсу в м Кутна Гора в 2013 році, абсолютної переможниці польського конкурсу Zory цього року Хедвікі Швендовой - студентка Пардубіцької музичного училища грає також на флейті, скрипці і фортепіано, і китайського фіналіста того ж огляду Йоу У, зайняв в кутногорском конкурсі друге місце - будь воля барекю, китайцеві дали б перше. Йоу У грає на класичній гітарі і в даний час живе в Відні. - Китайський гітарист виконає відомий репертуар, але його інтерпретація дуже оригінальна. Його можна порівняти з нашим Павлом Штайдлом в тому сенсі, що обидва вони грають загальновідомий репертуар, але авторськи перефразований. Тобто не чекайте від нього виконання китайських або азіатських авторів, це буде класика, і він виконує її, я б сказав, по-диявольському добре.

- Судячи з програми, фестиваль відкритий традиційному і сучасному джазу, превалює якийсь жанр у виконанні нинішніх гостей фестивалю?

- Здебільшого, гітаристи будуть грати свою авторську музику. В цілому від гри залишається загальне враження, яке можна характеризувати як класичний джаз, забарвлений талантом кожного з цих музикантів. У деяких випадках ми маємо справу скоріше з сучасною музикою, укладає Станіслав барекю.

Чи складно домовитися з ним про концерт?
Кого б ви хотіли запросити на наступний фестиваль в Прагу?
Багато в чому чи відрізняється за своїм сприйняттям публіка японська і, наприклад, американська?
Судячи з програми, фестиваль відкритий традиційному і сучасному джазу, превалює якийсь жанр у виконанні нинішніх гостей фестивалю?