- Чим Латвія приваблива для трудових мігрантів з країн СНД
- Як знайти роботу в Латвії
- особливості працевлаштування
- Відео про життя і роботі в Латвії
- Чи потрібно трудовому мігранту вивчати латиську мову
- Що робити з дипломами СРСР і СНД
- Про який досвід роботи важливо розповісти при працевлаштуванні
- Які спеціальності користуються попитом на латвійському ринку праці
- Відео: Латвія чекає представників 29 професій з-за кордону
- сезонні роботи
- Офіційне оформлення працевлаштування
- Відео про зміни в трудовому законодавстві Латвії
- Найбільш популярні вузи Латвії
- Санкції для нелегалів
- стажування
- Відео: кілька фактів про Латвію
Латвійська республіка сьогодні є повноправним членом Європейського Союзу, Шенгенської угоди і НАТО. А ще зовсім недавно, за історичними масштабами, вона була однією з п'ятнадцяти республік СРСР. Але навіть в ці часи Латвія змогла зберегти самобутність, культуру і національний менталітет, відмінність яких від прийнятих в Радянському Союзі стандартів різко впадало в очі. Інтеграція в європейську сім'ю принесла плоди, і через майже чверть століття після здобуття незалежності Латвія є успішну республіку, яка змогла забезпечити стабільний розвиток економіки і високі соціальні стандарти для своїх громадян. Саме тому робота та навчання в цьому прибалтійській державі продовжують протягом багатьох років бути цікаві і затребувані серед громадян країн СНД, в першу чергу росіян і українців.
Чим Латвія приваблива для трудових мігрантів з країн СНД
Адаптація в Латвії для росіян і українців проходить завжди набагато простіше і швидше, ніж в більшості країн Євросоюзу. Причиною тому служить ментальна і історична близькість народів, тривале перебування в складі одного державного об'єднання, а також те, що майже чверть населення Латвії складають етнічні росіяни, а українців в країні майже 5%. Практично всі латиші розуміють російську мову і можуть по-різному спілкуватися нею. Старше покоління - вільно, молоде - на комунікативному рівні.
Латиська економіка, незважаючи на світову економічну кризу, продовжує залишатися відносно стабільною, зростання ВВП за підсумками 2016 року склав 2,6%. У Латвії добре розвинений аграрний сектор, лісове господарство, деякі галузі промисловості, логістичні послуги. Зростає сфера будівництва, комп'ютерних технологій, а також традиційна для Латвії видобуток і переробка риби.
Протягом двох останніх десятиліть молоде покоління латишів намагається знайти себе за кордоном. Після вступу в 2004 році Латвії в Євросоюз безліч латишів виїхало в більш розвинені країни, де можливості реалізації і заробітку набагато більші. Латиські фахівці затребувані на європейському ринку праці. Безліч з них трудиться в Німеччині, скандинавських країнах, в Бельгії і Нідерландах. А робочі місця в самій Латвії займають вихідці з країн СНД. Тому знайти роботу в цій невеликій прибалтійській республіці співвітчизникам і їхнім сусідам по СНД щодо просто.
Латвійська республіка приваблива ще й тому, що розташована поруч
Не можна сказати, що Латвія є мрією для трудового мігранта, але реалізувати в цій країні свої устремління і здатності можна цілком ефективно. Показник рівня безробіття в 2017 році в Республіці склав 9,5%. Для порівняння: всього сім років тому цей показник перевищував 20%. Сьогоднішню ситуацію на латвійському ринку праці можна назвати цілком прийнятною.
Латвія знаходиться на другому місці в світі за чистоту навколишнього середовища (на першому - Швейцарія). Клімат країни помірний і цілком комфортний для росіян, українців і білорусів.
Фахівцю високої кваліфікації досить просто знайти собі гідне застосування в Латвії. Тим, хто не має затребуваною спеціальності, доступні вакансії, які передбачають некваліфіковану працю і, відповідно, низькооплачувана. Дуже затребувані в сільському господарстві Латвії робочі руки в сезон збору врожаю, така робота з'являється практично щорічно.
Як знайти роботу в Латвії
Знайти підходящу вакансію в Латвії можна декількома способами. Наприклад, відвідати країну за звичайною шенгенській візі і поспілкуватися з роботодавцями самостійно. Українцям це зробити легше, оскільки з червня 2017 року діє угода про безвізовий відвідуванні українцями держав Євросоюзу. У будь-якому випадку варто звернутися до послуг латвійських рекрутингових агентств. Саме вони мають найбільш повну інформацію про стан справ на ринку праці і мають в своєму розпорядженні чимало вакансій від прямих роботодавців. Більшість з найбільш привабливих пропозицій на латвійському ринку праці не доходить до потенційних трудових мігрантів, які намагаються шукати роботу дистанційно або через посередників. При самостійну поїздку до Латвії можна відвідати підприємство і ознайомитися з умовами праці та рівнем пропонованої заробітної плати. Останню цілком можна обумовити в бік збільшення при особистій зустрічі. Необхідно сказати, що рекрутингові агентства отримують оплату своїх послуг безпосередньо від роботодавця, але аж ніяк не від здобувача вакансії. Якщо в подібному агентстві вимагають оплати послуг з працевлаштування, то це означає, що за справу взялися аферисти, які, швидше за все, родом з СНД.
Підшукати підходящу роботу можна на ярмарку вакансій, які регулярно проходять в Ризі
Можна знайти роботу в Латвії, зв'язавшись з родичами або знайомими, які проживають або працюють у цій країні. Це джерело інформації складно переоцінити, оскільки вона буде отримана з перших вуст і буде найбільш достовірною. До того ж друзі або родичі цілком можуть підсобити з житлом і надати підтримку на перших порах, що також важливо.
Наступним способом стане звернення до послуг посередницьких фірм. У цьому випадку бюджет проекту «Пошук роботи в Латвії» значно збільшиться. Але посередники візьмуть на себе вирішення всіх питань, пов'язаних з оформленням імміграційних документів та іншими проблемними моментами. Мінусами даного способу стануть можливу невідповідність отриманої роботи очікуванням, а також несумлінність самих посередників. У першому випадку вони візьмуть гроші за послуги, але посада не буде відповідати заявленим вимогам до неї. У другому - посередники можуть виявитися звичайними аферистами, які візьмуть аванс, але на ділі не зроблять нічого, а просто зникнуть. Тому при використанні послуг посередників при працевлаштуванні варто ознайомитися з умовами їх роботи, уважно прочитати і підписати контракт з ними, попросити уявити діючу ліцензію на надання послуг з працевлаштування, також бажано нанести візит в їх офіс.
Роботу можна знайти дистанційно, занурившись з головою в інтернет. Це самий незначними витратами спосіб. Слід відвідати профільні сайти і ознайомитися з пропозиціями латвійських роботодавців. На цих же інтернет-ресурсах можна розмістити своє резюме. Воно повинно бути на латиською, англійською або російською мовою і містити контактні дані, вік, докладний опис профільного досвіду роботи та освіти.
Роботу сьогодні можна знайти не встаючи з крісла
Найбільш популярні сайти пошуку робота в Латвії:
особливості працевлаштування
В першу чергу треба розуміти, що Латвія є членом Євросоюзу і повинна слідувати його законам. А в цьому державному об'єднанні існують практично єдині правила щодо іноземних трудових мігрантів і уніфіковане трудове законодавство. Природно, кожна держава має свої відмінності, але законодавства ЄС вони підкоряються обов'язково. Тому прийняти іноземного громадянина на роботу латвійському роботодавцю не так-то й просто. Європейські закони вимагають пріоритетного прийняття на роботу громадян тієї країни, в якій заявлена вакансія. Якщо таких не виявилося, то в другу чергу можуть розглядатися кандидати з інших держав Євросоюзу. І тільки в тому випадку, якщо жоден з них не підійшов за критеріями професійної кваліфікації, роботодавець може прийняти фахівця з третьої країни.
На практиці це виглядає так: латвійський роботодавець оголошує про наявність вакансії, подає інформацію про неї в Департамент з працевлаштування та засоби масової інформації. Повинен прийти місяць, протягом якого слід розглядати кандидатури корінних латвійців і громадян інших держав ЄС. Якщо жоден з них не відгукнувся на заявлену вакансію або не підійшов, то роботодавець може звернутися до Департаменту з працевлаштування із заявою про прийняття на роботу громадянина третьої країни. При цьому йому слід вказати кількість звернулися латвійців і громадян Євросоюзу, причину відмови кандидатам і аргументувати необхідність прийняття фахівця саме з третьої країни. Така процедура офіційного працевлаштування фахівця з Росії, України або Білорусі.
Відео про життя і роботі в Латвії
Соціальні гарантії
Якщо фахівець приїжджає працювати офіційно, то він має право на соціальний пакет. Він передбачає гарантії надання оплачуваної відпустки, який триває чотири календарні тижні. Відпустку можна брати як частинами, так і повністю. Під час лікарняного перші три дні оплачуються в розмірі половини середньомісячної заробітної плати, з четвертого дня оплата лікарняного проводиться з розрахунку 70%.
Крім цього, щорічно офіційно оформленим співробітнику виплачується тринадцята заробітна плата, яка теж враховується при розрахунку відпускних та лікарняних. І ще один незвичний для працюючих в СНД факт. У деяких компаніях виплачується не тільки 13-а, але навіть 14-я заробітна плата. Як правило, подібними подарунками для своїх співробітників «грішать» представництва транснаціональних корпорацій, яких в останні роки в Латвії відкрилося чимало.
Деякі задаються питанням про те, чи існують національні преференції при прийнятті на роботу в Латвії. Про явну диференціації за національною ознакою говорити не доводиться. Латвія більш космополітична, ніж сусідня Естонія. Та й російський бізнес набагато ширше представлений в цій країні.
Чи потрібно трудовому мігранту вивчати латиську мову
Російська мова в Латвії розуміють практично всі. Відносно непогано розуміють і українську, і білоруський. Але трудовим мігрантам з країн СНД для заняття вакансії, яка передбачає високу кваліфікацію і, відповідно, гарну оплату, потрібно володіти латиською.
Також в Латвії досить широко поширені англійська та німецька мови. Англійська вивчається школярами в обов'язковому порядку починаючи з четвертого класу, російська - за бажанням. Але більшість латвійських дітей його теж вивчають.
Освоїти латиський можна на мовних курсах, які є і в Росії, і на Україні. Звичайно, масовими такі курси назвати не можна, оскільки латиську мову не є мовою міжнаціонального спілкування. Можна оформити студентську візу, записавшись на курси безпосередньо в Латвії через інтернет. У відповідь прийде запрошення з підтвердженням зарахування, яке стане підставою для оформлення студентської візи. Вартість курсів різна. У Латвії працюють спеціальні державні мовні школи для іноземців. Навчання в них цілком прийнятно за ціною. Плата за місяць не перевищить 70 євро. Тривалість курсів варіюється і може становити від 6 до 12 місяців. Після закінчення навчання та успішного складання іспитів видається сертифікат, що підтверджує знання латиської мови. Житло доведеться орендувати самостійно. Слухачі мовних шкіл багато в чому прирівнюються в правах до студентів. Наприклад, їм можна на законних підставах працювати 20 годин на тиждень, а також користуватися пільгами при проїзді в транспорті і відвідування платних громадських заходів.
Знати латиський для вдалого працевлаштування потрібно обов'язково
Знання англійської та німецької стане незаперечним плюсом для здобувача вакансії в Латвії. Краще, звичайно, знати обидва цих мови, тоді переваги ще більше зростуть. Для закордонного мігранта необхідність володіння мовою прямо пропорційна його використання в трудовій діяльності та повсякденному житті. Не слід забувати, що мова стане в нагоді також при вирішенні імміграційних питань, пошуку житла, переїздах і т. Д.
Що робити з дипломами СРСР і СНД
Дипломи про вищу освіту, отриману в вузах СРСР або СНД, в Латвії не визнаються, так само, як і в будь-якій країні Євросоюзу, США Канаді, Австралії і т. Д. Для визнання потрібно пройти певну процедуру. На Латвію поширюються загальноєвропейські вимоги до єдиної стандартної формі документів про вищу освіту.
Для проходження процедури нострифікації слід подати заяву в латвійський університет, в якому є необхідна спеціальність. Заявка подається разом з оригіналами документів про вищу освіту. У кожному з латвійських університетів перелік додаткових документів (довідок, підтверджень і т. Д.) Буде різний. Для легалізації диплома слід скласти іспит за фахом на латвійському або англійською мовою, іноді потрібно проходження практики. Особливо проблематична процедура для лікарів і юристів. Практика для них є обов'язковою, причому вона досить тривала, іноді до року або навіть півтора року. Вартість процедури нострифікації диплома в Латвії відносно невисока (у порівнянні з більшістю країн Євросоюзу), вона становить від 1,5 до 2,5 тисяч євро. Час, необхідний на підтвердження диплома, може скласти від півроку до двох років, в залежності від професії. Ті, хто має дипломи приватних вузів СНД, навряд чи зможуть нострифікації їх в Латвії.
Дипломи ні СРСР, ні СНД в Латвії не визнаються
Багато хто використовує можливість підтвердження диплома в Латвії, оскільки в цій країні пройти цю процедуру можна відносно дешевше, ніж часто користуються фахівці з СНД, які хочуть продовжити свою кар'єру в більш розвинених західних країнах. Нострифікованих один раз диплом в Латвії, потім цю процедуру проходити вже не буде потрібно в Євросоюзі, США, Канаді та інших економічно розвинених країнах. Тому нострифікація диплома саме в Латвії має свої переваги.
Про який досвід роботи важливо розповісти при працевлаштуванні
Цілком природно, що латвійського роботодавця буде цікавити лише профільний досвід здобувача вакансії. Слід вказати в резюме все місця роботи починаючи з останнього. Також буде потрібно детально описати свої посадові обов'язки і особисті досягнення на попередньому місці. На відміну від більш економічно розвинених країн Європи, латвійські роботодавці менш прискіпливі при виборі фахівців, які збираються приїхати до них з Росії або України. Це пояснюється тим, що далеко не всі потенційні мігранти мріють вибрати країною проживання і роботи саме Латвію. Адже рівень оплати праці тут, м'яко кажучи, не дуже високий, якщо порівнювати його з економічними лідерами Євросоюзу.
Іноді латвійський роботодавець, якщо він є приватним підприємцем або власником невеликої фірми, може навіть закрити очі на те, що диплом про освіту у претендента вакансії не визнана в Євросоюзі. Йому буде достатньо знань і практичних навичок трудового мігранта. Не можна сказати, що радянський менталітет повністю подолана в свідомості латишів. У чомусь це погано, а в чомусь і добре. Наприклад, латвійські роботодавець-приватник прекрасно розуміє, що рівень підготовки і професійної кваліфікації росіян і українців, які закінчили вузи в своїх країнах або ще в СРСР, досить високий. Особливо це актуально для представників старшого покоління латвійців.
Які спеціальності користуються попитом на латвійському ринку праці
Аналіз ситуації на ринку праці, проведений після відкритих ярмарків вакансій, дав вельми несподівані результати. Виявляється, в Латвії мало затребувані вузькі фахівці і, навпаки, є велика кількість вакансій для представників некваліфікованої праці.
У Латвії гостро потрібні лікарі
Найбільш затребувані в Латвії спеціальності:
- лікарі практично всіх спеціалізацій;
- фахівці IT-технологій;
- банківські службовці;
- продавці в супермаркети;
- водії всіх категорій (громадський транспорт, міжнародні перевезення);
- автослюсарі;
- кухаря;
- робочі будівельних спеціальностей;
- співробітники на рибопереробні підприємства;
- працівники лісового господарства;
- обслуговуючий персонал (няні, доглядальниці, прибиральники території, садівники);
- працівники в ресторанний і готельний бізнес (офіціанти, покоївки);
- фахівці з логістики і складського обліку;
- сезонні робітники в фермерські господарства.
З усіх перерахованих вище спеціальностей найбільш кваліфікованим персоналом є лікарі. Але більшість латвійських фахівців в області медицини (в тому числі середній і молодший медичний персонал) вважає за краще працювати в Німеччині, Норвегії, Швеції, Фінляндії або Данії ... Але ж люди не перестають хворіти, тому що виїхали повинен хтось замінити. Лікарі всіх спеціалізацій, які закінчили медичні вузи країн СНД і мають достатній профільний досвід, можуть цілком знайти собі добре оплачувану роботу в сфері латвійського охорони здоров'я.
У Латвії стрімко розвиваються комп'ютерні технології, де теж потрібні фахівці з розробки програмного забезпечення, захисту інформації, системні адміністратори.
У Латвії, як і в сусідній Естонії, дуже затребувані фахівці лісового господарства. Значна частина латвійської території покрита лісами, тому тут потрібно безліч робочих рук і кваліфікованих фахівців. Слід сказати, що прийом на спеціальності, пов'язані з лісовим господарством, в латвійських вузах відбувається без іспитів і практично поза конкурсом, а абітурієнти цілком можуть мати навіть невисокий середній бал атестата про повну загальну середню освіту.
Відео: Латвія чекає представників 29 професій з-за кордону
Де, кому і скільки платять
У 2017 році в Латвії законодавчо встановлена мінімальна заробітна плата в 380 євро в місяць. У порівнянні з попереднім роком вона зросла на десять євро. Мінімальна годинна тарифна ставка - 2,33 євро. У сусідній Литві «мінімалка» аналогічна, а в Естонії - на 100 євро більше. Для порівняння, в Німеччині цей показник становить +1532 євро, а у Франції - 1490. Тобто в цих країнах навіть на рядових посадах можна заробляти в чотири рази більше, ніж в Латвії. Це пояснює масовий відтік робочої сили в країни Західної Європи.
Середньомісячна заробітна плата по країні в 2017 році склала 920 євро «брутто». Після сплати податків вона перетворюється в 675. У приватному секторі економіки заробітна плата (918 євро) трохи вище, ніж в державному (865). Мова, звичайно, йде про суму до вирахування податків, яку зазвичай вказують в оголошеннях про роботу.
Найбільше можна заробити в Ризі. Столиця пропонує і найбільшу кількість вакансій. Середній заробіток в Ризі становить 1070 євро «брутто». Друге місце поділили між собою курортна (вона ж і портова) Юрмала і промисловий Даугавпілс. Середня заробітна плата в цих містах не дуже відрізняється і становить до виплати відрахувань до бюджету 960 євро.
Представники різних професій в середньому заробляють стільки ( «брутто», євро в місяць):
- лікарі - до 2800 євро (в залежності від спеціальності);
- фахівці фінансового сектора - 2086;
- державні службовці - 1119;
- працівники готельного господарства - 853;
- працівники туристичної сфери - 815;
- комірники - 820;
- логісти - 856;
- робочі рибопереробної промисловості - 870;
- фахівці лісового господарства - 912;
- розробники програмного забезпечення - 1900.
сезонні роботи
Латвійські фермерські господарства в літній період відчувають гостру нестачу робочих рук. Під час збору врожаю фермери приймають велику кількість сезонних трудових мігрантів з Росії і України. Їдуть в Латвію і білоруси. Для «заробітчан» попрацювати в літній період на латвійських полях означає не тільки хороший спосіб поліпшення свого матеріального становища, а й перспективу приїхати ще не раз в це фермерське господарство. Постійні команди «заробітчан» дають можливість латвійському фермеру розраховувати перспективу і терміни збору врожаю, тому що він знає потенціал кожної окремо взятої бригади.
Робота для сезонних мігрантів знайдеться завжди
Для «заробітчан» знання латвійського особливо не потрібно, тим більше що фермери часто спілкуються російською. Жінки можуть працювати і на полях, і в ролі кухарів або операторів доїльних комплексів.
Сезонні робітники зазвичай забезпечуються житлом і триразовим харчуванням. Витрати на це можуть бути закладені або не закладені в заробітну плату мігрантів. Тому перед від'їздом слід поцікавитися цим питанням.
Для сезонних трудових мігрантів, які планують працювати в Латвії не більше трьох місяців, оформляти окремий дозвіл на роботу не потрібно.
Офіційне оформлення працевлаштування
Після успішного проходження співбесіди з латвійським роботодавцем слід безпосередньо приступити до процесу оформлення трудової візи в цю країну. Підставою для видачі стане дозвіл на роботу в Латвії. Всі питання по його отриманню, як і оплата адміністративних послуг, лежать на плечах запрошуючої сторони. Роботодавець повинен подати всі необхідні документи, в тому числі трудовий договір, який може бути підписаний обома сторонами навіть в електронному вигляді, в латвійське Управління у справах громадянства і міграції. Далі дозвіл на роботу має бути переслано найманому трудовому мігранту. Маючи його на руках, він повинен зібрати всі необхідні документи для оформлення національної візи категорії D і звернутися з ними в представництво Латвійської Республіки в своїй країні.
Трудовим мігрантам потрібно отримати латвійську візу категорії «D»
Термін оформлення робочої візи складе не більше двох тижнів. Вартість її буде варіюватися в залежності від тривалості дії і складе від 130 до 220 євро. Робочі візи бувають двох видів. Тривалість першого становить один рік. Другий діє два роки і передбачений для фахівців високої кваліфікації, які можуть протягом цього періоду укласти контракт тільки з одним конкретним роботодавцем. Ті, хто має Блакитну карту ЄС, можуть отримати право працювати в Латвії протягом також двох років, але для них не існує обмеження за кількістю роботодавців.
При подачі документів на отримання робочої візи слід попередньо записатися на прийом в латвійське дипломатичне представництво. Буде потрібно також здати і біометричні дані. Якщо у візі відмовлено, то витрачені кошти повернуті не будуть.
Відмова може бути обумовлений декількома причинами:
- негаразди з законом (непогашена судимість, фігурування в кримінальному діловодстві);
- порушення імміграційного законодавства однієї або декількох країн Євросоюзу;
- невідповідність майбутньої посади ні за освітою, ні за здібностями.
Перед закінченням терміну дії робочої візи слід вирішити питання про її продовження. Якщо, звичайно, трудовий мігрант збирається продовжувати роботу в Латвії далі. Для цього слід звернутися до Департаменту у справах імміграції та громадянства із заявою. Воно буде розглядатися не менше двох-трьох тижнів, тому його подачу слід робити завчасно. Робочу візу можуть продовжити тільки на підставі об'єктивної причини. Їй може стати пролонгування трудового контракту з роботодавцем.
Якщо робота в Латвії тимчасова або проектна, можна обмежитися перебуванням в країні по візі. Якщо ж свідомо планується тривале проживання і постійна робота, після приїзду в Республіку слід протягом десяти робочих днів звернутися в імміграційну службу за отриманням дозволу на проживання.
Відео про зміни в трудовому законодавстві Латвії
Кілька слів про навчання в Латвії та подальше працевлаштування
Навчання в Латвії вважається цілком прийнятним варіантом для тих абітурієнтів, які хочуть відносно недорого отримати європейську освіту і диплом міжнародного зразка. Він не зажадає подальшої нострифікації практично ні в одній країні світу. Латвійська система вищої освіти побудована на основі Болонської системи. Вона передбачає три рівні: бакалаврат, магістратуру та докторантуру. Отримання ступеня бакалавра можливо за три роки. Для ступеня магістра доведеться повчитися ще два. А стати доктором наук можна, закінчивши курс післядипломної підготовки, який триває три роки і передбачає захист дисертації.
Найбільш просто влаштуватися на кваліфіковану і високооплачувану роботу в Латвії саме тим, хто перед цим закінчив навчання в одному з латвійських вузів.
Навчання в університетах проводиться на латиською, англійською та російською мовами. При цьому викладання російською зустрічається досить часто. Це не може не привертати студентів з Росії або України до вищих навчальних закладів невеликий прибалтійської республіки. У всіх державних університетах Латвійської Республіки навчання безкоштовно. Є кілька приватних вузів, в яких отримати ступінь бакалавра можна за 10-15 тисяч євро. У будь-якому випадку студенту доведеться істотно витратитися на придбання підручників і посібників, оплату проживання, харчування та транспортні витрати. Проте здобуття вищої освіти в Латвії вважається одним з найбільш дешевих серед країн Євросоюзу. Передбачувані витрати іноземного студента складуть близько чотирьох тисяч євро за рік навчання і проживання. Такі гроші можна заробити і самостійно. Іноземні студенти мають право офіційно працювати під час навчального року протягом 20 годин у будь-якого роботодавця. Студенти забезпечуються житлом. Це можуть бути гуртожитки або міні-хостели, також можна орендувати квартиру в латвійських містах, благо вартість оренди відносно невисока.
Студенти в Латвії витрачають більше на проживання та харчування, ніж на саме навчання
Випускники латвійських вузів затребувані не тільки в економіці країни, а й за її межами. В Європі цінуються фахівці, які підготовлені в Латвії. Для оптимального працевлаштування після закінчення вищого навчального закладу слід вибирати одну зі спеціальностей, які гостро затребувані в латвійській економіці і на європейському ринку праці. Тому для розуміння того, на який з факультетів слід чинити і яку професію обрати, необхідно ознайомитися зі списком популярних і затребуваних в Латвії спеціальностей, які наведено вище.
Вступити в латвійське вищий навчальний заклад можна без іспитів. Основним документом для абітурієнта стане атестат про закінчену середню освіту і його середній бал. Важливою перевагою здобуття вищої освіти в Латвії є можливість вступу до вузу відразу після закінчення школи в Росії або Україні. У цьому питанні латвійські вузи йдуть назустріч випускникам шкіл з країн СНД. Навчання стане підставою для відкриття студентської візи. Але отримати її мають право тільки слухачі денного відділення.
Найбільш популярні вузи Латвії
Першим в рейтингу стоїть Університет TURIBA, розташований в столиці країни. Він заснований в 1933 році і є одним з найбільших вузів в Прибалтиці. Цей університет приватний, але має державну акредитацію. Готує спеціалістів фінансової галузі, менеджменту компаній, юристів, фахівців в туристичний бізнес. Викладання ведеться на латиською та англійською мовами. Університет активно залучає іноземних студентів і має багато договорів про співпрацю з найвідомішими світовими вузами.
Університет TURIBA - один з найбільших в Прибалтиці
На другому місці знаходиться Вентспілсського вища школа, що має статус університету. Це державний вуз, заснований в 1997 році. Навчання проводиться англійською та латиською. Готує юристів, лінгвістів (перекладачів, викладачів іноземних мов), фахівців інформаційних технологій. У ВВШ вчиться чимало іноземців.
Трійку лідерів рейтингу замикає Даугавпилсский державний університет. Цьому вузу майже сто років, і він є найбільшим в східній частині країни. 70% викладацького складу університету отримали ступінь доктора наук. У вузі існує 55 програм навчання. Основними напрямками підготовки студентів є точні науки, менеджмент і організація бізнесу, соціальні дисципліни. Навчання в Даугавпилсский університеті ведеться англійською, латиською та російською мовами. Навчальний заклад має сучасну наукову і практичну базу.
Санкції для нелегалів
Іноземці, які працюють в Латвії нелегально, не маючи дозволу на роботу, візи або дозволу на проживання, переслідуються за законом. Якщо поліція виявить на підприємстві нелегалів, то його власник заплатить штраф в розмірі 2000 євро за кожного з них. Крім цього, йому забезпечені регулярні позапланові перевірки на предмет дотримання імміграційного і трудового законодавства протягом декількох років.
До компетенції латвійської поліції входить виявлення нелегальних трудових мігрантів
Для самого ж мігранта-нелегала подібна ситуація загрожує штрафом у 200-700 євро і депортацією з країни. Депортація відбувається протягом двох тижнів, при цьому вже колишній нелегал отримує заборону на в'їзд до Латвії на п'ять років. Практика свідчить про те, що порушення імміграційних правил в будь-якій європейській країні загрожує в подальшому великими проблемами при оформленні будь-якого типу віз в Європейський Союз.
стажування
Для студентів, які закінчують навчання в вузах СНД, стажування в Латвії дасть хороший старт в будівництві кар'єри і продуктивний міжнародний досвід. Студенти-стажисти можуть також безпроблемно пересуватися по території країн, що входять до складу Європейського Союзу.
Найбільш популярними напрямками в Латвії є лісотехнічний галузь, фінансовий сектор, логістика, туризм. Можна поїхати на стажування за програмою обміну студентами, які діють між деякими вузами СНД і латвійськими компаніями. Можна знайти прийнятний варіант і самостійно, звернувшись до стежать інтернет-ресурсів:
За час стажування можна непогано заробити, враховуючи, що стажистам платять набагато менше, ніж готовим фахівцям.
Відео: кілька фактів про Латвію
Бізнес-Імміграція
Бізнес-імміграція до Латвії користується популярністю серед підприємців СНД. Вона дає можливість стати не тільки латвійським резидентом, але і резидентом Євросоюзу, надаючи право працювати на всій його території.
Реєстрація підприємства відбувається максимум за два тижні. Необхідними вимогами до іноземного бізнесу є розміщення статутного капіталу в латвійському банку (не менше 50 тисяч євро) і річний оборот мінімум в мільйон євро. Кількість засновників теж обмежується, їх може бути не більше десяти.
Власники бізнесу та співзасновники компаній мають право отримати посвідку на проживання в Латвійській Республіці на термін до двох років. Це ж право є й у членів їх сімей.
Документообіг при веденні бізнесу простий, вся звітність готується на аутсорсингу спеціалізованими фірмами. Існує всього один податок від загального обороту, який становить 9%. Бізнес-середовище в Латвії набагато прозоріша, ніж в СНД, бізнес практично незалежний від внутрішньої політики і не схильний до цілеспрямованому тиску з боку держави. Рейдерства також немає. Тому бізнесмени з СНД відчувають себе в Латвії як риба в воді.
Можна також отримати посвідку на проживання, придбавши нерухомість на території Латвії на суму не менше 250 тисяч євро, що прирівняє її власника до іноземного інвестора.
Трудова імміграція в Латвію не настільки відома і популярна. Її не можна порівняти з працевлаштуванням в країнах-лідерах ЄС. Але переїзд на роботу або навчання в Республіку дасть незаперечні переваги як для тих, хто хоче розвивати свою кар'єру в Європі, так і для тих, хто просто має намір непогано заробити. Адже незважаючи на відносно низьку для Європи оплату праці, ця країна все ж приваблива, з точки зору заробітку. Головна умова - добре продумати схему працевлаштування або навчання і вивчити ще в теорії все основні правила, пов'язані з цим процесом.
Доброго дня! Мене звати Сергій. Мені 47 років. За освітою - філолог. Оцініть статтю: поділіться з друзями!