Ролан Петі - останній класик ХХ століття

Ролан Петі. Класик і новатор. Стверджував, що завдання хореографа - «слідувати за музикою», і створив балет, який не залежав від музики; «Слідувати за музикою» - але балети якого спираються на сюжет, як на стрижень, а не використовують сюжет лише як привід для танцю. Сценарії для його балетів писали Жан Кокто, Жан Ануй, Жорж Сіменон і - він сам. Хореограф, який ставив балети для Майї Плісецької та для Пінк Флойд. Балетмейстер, цінував саме класичну хореографію, який навчався під керівництвом Сержа Лифаря, колись провідного соліста «Російського балету» Дягілєва, і балетмейстер, сміливо розсуває межі класичного танцю, використовуючи побутової жест, дивно природний і необхідний серед умовних балетних па.

Ролан Петі

Народився Ролан Петі в 1924 році, в Парижі. У 9 років він вступив в балетну школу ін і Паризької Опері, в 1940 році закінчив її, і отримав місце в кордебалет Паризької Опери. У 1943 році Серж Лифар, директор Опери, довірив йому перший великий сольний виступ в балеті «Любов-чарівниця». Приблизно в цей же час Петі разом з Жанін Шарра, в майбутньому - відомої французької балериною і балетмейстером, організували кілька балетних вечорів в Театрі Сари Бернар. На одному з перших вечорів Ролан - представив свій перший досвід в хореографії - невеликий концертний номер «Стрибок з трампліна».

А в 1945 році Петі поставив в Театрі Єлисейських полів свій перший балет «Комедіанти». Розвиваючи успіх, Петі організував власну трупу «Балет Єлисейських Полів».

Через рік Петі створив одноактний балет «Юнак і смерть». І, ось вже більше 60 років, цей балет регулярно з'являється в репертуарах театрів усього світу. Петі задумав одноактний балет для танцівника своєї трупи, Жана Бабіля та звернувся до Жану Кокто, одному з найяскравіших французьких письменників ХХ століття. Сюжет його простий - в оригінальному віршованому лібрето всього вісім рядків. http://www.bolshoi.ru/performances/345/libretto/ Сюжет його трагічний. Цю постановку вважають підходящої для зрілих, сформованих артистів, які здатні привнести в неї власне прочитання. Задуманий балет був під популярну джазову композицію, але перед самою прем'єрою Кокто прийняв рішення, що більше підійде класична музика. Підібрали «пасакалія» Баха. Хореографія залишилася колишньою, її не стали «підганяти» під музику, в результаті «Пассакалія» буквально ширяє над історією, яку рассказивет дует танцівників. Є кілька фільмів з цього балету - у виконанні «Юнак і змести» Р.Нуреева і Зізі Жанмер http://youtube.com/watch?v=mt9-GzcJvyo і у виконанні М.Баришнікова у фільмі «Білі ночі» (White Nights 1985)

У 1948 році Петі збирає нову трупу «Балет Парижа», місце прима-балерини якого займає Зізі Жанмер, і ставить балет «Кармен» на музику Бізе. Романтична історія Меріме в руках Петі стає історією трагічного протистояння двох сильних особистостей - Кармен і Хозе (його партію виконав сам Петі). Кожен з них відстоює свою любов, то, якою вони її розуміють, щосили. І для обох вірність своєму коханню стає вищою напругою сил, боротьбою, в якій поступитися - означає зрадити любов і зрадити себе. У своїй постановці Петі відмовляється від святкового колориту - сценографія навмисно проста, жести, замість балетного витонченості та умовності, чуттєві на межі брутальності. У балеті відзначають виразний присмак кабаре - так Петі з «десь там, в Іспанії» максимально наблизив історію Кармен своєму часу. А тема любові як трагічного протистояння чоловіки і жінки, задана ще в балеті «Юнак і смерть», стане простежуватися в багатьох постановках Петі,

Балету «Кармен» супроводжував успіх. Його, в прочитанні Петі, ставили і, очевидно, будуть продовжувати ставити балетні трупи усього світу. Яскравий дует Жанмер і Петі привернув увагу Голлівуду і отримав запрошення до співпраці. Там на хореографію Петі знімається кілька фільмів-мюзиклів. А в 1960 році Теренс Янг зняв фільм «Раз, два, три, чотири або Чорні панчішки» (1-2-3-4 ou Les Collants noirs), в який увійшли такі постановки Петі, як «Кармен», «Сірано де Бержерак »,« Авантюристка »і« Траурний день ». Три чоловічих ролі - Сірано, Хозе і Жениха Ролан Петі виконав сам.

У 1978 році Ролан Петі ставить балет «Пікова дама», спеціально для Михайла Баришнікова. На жаль, спектакль не протримався на сцені довго - пов'язаний контрактамім, Баришніков не зміг підтримувати потрібну розклад, а запрошені на роль Германна інші виконавці не задовольняли Петі. А в 2001 році Ролан Петі отримав запрошення від московського Великого театру поставити на його сцені «Пікову даму», але не став відновлювати спектакль 1978 року. Він створив абсолютно новий балет - використав не музику опери Чайковського, а його Шосту симфонію. Германна танцював Микола Цискарідзе, Графиню - Ілзе Лієпа.

За свій довгий творчий шлях Ролан Петі створив понад 150 балетів. Працював з найбільшими балетними трупами світу. У його постановках були задіяні провідні танцівники ХХ століття. Співпрацював з найяскравішими людьми, чиї імена невіддільні від творчої спадщини Франції - Жаном Кокто, Пікассо (Петі створив балет за мотивами його картини «Герніка»), Івом Сен-Лораном. Ролан Петі помер від лейкемії в 2011 році, а його творча спадщина затребуване і зараз.

Інтерв'ю з Роланом Петі

http://www.youtube.com/watch?v=96xGIpUnr68

Балет «Пікова дама»

http://my.mail.ru/mail/alekser1957/video/2/576.html

Балет «Загибель троянди» з Майєю Плісецької

http://my.mail.ru/mail/galina.egorova.2013/video/7718/7724.html

Автор: Катерина Широка

Com/watch?
Com/watch?