РОО «Академія російської символіки« МАРС »

ПУБЛІКАЦІЇ

До списку публікацій

Сергій Бичков, полковник юстиції запасу

Проекти медалей Великої Вітчизняної війни в пам'ятних ювілейних знаках

Присвячується пам'яті одного,
колекціонера-дослідника,
інженера-геодезиста,
полковника у відставці
ГРИГОР'ЄВА Віктора Сергійовича,
почав роботу над даним проектом.

ПУБЛІКАЦІЇ   До списку публікацій   Сергій Бичков, полковник юстиції запасу   Проекти медалей Великої Вітчизняної війни в пам'ятних ювілейних знаках   Присвячується пам'яті одного,   колекціонера-дослідника,   інженера-геодезиста,   полковника у відставці   ГРИГОР'ЄВА Віктора Сергійовича,   почав роботу над даним проектом

Минуло понад шість десятиліть після закінчення Великої Вітчизняної війни, в якій воїни Червоної Армії і радянські громадяни проявили масовий героїзм, мужність і безмежну відданість Батьківщині. Важкі і кровопролитні бої проходили на всіх фронтах, але були окремі ділянки території країни, на яких фашистські війська несли особливо великі втрати.

Всім відомі міста, захисники яких проявили особливу стійкість. До них відносяться Москва, Ленінград, Сталінград, Севастополь, Одеса, Керч, Новоросійськ, Брестська фортеця, Мурманськ, Смоленськ. Пізніше ці міста були нагороджені медалями «Золота зірка» і отримали почесне найменування місто-герой або фортеця-герой. Непереборними рубежами для фашистських військ стали також Кавказ і Радянське Заполяр'я, які повністю ворогом окуповані не були. У 2007 році число Міст військової слави збільшилася на 4 міста.

Нагородження захисників Батьківщини на першому етапі війни вироблялося орденами і медалями заснованими ще в мирний час. До них належали: 5 орденів - орден «Червоного Прапора», орден Трудового Червоного Прапора, орден Леніна, орден Червоної Зірки і орден «Знак Пошани»; найвищий ступінь відзнаки - звання Героя Радянського Союзу і Герой соціалістичної праці; 5 медалей - «За відвагу», «За бойові заслуги», «За трудову доблесть», «За трудову відзнаку» і «ХХ років РККА».

З огляду на, що в роки Великої Вітчизняної війни героїзм радянських людей в боях з фашистськими загарбниками виявився настільки масовим, що існували нагороди не могли повною мірою охопити самовідданість кожного воїна.

Тому, керівництвом країни було прийнято рішення про розробку і встановлення нових нагород, як за оборону радянських міст і районів, так і за звільнення і взяття інших міст, де проходили найбільш запеклі бої.

Час і хід історії ставлять все на свої місця. І як би не старалися новоявлені історики принизити роль І.В. Сталіна у Великій Вітчизняній війні, але в становленні радянської нагородної системи йому належить вирішальна роль. Лише він, Верховний Головнокомандувач, одноосібно приймав рішення про те, мати чи ні ту мул і іншу нагороду, лише він, одноосібно стверджував проектні малюнки нагород, орієнтуючись тільки на власний смак.

Його участь в створенні бойових нагород періоду Великої Вітчизняної війни не підлягає сумніву, це історичний факт. Йому належить ідея створення багатьох орденів і медалей, остаточні варіанти назв, тексти багатьох написів на медалях. Саме його рекомендації і зауваження носили, як правило, досить принциповий характер і містили відомий сенс.

За дорученням І.В. Сталіна від 10 квітня 1942 року начальник Тилу Червоної Армії генерал армії А.В. Хрульов створив групу художників з розробки ескізів нових орденів і медалей, які повинні були б відображати мужність і відвагу захисників території країни і вселяти віру в швидку перемогу. До роботи над новими нагородами були залучені Олександр Іванович КУЗНЕЦОВ; Микола Іванович Москальова; Ігор Семенович ТЕЛЯТНИКОВ; Борис Михайлович ХОМИЧ; Петро Іванович Скокан; Сергій Іванович ДМИТРІЄВ та інші.

На початковому етапі йшла розробка ескізів медалей для нагородження захисників чотирьох міст, де йшли самі запеклі оборонні бої - це Ленінград, Севастополь, Сталінград і Одеса. Художниками було підготовлено понад 40 ескізів медалей, з яких Сталін схвалив перші медалі.

22 грудня 1942 року був підписаний і опублікований Указ Президії Верховної Ради СРСР про заснування чотирьох медалей «За оборону Ленінграда», «За оборону Севастополя», «За оборону Сталінграда», «За оборону Одеси».

Всього в ході Великої Вітчизняної війни, в період з 20 травня 1942 року по 9 червня 1945 року було засновано 8 орденів, 7 медалей за оборону радянських міст, 3 і 4 медалі - за звільнення і за взяття європейських міст відповідно, а також медалі «За перемогу над Німеччиною», «За перемогу над Японією», «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні», «Партизану Вітчизняної війни 1 і 2 ступеня».

Кожним з художників готувався свій варіант ордена або медалі. Всі запропоновані ескізи орденів і медалей мали свою особливість і красу.

Копітка робота по збору та аналізу архівних матеріалів дозволила нам встановити більш 90 ескізів орденів і медалей, які пропонувалися на розгляд керівництву країни. Особливий інтерес викликають ескізи медалей, які не були підтримані керівництвом країни і залишилися незатребуваними. До таких варіантів відносяться:

ескізи орденів - «За військову доблесть», розробка якого була доручена художникам Технічного комітету Головного інтендантського Управління Наркомату Оборони Кузнєцову А.І. і Дмитрієву С.І .;

«Петро Багратіон», розробки художників Кузнєцова А.І. і Бархіна Г.Б., Москальова Н.І. та інших;

«Денис Давидов» - художника Телятникова Н.С .;

«За вірність Батьківщині» - художників полковника Нейолова Н.С. і Кузнецов А.І. і деяких інших;

ескізи медалей - «За розгром німців під Москвою» - художника Москальова Н.І .; «За визволення України від німецьких загарбників»; «За звільнення Криму від німецьких загарбників» - художника Пащенко А.С .; «За хоробрість», «За відвагу і геройство» - художника Дмитрієва С.І. та інші.

Проект художника Н.А. Ганф

Ганф

Проект художника Н.А. Конгіссера

Конгіссера

Проектний малюнок художника Г.Б. Бархіна

Бархіна

Художник Е.М. Романов

Романов

Проектний малюнок художника Н.І. Москальова

Москальова

Проектний малюнок художників Зона і Ельского

Проектний малюнок художників Зона і Ельского

Проектний малюнок художника І.С. Телятникова

Телятникова

Пробний зразок медалі за ескізом А.С. Пащенко

Пащенко

Художник Н.І. Москальов

Москальов

Проектний малюнок Н.І. Москальова


«За визволення Криму»


малюнка немає

малюнка немає

Пробний зразок медалі «За хоробрість». художник Дмитрієв

художник Дмитрієв

Проектний малюнок художника Романова

Проектний малюнок художника Романова

Проектний малюнок художника Москальова

Проектний малюнок художника Москальова

Художники Москальов і Кисельов

Художники Москальов і Кисельов

Проектний малюнок художника Романова

Проектний малюнок художника Романова

Проектний малюнок художника Москальова

Проектний малюнок художника Москальова

Художники Москальов і Кисельов

Художники Москальов і Кисельов

художник Андріанов

художник Андріанов

Художники Москальов і Кисельов

Художники Москальов і Кисельов

Художники Москальов і Кисельов

У квітні 2005 року за підтримки активного колекціонера-фалеристів Грицина Олексія Валентиновича, була розроблена концепція випуску серії пам'ятних ювілейних знаків, присвячених незатвердженим проектам медалей Великої Вітчизняної війни. Ця ідея отримала схвалення і підтримку Московського комітету ветеранів війни.

Випуск перших пам'ятних ювілейних знаків був присвячений 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. Завершення цієї серії ювілейних знаків планується до 65-ї річниці Великої Перемоги.

Повний комплект пам'ятних ювілейних знаків включає 20 видів. Тираж їх становить 200 одиниць кожного знака. На кінець 2007 року вже випущено 13 пам'ятних ювілейних знаків, а саме:

  • «За перемогу над Німеччиною»;
  • «За визволення України від німецьких загарбників»;
  • «Партизану Вітчизняної війни»;
  • «За взяття Берліна»;
  • «За звільнення Криму від німецьких загарбників»;
  • «За оборону Москви»;
  • «За оборону Ленінграда»;
  • «За оборону Сталінграда»;
  • «За оборону Кавказу»;
  • «За оборону Севастополя»;
  • «За оборону Одеси»;
  • «За оборону Радянського Заполяр'я»;
  • «За взяття Будапешта».

Готуються до випуску пам'ятні ювілейні знаки:

  • «За визволення Варшави»;
  • «За визволення Праги»;
  • «За звільнення Бєлграда»;
  • «За взяття Відня»;
  • «За взяття Кенігсберга»;
  • «За перемогу над Японією»;
  • «За хоробрість».

Відповідно до Положення пам'ятним ювілейним знаком нагороджуються ветерани війни і праці, Збройних Сил, правоохоронних органів, активні учасники військово-патріотичної діяльності, військовослужбовці, що виконували інтернаціональний обов'язок, учасники пошукових груп, які внесли значний вклад в збереження і увічнення пам'яті загиблих в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Знак носиться на лівій стороні грудей після державних і відомчих нагород.

Разом з пам'ятним ювілейним знаком нагороджуються особи вручається посвідчення.

З огляду на рідкість і неординарність пам'ятних ювілейних знаків, передбачено їх поширення серед колекціонерів-фалеристів. Для цієї мети до пам'ятного ювілейного знаку додається сертифікат.

За рішенням ініціаторів випуску, в липні 2007 року, комплект пам'ятних ювілейних знаків переданий в дар провідним Державним музеям Російської Федерації:

  • Державний Історичний Музей (м.Москва);
  • Центральний музей Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. (Поклінна Гора, м.Москва);
  • Центральний музей Озброєний Сил Російської Федерації (м.Москва);
  • Військово-історичний музей бронетанкового озброєння і техніки Міністерства оборони Російської Федерації (ст. Кубинка);
  • Музей військової форми одягу Міноборони Росії (ст. Бахчіванжі);
  • Музей оборони міста Москви (м.Москва);
  • Центральний музей Внутрішніх військ МВС Росії (м.Москва);
  • Військово-історичний музей артилерії, інженерних військ і військ зв'язку (м.Санкт-Петербург);
  • Центральний військово-морський музей (м.Санкт-Петербург).

Після закінчення Великої Вітчизняної війни минуло понад шість десятиліть, дуже мало залишилося серед нас ветеранів воєнних років та учасників бойових дій. Але роки не можуть стерти велич подвигу радянського народу у тій страшній війні.

Серія пам'ятних ювілейних знаків по незатвердженим проектам медалей Великої Вітчизняної війни, присвячена також художникам, що заклав основу радянської нагородної системи. Їх імена повинні бути відомі громадянам нашої країни.

Комплект пам'ятних ювілейних знаків послужить вихованню молодого покоління наших громадян на славних традиціях російського і радянського патріотизму, на прикладах мужності і стійкості захисників Вітчизни.

Всю інформацію по цікавлять Вас можна отримати за телефонами тел. 8-916-127-28-76; 8-910-490-40-02.

Полковник юстиції запасу Сергій Бичков



Повернутися до списку публікацій