Росіяни в Сінгапурі

Хто вони, навіщо приїхали і ким працюють

Фото: STB Фото: STB

Навряд чи в світі можна знайти якийсь великий місто, в якому не жили б наші співвітчизники. Сінгапур - не виняток. Звичайно, за кількістю російськомовних жителів він навряд чи може змагатися з Китаєм, Таїландом або В'єтнамом. Еміграційна «хвиля» з Росії прийшла сюди недавно - «старожилами» вважаються ті, хто приїхав 15 років тому. Але росіян в Сінгапурі не так мало, як здається - за різними даними, кілька тисяч. При тому, що міграційне законодавство в країні суворе, сюди неможливо приїхати на невизначений час без певної мети. Чи не їздять сюди з країн СНД і за некваліфікованою працею: для чорної роботи вистачає азіатських сусідів. А ось висококласні фахівці і бізнесмени з Росії знаходять в Сінгапурі собі застосування. Росіяни приїжджають найчастіше за робочими візами, попередньо уклавши контракт з місцевими або міжнародними компаніями - в основному це IT, інвестиції і банківський сектор (Сінгапур в останні роки називають «азіатській Швейцарією»). Є й ті, хто відкриває тут власний бізнес (цього місцеві закони якраз сприяють) або ж (тенденція останніх двох років) перевозять бізнес з Росії. Існує, звичайно, певну кількість тих, хто переїхав, уклавши шлюб з резидентом країни, але говорять, що таких меншість. В цілому ж відсоток освічених і висококваліфікованих емігрантів в Сінгапурі чи не найвищий серед російськомовних діаспор у світі.

Катерина Колмакова Катерина Колмакова. Фото: Олена Карімова

Катерина Колмакова приїхала в Сінгапур з чоловіком в 2009 році. «Тоді, після глобальної економічної кризи, Азія і, зокрема, Сінгапур, здавалися нам єдиним привабливим місцем, - згадує вона. - Крім того, за дипломом я перекладач з китайської, і тоді думала, що в Сінгапурі зможу застосувати свої знання. Однак на місці від цих планів довелося відмовитися ». Подружжя заснували в Сінгапурі власну компанію, що спеціалізується на графічному дизайні і поліграфії. Зайнялися випуском журналів, каталогів і корпоративної літератури для сінгапурських і російських компаній, а недавно запустили щорічний альманах російською мовою «Унікальний Сінгапур» і сайт www.uniquesingapore.ru для російськомовних сінгапурців і туристів.

Елеонора Алексейкіна з сім'єю Елеонора Алексейкіна з сім'єю. Фото з сімейного архіву

Туристичний гід Елеонора Алексейкіна переїхала в Сінгапур з чоловіком і двома маленькими дітьми теж під впливом кризи 2009 року - дружина, який працював програмістом в західному банку, скоротили, а аналогічну роботу в Росії знайти не вдалося. Зате її запропонували в Сінгапурі. «Не можу сказати, що ми вибрали Сінгапур свідомо - на той момент особисто я була готова їхати хоч в Африку. Коли чоловік повідомив, де нас чекає нова робота, ні хвилини не сумнівалася ». У Сінгапурі подружжя народили третю дитину, і Елеонора, вийшовши з декрету, вивчилася на курсах Ради з туризму і отримала ліцензію російськомовного гіда.

Владислав Солодкий Владислав Солодкий. Фото з архіву В. Солодкого

Владислав Солодкий, керуючий партнер венчурної компанії Life.Sreda, переніс бізнес разом з усім московським офісом в Сінгапур минулого літа. Солодкий розвиває інновації в фінансовому секторі. «Коли ми вирішили перевести свій фонд з Росії, то цілий ряд країн - Великобританія, Естонія, Латвія, Гонконг, Сінгапур, надіслали свої запрошення переїхати і вести бізнес у них, - згадує Солодкий. - Ми вибрали Сінгапур, оскільки це місто - справжній драйвер в сфері фінансових технологій ».

Олександр Бланк Олександр Бланк. Фото з архіву А. Бланка

Фінансист Олександр Бланк почав вести бізнес в Сінгапурі в минулому році, ставши партнером швейцарсько-сінгапурської інвестиційної компанії Finaport. Справи пішли так добре, що він вирішив привезти в Місто Лева і свій другий бізнес - добре відому в Москві кулінарну студію «Кулінаріон». Сінгапурська студія відкрилася у вересні 2015 року, і зараз Олександр фактично живе на дві країни, хоча і не виключає, що в недалекому майбутньому повністю перевезе сім'ю в Місто Лева.

Юлія Корнєва Юлія Корнєва. Фото з архіву Ю. Кореневий

У нинішньому році переїхала в Сінгапур з чоловіком і дитиною колишній московський тележурналіст Юлія Корнєва. Її чоловік займається інвестиціями в інтернет-технології, а Юлія веде блог про здоровий спосіб життя www.live-up.co і очікує другу дитину.

Що ж тягне росіян в Сінгапур? Всі емігранти, з якими мені довелося поспілкуватися, відповідають в один голос: по-перше - безпека, по-друге - сприятливий клімат для бізнесу. Недарма Всесвітній банк вже кілька років поспіль присвоює Сінгапуру перше місце в світі за легкістю ведення бізнесу.

«Сінгапур - це країна з великими можливостями для самореалізації, легкістю ведення бізнесу і гнучкою системою оподаткування. Крім цього, він максимально пристосований для комфортного життя, - каже Катерина Колмакова. - Ще це добре організований місто, в якому дуже зручно і комфортно жити. Опір зовнішнього середовища мінімально, тому можна зосередитися на тому, що дійсно важливо в житті ». З нею згодна Елеонора Алексейкіна, яка стверджує, що її молодші діти, які виросли в сінгапурської школі, набагато більш розслаблені в плані особистої безпеки, ніж ті, хто виріс в Росії. «Якщо бути відвертою, то життя тут не справжня, це« бульбашка »: все дуже комфортно, безпечно, якісно, ​​спокійно. Особливо для сімей з дітьми - просто рай. Після Сінгапуру лякає навіть думка про Європу », - говорить Юлія Корнєва, до переїзду мала досвід життя в інших країнах.

Коли Олександр Бланк вперше приїхав до Сінгапуру оформляти документи, то був вражений швидкістю і точністю, з якою спрацювали державні служби. «На той момент я вже мав досвід еміграції та ведення бізнесу в різних країнах і уявляв собі, як проходить процес отримання робочих віз та інших документів. А тому в сінгапурський Міністерство робочої сили записався на 9.30, з розрахунком, що пробуду там до першої години. В 9.28 мені зробили фотовідбитки, і через чотирнадцять хвилин я вже вийшов на вулицю! Паспорт з візою обіцяли доставити на робочу адресу протягом тижня, і якщо кур'єр нікого не застане, то приїде ще раз. Для мене все це звучало як з області фантастики. Це був справжній шок! »

«Сінгапур - найчистіше і безпечне місто, - ділиться враженнями Владислав Солодкий. Ідеальна погода круглий рік, ніякого сміття, навколо суцільна зелень, все розписано - окремий район для повій, окремий район для клубів, окремий острів для дітей. Це як величезний акваріум із золотими рибками, який стоїть посеред бурхливого океану ». За словами Солодкого, вести в Сінгапурі бізнес - одне задоволення: місто позиціонує себе як якась лабораторія, в якій можна створювати і обкатувати продукти і продавати їх потім в інших країнах.

Втім, бізнесом життя росіян тут все ж не обмежується. У місті є Русский клуб, некомерційна організація, яка організовує різні заходи - від networking-зустрічей для бізнесменів до традиційних російських свят. Є також школа російської мови для дітей, яка проводить свята і вистави за участю дітей та батьків. Для знову приїхали редакція альманаху «Унікальний Сінгапур» влаштовує спеціальні зустрічі, щоб допомогти адаптуватися, завести корисні контакти.

І справді: чи важко звикнути російській до життя в Сінгапурі, місті, нехай і найбезпечніший, але культура якого сильно відрізняється від звичної в усіх відношеннях? Всі опитані відзначили горезвісну сінгапурську толерантність і доброзичливість, яка значно спрощує життя. Але і накладає особливу відповідальність. «У Сінгапурі дуже сильні особисті відносини і особисті зустрічі. Вести справи дистанційно тут неможливо. Вас повинні представити комусь тільки ті, хто вже знає цю людину, і він їм довіряє. А потім ви повинні зустрітися особисто, - стверджує Владислав Солодкий. - Коли людина вас рекомендує - це вже знак поваги і довіри, він бере за вас частину відповідальності перед тим, кому рекомендує. Репутація тут - все. Один раз облажався - і по ланцюжку всі двері будуть закриті ». За словами Катерини Колмакова, якщо Сінгапур і розслабляє в плані особистої безпеки, то в роботі тут не можна втрачати тонус: ритм і рівень життя не дають перепочинку, ти завжди повинен бути на треку, тримати темп ...

Втім, хіба варто очікувати іншого від міста, перегнати XXI століття?

Що ж тягне росіян в Сінгапур?
І справді: чи важко звикнути російській до життя в Сінгапурі, місті, нехай і найбезпечніший, але культура якого сильно відрізняється від звичної в усіх відношеннях?
Втім, хіба варто очікувати іншого від міста, перегнати XXI століття?