Історія російської музики Зародження музики на Русі
З прийняттям християнства з'являється богослужбовий спів. Церква видавала спеціальні рукописні книги з піснями і гімнами на честь вітчизняних святих. Поряд з церковним існувало і світське спів. Урочисті державні церемонія великосвітські обряди не проходили без участі музикантів. Фанфарами зустрічали князів і його дружину з військових походів. При багатьох княжих дворах були і професійні музиканти. Бенкети князів зі своєю дружиною, супроводжувалися піснями, танцями, грою на музичних інструментах. У «Повісті временних літ» згадуються скоморохи, які грали на трубах, гуслях, сопілки і бубнах. Скоморохи були першими давньоруськими акторами, що з'єднав в собі музиканта, танцюриста, казок, лицедія, акробата.
Російська класична музика
Розквіт російської музичної класики доводиться на першу половину XIX ст. І пов'язаний з ім'ям Михайла Івановича Глінки (1804-1857), який увійшов в історію як перший російський композитор світового значення. Глінка вважається засновником російської класичної музики. Його опери «Життя за царя» і «Руслан і Людмила» багато в чому визначили подальший розвиток російської оперної музики. Відмінною рисою творчого підходу композитора було використання мотивів російського фольклору, народної музики. Детальніше...
Традиції Глінки розвинули в своїй творчості такі композитори як Мусоргський , Бородін , Римський Корсаков . Дуже часто в своїй творчості композитори зверталися до сюжетів російської історії і фольклору: «Борис Годунов», «Хованщина» Мусоргського; «Князь Ігор» Бородіна; «Снігуронька», «Псковитянка», «Золотий півник» Римського-Корсакова.
Найбільшим композитором в історії російської і світової музики був Петро Ілліч Чайковський - творець найвищих зразків опер ( «Євгеній Онєгін» 1878 р «Мазепа» 1883 р «Пікова дама» 1890 р «Іоланта» 1891 г.), балетів ( «Лебедине озеро» 1876 р «Спляча красуня» 1889 р «Лускунчик» 1892), симфонічних і камерних творів. Детальніше...
На рубежі століть російська музика була збагачена творчістю нових талановитих композиторів і виконавців. Автором монументальних симфонічних творів і балетів був А. Н. Глазунов. Одним із засновників сучасної музичної мови, сучасної симфонічної музики вважається композитор і піаніст А. Н. Скрябін. Неповторною своєрідністю і оригінальністю відрізнялися музика і виконавську майстерність С. В. Рахманінова , Видатного композитора, піаніста і диригента.
Складовою частиною розвитку музичної культури і прямим її наслідком була світова слава, якої досягли майстри російського музичного театру - опери і балету. Лідерство серед музичних театрів займали петербурзький Маріїнський театр і Великий театр в Москві. Імена знаменитого оперного баса Федора Шаляпіна, балерини Анни Павлової отримали широку популярність, як в Росії, так і за кордоном.