Зростання впливу правих сил - це яскраві приклади зміни кон'юнктури в Європі. І Москва вже навіть не приховує, що прикладає до цього свою «руку».
Російський вплив в Австрії сформувалося в радянські часи. Після завершення «холодної війни» і розпаду СРСР Австрія стала одним з плацдармів фінансової експансії Росії в ЄС через «непрозорі» бізнес-схеми російських олігархів і політиків. Російський бізнес в Європі кадрово підживлюється громадянами Австрії - колишніми підприємцями і чиновниками.
Навряд чи незабаром слід очікувати глобальні і різкі зміни (так званий "правий поворот») політики Австрії. Але не можна не відзначити якісну зміну електорату в цій та інших центрально-європейських країнах. Психологічна перемога AfD в Німеччині, домінування правих партій в Польщі і Угорщині, і ось ймовірне входження в уряд Австрії крайніх правих з АПС - це яскраві приклади зміни кон'юнктури в Європі. І Москва вже навіть не приховує, що прикладає до цього свою «руку».
Російський вплив в Австрії формувалося з радянських часів. Після завершення «холодної війни» і розпаду СРСР Австрія використовувалася Росією як один із плацдармів фінансової експансії в ЄС через «непрозорі» бізнес-схеми російських олігархів і політиків. Російський бізнес в Європі традиційно кадрово підживлюється громадянами Австрії - колишніми підприємцями і чиновниками. Найбільші австрійські банки фінансували не завжди прозорі угоди і інвестиційні проекти росіян, особливо в газовій і нафтовій сферах. В Австрії працюють головні європейські офіси провідних російських банків - Sberbank Europe AG, VTB Bank (Austria) AG.
Sberbank Europe AG у Відні
В Австрії були створені «непрозорі» схеми нафтогазового бізнесу, які дають широкі можливості коррумпирования місцевих і європейських політиків. Зокрема, широко відома схема «РосУкрЕнерго» зі швейцарською «пропискою» була створена двома фірмами, зареєстрованими в Австрії (Arosgas Holding GmbH представляла інтереси російського «Газпрому», а Centragas Holding GmbH через Дмитра Фірташа і Івана Фурсіна співпрацювала з українською стороною). І з фінансових питань обслуговувалася в австрійському «Райффайзен банк».
В цілому можна констатувати, що головні російські канали впливу на урядові структури Австрії сформовані і діють через австрійський енергетичний концерн OMV і один з провідних банків країни Rаiffeisen Bank.
Так, до числа головних економічних лобістів російських інтересів в Австрії експерти відносять колишніх керівників OMV Герхарда Ройса (Gerthard Roys) і Вольфганга Руттенсторфера (Wolfgang Ruttenstorfer). OMV - давній партнер «Газпрому» і російських нафтових компаній в проекті «Південний потік», кінцева точка якого перебувала в австрійському газовому хабі «Баумгартен». В даний час OMV активно просуває спільно з німецькими компаніями проект «Північний потік-2».
https://politua.org/2017/10/17/26973/
Обидва менеджери OMV послідовно виступають за скасування санкцій Заходу проти Росії. Руттенсторфер є головою наглядової ради компанії «AMIC Energy», створеної «Лукойлом» після 2014 року для легалізації власної мережі АЗС в Україні, але під австрійським брендом.
Нинішній керівник OMV (з 2015 року) Райнер Зеле, призначення якого лобіювалося «Газпромом», також відрізняється проросійською позицією (він колишній глава німецької компанії Wintershall, одного із стратегічних партнерів «Газпрому» в Німеччині).
Серед інших впливових австрійських політиків і державних чиновників, які б лобіювали російські інтереси, можна також назвати Міхаеля Шпінделеггера, який був міністром закордонних справ (2008-2013 р.р.), потім міністр фінансів в 2013-2014 рр і одночасно віце-канцлером Австрії (2011 -2014 р.р.). Він близький до групи «Raiffeisen».
Крім того, зволікання австрійської юстиції з екстрадицією Фірташа в США вважається результатом діяльності іншого російського лобі - чинного міністра юстиції Австрії Волфгана Брандштеттера (Wolfgang Brandstetter). Він підтримує зв'язки зі своїм попередником Дітером Бомдорфером (Dieter Böhmdorfer, 2000-2004 р.р.), який займається як справою Фірташа, так і інтересами «Австрійської партії свободи».
Схема зв'язків Дмитра Фірташа в Великобританії опублікована Wall Street JournalДо слова, для формування «політичної еволюції» Австрії в «праву» частина політичного спектру використовуються можливості ховається в Відні згаданого вище Дмитра Фірташа . З ним у Відні співпрацює команда російських політтехнологів: Тимофій Сергейцев і Дмитро Куликов, а також громадянин України (має також британський паспорт) Володимир Грановський (він відомий своїм «внеском» у президентську кампанію в Україні 2004 року розробкою схеми «Україна трьох сортів»). Так ось члени цієї команди спільно з впливовим австрійським медіа-експертом Даніелем Каппом (Daniel Kapp) найімовірніше надавали консультаційну допомогу представникам австрійських правих сил.
Не кажучи вже про російський «православному олігарха» Костянтина Малафєєва (відомий в Україні як один з провідних спонсорів «російської весни» в 2014 році), партнерами якого є представники правої політичної партії «Австрійська партія свободи».
Таким чином, Себастьяну Курц, новому канцлерові Австрії, доведеться балансувати між своїм Єврооптимізм, правими популістами і російськими грошима. Залишається сподіватися, що молодість і відсутність великого досвіду в політиці дозволять йому дотриматися балансу.
"Лівий берег"