КАТЕГОРІЇ:
Автомобілі Астрономія Біологія Географія Будинок і сад Інші мови інше Інформатика Історія Культура література логіка Математика Медицина металургія механіка Освіта Охорона праці Педагогіка політика право Психологія релігія риторика Соціологія Спорт Будівництво технологія туризм фізика Філософія фінанси хімія Креслення Екологія Економіка електроніка
(питання до іспиту та коротка програма)
· Специфіка фольклору. Традиційність фольклору; виконавство і авторство в усному творчому процесі; варіативність творів усної народної творчості; творчий характер фольклору. Історичне зміна фольклору як зміна і вдосконалення традиції, поступова заміна застарілої системи жанрів нової.
· Фольклористика як наука. Її своєрідність, зв'язок з іншими науками. Збирання російського фольклору.
· Походження фольклору. Ранній фольклор як архаїчна система давніх родів і видів фольклору, що передували власне художньої творчості народу. Вплив на ранній фольклор анімістичних і магічних уявлень.
· Побутовий обрядовий фольклор. Календарний фольклор. Аграрно-релігійний характер календ фольклору. Злитість селянських обрядів з християнськими празднікамі.Проблема циклізації календарної поезії. Зимовий цикл: колядки, подблюдние пісні, їх функція, їх поетика. Весняний цикл: масниця, пісні, що виконувалися під час олійних гулянь, їх функція і поетика; поезія, пов'язана з заклинанням весни; весняні хороводні та ігрові пісні. Літній цикл: семікскіе і Троїцькі обряди і пов'язана з ними поезія, «похорон Костроми», свято Івана Купали. Осінній цикл: жнивні обряди, зажіночние, жнивні, дожіночние пісні.
· Сімейний обрядовий фольклор. Пологові і хрестильні обряди і пісні. Весільні обряди, весільний фольклор: північний і південний типи весільного обряду; весільна гра, її складові, її призначення, основні дійові особи; жанри весільного фольклору: формули, причет, вироки, пісні, поетика і магічна функція жанрів весільного фольклору. Історична трансформація традиційного весільного обряду і жанрів весільного фольклору. Похоронний обряд і похоронний фольклор: роль язичницьких уявлень про смерть і над померлим, похоронний причет, його поетика. Рекрутські плачі: обряд прощання рекрута; близькість рекрутських плачів до похоронних і відміну від них. Побутові заплачки.
· Змови: визначення жанру, вживання змов, класифікація змов, композиція змов, поетика змов.
· Паремії. Прислів'я, визначення жанру, поетика прислів'їв. Приказки, визначення жанру, поетика приказок.
· Загадки: жанрова характеристика, класифікація та поетика загадок.
· Казки: визначення жанру. Класифікація казок. Казки про тварин: їх генезис, їх поетика. Чарівні казки: найбільш популярні сюжети, традиційні теми, персонажі, стилістичні та композиційні особливості, поетика. Побутові казки: сюжети, теми, персонажі, класифікація, поетика.
· Несказочной усна проза: загальна характеристика, класифікація. Передання. Бувальщини. Билічкі. Легенди.
· Билини: визначення жанру, періодизація билинного творчості; проблема класифікації билин; героїчні билини, характеристика героїчних билин, соціально-побутові билини, їх характеристика. Поетика і стиль билин: сюжет і композиція билин; особливості художньої форми билин.
· Історичні пісні: визначення жанру, схожість з історичної пісні з билиною і відміну історичної пісні від билини; питання про час виникнення історичних пісень (14 в. - Анікін, середина 16 ст. - Соколов Богатирьов). Поетика історичної пісні; рання історична пісня (14 ст.) - пісня про клацання; розквіт жанру в 16 ст .; пісні, пов'язаний з епохою Івана Грозного, особливості їх поетики; 16 ст .: пісня про смерть цариці Анастасії Романівни, пісня про набіг Девлет-Гірея, пісня про оборону Пскова, пісні про Єрмака. Трансформація історичної пісні в 17 ст., Пісні смутного часу: пісні про Григорія Отрепьеве, пісні про Скопине, відображення козацьких мотивів в історичних піснях 17 в., Пісні про Степ Разіна та ін.
· Пісні, створені в 18-19 ст., Соколов, Богатирьов називають історичними піснями, а Анікін - військовими піснями. Відмінність військових пісень від історичного пісень. Поетика військових пісень; військові пісні епохи Петра 1, пісні про Пугачова, пісні другої половини 18 ст., пісні 19 в.
· Народна драма: зв'язок з обрядом, хороводними іграми, вплив церкви. Вертеп, раек, благання уявлення, «Петрушка» як передумови виникнення народної драми. «Цар Максиміліан», «Човен», «Голий пан» і ін. П'єси. Разириваніе п'єс, оформлення вистав. Поетика народної драми.
· Баладні пісні: визначення жанру, загальна характеристика структурних і поетичних особливостей. Періодизація: ранні балади (14 - 16 ст., Пісні про бранку, «Князь Роман дружину втрачав», «Оклеветанная дружина», «Дмитро і Домна» і ін.), Балади 17 в. ( «Василь і Софія», «Чурилов-ігуменя» і ін.), Балади кордону 17 - 18 ст ( «Дівчина захищає свою честь», балада про князя Волконського і ін.). Еволюція і трансформація балади.
· Ліричні пісні: жанрова специфіка. Традиційна алегорична система уособлень, символів, метафор, метонімії. Теми, сюжети ліричних пісень. Композиційні особливості. Засоби виразності: епітети, повторення, сраненію тощо. Засоби психологічної характеристики. Жанрові різновиди ліричних пісень: протяжні пісні, часті пісні, полупротяжние-напівчастий пісні. Проблема класифікації ліричних пісень.
· Частушки: жанрове визначення, виникнення і еволюція. Типи частівок: ліричні поспівки, танцювальні приспівки, страждання, «Семенівна», «яблучко», «нескладухи». Тематика частівок. Образно-поетичні прийоми.
· Дитячий фольклор як сукупність жанрів, що об'єднуються функціональністю, рисами поетики і походженням. Призначеного жанрів дитячого фольклору для дітей. Фольклорні твори, створені дорослими для дітей: колискові пісні, пестушки, потішки, примовки, скоромовки. Фольклорні твори, що втратили серйозне значення в житті дорослих і перейшли до дітей: заклички, примовки, ігрові приспіви та вироки, лічилки. Власна творчість дітей: жеребьевие сговоркі, лічилки, дражнилки, поддевки, скоромовки. Образність дитячих творів.
Дата додавання: 2015-08-05; переглядів: 17; Порушення авторських прав