Російський студентський союз - про відрахування через висловлювання в соцмережах - The Village

З Санкт-Петербурзького гуманітарного університету профспілок найближчим часом збираються відрахувати 150 студентів. У список включать тих, хто спізнюється на заняття і прогулює їх, виглядає зухвало, використовує ненормативну лексику, а також пише «вкрай некрасиві висловлювання в інтернеті». Зокрема, мова йде про активні користувачів паблік « Підслухати в СПбГУП ». The Village запитав у голови регіонального відділення Російського студентського союзу Миколи Артеменко, законно чи виключати з університету за висловлювання в паблік і навіщо це потрібно адміністрації вузу.

Підслухати в СПбГУП

Микола Артеменко
голова

Російського студентського союзу

у Петербурзі

З юридичної точки зору тут досить складна ситуація. З одного боку, університет має право встановлювати свої місцеві нормативні акти, які регламентують відносини всередині вузу. Однак в даному випадку ректор посилається на активність в соціальних мережах, де була опублікована нібито ганьбить ректора інформація - на підставі цього, звичайно, відрахування незаконно. Є стаття Конституції № 29, яка говорить про свободу слова та інформації. Не можна заборонити студентам читати книжки. Також як і висловлювати свою думку про ректора в просторі соціальних мереж. Тому ми вже направили звернення в прокуратуру, Рособрнадзор і Комісію з освіти, культури та науки Закса з проханням взяти ситуацію під контроль і вжити відповідних заходів.

Якщо студенти успішно не склали екзаменаційну сесію, то їх можуть відрахувати, але посеред навчального року це здається як мінімум дивним. Є кілька можливих пояснень ситуації. По-перше, Рособрнадзор вже зробив два приписи для СПбГУП, і, якщо вони до 21 квітня не виправлять порушення, то їх просто позбавлять ліцензії. Можливо, в зв'язку з цим почалася така двіжуха в університеті: вони хочуть позбутися від якогось баласту трієчників, які псують загальну картину. Чи не з'являється просто так 150 студентів з трійками, яких потрібно терміново відрахувати або перевести в інший вуз. Виглядає дуже підозріло.

Є і ще один варіант. Коли в стінах університету профспілок або десь ще висловлюються претензії, Запесоцкий це дуже не подобається. Досить згадати розділ «Питання та відповіді» на сайті вузу, де на такі повідомлення він відповідає в агресивній формі. Може, він просто в черговий раз розлютився.

У будь-якому випадку Російський студентський союз, спільно з нашим московським керівництвом, прийняв рішення написати офіційне прохання про відставку Запесоцкий. Інструментів, за допомогою яких це можна зробити, дуже небагато, тому що це не державний, а приватний вуз, і ректорів тут призначає піклувальна рада Федерації незалежних профспілок Росії - тільки він може прийняти рішення про відставку.

Теоретично студенти можуть зараз робити все що завгодно - збирати підписи, створювати петицію на Change.org, активно виявляти громадянську позицію. Але, на жаль, студентство не любить проявляти її по гостросоціальним питань, в тому числі коли це стосується їх навчання і майбутнього. Вчора ми намагалися зв'язатися з кількома студентами. Вони навідріз відмовляються не те що говорити про проблеми, але навіть спілкуватися з нами: бояться, що їх відрахують, не дадуть здати сесію. Кажуть, що їх листування в соціальних мережах переглядають. Це сумно, але студентів можна зрозуміти.

21 квітня СПбГУП чекає перевірка. Якщо вона не задовольнить Рособрнадзор, то на цьому все і закінчиться - студентів просто розподілять по іншим вузам. Ми ж будемо наполягати на тому, щоб ректора відправили у відставку.