Фото: m24.ru/Михаил Сипко
Роскосмос вирішив створити аналог радянського "Бурана" - багаторазової ракетно-космічної системи (МРКС). Про це повідомляють "Известия" з посиланням на текст проекту Федеральної космічної програми (ФКП) на 2016-2025 роки.
В рамках проекту планується створити багаторазову ракету-носій легкого класу з зберігається крилатою першою сходинкою і одноразової другий. Запускати літальний апарат планується з космодрому Східний. Фінансування проекту має розпочатися в 2021 році. Всього на МРКС до 2025 року планується витратити 12,5 мільярда рублів. Випробування передбачається почати в 2025 році.
Створенням МРКС буде займатися Центр Хрунічева, який в 2001 році запропонував її ідею, а в 2011-му отримав від Роскосмоса 250 мільйонів рублів на формування ескізу проекту. У 2013 році в Центральному аерогідродинамічному інституті імені Жуковського пройшли дослідження крилатого блоку МРКС. Дизайн системи походив на космічні човники Space Shuttle і "Буран".
Передбачається, що багаторазові системи дозволять здешевити польоти на орбіту. Вони будуть здатні перевозити вантажі вагою до однієї тонни.
На даний час компанія SpaceX проводить випробування технічних можливостей багаторазового використання ракетоносія першого ступеня крилатості Falcon 9R. За проектом перший ступінь, вартість двигунів якої становить від 10 до 70 мільйонів доларів, повинна повертатися на плавучу платформу, розташовану недалеко від узбережжя штату Флорида.
Плани багаторазового використання компонентів перспективних носіїв також висуваються компаніями Airbus і Boeing.
Посилання по темі
Як багаторазових засобів виведення апаратів на орбіту довгий час використовувалися американські Space Shuttle.
В СРСР у відповідь на шатли була створена система "Енергія-Буран". Вона складалася з космічного корабля "Буран" і надважкої ракети "Енергія". У 1980-х роках ракета "Енергія" стартувала два рази (обидва - успішно), один з яких - разом з кораблем "Буран", також успішно вчинили свій політ.