Розбір кейса: Як Google «оживив» Чехова

Світові бренди постійно намагаються намацати точки дотику з російськими споживачами, і особливо це стало актуально в період загострення відносин Росії із Заходом. Краще, якісніше і интеллигентнее всіх це вдається інтернет-гігантові Google, який знайшов спільну цінність з нашими співвітчизниками в любові до класичної літератури.

У 2014 році стартував перший масштабний інтегрований проект " Кареніна. Живе видання " , В якому відомі співвітчизники в прямому ефірі через сервіс Google читали безсмертний твір Льва Толстого. Проект зібрав масу хвалебних відгуків, був відзначений професійним співтовариством (зокрема, в рамках нашого проекту "Підсумки року") і навіть потрапив в Книгу рекордів Гіннесса за найбільшу аудиторію читацького марафону в Інтернеті.

Не так давно стартував новий проект Google, на цей раз присвячений літературній спадщині Антона Чехова. Інтернет-компанія і агентство SLAVA вирішили представити творчість російського класика в новому цифровому форматі, щоб не просто привернути увагу співвітчизників, а й збагатити літературу сучасними технологіями. Sostav.ru поспілкувався з творцями проекту і дізнався всі подробиці його запуску.

проект « Чехов живий »Об'єднує класичну літературу, сучасний театр і технології. В його рамках селебріті і звичайні користувачі будуть читати твори письменника протягом доби в прямому ефірі на Youtube.

Перший етап проекту - кастинг читців, який триватиме до 10 серпня: за цей час користувачі зможуть пройти тест і дізнатися, хто з героїв Чехова їм близький, прочитати уривок отриманого героя на камеру і викласти відео на сайт. МХТ і експерт з творчості письменника Олена Гремина відібрали для онлайн-читань близько 50 творів - різні розповіді та п'єси. У кастингу можна взяти участь як онлайн - на сайті , Так і на одному з літніх фестивалів (Ahmad Music fest, Пікнік Афіші, Faces & Laces). На сайті проекту можна дізнатися, хто з героїв Чехова найбільше відповідає користувачеві, і тут же створити свою заявку.

сайт проекту

Кампанія активно підтримується в соціальних мережах. Класичне онлайн відео і ролики від популярних Youtube блогерів, багато з яких виклали як процес проходження тесту, так і свої заявки.

Промо-ролик кастингу Промо-ролик кастингу

Наступний етап - промо самих читань. Потім - самі грандіозні театралізовані онлайн-читання на Youtube 25 вересня на майданчиках по всій Росії і світу, в яких візьмуть участь різні люди, відомі персонажі і прості любителі Чехова.

Ролик-заявка JustDlady Ролик-заявка JustDlady

Останній або завершальний етап - фінал, який творці проекту самі називають "Спадщиною", - інтерактивне зібрання творів Чехова або сайт, де люди зможуть по-новому взаємодіяти з творчістю Чехова і заново відкрити для себе його персонажів.

Віце-президент Російського книжкового союзу Олег Новіков та директор з маркетингу «Google Росія» Дмитро Кузнєцов розповіли про головну мету нового проекту Google - привернути молоду російськомовну аудиторію по всьому світу.

- Спільний проект з компанією Google займає особливе місце серед подій Року літератури, так як спрямований на молоду й активну аудиторію, а популяризація читання та літератури серед молоді є нашим головним завданням », - зазначив Новіков. «За допомогою технологій Google і YouTube ми об'єднаємо любителів російської літератури по всьому світу, - зазначає директор з маркетингу« Google Росія »Дмитро Кузнєцов. - Запис прямого ефіру «Чехов живий» буде опублікована на спеціальному сайті, де можна буде не просто ще раз прослухати свої улюблені оповідання і п'єси, але і віртуально відвідати «чеховські місця» і, звичайно, знайти своїх улюблених персонажів і читців ».

Над проектом «Чехов живий» крім Google і креативного агентства SLAVA працювали МХТ ім. А.П. Чехова, Фекла Товста, яка в цьому році виступає продюсером проекту, Російський Книжковий Союз, агентства Ketchum Maslov, Pichesky Digital and Youth marketing Agency, ARK CONNECT, Digital Production Resn, Video Production Hype, режисер онлайн-читань Наталія Анастасьева, драматург і експерт по творчості Чехова Олена Гремина і багато інших. Безперебійну трансляцію читань забезпечить «Мегафон».

Промо стенд на Пікнік Афіші

Про процес створення сучасного інтерактивного проекту, а також про те, як Google вдається вносити істотний внесок в російську культуру, пропагуючи читання, і надавати їй сучасний «інтерактивний» імідж, Sostav.ru розповіли Віктор Соколов і Денис Лапшинов, креативні директори агентства SLAVA.

- Давайте з самого початку. А то багато хто питає, чому ви взагалі c Google влаштовуєте читання? Одне із завдань, які ставить перед собою глобальна компанія Google, - бути одночасно і локальної і говорити з користувачами на їхній рідній мові. Для нас же завданням стало знайти по-справжньому емоційну для більшості росіян територію.

Не так багато речей в Росії здатні викликати у більшості людей глибокий позитивний емоційний відгук. Одна з них - цінність читання. І професор-філолог в Москві, і двієчник в Рязані скажуть, що російська література - велика, і що читати - потрібно. Тут все - і загальний культурний код, і «найбільш читаюча країна», і хоча б маленька, але все-таки бібліотека в кожної радянської сім'ї, і гіркота від того, що сьогодні ми читаємо мало. В принципі, територія читання лежала на поверхні, але ми прийшли до неї випадково, коли робили кампанію "Для тих, хто любить ..." В одному з роликів ми розповідали про пристрасть до читання, яка живе з покоління в покоління. Розповідали на прикладі чарівних Вікторії Токарєвої і її внучки Каті Тодоровського.

Ролик "Для тих, хто любить читати"

Відгук на цю історію був дуже емоційним. Емоційно реагували люди в російському офісі Google, люди на фокус-групах, ну і фінальні глядачі готового ролика. «Це дуже зворушливо і це про нас!». Так читання, як територія, стала для нас важлива. І коли Текле Товста прийшла в Google c ідеєю прочитати "Анну Кареніну", ідея була з ентузіазмом підхоплена.

Нагадаємо, що в минулому році Google і Slava успішно провели онлайн-читання «Кареніна. Живе видання ». 36 годин користувачі читали роман Льва Толстого, в результаті проект потрапив до Книги рекордів Гіннесса як «Найбільша аудиторія читацького марафону в інтернеті». У марафоні взяли участь 723 особи з усього світу.

Проект «Кареніна. Живе видання »був, звичайно, божевільним експериментом. Не стільки навіть креативним, скільки управлінським. З'єднати всі майданчики, координувати рядових учасників, координувати знаменитостей, які беруть участь як в промо, так і в самих читаннях. Але трохи нових сивого волосся у творців - і успіх перевершив всі очікування.

Але трохи нових сивого волосся у творців - і успіх перевершив всі очікування

Кейс-відео "Кареніна. Живе видання "

З уже накопиченим досвідом в цьому році ми вирішили продовжити традицію онлайн-читань, вибрали Чехова і сконцентрувалися на більш вузькій молодої аудиторії. Звідси і назва «Чехов Живий», і більш «молода» візуальна стилістика, і промо, засноване на тесті «Хто ти з героїв Чехова?».

постери проекту

постери проекту

Ну і сама ідея, що Чехов настільки поза часом, настільки актуальний, що кожен може знайти себе серед його героїв і, відповідно, прочитати за «себе» в онлайн-читаннях.

Плюс, звичайно, Чехов дуже театральний. Тому основний партнер - МХТ ім. А.П. Чехова, тому самі читання будуть більш театралізованими, тому ми запрошуємо людей на «найбільшу онлайн-сцену світу».

- Як проходив процес запрошення селебріті?

- Найцікавішим було підбирати ролі для зірок в промо відео і дивуватися, на скільки характери, описані Чеховим понад сто років тому, можуть проявлятися в людях сьогодні.

Кадри з промо-ролика

Принадність таких об'єднуючих емоційних ідей в тому, що вони вивільняють потужну творчу, волонтерську енергію в людях. Всім, включаючи зірок, хочеться бути частиною проекту, зробити щось для нього. Основна складність в тому, щоб їх координувати, але це дрібниці.

І справа не тільки в зірках. Звичайні люди теж масово залучаються. Пропонують свої ідеї. Створюють самі свої майданчики. Бібліотеки, книгарні.

Коли в коментарях на сторінці проекту читаєш таке:

Читачі Курської бібліотеки для сліпих обов'язково візьмуть участь у ній. Вони будуть читати Чехова по книгам, надрукованим шрифтом Брайля і напам'ять. Також будуть читати і співробітники бібліотеки. В цьому році бібліотека видала диск (яка говорить книгу) "Перечитаємо Чехова разом", на якому записані твори Чехова голосами незрячих читачів. Може можна якось використовувати її в цьому Проекті? Ми готові до співпраці.

... розумієш, наскільки сильний у ідеї емоційний заряд.

Так як проект «Чехов живий» вже на стадії підбору читців побив рекорди залучення, поставлені «Кареніної», його організатори розраховують, що самі онлайн-читання пройдуть на якісно новому рівні. Ми ж, зі свого боку, бажаємо успіху Google і SLAVA на нелегкому шляху відродження літератури як духовної основи російської культури.

А то багато хто питає, чому ви взагалі c Google влаштовуєте читання?
Звідси і назва «Чехов Живий», і більш «молода» візуальна стилістика, і промо, засноване на тесті «Хто ти з героїв Чехова?
Як проходив процес запрошення селебріті?
Може можна якось використовувати її в цьому Проекті?