Російський уповноважений з прав студентів Артем Хромов на початку червня зажадав забезпечити доступ абітурієнтів до освітніми кредитами. Редакція МОСЛЕНТИ вирішила дослідити, як йдуть справи з цими кредитами в московських вузах.
Для дослідження ми вибрали 15 провідних вузів Москви, склавши список найдешевших і найдорожчих факультетів на них. З'ясувалося, що найдорожче навчатися у Вищій школі економіки за програмою двох дипломів з економіки НДУ ВШЕ і Лондонського університету (650 тисяч рублів на рік). А найдешевше обійдеться спеціалізація з фізики авіакосмічних систем в Російському університеті дружби народів (78 тисяч 400 рублів в рік).
Щороку вартість навчання зростає - але стосується це тільки новоприбулих. Для тих, хто уклав договір на весь термін, ціна не змінюється. І розмір кредиту залишається незмінним з першого курсу і до закінчення навчання (хоча за деякими програмами кредитні папери доводиться перепідписувати кожен семестр). <...>
Є кілька видів позик, які можна взяти на навчання. Найвигідніший з них - освітній кредит з держпідтримкою під 7,75% річних. Їх можуть отримати студенти навчальних закладів, з якими уклали тристоронній договір про співпрацю «Сбербанк» або «Росінтербанк» і міністерство освіти і науки РФ.
Як повідомляється на офіційних сайтах «Росінтербанка» і «Ощадбанку», така угода є у 149 російських вузів, від Кабардино-Балкарії до Мурманська. З них 40 - московських. З цікавлять нас 15 вищих навчальних закладів такого договору немає тільки у МЛУ, МФТІ і МІФІ.
Кредит з держпідтримкою покриває до 100% вартості навчання, і його можна взяти з 14 років. Правда, неповнолітньому абітурієнту доведеться представити письмову згоду мами і тата - вони виступлять поручителями по кредиту, і саме на доходи батьків буде орієнтуватися банк, вирішуючи, дати або не дати кредит синові.
Якщо надходить більше 18 років, згода батьків не потрібно. Але повідомити їх, тим не менш, варто: банк буде цікавитися заробітками найближчих родичів і тим, чи зможуть вони повернути кредит, якщо дипломований фахівець не знайде роботу.
Можливість отримати кредит з держпідтримкою з'явилася у студентів восени 2014 року. Тоді запрацювала програма Міністерства освіти та науки, по якій банкам відшкодовується частина витрат.
За даними студентського омбудсмена Артема Хромова, «Сбербанк» з кінця жовтня 2014 року уклав 2432 кредитних «освітніх» договору. А «Росінтербанк», за словами керівника його прес-служби Леоніда Сімакова, видав 210 кредитів з держпідтримкою.
ЧИТАТИ ДАЛІ НА МОСЛЕНТЕ
Що в США?
mechanismone свого часу розповів, чим, на його думку, відрізняється освітня система і система оплати в США і Росії.
«Перша відмінність від ВНЗ Росії полягає в тому, що тут немає фіксованого розкладу занять. Кожному надійшов видається ось такий лист (для прикладу я взяв аркуш інженерів-хіміків) з предметами, які потрібно прослухати для отримання диплома. У предметів, або класів, як їх тут називають, є певний порядок вивчення. Зазвичай студент сам формує розклад класів як йому зручно, з обмеженнями лише за пріоритетом класів, т. Е. Не можна брати математику другого рівня, поки не пройдений перший рівень; «Хімічні процеси» можна вивчати, поки не пройдені дві загальні хімії і т. Д. Але чи візьме студент клас «Історія» в перший семестр або в останній - значення не має.
Йдемо далі. Кожен предмет має кількість кредитів (або годин), які вважаються недельно. Наприклад, 3 кредити - це заняття два рази на тиждень по 1.5 години, разом 3 години занять на тиждень. Щоб студент вважався повністю зайнятим (очникам), йому необхідно мати як мінімум 12 кредитів за кожен семестр, інакше статус очники змінюється на заочника. При цьому, якщо у студента є фінансова допомога від уряду або штату, то у нього виникнуть проблеми. Навантаження в навчанні залежить від складності предмета і здібностей студента: мати 16 годин можна без проблем, але коли додаються лабораторні роботи - починаєш не встигає за часом. Більше 17 годин на тиждень це вже важко навіть для дуже здібних і не підробляють студентів.
Всі предмети навчання (класи) діляться на дві групи: головні або пов'язані з професією, і другорядні. Кожен студент зобов'язаний взяти два курси англійської мови, два курси історії Америки, два курси пристрої уряду, і ще по класу мистецтва та соціології (а-ля психологія, філософія, історія живопису або щось подібне, що можна вибрати з великого листа пропонованих класів ).
Ага, так в США є «ліві» класи, вигукнуть тролі! Але це не так. По-перше, цих класів дуже мало в порівнянні з профільними класами. По-друге, всі ці предмети пропонуються до навчання на останніх двох роках навчання в школі, а в університеті, як правило, залишається взяти всього 1-2 класу для того, щоб закінчити всі другорядні предмети. Більш того, багато студентів, ще навчаючись в школі, набирають два класи фізики, хімії і три математики, тим самим полегшуючи і прискорюючи собі навчання у ВНЗ. <...>
Тепер поговоримо про навчання протягом семестру.
Тут немає поняття «екзаменаційна сесія». Сесія тут безперервна, потрібно постійно працювати на всі 100%, щоб добре здавати кожен предмет. Кожен предмет має певну структуру оцінки, і виглядає вона приблизно так: протягом семестру у вас буде 3 іспити, які оцінюються як 15% від загальної оцінки, іспити проходять щомісяця (т. К. В середньому семестр триває 3 місяці, то виходить по іспиту кожен місяць). Ці іспити охоплюють вивчення певної частини матеріалу з предмета протягом місяця. <...>
Тепер поговоримо про оплату. Всі вузи в США платні, на перших погляд це погано, але тільки на перший. Платне навчання змушує студента вчитися в повну силу, тим самим відкриваючи йому великі перспективи в майбутньому кар'єрі. Навіть мільйонер-тато не буде інвестувати гроші в сина-ледаря, тут все вміють рахувати гроші.
Якщо у студента немає грошей на освіту? Можна відслужити в армії США і потім уряд сплатить вам навчання, проживання та підручники в будь-якому ВНЗ США. Можна взяти позику в банку або отримати студентську допомогу від уряду. Можна отримати допомогу від компаній, які дають гранти для студентів, наприклад, я половину навчання оплачував грантами, які отримував від компаній Шелл, Шеврон, Халібертон і пари інших солідних компаній. Такі гранти - це абсолютно вільні гроші, ні до чого вас не зобов'язують, я їх одержував просто за те, що добре вчився. Сам університет теж має бюджет допомоги хорошим студентам.
Компанії-гіганти прекрасно розуміють, що потрібно відбирати найрозумніших студентів в жорстокій конкуренції, цю конкуренцію і створюють ВНЗ. Все ледачі або гальмівні студенти відраховуються або змінюють спеціальність, залишаються найкращі, ось їм-то компанії і пропонують роботу. З надійшли на інженерний факультет 120 студентів, у нас випустилось 32. Решту відрахували, інші пішли самі або перевелися на інші спеціальності.
Скільки коштує навчання? Залежить від ВНЗ, якщо ви зібралися вступати, то можна легко дізнатися приблизну вартість навчання на сайті будь-якого навчального закладу. <...>
Читати текст повністю: http: // mechanismone. livejournal. com / 26051.html
____________________________
В свою чергу, a_nalgin не так давно відзначав, що «вже четвертий рік поспіль численні борги середніх американців ростуть, не знаючи відпочинку».
"Ще трохи - і доростуть до історичного максимуму. А той, смію нагадати, був зафіксований статистикою саме напередодні глобальної кризи 2008 року. І став одним з головних джерел тих кризових явищ.
Настало потім кредитне стиснення багатьма сприймалося як гіркий, але необхідний урок. Але він, мабуть, виявився не на користь. Підбадьорені оптимістичними заявами влади і низькими процентними ставками американці знову пустилися в усі тяжкі. І наробили боргів уже більш ніж на 12 трлн дол.
З чого б це в такій благополучній економічної ситуації? Безпечність або ...? <...>
У порівнянні з докризовим періодом є одна важлива відмінність. Випереджаюче зростання боргів, не пов'язаних з купівлею житла в іпотеку. Тобто, зовсім не американська мрія про свій будинок заганяє людей в боргову кабалу.
Відповідь на незаданій питання криється в другому графіку.
Не можна не помітити, як прискорилося зростання освітніх кредитів після кризи. І автокредитів - злегка.
Іншими словами, американці роблячи борги, головним чином, думають про майбутнє. Своєму і своїх дітей. В їх парадигмі вищу освіту - ключ до процвітання.
Треба сказати, багато досліджень працюють на цю ідею. Розрив у доходах між тими, хто мають диплом бакалавра, і тими, хто обзавелися лише шкільним атестатом, досить серйозний, щоб його ігнорувати. З іншого боку, молодіжна зайнятість все ж трохи вище серед не самих освічених (або дуже-дуже освічених).
Але це лише частина проблеми. А головна полягає в тому, що в сучасній економіці вчитися треба не так, як раніше. І що університетський диплом - зовсім не гарантія вже навіть і на 10 років: знання застарівають швидше. Тобто вчитися треба а) всю кар'єру і б) конкретно-точково, тоді як університети дають фундаментальне і дуже широку освіту.
Між тим сам освітній бізнес вийшов в лідери по прибутковості. І, з огляду на як багато досліджень в області зайнятості і зарплати виконуються університетськими центрами, виникають обгрунтовані сумніви. Чи не є висновки наукових робіт спробою підкріпити тезу про потрібність вузівської освіти. Способом набити йому ціну. "
джерело: http://a-nalgin.livejournal.com/1166298.html
____________________________
Також свого часу деякі тонкощі освітніх кредитів в Америці пояснив інтернет-журнал selfmadetrip.com :
"У США існує три форми освітніх кредитів: федеральний студентський позику, батьківський позику і приватний позику. І тільки один з них доступний іноземним студентам - це приватний позику, який так і називається Private International StudentLoan.
Private International Student Loan
Це особливий вид фінансової допомоги студентам, які не є громадянами або резидентами Сполучених Штатів, які бажають пройти навчання в одному з американських коледжів або університетів, що знаходяться на території США.
Позика видається інвесторами і кредиторами, в якості яких можуть виступати банки. Такий освітній кредит отримати складно, але можливо при дотриманні певних умов.
Умови отримання кредиту
Повний список умов і вимог до студента, який претендує на отримання приватного освітнього кредиту, може відрізнятися в залежності від кредитора. Проте, є ряд основних і обов'язкових умов, які необхідно дотримати, подаючи прохання про позику.
По-перше, майбутній студент у віці від 18 років не повинен бути громадянином США або резидентом. По-друге, абітурієнт повинен бути прийнятий в обраний коледж чи університет і мати відповідне підтвердження вузу. Він також повинен отримати студентську візу і оформити страховку. Одним з найголовніших умов отримання приватної фінансової допомоги для всіх іноземних студентів є поручитель ". <...>
Що в США?Якщо у студента немає грошей на освіту?
Скільки коштує навчання?
З чого б це в такій благополучній економічної ситуації?