Розвиток мовлення дітей молодшого дошкільного віку в процесі театралізованої діяльності

  1. Бібліографічний опис: Цапкова Ю. А. Розвиток мовлення дітей молодшого дошкільного віку в процесі...
  2. Театралізована діяльність, як засіб розвитку дитини
  3. Театралізована діяльність і дитина молодшого ...
  4. Розвиток мови і соціо-ігрових навичок дітей через ...
  5. Театралізована діяльність - найважливіший фактор розвитку ...
  6. Театралізована діяльність як засіб розвитку мовлення ...
  7. Роль театру в житті дошкільника | Стаття в журналі...
  8. Вплив дидактичних і театралізованих ігор на мовне ...
  9. Психолого-педагогічні підходи до театралізованої ...

Бібліографічний опис:

Цапкова Ю. А. Розвиток мовлення дітей молодшого дошкільного віку в процесі театралізованої діяльності [Текст] // Педагогічна майстерність: матеріали Міжнар. науч. конф. (м.Москва, квітень 2012 року). - М .: Буки-Веди, 2012. - С. 145-147. - URL https://moluch.ru/conf/ped/archive/22/2098/ (дата звернення: 14.07.2019).

Останнім часом зросли вимоги до якості дошкільної освіти, в тому числі все більше уваги приділяється розвитку мовлення дошкільнят. У сучасній науковій літературі формування мови розглядається як цілеспрямована педагогічна діяльність, яка забезпечує ефективне освоєння словникового складу рідної мови. У «Концепції дошкільного виховання» (1989р.) Сказано, що оволодіння рідною мовою є одним з найважливіших придбань дитини в дошкільному віці і розглядається в сучасному дошкільному вихованні як загальна основа виховання і навчання дітей.

Своєчасне і повноцінне оволодіння мовою є першим найважливішою умовою становлення у дитини повноцінної психіки і подальшого правильного розвитку її. Своєчасне - значить розпочате з перших же днів після народження дитини; повноцінне - значить достатню за обсягом мовного матеріалу і що здійснюється в повну силу його можливостей на кожній віковій ступені. Увага до розвитку мовлення дитини на перших вікових щаблях особливо важливо, тому що в цей час інтенсивно зростає мозок дитини, і формуються його функції. Згідно з дослідженнями фізіологів, функції центральної нервової системи саме в період їх природного формування легко піддаються тренуванню. Без тренування розвиток цих функцій затримується і навіть може зупинитися назавжди.

Дошкільний вік - це період активного засвоєння дитиною розмовної мови, становлення і розвитку всіх сторін мовлення: фонетичної, лексичної, граматичної. Основний і провідною діяльністю дитини дошкільника є гра.

Сприятливі умови для широкої практики і розвитку дитячої гри створюються в театралізованій діяльності. Для дітей театралізована діяльність зберігає своє значення як необхідна умова розвитку інтелекту, психологічних процесів,

Театралізована діяльність - це така діяльність, яка спрямована на розвиток у її учасників відчуттів (сенсорики), почуттів, емоцій, мислення, уяви, фантазії, уваги, пам'яті, волі, а також багатьох умінь і навичок (мовних, комунікативних, організаторських, рухових і так далі).

Театралізована гра має великий вплив на мовленнєвий розвиток дитини. Стимулює активну мова за рахунок розширення словникового запасу, удосконалює артикуляційний апарат. Дитина засвоює багатство рідної мови, його виражальні засоби. Використовуючи виразні засоби і інтонації, що відповідають характеру героїв і їх вчинків, намагається говорити чітко, щоб його все зрозуміли.

У театралізованій грі формується діалогічна, емоційно насичена мова. Діти краще засвоюють зміст твору, логіку і послідовність подій, їх розвиток і причинний обумовленість. Театралізовані ігри сприяють засвоєнню елементів мовного спілкування (міміка, жест, поза, інтонація, модуляція голосу). А ми знаємо, що знайомство з театром відбувається в атмосфері чарівництва, святковості, піднесеного настрою, тому зацікавити дітей театром не складно.

У дитячому садку використовуються різноманітні види театралізованих вистав: театр картинок, театр іграшок, театр петрушек. Уже в період заучування потешек і невигадливих віршиків вихователь може на столі, як на своєрідній естраді, розігрувати для дітей вистави - мініатюри, де ролі дійових осіб «виконують» іграшки. Театр іграшок впливає на маленьких глядачів цілим комплексом засобів: це і художні образи, яскраве оформлення, і точне слово, і музика. Організація таких мініатюр поки не вимагає особливої ​​підготовки, діти в основному виступають в ролі глядачів.

З розширенням кругозору дітей сценічні вистави ускладнюються: збільшується число дійових осіб, більш складними стають сюжети вистав.

Театр ляльок! Як багато важить він для дитячого серця, з яким нетерпінням чекають діти зустрічі з ним! Ляльки можуть все або майже все. Вони творять чудеса: веселять, навчають, розвивають творчі здібності дітей, коректують їх поведінку. Як зробити, щоб радість від спілкування з ними стала щоденною? Потрібно створити ляльковий театр в дитячому садку!

Казки, в які ми граємо, завжди мають моральну спрямованість. Улюблені герої лялькового театру викликають у дитини бажання наслідувати їх, і, непомітно для себе, діти «привласнюють» позитивні якості персонажа.

Основу ігор - драматизації складають наші улюблені казки. Всі вони знайомі дітям і дорослим і дуже улюблені. Дуже важливо для дитини те, що при грі «в казку» дитина може приймати на себе різні ролі, наслідувати як позитивним, так і негативним персонажам, відчувати грань між добром і злом. Однак сюжет казки - це лише основа для самостійної творчості. А творчість - це здатність відходити від шаблонів і генерувати свої ідеї, втілювати власні задуми. І дуже важливо підтримувати дитину в цьому, щоб закласти основу творчого сприйняття світу.

При грі в ляльковий театр неможливо грати мовчки. Адже дитина ставати і актором, і режисером, і сценаристом свого спектаклю. Він придумує сюжет, промовляє його, озвучує героїв, промовляє їх переживання. Таким чином, гра - драматизація має великий вплив на розвиток мови дитини. Він вбирає багатство російської мови, виражальні засоби мови, різні інтонації персонажів і намагається говорити правильно і чітко, щоб його зрозуміли глядачі. Під час гри в ляльковий театр інтенсивно розвивається мова, в тому числі, діалогічна, збагачується досвід спілкування в різних ситуаціях, кількісно і якісно збагачується словниковий запас.

«Актори» і «актриси» в грі в «театр», повинні бути яскравими, легкими, доступними в управлінні «Актори» і «актриси» в грі в «театр», повинні бути яскравими, легкими, доступними в управлінні. А головне, що різні види театру можна зробити своїми руками. Наприклад:

Пальчиковий театр - сприяє розвитку мови, уваги, пам'яті, формує просторові уявлення, розвиває спритність, точність, виразність, координацію рухів, підвищує працездатність, тонус кори головного мозку. Сенс цього театру полягає в тому, щоб стимулювати дитину вдягати собі на пальчики фігурки і намагатися розповісти казки (різні, але обов'язково за оригінальним текстом). Стимулювання кінчиків пальців, в тому числі, веде до розвитку мовлення. Наслідування рухами рук, ігри з пальцями стимулюють, прискорюють процес мовного і розумового розвитку дитини. Про це свідчить не тільки досвід і знання багатьох поколінь, а й дослідження фізіологів, які довели, що рухові імпульси пальців рук впливають на формування «мовних» зон і позитивно діють на всю кору головного мозку дитини. Тому розвиток рук допомагає дитині добре говорити, готує руку до листа, розвиває мислення.

Театр картинок (фланелеграф) - такий вид театру сприяє внесенню різноманітності гри в групах дитячого саду, зробити для них іграшку цікавішою, розважити і порадувати дітей, то, що зроблено своїми руками Театр картинок (фланелеграф) - такий вид театру сприяє внесенню різноманітності гри в групах дитячого саду, зробити для них іграшку цікавішою, розважити і порадувати дітей, то, що зроблено своїми руками. Такі ігри розвивають творчі здібності і сприяють їх естетичному вихованню. Маленькі діти дуже люблять дивитися картинки в книгах, але якщо картинки показати рухають, діючими, вони отримувати ще більше задоволення.

Є різні види театру, які сприяють розвитку дрібної моторики руки. Завдяки яким виробляється спритність, вміння керувати своїми рухами, концентріроватьвніманіе на одному виді діяльності (театр на паличці).

В'язаний театр - розвиває моторно-рухову, зорову, слухову координацію. Формує творчі здібності, артистизм. Збагачує пасивний і активний словник.

Конусний театр - допомагає вчити координувати рухи рук і очей, супроводжувати рухи пальців промовою Конусний театр - допомагає вчити координувати рухи рук і очей, супроводжувати рухи пальців промовою. Висловлювати свої емоції за допомогою міміки й мови.

Театр - топатушкі - допомагає розширювати словниковий запас, підключаючи слухове і тактильне сприйняття Театр - топатушкі - допомагає розширювати словниковий запас, підключаючи слухове і тактильне сприйняття. Знайомить з народною творчістю. Навчає навичкам спілкування, гри, рахунки.

Театр на рукавичці Театр на рукавичці. Лялька - рукавичка здатна надавати приголомшливе терапевтичний вплив. На занятті дитина позбавляється від мучили його переживань або страху шляхом вирішення конфліктної ситуації в грі з ляльки - рукавички. Лялькотерапія дає дуже хороші результати при роботі з дітьми з вадами мовлення, неврозами. Печаточная лялька може передавати весь спектр емоцій, які відчувають діти. Малюки побачать в ляльці відображення своїх переживань, будуть заспокоюватися, якщо вона плаче, годувати кашею і так далі.

Сприяти прояву самостійності, активності в грі з персонажами - іграшками, допомагати дитині вступати в мовний контакт з дорослими і однолітками допомагають такі види театру:

Т Т   ЄАТР з коробок театр - пересування театр на стаканчиках театр рукавиці ЄАТР з коробок театр - пересування театр на стаканчиках театр рукавиці

Таким чином, театралізована діяльність - це не просто гра, а ще й прекрасний засіб для інтенсивного розвитку мовлення дітей, збагачення словника, розвитку мислення, уяви, творчих здібностей.

Займаючись з дітьми театром, ми робимо життя наших вихованців цікавою і змістовною, наповнюємо її яскравими враженнями та радістю творчості. Театр в дитячому саду навчить дитину бачити прекрасне в житті і в людях, зародить прагнення нести в життя прекрасне і добре.

література:

  1. Атестація і акредитація дошкільних освітніх установ. - М .: АСТ, 1996.

  2. Гризик Т.І. Розвиток мови дітей чотирьох-п'яти років. - М. просвіта, 2004. - 221 с.

  3. Зіміна І. Театр і театралізовані гри .// Дошкільне виховання 2005-№1 С.25-27.

  4. Крилова Н.М., Дитячий сад - Будинок радості: Програма цілісного, комплексного, інтегрованого підходу до виховання дошкільника як індивідуального / Перм.гос.пед.ун - т. - Пермь.2005

  5. Маханева М.Д., Театралізовані заняття в дитячому садку. - М .: ТЦ Сфера, С. 2003-128

  6. Сорокіна Н.Ф. Граємо в ляльковий театр: Програма «Театр - творчість - діти». - М .: АРКТИ, 2004

  7. Сорокіна Н.Ф. Сценарії театральних лялькових занять. - М .: АРКТИ, 2004

  8. Щербак А. В світі казок і пригод // Дошкільне виховання, 1995. №9. С. 16-23

Основні терміни (генеруються автоматично): дитина, театралізована діяльність, дитячий сад, гра, ляльковий театр, театр, рідна мова, різний вигляд театру, дошкільний вік, вид театру.

Використання різних видів театрів в роботі з дітьми ...

дитина, гра, лялька, вид театру, театрально -Ігровий діяльність, слухове увагу, настільний театр, молодша група, ігрова діяльність, фонематичні сприйняття.

Театралізована діяльність, як засіб розвитку дитини

дитина, театралізована діяльність, гра, батько, непридатний матеріал, вид театру, гра драматизації, театр, фізичний розвиток.

Театралізована діяльність і дитина молодшого ...

дитина, театралізована діяльність, гра, батько, непридатний матеріал, вид театру, гра драматизації, театр, фізичне ...

Розвиток мови і соціо-ігрових навичок дітей через ...

Продовжуючи знайомити дітей з різними видами театру (пальчиковий театр, настільний ляльковий театр, в'язаний театр, театр м'якої іграшки), вирішувала такі завдання

Театралізовані ігри - цікавий, зрозумілий і доступний для дітей вид діяльності.

Театралізована діяльність - найважливіший фактор розвитку ...

Одночасно театралізована гра прищеплює дитині стійкий інтерес до рідної культури, літератури, театру.

По-друге, спостерігається зв'язок всякої драматизації з грою. Б. П. Юсов бачить розвиток дитини засобами театру, т. Е. Дитина стає залученим ...

Театралізована діяльність як засіб розвитку мовлення ...

У своїй роботі ми використовували різні види театралізованих ігор: настільний театр іграшок (готових і саморобних); театр на ковроліні; пальчиковий театр; театр Бібабо; ложковий театр; гра - драматизація.

Роль театру в житті дошкільника | Стаття в журналі...

Театрально -Ігровий діяльність | Стаття в збірнику ... Перш за все в нашому дитячому садку педагоги створили умови для театрально -Ігровий діяльності дітей: придбали ляльковий театр, разом з вихователями виготовили тіньової і пальчиковий театри, зробили ширму з ...

Вплив дидактичних і театралізованих ігор на мовне ...

Види режисерських ігор визначаються відповідно до різноманітністю театрів, які використовуються в дитячому саду: настільний, площинний і об'ємний, тіньовий театр, театр на фланелеграфе, ляльковий (бибабо, пальчиковий, маріонеток) і т. Д.

Психолого-педагогічні підходи до театралізованої ...

театралізована гра, дитина, гра, режисерська гра, театралізована діяльність, образ, театрально -Ігровий діяльність, старший дошкільний вік, творча діяльність ...

Як зробити, щоб радість від спілкування з ними стала щоденною?