Розвиток ярмаркової торгівлі як стимул розвитку сільгоспвиробництва в Росії

Підтримка стабільності забезпечення населення російськими продовольчими товарами, державна підтримка сільськогосподарських товаровиробників є одним з основних напрямків державної аграрної політики. Завдання щодо сприяння імпортозаміщення в сільському господарстві, поставлена ​​главою держави, також нерозривно пов'язана із забезпеченням збуту вітчизняної сільгосппродукції і, перш за все, без посередників, коли якісна фермерська продукція надходить безпосередньо споживачеві.

Відповідно до Плану заходів щодо сприяння імпортозаміщення в сільському господарстві на 2014-2015 роки була затверджена «Дорожня карта», яка передбачає реалізацію заходів щодо розвитку Багатоформатна торгівлі, в першу чергу малих і середніх форматів торгівлі, ярмаркової та ринкової торгівлі. Виконуючи рішення Дорожньої карти, Мінсільгосп організував в рамках виставки «Продекспо--2015» круглий стіл з найбільш актуальних питань розвитку ярмаркової торгівлі, а також запропонував обговорити існуючі труднощі доступу вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників на ярмаркові заходи з представниками профільних державних структур, представниками АПК російських регіонів, бізнес - і експертного співтовариства, галузевих спілок.

Виконуючи рішення Дорожньої карти, Мінсільгосп організував в рамках виставки «Продекспо--2015» круглий стіл з найбільш актуальних питань розвитку ярмаркової торгівлі, а також запропонував обговорити існуючі труднощі доступу вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників на ярмаркові заходи з представниками профільних державних структур, представниками АПК російських регіонів, бізнес - і експертного співтовариства, галузевих спілок

«В даний час в торговому законодавстві, на нашу думку, недостатньо опрацьовані ці питання, - зазначив на круглому столі директор Департаменту регулювання агропродовольчого ринку, харчової і переробної промисловості Міністерства сільського господарства РФ Михайло Орлов. - Було б доречно опрацювати відповідні положення і в Законі про розвиток сільського господарства, що дозволило б підвищити ефективність реалізації цього напрямку ».

Величезна робота з розвитку ярмаркової торгівлі проводиться суб'єктами Російської Федерації. «Однак ми бачимо, що сільськогосподарський товаровиробник не має преференцій, підтримки в порівнянні з іншими учасниками ринку, а це допомогло б розвитку торгівлі безпосередньо від виробника», - підкреслив Михайло Орлов.

У Росії число сільськогосподарських кооперативних ринків в 2014 році зросло на 1,7% до 407, спеціалізованих продовольчих ярмарків - на 9,5% до 1787. Зниження кількості ярмарків спостерігається в Південному і Північно-Західному федеральних округах. Однак вимога часу - динамічний розвиток цієї сфери торгівлі. У соціально-економічній ситуації, а також з урахуванням що спостерігається зростання цін на продукцію першої необхідності, Мінсільгосп вважає актуальним створення необхідних умов для ефективної реалізації продукції вітчизняних сільгосптоваровиробників, в тому числі через роздрібні сільськогосподарські ринки і ярмарки. Показовим є, на думку Михайла Орлова, досвід проведення ярмарки «Золота осінь» на ВДНГ, в якій взяли участь 300 виробників з 40 регіонів країни.

Заступник директора Департаменту розвитку внутрішньої торгівлі, легкої промисловості і споживчого ринку Міністерства промисловості і торгівлі РФ Микита Кузнєцов відзначив, що вСтратегіі розвитку торгівлі на найближчі роки ярмаркова торгівля, як і малі формати торгівлі, займає дуже велике місце. «Це природний канал збуту для невеликих і середніх, перш за все, для сільськогосподарських виробників».

Ярмарок - самостійний формат, який повинен жити і розвиватися разом з усім і іншими видами торгівлі, вважає Микита Кузнєцов. Її особливість в тому, що безліч продавців пропонують однорідні групи товарів на конкурентних умовах. В умовах необхідності імпортозаміщення розвиток ярмаркової торгівлі - один з перших кроків, які регіональна влада може зробити. Ярмарок - самий низько витратний сегмент торгівлі, вона дозволяє залучити до оборот якісні та свіжі продукти, вироблені недалеко від місця продажу, важливо, що гроші, зароблені на ярмарку, в основному, залишаються в економіці регіоні.

На думку Мінпромторгу, необхідні професійні організатори ярмаркової торгівлі - споживкооперації, асоціації та спілки виробників і інші організації, здатні залучити в ярмаркову торгівлю дрібних виробників. Створення і розвиток такої професійної інфраструктури організаторів ярмарків - дуже важливе завдання, заявив представник міністерства.

Створення і розвиток такої професійної інфраструктури організаторів ярмарків - дуже важливе завдання, заявив представник міністерства

Щоб малі господарства могли організувати збут своєї продукції, їм необхідна кооперація, підтвердив Міністр споживчого ринку та послуг Московської області Володимир Посаженніков. Сьогодні в Московській області налічується 298 майданчиків для проведення ярмаркової торгівлі, які можуть працювати 120 днів на рік. На підмосковних ярмарках дрібним фермерам і сільгоспвиробникам віддається не менше 10% місць і надаються необхідне обладнання та послуги для торгівлі, запевнив міністр.

Заступник керівника Департаменту торгівлі і послуг міста Москви Денис Косторной розповів про проведення ярмаркових заходів в Москві. Він, зокрема, повідомив, що в столиці проводяться регіональні ярмарки, ярмарки вихідного дня, а також спеціалізовані ярмарки - Золота осінь, ярмарок меду в Коломенському, великодній ярмарок тощо. На всіх майданчиках міста використовується типове обладнання для торгівлі, яке надається на безоплатній основі. З 2014 г. Москва перейшла на електронну форму подачі заявок на участь в ярмарках.

Досвідом організації сільськогосподарських ярмарків поділилися представники Санкт-Петербурга, Чеченської Республіки, Калузької, Ярославської, Кіровської, Рязанської областей і інших російських регіонів.

Велика увага учасники круглого столу приділили питанням якості продаваної на ярмарках продукції і цілої низки інших актуальних тем. У дискусії взяли участь міністри, глави урядів, експерти та фахівці з багатьох регіонів Росії.

Підводячи підсумки зустрічі, Михайло Орлов зазначив, що тема круглого з толу дуже важлива і вимагає подальшого обговорення. «Нам необхідно працювати над вдосконаленням нормативно-правового регулювання, - сказав представник Мінсільгоспу. - Потрібен комплекс заходів, що стимулюють участь безпосередньо сільгоспвиробників в організації ярмаркової торгівлі. Це стало б інструментом розвитку самого сільськогосподарського виробництва та забезпечення безпечності та якості продукції. Необхідно розвивати форми самоорганізації товаровиробників, які націлені на просування продукції, організацію торгівлі ». Михайло Орлов висловив спільну думку, підсумувавши, що ярмаркова торгівля - це ефективний інструмент імпортозаміщення.

http://www.prod-expo.ru/

Прес-служба ЗАТ «Експоцентр»