РЖД позбавляється від історичних вокзалів Жовтневої залізниці ::: Євгена Твардовськая

Оптимізація нерухомого складу

11.10.2016

2016

РЖД позбавляється від історичних вокзалів Жовтневої залізниці

Євгенія Твардовськая

За останній час надійшла інформація про знесення відразу трьох старовинних будівель. Їх архітектурна цінність була загальновідома (дерев'яні, побудовані на початку XX століття), але вони не були об'єктами культурної спадщини: у громадських до цієї роботи просто руки не дійшли. Та якось і не очікував ніхто такої хвилі експрес-зносів. Схоже, що позбавляються від вокзалів, які або давно не експлуатувалися і руйнувалися, або населений пункт навколо яких скоротився до мінімуму і тримати для десятка осіб цілу будівлю РЖД невигідно.

Знесення вокзалу в Семріне

Те, що сталося в Семріне (Гатчинський район) 21-22 липня 2016 року, повалило місцевих жителів в шок. Вокзал зламали за дві години, залишивши купу зламаного бруса.

«Таку красу зламали. Знаєте, це душа була, душа ... », - нарікають мешканці в сюжеті телекомпанії «Росія 1» .

Вокзал в Семріне був побудований - в 1904-1906 роках в стилі модерн. Коли його стали розбирати, виявилося, що він в хорошому стані і цілком ще міцний. Швидше за все, це був останній вокзал Петербурзької мережі Московсько-Віндаво-Рибінській залізниці.

«Знесли його, тому що в 2012 році в зв'язку з припиненням діяльності перевізника і аварійним станом будівлі вокзалу, він був законсервований», - сказав журналістам Юрій Биховський, 1-й заступник начальника Жовтневої дирекції пасажирських облаштувань. Пообіцяв, що в 2017 році побудують новий вокзал. Зрозуміло, що могли зносити, а могли і не зносити - могли відремонтувати. Але ...

Те, що сталося викликало бурхливе обговорення серед краєзнавців і простих жителів в інтернет-співтоваристві «Моя Гатчина»: «Новий начальник Жовтневої дороги під час роз'їздів дає вказівки знести будь-які старі будівлі, які він зауважує, - повідомляється в групі . - Знесення зазвичай відбувається протягом 2-3 днів після цього. Ніяких сигналів тривоги вивішується, ніяких узгоджень не проводиться, просто за допомогою важкої техніки зносять будівлі за лічені години ».

І явно підвищена вокзальна «смертність» якось не дозволяє списати все на дозвільні домисли. За інформацією, поки ніде не опублікована, знесений історичний вокзал Іжори на Вологодської лінії.

Абсолютним вандалізмом виглядає і те, що трапилося в Горовастіце і про що вже багато написано.

Знесення та підпал в Горовастіце

Все сталося 27 вересня на законсервованої станції Горовастіца Бологоє-Полоцької залізниці в Осташковском районі Тверської області. «На місці станції залишиться порожнє місце, що тішить око проїжджає по дорозі комісії», - кажуть місцеві жителі .

користувачі соцмереж безпосередньо пишуть про те, що місце розчистили , Щоб порадувати начальство.

Вокзал був розібраний (частково - спалений) службою дистанції цивільних споруд. Також були демонтовані законсервовані світлофори станції, в тому числі рідкісні і практично ніде вже не використовуються прожекторні. Вокзал станції Горовастіца був побудований в період будівництва Бологоє-Полоцької залізничної лінії з 1902 по 1907 рік. Він, як і інші вокзали на лінійних станціях IV класу, був споруджений за спеціально створеному для цієї дороги проекту польських архітекторів. Побудований з дерева, в єдиному архітектурному стилі з іншими, прикрашений мансардою, великі вікна оброблені дерев'яним декором. Ця залізнична лінія, на думку деяких дослідників, є унікальною пам'яткою історії, культури, архітектури та побуту залізничного транспорту XX століття, а будівлі станцій IV класу - пам'ятниками дерев'яного зодчества, хоч офіційно і не були такими. Як повідомляється, голова Всеросійського товариства любителів залізниць Олексій Вульфов неодноразово робив спроби поставити на облік і державну охорону комплекс будівель і станцій Бологоє-Полоцької дороги. Останнім часом вокзал в Горовастіце був закритий і знаходився в занедбаному стані, хоча, на думку місцевих жителів, для збереження вокзалу і приведення його в задовільний стан були потрібні невеликі фінансові вкладення.

Останнім часом вокзал в Горовастіце був закритий і знаходився в занедбаному стані, хоча, на думку місцевих жителів, для збереження вокзалу і приведення його в задовільний стан були потрібні невеликі фінансові вкладення

побоювання краєзнавців

Після Горовастіци краєзнавці та громадськість занепокоїлися, що наступними - демонтажу піддадуться аналогічні будівлі вокзалів на станціях Чорний Дор і Скворцово тієї ж залізниці.

Після Семріна - заговорили про вокзалах Марієнбург, Горелово і Можайська. як прокоментував активіст Данило Монахов в місцевій соцгрупі: «Логіка дій керівництва залізниці проста: не використовується за призначенням - знести. У цьому сенсі з трьох вищезгаданих вокзалів в найнебезпечнішій ситуації знаходиться вокзал Можайський ».

У прес-службі Одеської залізниці поспішили заявити, що всі ці будівлі зараз знаходяться в експлуатації і їх демонтаж не запланований.

Петербурзькі залізничні будови теж постраждали. Так, за повідомленням активістів, знесений двоповерховий цегляний стрілочний пост дореволюційної споруди. Ця станція, яка називалася Квітковий пост, а ще раніше - Квіткова майданчик, потрапила в історію, завдяки тому що саме звідти 10 березня 1918 року радянське керівництво на чолі з Леніним таємно вирушило з Петрограда до Москви.

Ця станція, яка називалася Квітковий пост, а ще раніше - Квіткова майданчик, потрапила в історію, завдяки тому що саме звідти 10 березня 1918 року радянське керівництво на чолі з Леніним таємно вирушило з Петрограда до Москви

Чи зможуть, якщо не хочуть?

Щоб закінчити огляд Жовтневої залізниці все ж на оптимістичній ноті, повідомимо, що одну визначну пам'ятку вдалося врятувати від запланованого РЖД знесення. Дерев'яний вокзал кінця XIX століття в Сестрорецьку став пам'ятником за рішенням Комітету з державного контролю, використання й охорони пам'яток історії та культури.

Вокзал був побудований в 1898 році, а через десятиліття, з 1910 по 1917 роки, перебудовувався. Сьогодні цей будинок є єдиним збереженим до наших днів вокзалом Приморської залізниці.

Подивимося, чи є РЖД до цього справа і як буде вирішуватися питання з реставрацією, якщо вже зберегти змусили.

Фото: "Моя Гатчина"

Чи зможуть, якщо не хочуть?