У понеділок, 17 жовтня 2016 року, Самарський державний соціально-педагогічний університет (СГСПУ) відзначив свій 105-річний ювілей.
Ювілейні урочистості пройшли в Самарської державної філармонії, де зібралися представники Уряду Самарської області, глава г.о. Самара Олег Борисович Фурсов, викладачі та студенти вузу, ректори університетів і директори шкіл, депутати Думи г.о. Самара.
Від імені Губернатора Самарської області Миколи Івановича Меркушкина професорсько-викладацький склад, студентів та аспірантів Самарського державного соціально-педагогічного університету привітала в.о. міністра освіти і науки Самарської області Лариса Загребова. У вітальній адресі Губернатора, зокрема, йдеться: «Шановні друзі, від щирого серця вітаю вас з чудовою датою, 105-річчям від дня заснування одного з найстаріших вузів Поволжя - Самарського державного соціально-педагогічного університету. За більш ніж вікову історію університет випустив понад 80 тисяч фахівців, дав життя новим вищим навчальним закладам Самари і області. Широка практична спрямованість, сучасні технології, новаторські проекти, які реалізує університет, дозволяють вузу впевнено йти в ногу з часом, займатися глибокої дослідницькою роботою ».
Крім того, в поздоровленні глави регіону підкреслюється, що завдяки цілеспрямованості, величезною творчої енергії, творчого пошуку колектив університету незмінно добивається успіхів у здійсненні найсміливіших планів та ідей.
Микола Іванович Меркушкин зазначив: «Упевнений, що міцні традиції класичного педагогічної освіти, які зберігаються у вашому вузі, і надалі сприятимуть створенню самого надійного фундаменту знань для молоді, підготовці високопрофесійних вчителів. Бажаю всім викладачам, співробітникам, студентам Самарського державного соціально-педагогічного університету благополуччя, реалізації всіх намічених планів на благо Росії, на благо Самарської області ».
Вітальна промова глави г.о. Самара Олега Фурсова почалася з нагадування про те, що 105 років тому Самарський учительський інститут став четвертим педагогічним вузом в країні. «З тих пір ваша доля нерозривно пов'язана з долею міста. Ви берете участь у всіх подіях, які відбуваються в Самарі і в житті всієї країни », - сказав глава г.о. Самара. Також Олег Борисович додав, що в Самарі створюються всі умови для роботи вчителів. Так, тільки в цьому році в експлуатацію було введено дві нові школи, заплановано будівництво ще п'яти освітніх установ. «З ініціативи Губернатора Миколи Івановича Меркушкина в Самарі буде побудований« Гагарін-центр », а це означає, що випускники, в тому числі і педагогічного університету, зможуть на його базі удосконалювати свою кваліфікацію», - додав Олег Фурсов. На закінчення він подякував викладачам СГСПУ за виховання педагогічної еліти Самари і губернії.
Крім слів привітань, заслужені працівники Самарського державного соціально-педагогічного університету були відзначені відомчими нагородами, почесними грамотами та листами подяки міністерства освіти і науки Самарської області, адміністрації г.о. Самара.
Урочисте відкриття Самарського вчительського інституту - попередника сучасного університету відбулося в 1911 році. За перші 10 років свого існування вуз перейменовувався відразу кілька раз: з Вчительського інституту в Педагогічний (1918 рік), з Педагогічного - в Інститут народної освіти (1919 рік), з 1921 року вуз став називатися Педагогічним факультетом Самарського університету, який був закритий в 1927 році через громадянську війну. Відроджений вуз був через два роки вже як Середньо-волзький педагогічний інститут. Навчальний заклад активно розвивалося: вже до початку навчального року 1931 - 1932 в ньому налічувалося 11 різних відділень замість 4 (російської мови і літератури, історичне, економічне, природознавства), які працювали спочатку. До 1934 року в вузі остаточно сформувалися 5 факультетів: історичний, фізико-математичний, природознавства, педагогічний, російської мови та літератури; активно працювали вечірні філії в Мелекессе, Пензі та Бугуруслане.
У роки Великої вітчизняної війни робота інституту не припинялася, однак практично всі навчальні плани і програми були перебудовані відповідно до вимог воєнного часу.
У повоєнний час вуз продовжив розширення: відкривалися нові факультети (фізико-хімічний, індустріально-педагогічний, музично-педагогічний, агробіологічний, біолого-хімічний). У 80-ті роки Куйбишевський педагогічний Інститут вважався одним з найбільших в СРСР, на восьми факультетах в загальній сумі проходили навчання близько 6 000 студентів.
У 1991 році Куйбишевський державний педагогічний університет був перейменований в Самарський. У 2009 році Міністерством освіти і науки Російської Федерації було вирішено надати вузу спеціалізовану профільну форму академії. У грудні 2015 року наказом Міністерства освіти і науки Російської Федерації федеральне державне бюджетне освітня установа вищої професійної освіти «Поволжская державна соціально-гуманітарна академія» перейменована в федеральне державне бюджетне освітня установа вищої освіти «Самарський державний соціально-педагогічний університет».
Сьогодні Самарський державний соціально-педагогічний університет включає 10 факультетів і є одним з провідних педагогічних вузів країни.
У Самарському державному соціально-педагогічному університеті існує відділення культурології факультету художньої освіти, яке було створено в 2003 році на базі кафедри історії та теорії світової культури СГСПУ. Завідувачем кафедри історії та теорії світової культури є доктор історичних наук, професор Катерина Андріївна Ягафова, яка активно займається вивченням питань історії і культури народів Урало-Поволжя.
При кафедрі філософії, історії та теорії світової культури в 2011 році був відкритий етнографічний музей, постійно працює кіноклуб «Етнокіно», яким керує Катерина Андріївна Ягафова.
За весь час своєї роботи університет випустив більше 50 000 дипломованих фахівців і дав життя таким самостійним навчальним закладам, як Самарський державний університет і Тольяттинский державний університет (філія СГСПУ в Тольятті).