Найбільшим алмазом в світі є «Куллінан». Свою назву - «Куллінан» - алмаз отримав на честь першовідкривача і власника копальні «Прем'єр» сера Томаса Куллінана. Камінь вражав не тільки розмірами, а й дивовижною чистотою, повною відсутністю мінеральних включень, бульбашок і тріщин.
Виявлено випадково гірським інспектором у виході скельних порід як яскраве сяюче пляма.
Алмаз був знайдений в січні 1905 року, Куллінан важив 3106 каратів, досягав розмірів кулака (5 x 6.5 x 10 см) і був лише уламком дуже великого октаедричного кристала.
Експерти оцінили алмаз в 7,5 млрд. Доларів.
У 1907 уряд Трансвааля подарувало алмаз королю Англії Едуарда VII. Через надзвичайної величини і одного чорного включення камінь довелося розколоти.
Обробляти найбільший алмаз в світі Куллінан було довірено краще гранувальників Європи Йозефу Асскеру, який працював в знаменитій голландській фірмі «І. Й. Ашер і Ко ».
В цілому з «Куллінана» було виготовлено кілька великих і 96 дрібних діамантів.
Одна з двох великих частин алмазу Куллінан була в формі «груші», вагою 530,2 карата, і отримала назву «Велика Зірка Африки» або «Куллінан-I». Сьогодні це - найбільший в світі діамант. Він знайшов місце у верхівці королівського скіпетра Великобританії.
Другий осколок «Мала зірка Африки» або «Куллінан-II» придбав форму «смарагду»; він важить 317,4 карата. Він прикрашає британську корону ...
З частин алмазу, що залишилися після обробки перших двох діамантів, були ограновані ще два великих каменю: «Куллінан-III», 94,4 карата, і «Куллінан-IV», 63,65 карата, і менш великі діаманти, названі «Малими зірками Африки ».
«Регент» є одним з відомих історичних каменів, найбільший (маса 136,75 кар) з зберігаються в Луврі алмазів. Знайдений в копальнях Голконди в Індії в 1700 рабом-індусом, який розрізав стегно і сховав камінь в рані під пов'язкою. Англійська матрос обіцяв рабу свободу за алмаз, але заманивши його на судно, відняв камінь і вбив. Алмаз він продав за 1000 фунтів стерлінгів англійському губернаторові форту Св. Георга Пітту, чиїм ім'ям камінь називався до 1717, коли герцог Орлеанський, регент Франції, купив камінь для Людовика XV за 3375 тис. Франків. У 1792 при розграбуванні королівського палацу камінь зник, але потім був знайдений. Республіканський уряд Франції заклав алмаз багатому московському купцеві Трескову; викупив його генерал Бонапарт (Наполеон I), наказав вправити його в ефес своєї шпаги. У 1886 під час розпродажу скарбів французької корони «Регент» був викуплений за 6 мільйонів франків для музею Лувру.
«Кохинор», є одним з найбільш відомих історичних алмазів, що належить до скарбів англійської корони. Легенди розповідають, що спочатку він належав древнеиндийскому герою Викрамадитья (56 до н. Е.). Більш достовірна історія каменю простежується з 12 в. В 1304 після завоювання князівства Малва алмаз зберігався в Делі. Алмаз згадується в «Записках» засновника Могольской імперії Бабура (правнука Тимура), передавався у спадок в династії Великих Моголів. Був огранен в формі троянди, нагадуючи по виду половину розрізаного впоперек курячого яйця, його маса становила 186 кар. У 1739 Надир-Шах захопив Делі, але знаменитого алмазу там не знайшов. З'ясувалося, що власник каменя Мухаммед-шах постійно носив камінь в своєму тюрбані. Переможець запропонував переможеному обмінятися тюрбанами в знак «вічної дружби» - так Надір-Шах став власником коштовності. Побачивши його блиск, Надир-Шах вигукнув: «Кох-і-нур»! ( «Гора світла»!), Давши таким чином назву каменю. Пізніше власниками каменю були еміри Афганістану; від них він перейшов до магараджам сикхів. Після придушення англійцями повстання сикхів в 1848 «Кохинор» був оголошений військовим трофеєм і подарований англійській королеві Вікторії. У 1852 камінь переогранили, після чого його маса зменшилася до 108 кар. Цей діамант вставлений в Королівську державну корону ( «Корона королеви Мері»).
"Шах" - є одним з найвідоміших історичних каменів, алмаз (маса 88 кар), зберігається в Алмазному фонді Росії в Москві. На камені викарбувані написи перською мовою, що розповідають про його колишніх власників: в 1591 алмаз належав Бурхан-Нізам-Шаху II з династії Великих Моголів, в 1641 - Джахану-Шаху, в 1824 - шахові Каджар-Фатх-Алі, владиці Персії. Алмаз НЕ огранен, а лише відполірований, збереглася частина природних граней октаедра. Форма його подовжена, на одному з кінців прорізана глибока кільцева борозна для підвішування каменю. Камінь довгий час висів над троном Великих Моголів в якості талісмана. У 1829 після розгрому російського посольства в Тегерані і вбивства поета і дипломата А. С. Грибоєдова, в Петербург була послана делегація на чолі з сином шаха Хосров-мірзою. У числі «спокутних подарунків» Миколі I був вручений від імені шаха старовинний алмаз.
«ОРЛОВ», є найбільшим алмазом в Алмазному фонді Росії в Москві. Маса каменя 199,6 кар. Вважається, що він був знайдений в Індії на початку 17 ст. Легенда розповідає, що цей алмаз служив оком для статуї Брахми в храмі Серінгапатама (штат Майсур), звідки його на початку 18 ст. викрав французький солдат. За іншою версією алмаз був вкрадений з трону перського Надир-Шаха після його загибелі (1747). У 1768 камінь був куплений в Амстердамі російським графом Г. Орловим за 400 000 золотих рублів, які подарували його Катерині II, яка наказала вставити камінь у свій золотий скіпетр. Алмаз має трохи блакитний відлив, огранен в формі троянди (стара індійська огранювання), за формою і розмірами схожий на розрізане поперек куряче яйце (подібну форму мав алмаз «Кохинор» до його переогранки).
Алмаз «Сторіччя» досліджувався і оброблявся протягом трьох років - з 1988 по 1991 рр. В результаті було отримано діамант вагою 273 карата, який своєю оригінальною формою нагадує серце або гербовий щит. Робота над каменем в надрах Лабораторії по дослідженню алмазів була доручена одному з найбільших гранильщиков світу, Габі Толковскі, представнику прославленої династії. П'ять місяців пішло на відсікання зайвих частин каменю з використанням традиційних ручних методів роботи. Дев'ять місяців зайняла поліровка, три місяці - заключний етап.
«Promesse du Lesotho» - «Надія Лесото» - це білий діамант в 603 карата, який був виявлений не давно в Лесото. Він є найбільшим зі знайдених в цьому столітті і 14-й за величиною з усіх каменів, виявлених за всю історію », - прокоментував представник компанії Gem Diamond (ПАР), якій і належить цінна знахідка. - У каменю просто винятковий колір, класу D, він вважається найкрасивішим у цінителів діамантів ».
Лесото вже не перший раз поставляє світової ювелірної індустрії подібні скарби: в 1967 році там було виявлено трохи менш великий діамант в 601 карат.
Африка не випадково привертає золотошукачів і мисливців за камінням, адже саме на цьому континенті знаходять найдорожчі зразки в світі. Один з них - знаменитий діамант Cullinan.
До речі: Природа класично виготовляє алмаз у формі октаедра (восьмигранника). Після ограновування алмаз називають вже діамантом. Цінність діамантів визначається правилом чотирьох "К":
1. Каратність (міра ваги - 0,2 г).
2. "Клеріті" (прозорість або чистота).
3. Колор (колір).
4. "Кат" (ограновування).
Алмази найчастіше не мають кольору, але існують винятки. Знаменитий "Орлов" вагою 195 карат - темно-коричневий, таємниче зник на початку століття "Фіорентіно" вагою 137 карат - золотисто-жовтого кольору.
Дуже цінуються червоні алмази, яких сущетвует всього лише 5 в світі.
ДЖЕРЕЛО