- Найпопулярніші портали відео уроків
- Coursera - безкоштовні онлайн-курси з провідних університетів
- Khan Academy - ігрова освітня онлайн-платформа
- edX - платформа онлайн-курсів та освітніх програм
- Open Culture - найбільший культурний і освітній портал
- FutureLearn - британська платформа курсів і інтернет-лекцій
- Iversity - безкоштовні онлайн-курси від провідних європейських університетів
- NovoEd - міжнародний освітній онлайн-ресурс
- Academic Earth - відеолекції від провідних викладачів Ліги Плюща
- Open Learning - безкоштовні онлайн-курси від приватних викладачів
- Онлайн курси російською
- Інти - найбільший російський портал безкоштовних онлайн-курсів
- Універсаріум - молодий російський портал онлайн-освіти
- Лекторіум - безкоштовні онлайн-курси російською мовою
- LoftBlog - безкоштовні онлайн-курси програмування
- TeachPro - портал безкоштовних онлайн-курсів з програмування та освоєння прикладних програм
- одна з найбільш корисних форм проведення часу для людей будь-якого віку та професії. Хоча часом обсяг інформації, її суперечливість і різноманітність можуть привести в сум'яття і внести ще більшу неясність, адже істинне знання вимагає системи. Тому, якщо Вас охопило стихійне бажання освоїти iOS-програмування або дізнатися від і до історію Ісламу, не слід хапати все книги поспіль і відкривати 30 вкладок в браузері, так як для цього давним-давно придумали курси, а для особливо зайнятих індивідуумів ці курси розмістили в мережі. Але, що і говорити, всесвітня павутина настільки велика, що знайти в ній потрібне і корисне важче, ніж відкопати голку в стозі сіна. Тому в цій статті ми розберемо найбільш популярні і якісні портали, де можна знайти безкоштовні відео-уроки і пройти освітні курси онлайн.
Що собою являють онлайн-курси?
Перше, що слід врахувати при пошуку онлайн-курсів - цілком освоїти величезну область знань, подивившись кілька безкоштовних відео-лекцій, навряд чи можливо. Заковика в наступному: курс містить інформацію строго в рамках одного предмета, часто гранично вузького. Тому що марить про освоєння клінічної психології досконало онлайн радимо кинути ідею і поглянути реальності в очі - предмет занадто великий, щоб можна було покладатися тільки на онлайн-курси. З іншого боку, для ознайомлення із загальною психологією аж до стерпного володіння основними концепціями відео-уроки підійдуть як не можна краще. А ще краще вони підійдуть для тих, хто має намір освоїти, наприклад, програмування і HTML-верстку, академічне або креативне письмо, вивчити деякий вузький феномен в рамках науки і культури, наприклад, філософію постмодерну або історію релігії, а так само для тих, хто готується до вступу в університет (особливо на постдипломні програми).
Як підрозділяються онлайн курси? Самі онлайн-курси можуть досить сильно відрізнятися, навіть якщо їх проводить один і той же університет або викладач. Умовно їх можна поділити на дві категорії: чисте самоосвіта і вивчення предмета з наставником. Курси, що відносяться до першої групи, майже завжди безкоштовні, але зажадають деякої самодисципліни, як і будь-яка самодіяльність. В їх програму чи будуть входити проекти і перевірки домашніх робіт викладачем, і очевидно чому: на безкоштовні курси записується купа народу, тому індивідуального підходу очікувати не доводиться. Хоча цей факт не виключає практичних занять і обліку прогресу, але слід бути готовим до того, що суддею своїх успіхів опинитеся тільки Ви.
Що стосується другої групи, то вона здебільшого розрахована на інтенсивні заняття і практичний результат, тому майже напевно за такий курс доведеться заплатити. Але платити, по суті, студент буде не за курс, а за навичка - найпопулярніші онлайн-програми в цій категорії відносяться або до освоєння мов програмування, або до практики по дизайну, тренуванні лідерських навичок і т.п. Тобто тут очевидно відміну другої групи від першої - якщо та є скоріше ресурсом для самоосвіти, своєрідною бібліотекою, то платні курси завжди є справжні уроки - з домашніми завданнями, оцінками і проектами. Цей варіант підійде тим, хто не схильний годинами сидіти за читанням спеціальної літератури і взагалі хоче скоріше все закінчити і почати використовувати набуті навички в житті. З огляду на вартість програм (особливо якщо добре пошукати), іноді дійсно простіше заплатити 100 USD за курс, ніж плавати на просторах інтернету кілька місяців. Оплата, до слова, потрібно часом навіть не за сам курс, а за сертифікат. Точніше кажучи, якщо потрібен сертифікат про проходження курсу, то напевно доведеться заплатити - в середньому від 60 USD до 100 USD. За це Ви отримаєте офіційну папірець або файл з печаткою від, наприклад, Массачусетського технологічного , Яку можна з гордістю показати роботодавцю.
Втім, і без сертифікатів вчитися корисно і просто, особливо якщо володіти самодисципліною і знати, де шукати. Рейтинг Ресурс Категорій Всього
уроків На
англ. на
рус. Безкоштовні Інтерак-
тивні Сертифікат 777 Coursera 25 1,041 866 32 80% + + 1,791 Khan Academy 6 63 63 0 100% + - 2,087 edX 31 538 455 0 100% + + 8,964 Open Culture 18 2,000+ 2,000+ 0 99% - + 10,225 FutureLearn 14 386 442 0 100% + + 38,485 Інти 31 825 0 825 99% + + 52,441 Iversity - 65 42 0 90% + + 53,256 NovoEd 9 78 78 0 70% + + 106,898 Academic Earth 17 750 750 0 90% - - 109,697 Open Learning 14 424 424 0 90% + + 113,498 Універсаріум 20 65 0 65 100% - - 322,563 Лекторіум - 17 0 17 100% + - 629,347 TeachPro 8 265 0 265 60% + -
Найпопулярніші портали відео уроків
Нижче ми розглянемо найякісніші портали онлайн-курсів. Слід звернути увагу: тут описуються саме портали, тобто проекти, які об'єднують онлайн-програми партнерських університетів. Це означає, що Ви знайдете там онлайн-програми відомих університетів (наприклад, MIT Online, Stanford Online і ін.), Відповідно, самі університети тут не беруться до уваги.
Coursera - безкоштовні онлайн-курси з провідних університетів
Одна з найбільших платформ онлайн-освіти в світі. Тут можна знайти буквально все: курс статистичної термодинаміки, лекції з історії рок-музики, введення в соціальну психологію і основи академічного письма.
Для тих, хто володіє англійською та китайською мовами, тут справжнє роздолля - пропонується близько 1000 курсів із найрізноманітніших напрямів. На інших же мовах, в тому числі російською та українською, вибір не такий великий - зазвичай можна знайти не більше 50 курсів, і не факт, що з цього числа Ви знайдете потрібний, і вже тим більше не факт, що він буде безкоштовним. Але не варто падати духом, якщо Ваш рівень англійської «так собі» - досить часто до онлайн-лекцій пропонуються субтитри на іноземних мовах, в тому числі і російською.
Khan Academy - ігрова освітня онлайн-платформа
- Веб сайт khanacademy.org
- Переваги зручний інтерфейс, ігрова форма навчання;
- Недоліки невеликий вибір предметів, немає курсів російською.
- партнери MIT , Стенфордський університет , NASA, Google.
На відміну від більшості порталів, Khan Academy - це не типовий збірник онлайн-лекцій, а інтерактивний освітній сайт за типом LinguaLeo або Lumosity: користувач починає роботу з миттєвою реєстрації, а потім по спливаючих підказок знаходить потрібний навчальний курс. За успішно пройдені уроки нараховуються бали, в особистому кабінеті відображається прогрес. Khan Academy - проект молодого бізнесмена з трьома дипломами МІТ і ступенем в Гарварді, Салмона Хана, і на сьогоднішній день цей сайт є одним з найпопулярніших і змістовних з усіх порталів онлайн-шматків.
edX - платформа онлайн-курсів та освітніх програм
Також один з найпопулярніших онлайн-порталів, який об'єднує 4 млн. Користувачів по всьому світу. Суттєва перевага в порівнянні з Coursera - це те, що тут абсолютно все курси безкоштовні. Втім, якщо потрібен сертифікат, то заплатити все ж доведеться: від 60 USD до 100 USD, але за результатами деяких програм електронні сертифікати видаються безкоштовно.
Open Culture - найбільший культурний і освітній портал
- Веб сайт openculture.com
- Переваги величезний вибір курсів, сховище медіафайлів;
- Недоліки реклама, незручний інтерфейс сайту.
Медіамайданчики, яка за сумісництвом є інформаційним, культурним та освітнім порталом. Сайт поєднує в собі функції оригінального ресурсу і інформаційного посередника: тут можна знайти сотні аудіокниг і пізнавальних фільмів, оригінальні статті з соціології, філософії та психології, проте онлайн-лекції зазвичай розташовані на інших сайтах, Open Culture лише розміщує посилання на них в рамках партнерської програми . Тут і криється суттєвий недолік - досить легко наштовхнутися на горезвісну рекламу, хоча зазвичай сайт сумлінно повідомляє, що представлені посилання є спонсорськими. Зате, якщо пристосуватися, Ви неодмінно виявите для себе справжній алмаз - з точки зору інформативності Open Culture є одним з кращих джерел в мережі.
FutureLearn - британська платформа курсів і інтернет-лекцій
- Веб сайт futurelearn.com
- Переваги партнерство з кращими британськими університетами, зручний інтерфейс сайту;
- Недоліки немає курсів російською.
- Партнери Единбурзький університет, Бірнемгемскій університет, Ланкастерский університет, університет Монаша , Кінгс Коледж в Лондоні .
Головною відмінністю цього сайту від двох його американський колег є, перш за все, географія - якщо edX і Coursera здебільшого відносяться до США , FutureLearn співпрацює з британськими університетами.
Всі курси на сайті безкоштовні, а їх охоплення дуже і дуже широкий. Плюс не можна не згадати надзвичайно приємний і функціональний інтерфейс сайту - хочеться проводити на ньому годинами.
Iversity - безкоштовні онлайн-курси від провідних європейських університетів
- Веб сайт iversity.org
- Переваги партнерство з провідними європейськими університетами, великий вибір онлайн-програм.
- Недоліки немає курсів російською, незручний пошук.
- Партнери Автономний університет Мадрида, Гамбурзький університет, Бременський університет Якобса, Падуанський університет.
Онлайн-платформа, програми якої в основному сконцентровані навколо європейських університетів. Хоча майже всі програми можна пройти безкоштовно, стягується плата за розширений курс, наприклад, з проектами і оцінками, сертифікатами та ін., До того ж платні курси припускають можливість нарахування європейських академічних кредитів (ECTS), що незамінне, якщо Ви плануєте в майбутньому надходити в європейський університет.
За змістом сайт має приблизно 400 курсами англійською, іспанською та німецькою, іноді прослизне навіть російський. Втім, варто визнати, що хоча на перший погляд сайт приємний, шукати на ньому щось конкретне досить складно.
NovoEd - міжнародний освітній онлайн-ресурс
Досить невеликий, але дуже якісний ресурс онлайн-освіти. Щодо таких гігантів, як Coursera і edX, тут навряд чи знайдуться екзотичні лекції з розщеплення ядра або історії Центральної Африки, зате можна знайти безкоштовний аналог курсу, за який на Coursera вимагають платити (або ж знайти дешевше - ціни на NovoEd невисокі). Ще одна перевага - дуже зручна пошукова система, яка відразу показує вартість і тривалість онлайн-програм.
Academic Earth - відеолекції від провідних викладачів Ліги Плюща
Відмінний сайт для доступу до кращих онлайн-курсів: без реєстрації і пошуку, практично в кілька кліків можна дістатися до відеолекцій від провідних викладачів університетів Ліги Плюща . Охоплення предметів найширший - від феміністської політичної думки до вищої геометрії. Зворотний ж сторона медалі така: деякі посилання ні-ні, та й приведуть Вас на сайт університету, де, власне, ні контенту, ні курсу немає, а тільки пропозиція зареєструватися на платну програму. Проте, на це можна закрити очі, враховуючи змістовність і охоплення вищезазначених відеоуроків.
Open Learning - безкоштовні онлайн-курси від приватних викладачів
- Веб сайт openlearning.com
- Переваги великий вибір онлайн-курсів;
- Недоліки неінтерактивність навчальних програм.
- Партнери Університет Тейлора, Відкритий університет Малайзії, Університет Нового Південного Уельсу.
Черговий великий онлайн-портал, що пропонує близько 500 курсів. Суть його полягає не у співпраці з конкретними університетами, а в координації тих, хто може вчити і тих, хто хоче вчитися. Більшість програм пропонується або невеликими академіями і організаціями, або приватними особами, при тому користувач має можливість подивитися відгуки та рейтинг лектора і вирішити, чи варто брати курс. Позитивною стороною тут є той факт, що більшість курсів нічого не коштуватимуть, негативної - що вчитися доведеться самостійно, так як більшість курсів позначені як self-paced (тобто прогрес відстежувати ніхто крім самого користувача не буде). Проте, даний сайт приваблює сотні тисяч студентів, тому в пошуках безкоштовних онлайн-уроків сюди неодмінно слід заглянути.
Онлайн курси російською
Вище ми розглянули найбільш популярні сайти, на яких проводять довгі години мільйони китайських студентів, індійських інформатиків та американських стартаперів. Але що ж робити, якщо рівень англійської не дозволяє зрозуміти структуру ядра атома, навіть викладену устами кращих умів Оксфорда? Насправді, ця проблема може застигнути навіть тих, хто добре володіє англійською - до перешкод сприйняття нового крім звичайного порога незнання додається і мовний бар'єр, незнання спеціальних термінів і просто нерозбірливість усного мовлення. Та що й казати, деякі лекції ледь зрозумілі рідною російською. На щастя, до нас на допомогу приходять вітчизняні портали онлайн-освіти, благо вони існують. Варто визнати - їх список вичерпується пальцями однієї руки, але виявити тут щось корисне цілком реально.
Інти - найбільший російський портал безкоштовних онлайн-курсів
- Веб сайт intuit.ru
- Переваги хороший вибір відео-уроків і лекцій з інформаційних технологій;
- Недоліки незручний інтерфейс сайту, реклама.
- Партнери Intel, Microsoft, Вища Школа Бізнес Інформатики.
Один з найбільших ресурсів онлайн-освіти в російській мережі. Якщо закрити очі на структуру і зовнішній вигляд сайту, то можна виявити величезний вибір відеолекцій і онлайн-курсів з вивчення всіх граней комп'ютерних технологій: від 1С до розробки ігрових 3D-героїв. Величезний вибір звичайно радує, але все ж виникає резонне питання: володіючи таким обсягом інформації з програмування і верстці, невже не можна було зробити нормальний інтерфейс?
Універсаріум - молодий російський портал онлайн-освіти
- Веб сайт universarium.org
- Переваги відмінний набір лекцій з гуманітарних дисциплін, зручний сайт;
- Недоліки відсутність освітніх програм з прикладних навичок, невеликий вибір.
- партнери МДУ ім. Ломоносова , НІЯУ , ВДІК, МГТУ ім. Баумана , РДГУ.
Якщо розраховувати кількість пізнавальних онлайн-курсів російською, то з Універсаріум може позмагатися хіба що Youtube. Найприємніше - це той факт, що всі без винятку програми безкоштовні, і серед них може попастися багато цікавого: основи програмування роботів, лексикологія і граматика російської мови, археологія і ядерні технології. Все б добре, але кількість курсів обмежується шістьма десятками. Звичайно, з такого числа не кожен знайде потрібне. Але проект досить молодий, тому в майбутньому можна очікувати розширення списку.
Лекторіум - безкоштовні онлайн-курси російською мовою
- Веб сайт lektorium.tv
- Переваги широке охоплення предметів, величезний відеоархів;
- Недоліки незручний пошук.
- Партнери ФППІ, Томський Державний Університет, Університет ИТМО, СПбПУ Петра Великого, Росмолодежь.
Лекторіум нарікає себе просвітницьким проектом, і посперечатися з ним складно: цей сайт залишається одним з небагатьох, які не вимагає купити абонемент або заплатити символічну суму за проходження онлайн-курсів. Знову ж, вибір програм невеликий, але цікавий - інженерія, кінематика, історія мистецтва, особистісний ріст і ще десяток тем. Але сайт явно явно сконструйований не під пошук потрібного, а вибір з того, що є. Хоча все ж це можна пробачити, з огляду на чітко сплановані курси, максимально персоналізований підхід і приємне візуальне оформлення.
LoftBlog - безкоштовні онлайн-курси програмування
- Веб сайт loftblog.ru
- Переваги зручний інтерфейс, хороший вибір онлайн-курсів з програмування;
- Недоліки неінтерактивність уроків.
Відмінний сайт, який об'єднує в собі кілька відео-курсів з освоєння мов програмування в форматі відео. Може бути корисний тим, хто хоче в короткі терміни осягнути ази програмування або швидко зверстати нескладний сайт. По суті, це скоріше відеоблог, ніж освітня платформа, але для конкретних цілей цей ресурс може послужити хорошу службу, плюс функціональність сайту, а саме текстова інформація і обговорення, дозволяє вчитися швидше, ніж просто по каналу Youtube, який, власне, і становить основну частина відео-лекцій.
TeachPro - портал безкоштовних онлайн-курсів з програмування та освоєння прикладних програм
- Веб сайт teachpro.ru
- Переваги величезний вибір освітніх онлайн-програм;
- Недоліки неінтерактивність курсів, уривчаста інформація.
Тут можна освоїти як такі буденні на перший погляд речі, як пакет Microsoft Office, так і складні графічні редактори, хмарні сервери і архітектуру операційних систем. Але тим не менше, повноцінних безкоштовних курсів на "ходові" програми тут годі й шукати - на сайті представлені або окремі уроки, або вступні лекції, тому навряд чи вийде на халяву опанувати всіма необхідними навичками веб-дизайнера. І все ж сайт містить дуже багато корисної інформації і не може не знадобитися будь-кому, хто частіше разу на місяць відкриває Excel або просто цікавиться програмуванням.
пов'язані статті
Що собою являють онлайн-курси?Як підрозділяються онлайн курси?
Але що ж робити, якщо рівень англійської не дозволяє зрозуміти структуру ядра атома, навіть викладену устами кращих умів Оксфорда?
Величезний вибір звичайно радує, але все ж виникає резонне питання: володіючи таким обсягом інформації з програмування і верстці, невже не можна було зробити нормальний інтерфейс?