Зимовий палац
Зимовий палац - один з найвідоміших символів Санкт-Петербурга. Разом з Двірцевій площею, Олександрівська колона, будівлями Головного штабу і штабу Гвардійського корпусу Зимовий палац становить центральний ансамбль історичної частини міста. Величний палац з колонами, пишною декоративною обробкою справляє сильне враження на глядачів. Однак мало хто знає, що дійшла до нас будівля Зимового палацу є четвертим за рахунком, побудованим на цьому місці.
Перший Зимовий палац називався Зимовий будинок. Він був побудований в 1711 році за наказом Петра I на схід від сучасної Зимової канавки (вона була прориті в 1718-1720 роках). Другий Зимовий палац був побудований в 1719-1721 роках на місці сучасного Ермітажного театру за проектом архітектора Г. Матарнові. У 1732-1735 роках архітектор Франческо Бартоломео Растреллі побудував третій зимовий палац. Однак в 1754-1762 роках він його повністю перебудував, так що в підсумку вийшло нову будівлю. Його розміри в кілька разів перевищують розміри всіх попередніх палаців, а пишна оздоблення ставить Зимовий палац в ряд кращих архітектурних споруд в стилі бароко.
Зимовий палац в плані являє собою чотирикутне будівля, всередині якого розташований великий двір. Парадні фасади палацу звернені на Неву і на Двірцеву площу. У центрі площі Ф.Б. Растреллі планував встановити кінну статую Петра I, але цим планам не судилося збутися. Замість кінної статуї в центрі площі в 1834 році була встановлена Олександрівська колона на честь перемоги у Вітчизняній війні 1812 року.
Зимовий палац побудований в стилі бароко. Його фасад візуально розділений на два яруси (нижній - перший поверх, верхній - другий і третій поверхи), кожен з них пишно декорований колонами іонічного і композитного ордерів, багатою ліпленням. Над парапетом і фронтонами розташовані декоративні статуї і вази. У центрі фасаду, який виходить на Двірцеву площу, розташовані три арки. Вони ведуть в парадний двір, до центрального входу до палацу в північному корпусі. У північно-східному кутку палацу знаходиться парадна Йорданська сходи, яка веде до анфіладі парадних залів, в південно-західній частині - палацовий театр.
У 1762 році внутрішнє оздоблення палацу ще не була закінчена. Над нею працювали помічники Ф.Б. Растреллі С.І. Чевакинский і Ю.М. Фельтен, а також архітектори Ж.-Б. Валлєн деламот і А. Рінальді. У 80-90-х роках XVIII століття в палаці працювали Д. Кваренги і І.Є. Старов. Вони створили нову анфіладу залів з видом на Неву, прибрали Тронний зал і палацовий театр. У 20-х роках XIX століття в палаці з'явилася Військова галерея 1812 року, створена К.І. Россі, в 30-х роках були перебудовані деякі парадні зали.
Пишна обробка Зимового палацу була знищена під час пожежі в грудні 1837 року. Але вже до кінця 1839 року більшість приміщень палацу було відновлено під керівництвом В.П. Стасова і А.П. Брюллова. Деякі зали були відреставровані у відповідності зі старими кресленнями та планами, інші ж заново оформлені. Найбільшу художню та історичну цінність представляють Георгіївський зал (Великий тронний), Військова галерея 1812 року, Йорданська сходи, Петровський, Концертний, Олександрівський зали та інші.
Зимовий палац став свідком багатьох історичних подій:
- з моменту його споруди і по липень 1917 року він був резиденцією російських імператорів;
- 5 лютого 1880 року в палаці прогримів вибух, який повинен був убити імператора Олександра II;
- 9 січня 1905 роки перед палацом була розстріляна мирна робоча демонстрація; з липня по листопад 1917 року тут розташовувалося Тимчасовий уряд;
- в ніч з 25 на 26 жовтня (7-8 листопада) 1917 року Зимовий палац був захоплений Червоною гвардією.
Тільки в 1922 році Зимовий палац перестав грати роль політичного об'єкта. Будівля була передана Державному Ермітажу. З тих пір Зимовий палац і Ермітаж нерозривно пов'язані один з одним. Сучасний Державний Ермітаж розташовується в п'яти будинках: в Зимовому палаці (1754-1762), Малому Ермітажі (1764-1775), Старому Ермітажі (1770-1787), Новому Ермітажі (1842-1851), Ермітажний театрі (1783-1787). Філії музею розташовані також в східному крилі будівлі Головного штабу і Меншіковском палаці.
У Державному Ермітажі зберігаються багатющі колекції, що розповідають про первісній культурі, культурі і мистецтві античного світу, західноєвропейському мистецтві, культурі і мистецтві Сходу, російській культурі. Наприклад, західноєвропейський відділ присвячений мистецтву Італії, Іспанії, Голландії, Франції, Англії, Німеччини та інших європейських країн. Тут представлені картини Леонардо да Вінчі, Рафаеля, Тиціана, Караваджо, Ель Греко, Д. Веласкеса, А. Ван Дейка, Ван Гога, Клода Моне, Поля Сезанна, Пабло Пікассо і багатьох інших майстрів живопису. У відділі російської культури представлено понад 300 тисяч експонатів, що розповідають про культуру та мистецтво Росії, починаючи з часів Давньоруської держави і закінчуючи початком XX століття.
Не кожен може відправитися, наприклад, на відпочинок в Тайланд і помилуватися на твори мистецтва цієї країни. Але в Ермітажі є експозиція, присвячена культурі та мистецтву Сходу, яка займає більше 50 залів і представляє близько 180 тисяч експонатів. Це багаті колекції пам'яток культури і мистецтва Стародавнього Єгипту, Месопотамії, Середньої Азії, Візантії, Китаю, Японії, Таїланду. В Ермітажі буде цікаво відвідати галерею коштовностей і своїми очима побачити золото скіфів, грецьке золото, дорогоцінні предмети епохи Київської Русі і Середньовічної Європи, предмети церковного начиння XV-XIX століть, ювелірні прикраси Сходу і Західної Європи.
В експозиціях Ермітажу представлені не тільки твори образотворчого мистецтва і скульптури, але і твори народно-прикладного мистецтва, зброя, монети, медалі, книги, археологічні знахідки, єгипетські мумії, антична кераміка та багато інших предметів, що представляють історико-культурну та художню цінність.
Зимовий палац є грандіозним пам'ятником архітектури XVIII століття, а розташований в ньому Ермітаж - пам'ятником культури і мистецтва.