Шарль Азнавур

  1. біографія Шарль Азнавур - популярний співак, легенда французького шансону, композитор, актор. Його...
  2. Фільми
  3. Особисте життя
  4. Останні роки і смерть

біографія

Шарль Азнавур - популярний співак, легенда французького шансону, композитор, актор. Його авторству належать 1300 пісень, по всьому світу продано 200 млн екземплярів дисків. За результатами опитування читачів журналу Time і глядачів CNN, який проходив в 1998 році, співак посів першу сходинку рейтингу найкращих артистів естради XX століття.

Шахнур Вахінак Азнавурян - так звучить справжнє ім'я знаменитого на весь світ французького шансоньє вірменського походження Шарля Азнавура. Він народився в Парижі в травні 1924 року в грузино-вірменської сім'ї, яка емігрувала з Грузії. Його батько родом з містечка Ахалцих, що неподалік від Тбілісі. Мама народилася в вірменській сім'ї, що жила в Туреччині.

У 1920-х роках подружня пара Азнавурян покинула Росію. Кінцевою метою прибуття була Америка. Але в Парижі подружжя затрималися в очікуванні візи. Франція так сподобалася парі, що вони вирішили залишитися тут. Незабаром у них народився син Шахнур Вахінак. Він став другою дитиною, у подружжя вже підростала донька Аїда.

Майбутній співак, композитор і актор ріс у творчій атмосфері. Обоє батьків були артистами. Мама грала на сцені декількох Паризьких театрів, батько співав у оперетах. Уже в 5 років Шарль Азнавур дебютував на сцені. Він грав на скрипці. Через 3-4 роки хлопчик виконував на сцені російські танці і співав в капелі однієї з церков.

Шарль Азнавур в молодості

Сім'я жила скромно. Мистецтво скоріше приносило задоволення душі, але не їжу для тіла. Тому сім'я Азнавурянов містила маленький вірменський ресторанчик, де працювали всі - і дорослі, і діти. Частенько батько і син співали перед відвідувачами закладу. Але криза, що наступив в кінці 1930-х, змусив закрити ресторан.

Шарль Азнавур рано зрозумів, що його майбутнє неодмінно буде пов'язане з мистецтвом, тому вчився в дитячій театральній школі. Щоб допомогти батькам звести кінці з кінцями, хлопчик виступав в масовках і грав невеликі ролі спочатку в театрі, а потім і в кіно. На підмостках «маленький вірменин», як його називали друзі, грав юного Генріха IV . А на екранах Азнавур з'явився в епізодах декількох фільмів, коли йому виповнилося 12 років.

музика

Точкою відліку творчої біографії Шарля Азнавура можна вважати 1940-і роки. У цей період відбулося його знайомство з колегою П'єром Рошем. Як і Шарль, П'єр був молодим композитором і музикантом - грав на піаніно. Дует назвали «Рош і Азнавур». Разом вони виступали в клубах Франції і сусідній Бельгії. Найчастіше співав Рош, а ось голос Азнавура подобався далеко не всім. Бувало, Шарля освистували. Тому він більше писав музику і вірші для пісень, які виконував його напарник.

Тому він більше писав музику і вірші для пісень, які виконував його напарник

Дует «Рош і Азнавур»

У 1946 році на дует талановитих, але все ще маловідомих виконавців звернула увагу знаменита Едіт Піаф . Зірка запросила дует поїхати з нею на гастролі в США. Після цього туру Шарль Азнавур, як і його напарник, стали впізнаваними.

На початку 1950-х він більше відомий не як шансоньє, а як автор пісень і композитор. Азнавур пише композиції для багатьох прославлених виконавців, таких як Паташу, Містінквет і Греко. Для Едіт Піаф він написав хіт «Jezebel». Це перероблена однойменна американська пісня. Незабаром у виконанні Піаф вона перетворюється на справжній шлягер.

В середині 1950-х «маленький вірменин» і справжній парижанин, підібравши відповідний репертуар, відправився в гастрольний тур по Північній Америці. Так почалася блискуча біографія Шарля Азнавура як шансоньє. Після повернення він уклав контракт з найвідомішими французькими концертними залами «Олімпія» і «Альгамбра». Критики прохолодно зустріли співака, а ось прості французи виявилися в полоні цього хоч і не ідеального, але надзвичайно привабливого голосу. Пісні Шарля стають шлягерами. Через 3 роки кожен виступ знаменитого шансоньє перетворюється на подію. Його концерти проходять з незмінними аншлагами.

У 1960 році перед співаком і композитором свої двері відчинив легендарний американський «Карнегі-хол». Виступ зірки французького шансону пройшло з величезним тріумфом. Тепер і критики визнали його талант. В репертуарі артиста з'являються хіти «Emmenez-moi», «Trop tard», «Les comediens», «J'me voyais dejа». За оркестровку пісень шансоньє береться Поль Моріа . Маестро перекладає популярні мелодії для оркестру, чим ще більше популяризує творчість Азнавура.

Після тривалого турне по Америці, Європі та Азії Шарль Азнавур стає зіркою світового масштабу. Його диски розкуповують мільйонними тиражами. Його шлягери «Моє життя», «Ця молодість», «Тому що», «Після кохання» співають на всіх континентах. Особливо популярною стає пісня Шарля Азнавура «Вічна любов», яку він пізніше виконав з Мірей Матьє .

У 1971 році вийшла картина «Померти від кохання», для якої композитор написав і виконав однойменну пісню. Вона миттєво перетворилася в народний хіт. Та й сам фільм - володар «Золотого лева» - стає мега-популярним багато в чому завдяки пісні.

У 1977-му Шарль Азнавур дарує своїм шанувальникам новий шлягер під назвою «Camarade» ( «Товариш»). Пісня тривалий час тримається на верхніх рядках хіт-парадів. Вона, та й багато інших старих і нових шлягери шансоньє, увійшла в альбом Азнавура «Мені невідомо минуле», що вийшов через рік.

У новому столітті Азнавур брав участь у записі спільного альбому «Color Ma Vie» з кубинцем Чучо Вальдесом, який вийшов в 2007 році. У 2008 році хіт 1964 року «Hier encore» Шарль Азнавур виконав у дуеті з Елтоном Джоном . У 2013 році була записана пісня «Ти і я» з однойменного альбому 1995 з російської виконавицею Поліною Гагаріної . Француз з радістю відвідував Росію, періодично радуючи шанувальників сольними концертами, які завжди проходили з аншлагами.

У 2014 році вийшов кліп на пісню Азнавура «La Bohème», яка була написана ще в 70-і роки.

Фільми

Кінематографічна біографія Шарля Азнавура - це окрема глава його життя. Акторські здібності він успадкував від мами. Перші помітні ролі артист зіграв у картинах «Бабій» і «Голова проти стін». А в 1960-му, коли на екрани вийшов фільм «Стріляйте в піаніста», шансоньє запросили співати в «Карнегі-холі».

А в 1960-му, коли на екрани вийшов фільм «Стріляйте в піаніста», шансоньє запросили співати в «Карнегі-холі»

Шарль Азнавур у фільмі "Стріляйте в піаніста"

У 1963 році актор знявся в головній ролі в мелодрамі «Париж в серпні». А через півроку глядачі побачили чудову музичну комедію «Пан Карнавалія», в якій пролунав новий шлягер від шансоньє «Богема».

За свою довгу творчу життя артист знявся в 60 картинах. Він співпрацював з такими знаменитими режисерами, як Клод Лелуш, Клод Шаброль, Жан Кокто і Рене Клер. Кращі фільми за участю актора, крім вищеназваних: «Заповіт Орфея», «Бляшаний барабан», «Перехід через Рейн», «Таксі в Тобрук», «Диявол і десять заповідей», «Час вовків», «Хай живе життя» і детективний серіал «Китаєць».

Кращі фільми за участю актора, крім вищеназваних: «Заповіт Орфея», «Бляшаний барабан», «Перехід через Рейн», «Таксі в Тобрук», «Диявол і десять заповідей», «Час вовків», «Хай живе життя» і детективний серіал «Китаєць»

Шарль Азнавур у фільмі "Арарат"

У відомому радянському політичному детективі «Тегеран-43», який вийшов в 1981-му, теж звучить пісня Шарля Азнавура і Жоржа Гарваренца «Життя в любові».

Останньою роботою в фільмографії талановитого француза вірменського походження стала картина «Батько Горіо». Азнавур знявся в ній у головній ролі.

Особисте життя

Легендарний шансоньє був тричі одружений офіційно. Вперше він одружився в 21 рік. Його дружині Мішелін Рюгель було 17 років. Пізніше артист назве цей шлюб, втім, як і другий, помилками молодості. У союзі з Мішелін у шансоньє народилася дочка Седа. Але через 5 років пара розлучилася. З дочкою у батька збереглися чудові стосунки.

З дочкою у батька збереглися чудові стосунки

Шарль Азнавур з другою дружиною Евелін

Загадкова історія з народженням сина Шарля. Він теж народився в шлюбі з Мішелін. Але про Шарля Азнавур-молодшому сам шансоньє чомусь замовчує. Так само роблять всі члени його сім'ї.

Другий шлюб з Евеліною Плесіс виявився ще коротше, ніж перший. Дітей в ньому не було, що і стало причиною розлучення.

Між другим і третім шлюбами у Азнавура трапився короткий роман. Незабаром після розставання жінка зізналася, що чекає дитину. Після народження сина Патріка вона вийшла заміж. Через кілька років шлюб розсипався, і Шарль за домовленістю з матір'ю забрав Патрика в свою сім'ю. Тоді Азнавур вже був одружений на своїй третій дружині - шведці Улле топсель. Вони одружилися в 1967-му. У цьому шлюбі народилося троє дітей - дочка Катя і сини Михайло і Ніколя.

Шарль Азнавур з дружиною Уллою і дочкою Сивий (праворуч)

Патрік ріс разом з єдинокровними сестрою і братами. Коли юнак став самостійним, батько купив йому квартиру. У ній і виявили 25-річного хлопця мертвим. Біля тіла знайшли пиво і розсипані таблетки. Невідомо, чи був це суїцид або передозування препаратами.

Особисте життя Шарля Азнавура з третьою дружиною Уллою виявилася по-справжньому щасливою. Пара прожила разом понад півстоліття. Зараз вдова співака живе в невеликому будинку на березі озера в Швейцарії. Доля дітей Азнавура склалася по-різному. Седа, в минулому співачка, живе в Каліфорнії. Ніколя, вчений-невролог, залишився у Франції. Миша - письменник і музикант - у свій час жив в Росії, але згодом повернувся в Париж. По стопах батька пішла і молодша дочка Катя: вона, як і старші брат і сестра, захопилася музикою. Пізніше Катя вийшла заміж за уродженця Алжиру.

Пізніше Катя вийшла заміж за уродженця Алжиру

Шарль Азнавур і його син Ніколя

В інтерв'ю Шарль Азнавур стверджував, що не вважає Вірменію країною, в якій зміг би жити. Але артист ніколи не забував про батьківщину. Співак став автором пісень, присвячених Вірменії - «Вони полягли», «Автобіографія», «Джан» і «Ніжна Вірменія». У 1988 році, після землетрусу в Спітаку, Азнавур проявив ініціативу по створенню благодійної організації «Азнавур для Вірменії». Фонд збирав матеріальну допомогу для постраждалих.

Через рік артист створює кліп на музичну композицію «Для тебе, Вірменія», в зйомках якого брали участь 90 співаків і акторів. Тираж синглу склав 1 млн копій. У 2001 році шансоньє підтримав рішення французького парламенту визнати геноцид вірменського народу, а через рік на екрани вийшов фільм Атома Егояна «Арарат», в якому була порушена ця животрепетна тема. Шарль Азнавур зіграв в кінокартині головного героя Едварда Сарояна.

Шарль Азнавур зіграв в кінокартині головного героя Едварда Сарояна

Шарль Азнавур з дружиною Уллою

В ЮНЕСКО Шарль стає почесним послом республіки, а в Єревані його ім'ям називають площу. У 2008 році Шарлю Азнавуру привласнюють вірменське громадянство.

Під час зміни влади в квітні 2018 року в Єревані Шарль Азнавур підтримав народ. Звернення до нації з'явилося на офіційному сайті благодійного фонду артиста. У ньому маестро закликав до стриманості від насильства і збереженню демократичних цінностей.

Останні роки і смерть

У 2017 році Шарль Азнавур отримав медаль Рауля Валленберга за допомогу євреям під час Другої світової війни. Знак пошани був вручений французькій шансоньє в президентській резиденції в Єрусалимі з рук Реувен Рівлін. В цьому ж році в Голлівуді на «Алеї слави» відкрилася персональна зірка артиста.

В цьому ж році в Голлівуді на «Алеї слави» відкрилася персональна зірка артиста

Шарль Азнавур на «Алеї слави»

Шарль Азнавур продовжував останні роки концертну діяльність, але вже не так активно, як раніше. У квітні 2018 року мав відбутися концерт шансоньє в Санкт-Петербурзі, але виступ було скасовано через погане самопочуття артиста. З репетиції Азнавура відвезли на швидкій в одну з клінік Петербурга. Артист обіцяв повернутися в РФ через рік.

1 жовтня 2018 Шарль Азнавур помер на 95-тому році життя. Великий музикант помер в своєму будинку на півдні Франції. Як заявляють медики, Азнавур перебував у ванні, коли у нього розвинувся набряк легенів. Це і призвело до кардиореспираторной недостатності. Нечаяне утоплення як причина смерті виключено.

Дискографія

  • 1953 - Jézébel
  • 1962 - Il faut savoir
  • 1963 - La mamma
  • 1965 - Hier encore
  • 1974 - Visages de l'amour
  • 1990 - The old fashioned way
  • 1990 - She
  • 1994 - Toi et moi
  • 1995 - You and me
  • 1997 - Plus bleu
  • 2003 - Je voyage
  • 2005 - Insolitement vôtre

фільмографія

  • 1958 - «Головою об стіну»
  • 1960 - «Стріляйте в піаніста»
  • 1960 - «Перехід через Рейн»
  • 1960 - «Таксі в Тобрук»
  • 1976 - «Небесні наїзники»
  • 1982 - «Чарівна гора»
  • 1983 - «Едіт і Марсель»
  • 1989-92 - «Китаєць»
  • 2002 - «Арарат»
  • 2004 - «Батько Горіо»