- Освітня система Польщі
- Базова школа в Польщі
- Навчання в гімназіях
- Вибір навчального закладу після закінчення гімназії
- Вартість навчання в ліцеях і технікумах
- Що особливого в польському середню освіту і чим воно приваблює українців?
Освіта за кордоном набуває все більшої популярності, і це стосується не тільки вищих навчальних закладів, в які так прагнуть потрапити українські студенти. У зв'язку з тим, що деякі виїжджають до Польщі на роботу цілими сім'ями, причому навіть з дітьми шкільного віку, виникає потреба в пошуку навчального закладу для школяра. Але системи освіти України і Польщі мають певні відмінності, про які слід дізнатися до того, як привести дитину в польську школу. Детальніше про те, що потрібно знати і які умови слід виконати для того, щоб стати учасником освітнього процесу сусідньої країни, читайте далі.
ЗМІСТ
- Освітня система Польщі
- Базова школа в Польщі
- Навчання в гімназіях
- Вибір навчального закладу після закінчення гімназії
- Вартість навчання в ліцеях і технікумах
- Що особливого в польському середню освіту або чим воно приваблює українців?
Освітня система Польщі
Як і в будь-якій країні, польська система освіти має основні етапи: початковий, середній і вищий. Тому починається все з початкового етапу, тобто дитячих садків, які там бувають державними та приватними. З приводу державних варто наголосити на тому, що працюють вони 5 днів в тиждень (субота, неділя - вихідні), а також те, що діти можуть перебувати в садах тільки 5 годин на добу безкоштовно, за додаткові години батьки змушені платити.
Відвідувати дошкільні установи діти починають у віці 3 років, за бажанням батьків. Але обов'язковим вважається останній рік, так звана «нулевка», оскільки там відбувається підготовка до школи.
Наступним етапом навчального процесу вважається середню освіту. Воно реалізовано на декількох рівнях:
- базова школа (Szkola podstawowa) - триває з 1 по 6 клас, але має дві частини (1-3 класи та 4-6 відповідно). Ці дві частини відрізняються методикою викладання;
- гімназія (Gimnazjum) - навчання тут починається після досягнення віку 13 років;
- ліцей - професійно-орієнтований напрям підготовки, навчання триває 3 роки;
- технікум - навчання відбувається вже за обраною спеціальністю.
Щодо останніх двох (Szkoly ponadgimnazjalne): польські студенти можуть вибирати щось одне в залежності від напряму підготовки, тобто для отримання повної середньої освіти потрібно провчитися або в ліцеї, або в технікумі. Саме тут готують учнів для здачі групи тестів (Matura), які необхідні для вступу в польські вузи.
З метою завершення освіти студенти вступають до вищих навчальних закладів (Szkoly Wyzsze), де для отримання ступеня бакалавр потрібно вчитися 3 роки, а для магістра - ще 2 додаткових року. Тільки на інженерних спеціальностях термін навчання триває 4 роки, чого достатньо для отримання диплома про вищу освіту. Відмінність українських студентів вузів від польських в тому, що вони починають навчання в 19-20 років, на відміну від наших (16-17).
Базова школа в Польщі
Базова або початкова школа складається з двох етапів. Перші три роки навчання мають багато спільного з українською початковою школою, але таку освіту має інтегрований характер. Тобто є класний керівник, який дає дітям базові знання (читати, рахувати, писати), а ось такі уроки, як іноземна мова або фізкультура, можуть проводити інші викладачі. Заняття зазвичай проходять у формі розвиваючих ігор, що досить легко для дитячого сприйняття.
Наступні три роки базової школи проходять вже із застосуванням шкали успішності і списку конкретних дисциплін, які схожі на уроки в українських початкових школах:
- математика;
- рідна мова (тут, звичайно, польський)
- англійська мова;
- природознавство;
- мистецтво (образотворче і музика)
- інформатика (викладання якої в наших школах починається пізніше)
- історія і суспільство.
Після завершення курсу учні здають іспит, хоча його можна назвати так умовно. Тобто результати тесту ніяк не перешкоджають вступ в гімназії, і учні ставляться до нього з повною серйозністю. Цей іспит, скоріше, показник рівня успішності і стимул для майбутнього навчання, тому не вимагає серйозної підготовки.
Навчання в гімназіях
У гімназії учні переходять після отримання базової середньої рівня, і проводять тут ще три роки. Список дисциплін значно розширюється. Так, додаються географія, іноземна мова (по суті другий, адже англійська мова є обов'язковим і йде окремо), фізика, хімія та інші. З дисциплін, не властивих нашим школам, можна виділити технічні та артистичні уроки. Кожну дисципліну читає викладач-предметник, який в цьому спеціалізується. Навчання в польських гімназіях схоже на українські 5-9-ті класи, але воно більш поглиблене.
Після закінчення курсу випускники-гімназисти здають іспит, який в порівнянні з попереднім є більш важливим: оцінка впливає на вибір навчального закладу далі.
Іспит має три блоки:
- мовної (перевіряються знання польської, англійської та другої іноземної мови);
- гуманітарний (історія, географія, біологія);
- точні науки (математика, фізика, хімія).
Деяким оцінка по предмету з певного блоку знань допомагає визначитися зі вступом у другу освітня установа.
Вибір навчального закладу після закінчення гімназії
Так само, як і наші випускники 9-х класів встають перед вибором, залишитися ще на два роки в школі або піти вчитися в технікум, польські випускники повинні вибирати вибирати. Зазвичай вони мають три варіанти майбутнього розвитку подій:
- продовжити навчання в ліцеї, а потім вже вступати до вузів (навчання триває 3 роки);
- вступити до технікуму і після випуску вже мати спеціальність (навчання триває 4 роки);
- поєднати навчання в ліцеї і базової професійні школі (термін навчання становить 4 роки: 2 в ліцеї і 2 в професійній школі).
Найчастіше польські студенти обирають останній варіант, вважаючи його вигідним, оскільки так вони не тільки отримують спеціальність, а й готуються до здачі важливого іспиту (Matura), за результатами якого отримують можливість вступу до вузів.
Вартість навчання в ліцеях і технікумах
Закон в країні передбачає безкоштовне отримання середньої освіти, так що поляки за нього не платять. Також за нього не платять і представники інших національностей, які проживають на території країни.
Тобто українці, які проживають на території Польщі, мають право на безкоштовну середню освіту.
Щодо вартості навчання для українців, які закінчили 9 класів у своїй країні, є кілька нюансів. Так, саме навчання безкоштовне, причому, навчаючись на відмінно в польських ліцеях і технікумах, можна ще й отримувати стипендію. Але потрібно буде платити за медичне страхування (приблизно 500 злотих на рік), підручники та канцелярське приладдя (до 200 злотих на рік), проживання (30 злотих на місяць), а також потрібно буде харчуватися за свій рахунок (приблизно 250-300 злотих в місяць).
Що особливого в польському середню освіту і чим воно приваблює українців?
Головна особливість, яку відзначають люди, які мають досвід в цьому, - заглибленість навчання. Тобто польським навчальним закладам властива орієнтація на забезпечення студентів практичними і насправді важливими знаннями і вміннями. Викладачі часто застосовують інноваційні методики викладання, які в результаті стають найбільш ефективними. Студенти, які отримали польські дипломи, задоволені самим процесом і тим, що це виховало в них навички правильної організації власного часу.
Також привертає українських випускників отримання диплома, який визнаний іншими країнами ЄС, що теж можна назвати непоганий перспективою.
Отже, якщо ваша мета отримувати європейську освіту в Польщі або іншій країні, то навчання в польському технікумі або ліцеї може бути непоганим стартом.
Що особливого в польському середню освіту і чим воно приваблює українців?