Сергій Соловйов: "Зробив" Ассу ", щоб довести, що я не гірше Меньшова"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

22 листопада 2014, 09:00, Переглядів: 22 листопада 2014, 09:00, Переглядів:   70-річний Сергій Олександрович

70-річний Сергій Олександрович. & Laquo; До своїм студентам я ставлюся як вовкулак і до ВДІКу приходжу виключно попити молодої крові & raquo ;.

- Сергію Олександровичу, багато ваших колег, той же Михалков, Говорухін, досить голосно висловлюють свою позицію щодо політичної ситуації між нашими країнами. Ви не робите цього через критику, яка може потім на вас вилитися, або з якоїсь іншої причини?

- Я вважаю, що політикою повинні займатися виключно політики. Вони володіють тією інформацією, яка змушує їх приймати часом і божевільні рішення. Ще я переконаний, що між політиками весь час існують домовленості, що називається, не для всіх. Тому всі ці політичні дискусії, які показують по телевізору і в яких беруть участь, здавалося б, розумні люди, особисто у мене викликають жах. Всі вони несуть якусь нісенітницю з піною у рота і з особливою дурницями в голові. Тому всі ми можемо покладатися лише на свою інтуїцію, підсвідомість при виборі, кому довіряти і кого слухати. А сам я ну які, право, можу зробити політичні заяви? Одне можу сказати: будь-який світ краще за всяку війни. Я згоден з Федором Михайловичем Достоєвським, який говорив, що жодна політична система не варто навіть однієї сльози дитини. І це абсолютна правда! Але кому потрібні мої заяви? Хто їх буде зараз слухати? Я не хочу ставати посміховиськом, тому й не кажу про політику!

- В інтернеті є багато варіантів вашої біографії, але завжди поруч зі словом режисер варто прикметник "культовий". На вас цей ярлик якось тисне?

- Слово "культ" я вперше почув у 1956 році в зв'язку з викриттям культу особи Сталіна. Ось у мене в голові це так і залишилося (посміхається). Коли мені почали говорити, що я культовий режисер, я зрозумів, що, напевно, чогось не наздоганяю, що ці нинішні тонкі філологічні складності. Вообше ці поняття - "культовий режисер", "культова картина" - по суті, дурниця якась, словесна нісенітниця. Для мене вони нічого не означають.

- Коли на екрани вийшов фільм "Асса", багато говорили, що ви зробили справжню революцію в кіно. Самі ви це відчували, коли знімали картину?

- Про що ви говорите?! Я з великим подивом завжди слухав, коли мені говорили, що в "Асі" я тонко передчував політичні і соціальні зміни в країні. Нічого такого я не відчував, коли знімав! Просто до цього Володимир Меньшов показав картину "Москва сльозам не вірить", на яку вночі стояли черги. А трохи раніше його картини я показував свій фільм "Чужа Біла і Рябий", який у Венеції отримав один з головних призів, але в Союзі на нього прінудідітельно возили солдатів у вантажівках, щоб зал не був порожнім. Природно, мене ця ситуація дратувала. Я думав: невже я настільки дурніші Меньшова, що не можу зробити картину, заради якої глядачі б висіли на люстрах? І я почав шукати модуль такої стрічки. І знайшов його в індійському кіно. Той же літній нехороший махараджа, теж спокушання юної дівчини, в общем-то, один сценарій. А якщо індійське кіно, значить, повинні бути і танці, і пісні. На той момент мені було трохи більше сорока, але я був далекий від тих, хто на той момент співав на сцені. І мені порадили поїхати в Пітер, адже там тусувалися чудові хлопці. І ось в Пітері я познайомився спочатку з Борею Гребєнщиковим, в той же вечір вперше зустрівся з Вітею Цоєм, після чого потрапив в чудовий естетичний світ ленінградського опору 1980-х років. Для мене це і до цього дня є естетичним потрясінням. Я з таким задоволенням тоді відкрив рот, навіть не дивлячись на те, що туди абсолютно спокійно могли плюнути, проходячи повз. Але я все одно стояв з відкритим ротом - настільки це мене вразило.

- До речі, а третю частину "аси" часом не плануєте?

- Поки ніяких підстав для появи третьої "аси" немає. Тим більше, що я вважаю другу частину фільму своєї найдосконалішою картиною в кар'єрі. З нею я перебуваю в найбільшому злагоді - там я сказав все, що хотів, і додати мені нічого. Взагалі ж друга частина "аси" з'явилася через дві обставини. По-перше, мені було соромно за фінал першої "аси", де я сам стояв в десятитисячний натовпі і теж кричав "Перемен, хочемо змін" ... Але тоді жодна людина в тій юрбі (можу дати розписку) не знав, що за зміни маються на увазі, і ніхто, повірте, не мав на увазі зміни, які за підсумком відбулися. Всі мали на увазі щось невиразне і інше. І ось за це мені було соромно, що з спокійного Віті Цоя я зробив такого провокатора. Другою частиною "аси" я хотів як би вибачитися за цей ідіотський оптимізм. А друга причина, через яку я зважився на продовження, була пов'язана зі складнощами зйомок "Анни Кареніної". Мені було важливо врятувати той матеріал, який я зняв для "Кареніної", але зйомки якої на той момент призупинили. Я ж тоді одночасно знімав дві картини, причому іноді в один і той же знімальний день. Вранці "Кареніна", увечері - "Асса-2".

- Ви переглядаєте свої фільми через якийсь час?

- Буває, але тільки з тієї причини, що я вже майже 30 років займаюся педагогікою і іноді на прохання студентів показую якісь свої картини. А просто так прийти додому і зі словами: "Ех, а не переглянути б мені зараз" Сто днів після дитинства "? - і включити DVD, такого збоченого бажання не виникало ніколи.

- Як викладач ви суворі?

- Я не строгий і не лояльний до своїх студентів. Я до них взагалі не ставлюся як викладач - що мені їм викладати? Я до них ставлюся, як вовкулак, і до ВДІКу приходжу виключно попити молодої крові. Сподіваюся, що їм зі мною так само цікаво, як і мені з ними. По правді кажучи, те, що я від них отримую, для мене набагато важливіше того, що я сам їм бубоню.

- Не так давно зі своїми студентами ви зробили спектакль "Війна і мир", який йде шість (!) Годин. Люди йдуть і з тригодинних постановок. Чи не думали зробити, скажімо так, скорочений варіант?

- Вистава йде а ці сім годин (сміється). Але, чесно вам кажу, бажання скоротити постановку у мене не було. Першим бажанням, коли я вирішив працювати над цим матеріалом зі студентами, було вперше в своєму житті прочитати "Війну і мир" до кінця. Самому прочитати, щоб студенти, нарешті, подужали цей роман, і щоб глядачі одного разу подивилися всю історію від початку і до кінця. Але найсмішніше, що люди втягуються під час перегляду вистави і навіть не йдуть (сміється).

- Ви були учнем самого Михайла Ілліча Ромма. Пам'ятаєте, які поради він вам давав?

- Михайла Ілліча я обожнював, тому що він був надзвичайно артистичний, але майже завжди я не приймав того, що він мені говорив. Пам'ятаю, він так смішно переказував картини геніального італійського режисера Мікеланджело Антоніоні, що ми, студенти, ледве стримували сльози від сміху. Я до сих пір з диким реготом згадую ці розповіді, причому в самих фільмах Антоніоні немає ні найменшого приводу для сміху.

- Хочу запитати про вашу наступній картині. Це правда, що через міжнародних санкцій щодо Росії зйомки вашої нової картини "Єлизавета і Клоділь" пригальмували?

- Я б не хотів, щоб ви робили якийсь акцент на цьому або висновки, пов'язані з політикою. Там просто вся картина від початку до кінця повинна була зніматися у Франції, а якщо бути точніше - в Нормандії. У нас все трималося на особистих людських домовленостях, а не на контрактних зобов'язаннях. І ось вся ця політична ситуація внесла певні корективи в усі ці домовленості. Ніхто нам не відмовляє ні в чому, але в тій же мірі ніхто і не кидається негайно реалізовувати цей задум. Мене просять почекати, поки все якось само собою владнається, а як я можу чекати, якщо у мене дві героїні - дівчинки, які з часом мають властивість дорослішати? Уже всі актори в картину затверджені, навіть музика підібрана і записана, локації знайдені. Так там роботи всього на півтора місяці! У моїй картині будуть як російські, так і французькі актори, наприклад, авіатора у мене зіграє П'єр Рішар.

- Розкажіть про картину "Метафізика любові", яку, на жаль, так і не сталося поки зняти. На роль Тургенєва, якого повинен був зіграти Янковський , Нікого іншого не розглядали?

- У мене до цих пір є величезне бажання зняти цю картину. Звичайно, коли пішов з життя Олег Янковський, на цьому фільмі я внутрішньо поставив хрест. Але одного разу на кінофестиваль в Ханти-Мансійськ приїхала чудова актриса Фанні Ардан, з якої я поділився сюжетом так і не знятого фільму, і розповів, стільки часу даремно вбив на пошуки квартири в Парижі, де провів останні роки Тургенєв з Поліною Віардо (її до речі повинна була грати Таня Друбич). Фанні подивилася тоді на мене, як на божевільного, і сказала: "У цій же квартирі я зараз живу!" У мене трохи дар мови не пропав! І коли я докладно розповів їй сценарій, Фанні дуже загорілася знятися в цьому фільмі. Я вже навіть знайшов другого Тургенєва, Ардан була готова сама проспонсорувати всю французьку частину проекту. Але, за російськими нашим традиціям, була зібрана якась експертна комісія, яка зробила висновок, що ця тема зараз нікому не цікава. Причому ця комісія складалася з моїх же колег, правда, прізвищ, на жаль, я не знаю. І ось так на сьогоднішній день цей проект теж звалився. Я вже навіть звик пробивати свої картини по десять, п'ятнадцять років.

Я вже навіть звик пробивати свої картини по десять, п'ятнадцять років

- А як же продюсери, багаті спонсори, врешті-решт? Вони не виходять на вас, не пропонують свою допомогу? Не можу зрозуміти, чому на "попкорнового" кіно гроші завжди є, а на серйозні картини їх частіше за все не вистачає.

- Ой, ви торкнулися болючу для мене тему. Ми називаємо професією продюсерство, але насправді найчастіше це фінансове посередництво якихось людей, які часто до кіно не мають ніякого відношення. Так склалося, що і російське, і українське кіно, яке мало значення як світове, ніколи не було продюсерським. Ви можете собі уявити хоч на секунду, як продюсер приходить до Параджанову на зйомку? Він же цього продюсера просто вб'є, розумієте? Я вважаю, що в Росії такої професії, як продюсер, ще не існує. У нас є професія фінансових посередників, це так. І коли в Росії говорять, що ми вже все працюємо в системі продюсерського кіно, ми все глибоко помиляємося.

- Про своїй картині "Анна Кареніна" ви говорили, що цей фільм немов знятий в пам'ять про дружбу з Олегом Івановичем Янковським та Олександром Гавриловичем Абдуловим (для обох акторів ця картина стала однією з останніх в житті. - Авт.). Про ваших друзів ви навіть написали цілі книги. Є щось, що ви не встигли їм сказати?

- Напевно ці слова є, але на замовлення я їх вимовляти не можу. Хоча трапляються ситуації, коли думаю: "Ех, були б зараз живі Олег і Сашко, порадився б з ними з цього приводу". Якщо говорити про своїх друзів, то повірте, всі наші професійні відносини носили суто особистий характер.

- Коли ви писали про них книги, не боялися, що рідні образяться на вас за правду, яку ви вирішили відкрити громадськості?

- А я не писав такої правди. Звичайно, я знаю багато, але про це я ніколи не те що не напишу, навіть не скажу вголос. Я писав книги для людей, які їх досі люблять, як і я сам. З Олександром Гавриловичем ми не відразу спрацювалися: він часто запізнювався на зйомки, я його вичитував, він виправдовувався. Він мене спочатку довго мучив, а потім ще зізнавався, що у нього навіть була думка мене послати (сміється). Але я не міг не знайти компромісу, тому що він був справжнім генієм. Абдулов же був неперевершеним майстром імпровізації. Він міг зіграти краще або гірше, але сфальшувати - ніколи! А взагалі, на жаль, вже пішло ціле покоління артистів, яке забрало з собою відчуття того, що їм підвладно живе. У нас є завдання виростити нове покоління, і я сподіваюся, що це вийде.

- Зі скандальним актором Олександром Башировим ви працювали разом аж у п'яти картинах. Не боялися, що його пристрасть до алкоголю і пияцтво завадять зйомок?

- Я розумію про що ви, і все одно вважаю Баширова вражаючим актором. Його артистизм весь будується на тому, що він дивовижна особистість із захопленими інтонаціями. Звичайно, він - чорт знає що, але нескінченно цікавий мені як режисеру, він артистичний. Тим більше, я до нього вже так звик, що мені буде навіть дивно починати якусь картину без Баширова.

- Чесно кажучи, мені було дуже дивно дізнатися, що ви дружите з музикантом Сергієм Шнуровим. Вас можна назвати шанувальником його творчості?

- Ну який же я шанувальник? Я йому товариш, і можу з повною впевненістю сказати, що Шнуров - один з найщиріших і сповідальних художників нашого часу. Крім того, він нескінченно інтелігентний і розумний, він добре знає, якою мовою нині потрібно розмовляти з аудиторією. І зізнаюся, я дуже сумував, коли на деякий час розпадався його "Ленінград", і навіть сприяв тому, щоб з'явився проект "Рубль". Але тоді я вже розумів, що нічого не замінить "Ленінград", тому що в цьому колективі все ж чудово. Особливо коли вступає духова частина групи, у мене волосся дибки на голові стає. На мене це завжди діє так само потужно і сильно, як момент з фільму "Летять журавлі", коли починає грати "Прощання слов'янки". "Ленінград" передає такий заряд життєздатності та оптимізму, що я готовий їх слухати годинами.

- А Сергій запрошує вас на свої виступи?

- Мало того, що він мене завжди запрошує на свої концерти, він ще й просить, щоб під час виступу я сидів на сцені. Він каже, що йому так спокійніше. Тому іноді на його концертах я таки сиджу з ним поруч, тільки за лаштунками (сміється).

- Вашої музи і другій половинці, актрисі Тетяні Друбич, ви присвятили сотні сторінок книг. Одна з останніх її робіт - роль в "Останньою казці Рити" режисури Ренати Литвинової. Вам сподобалася гра Тетяни?

- Рената - чудовий і талановита людина, тим більше, що вмовила Таню зіграти ще раз в кіно, але ж вона ніде не знімається. Їй це в принципі не цікаво. Вона ж медик за фахом, правда, зараз вона перестала вести прийоми і займається більше фармацевтика. Головне, що мені нескінченно цікаво все, що пов'язано з Танею. Вона така людина і так влаштована. Але ж є маса хороших, добрих, красивих людей, з якими вже на третій тиждень знайомства зникає будь-яке бажання спілкуватися. А ось Таня належить до тих людей, з якими завжди цікаво спілкуватися, кожен день, починаючи з тієї хвилини, коли ми познайомилися, коли їй було всього 13 років (Соловйову на той момент було 29 років. - Авт.). І це триває до сих пор! Ось зараз ми з вами договоримо, і я обов'язково їй подзвоню.

- Складно повірити, що люди зберегли такі стосунки навіть після розлучення, який, судячи з даних в ваших біографіях, трапився ще в 1989 році ...

- Так, чутки про наше розлучення такі ходять, але сам я в них не переконаний ... Я взагалі з великими труднощами розумію зараз, що таке ведення спільного господарства, сімейне життя. Мені взагалі здається, що сама по собі інституція шлюбу дуже сильно змінилася. І наші класичні уявлення про те, що ми повинні мити загальні чашки, наприклад, потроху стираються і зникають.

- Ви багато разів були членом журі престижних міжнародних кінофестивалів. Зізнайтеся, хабар хоч раз пропонували?

- Ой, я так мрію, щоб хто-небудь до мене підійшов і приніс кейс грошей. Повірте, я тоді зроблю все від себе залежне (сміється). Ось чого тільки в житті у мене не було, але жодного разу хорошої пропозиції зі значним кейсом мені не надходило. Я чекаю і сподіваюся на нього дуже сильно.

- У серпні ви відзначили ювілей. На який вік себе зараз відчуваєте?

- Чесно? Років шість-сім. Тобто зуби вже прорізалися, але основна картинка ще в расфокусе. Тому я дуже чекаю перехідного віку, статевого дозрівання. Я як би готуюся зараз до цього (сміється).

- Ви були знайомі з багатьма легендами ХХ століття. Який зустріччю дорожите найбільше?

- Всіма зустрічами в своєму житті і людьми я дорожу. Вони для мене дорогоцінні - це і Боря Гребєнщиков, і Сергій Шнуров, і Річард Гір ...

- Останнє ім'я, зізнатися, дивно було від вас почути ...

- А що тут такого? Річард дуже хотів зіграти Пушкіна, а я як раз хотів зняти таке кіно. Ми витратили величезну кількість часу, енергії, були навіть фотопроби. Але у нас все зламалося, коли директор однією з голлівудських студій, де ми повинні були знімати, сказав Річарду, що предком Пушкіна був африканець. Після цього Гір засмутився, і на цьому фаза нашої творчості закінчилася.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Сергій Соловйов:" Зробив "Ассу", щоб довести, що я не гірше Меньшова "". інші інтерв'ю дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Шкільна Анна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Ви не робите цього через критику, яка може потім на вас вилитися, або з якоїсь іншої причини?
А сам я ну які, право, можу зробити політичні заяви?
Але кому потрібні мої заяви?
Хто їх буде зараз слухати?
На вас цей ярлик якось тисне?
Самі ви це відчували, коли знімали картину?
Про що ви говорите?
Я думав: невже я настільки дурніші Меньшова, що не можу зробити картину, заради якої глядачі б висіли на люстрах?
До речі, а третю частину "аси" часом не плануєте?
Ви переглядаєте свої фільми через якийсь час?