У п'ятницю з аншлагом відкрився черговий концертний сезон в Центрі класичної музики у Володимирі. Глядачі почули знамениту кантату «Карміна Бурана» німецького композитора Карла Орфа.
Її виконали Володимирський губернаторський симфонічний оркестр під керуванням головного диригента і художнього керівника Артема Маркіна, Володимирський камерний хор, Володимирська капела хлопчиків та хор дівчаток. Виконували соло Тетяна Прокушкіна, Василь Хорошев, Ілля Гафаров, Олексій Баннов і Ян Ємельянов.
Карл Орф - мюнхенський композитор (1895 - 1982). У 1936 році він на музику 24 поеми з середньовічного збірника поезії. Найбільш примітною частиною цього музичного твору вважається фрагмент «Fortuna, Imperatrix Mundi (O 'Fortuna)». «Карміна Бурана» (Carmina Burana), дослівно перекладається як «Пісні з Бойерна», тобто з Бенедиктбоєрн - монастиря в Баварії, де в 1803 році був знайдений середньовічний манускрипт. Ця збірка побутової німецької лірики XIII століття і поетичної основою твори для хору, солістів, танцюристів і оркестру.
Для професійних музикантів «Карміна Бурана» - твір добре відоме, але можна поставити під сумнів, що навіть їм досконально зрозуміло зміст віршів: лібрето як латинською, так і на середньоверхньонімецькій мові. Що вже говорити про простих любителів класичної музики! Хотілося б, щоб слухачам все ж пропонувалося - за доступною ціною - і лібрето кантати, перекладене на російську. Напевно, це попереду.
Але, тим не менше, захоплююча музика, та ще в чудовому виконанні, зрозуміла і без слів. Публіка була в захваті і несла диригентові розкішні букети. Схоже, що і сам Артем Маркін був цілком задоволений роботою своїх музикантів і хормейстерів.
За його словами, ця музика веде не в наш час, а вглиб віків, до витоків григоріанського хоралу.
Втім, Оззі Осборн, британський рок-музикант, один із засновників таких стилів як хард-рок і хеві-метал, виконував O 'Fortuna з «Карміни Бурани» без оглядки на григоріанський хорали. Напевно, він і був головним популяризатором кантати Орфа. Так що в якійсь мірі з «Карміна бурані» знаком майже кожен, часто навіть не підозрюючи про це.
Ех, якби додати спецефектів, сучасний балет, факели, петарди ... - але для всього цього зал Центру класичної музики трохи затісний. Втім, відсутність всього цього цілком компенсував сам Артем Маркін: він настільки емоційно вів за собою оркестр, що мимоволі ставав центром тяжіння всього залу.
А вірші O 'Fortuna в перекладі з латині так: «O, Фортуна,
немов місяць ти мінлива, завжди створюючи або знищуючи; ти порушуєш рух життя, то гнобиш, то підіймаєш, і розум не в силах осягнути тебе; що бідність, що влада - все хитко, подібно льоду ».
Але щоб по-справжньому оцінити ці рядки, їх треба почути у виконанні музикантів Артема Маркіна.