Сграффіто: опис техніки

  1. У чому полягає метод обробки сграффито
  2. Переваги та недоліки сграффито
  3. Дві техніки нанесення сграффито: послідовність робіт

Сграффіто: цікавий спосіб декоративного оздоблення

червень 18/17

Сучасні види декоративної штукатурки, широко використовувані у внутрішній і зовнішній обробці, влаштувалися надовго на будівельному ринку. Їх популярність, помножена на вид творчості, улюблений усіма дітьми і прийшов до нас із давнини, вивела в лідери такий спосіб декору, як сграффито.

Про те, що це таке і як такий метод обробки самостійно втілити в життя, ми поговоримо в даній статті від Будинок Мрії, сформулювавши його сильні і слабкі сторони, перерахувавши необхідні для роботи матеріали і визначивши послідовність робіт.

Про те, що це таке і як такий метод обробки самостійно втілити в життя, ми поговоримо в даній статті від Будинок Мрії, сформулювавши його сильні і слабкі сторони, перерахувавши необхідні для роботи матеріали і визначивши послідовність робіт

Технологія сграффито фото

У чому полягає метод обробки сграффито

Слово «сграфіто» має італійське коріння, дослівно означає видряпування і чимось нагадує наскальний живопис. Використовується ця техніка для декору внутрішніх і зовнішніх стін, але найчастіше в житлових приміщеннях вона застосовується для прикраси фасадів приватних будинків , Виготовлення настінних панно , Для оформлення стелі і стін. Виглядає вона у вигляді рельєфного малюнка або повторюваного орнаменту і розташовується в окремих частинах фасаду. Через складність сприйняття найчастіше такі вставки з точених малюнків не займають всю площину стіни, ними прикрашають тільки її частину:

  • в кутах будинку;
  • уздовж цоколя;
  • уздовж даху;
  • навколо вікон в зовнішній обробці;
  • акцентні зони всередині приміщення;
  • ніші ;
  • полки ;
  • карнизи .

Але і панорамне зображення теж можна виготовити за допомогою цього методу. Зазвичай це кольорова картина на всю стіну, яка чимось нагадує фреску .

Зазвичай це кольорова картина на всю стіну, яка чимось нагадує   фреску

сграффіто фото

Якщо коротко описувати техніку сграфіто, то вона буде виглядати наступним чином. На підготовлену основу наноситься один шар кольорової штукатурки, після висихання наноситься наступний шар іншого кольору. І потім, не чекаючи повного висихання, методом зіскоблювання верхнього шару штукатурки формується малюнок. Мінімальна кількість шарів штукатурки сграфіто - два, але найчастіше використовується три і більше шару для отримання більш глибокого і ефектного зображення.

Переваги та недоліки сграффито

Як і у будь-якого способу декоративного оздоблення, у цій досить непростій техніки розпису стін теж є свої плюси і мінуси.

переваги:

  1. унікальний зовнішній вигляд - оригінальний спосіб декору дозволяє виконати таку обробку, якій немає більше ні в кого;
  2. не боїться вологи - його можна застосовувати навіть в приміщеннях з підвищеною вологістю;
  3. пожежна безпека - не горить;
  4. на її поверхні не розмножуються бактерії і не з'являється грибок і цвіль.

    Штукатурка сграфіто фото

недоліки:

  1. досить складна в догляді - на рельєфних поверхнях накопичується пил (якщо мова йде про кухню, то і жир), проте позитивної стороною є і той факт, що в догляді можна застосовувати побутову хімію;
  2. складність техніки - робота повинна виконуватися послідовно і скрупульозно, технологія не порушуватися, так як всі роботи проводяться вручну, то вони займають багато часу;
  3. висока вартість - технологія виконання штукатурки сграфіто трудомістка, тому і оплачується вона дорого, до того ж найчастіше для роботи використовуються природні барвники, які не відрізняються дешевизною.

Незважаючи на свої недоліки, сграффито інтенсивно застосовується в інтер'єрі. Можна спробувати навіть самостійно розписати стіну за допомогою цього методу.

Можна спробувати навіть самостійно розписати стіну за допомогою цього методу

Техніка сграффито фото

Дві техніки нанесення сграффито: послідовність робіт

Для початку придумайте малюнок, який будете переносити на поверхню, і виготовте трафарет. Його краще виконати на аркуші щільного паперу в кольорі і в повному розмірі. По контуру зображення прорізаються отвори за допомогою шила, шпильки або швейної машинки. Саме ці контури будуть переноситися на декоруємі поверхню за допомогою тампона з кольоровим пігментом.

Саме ці контури будуть переноситися на декоруємі поверхню за допомогою тампона з кольоровим пігментом

Технологія виконання штукатурки сграфіто фото

Техніка нанесення сграффито передбачає проходження трьох етапів:

  1. підготовка поверхні (оштукатурювання і грунтовка);
  2. перенесення малюнка на поверхню;
  3. видряпування орнаменту.

Новачкам краще потренуватися у виконанні цієї техніки на аркуші фанери або ДСП, а потім вже переходити до декору стін.

  1. Підготовчий етап. Декоруємі поверхню потрібно ретельно очистити від пилу і бруду. Для кращого зчеплення бетонні поверхні насікають і добре змочують водою. цегляні стіни штукатурять вапняними розчинами, а бетонні - вапняно-цементними. Перший шар - це грунт, його товщина має бути щодня понад 15 мм. Далі наносять два кольорових шару за аналогією зі штукатуркою - спочатку нижній шар, а після його схоплювання верхній шар. Нижній шар наноситься товщиною не більше 8 мм, а тонкий верхній шар - пензлем. Якщо мова йде про тришаровому сграффито, то перші два шари наносяться і ущільнюються напівтерком або дерев'яною теркою (причому товщина другого шару повинна бути не більше 4 мм), а третій шар - пензлем.

    Орнаменти в техніці сграфіто фото

  2. Перенесення малюнка. Заздалегідь виготовлений трафарет з наколами по контуру малюнка закріплюється до декоруємої поверхні і за допомогою тампона, змоченого в сухий фарбі або крейдовому порошку, переноситься на стіну рухами. Коли ви приберете трафарет, на поверхні повинні залишитися пунктирні лінії. Цей пунктир і буде контуром, за яким здійснюється процарапиваніє. Тут є нюанс - перенесення малюнка можна починати після невеликої перевірки. Для цього пальцем спробуйте верхній шар кольорової штукатурки, і якщо на ній не залишаються сліди, то це вірний знак того, що можна починати переносити малюнок.
  3. Процарапиваніє. Переходити до різьби можна відразу, як тільки подстинет верхній шар, але не пізніше ніж через 5-6 годин після його нанесення. Якщо цей шар штукатурки застигне остаточно, дуже важко (майже неможливо) здійснювати процарапиваніє, тому роботи краще проводити по ще сирій штукатурці. Починають з того, що по контуру за допомогою різця або скальпеля підрізають розчин (при цьому різець тримають під кутом 60 °). Спочатку прорізають тільки верхній шар штукатурки, потім, вибравши зрізаний шар, можна переходити до прорізування наступного шару. Під час процарапуванії штукатурки інструмент напевно затупітся, тому не забувайте його точити час від часу. Ось так, фрагмент за фрагментом зрізається штукатурка, оголюючи кожен шар. Робота тонка і дуже акуратна, не терпить поспіху.

Технологія сграффито передбачає два методи нанесення. Ця була перша техніка. Друга полягає не в прошкрябуванням, а в набиванні малюнка. В цьому випадку працюють не різцем, а пензликом. До основного шару штукатурки приставляють заздалегідь виготовлені шаблони з фанери, просочені оліфою, і пензликом фарбують область усередині шаблону, потім беруть інший шаблон (побільше) і виробляють ті ж самі операції.

І остання порада стосується колеровки розчину. Для техніки сграффито краще брати якісні матеріали та натуральні барвники (охра, палена кістка, мумія). При додаванні фарби враховуйте, що висохлий розчин буде мати більш блідий колір, ніж сирий. Тому вибір кольорової гами орнаменту здійснюйте зі знижкою на цю особливість.

Автор статті Володимир Бєлов