Східний економічний форум (ВЕФ), що завершився на минулому тижні у Владивостоці, приніс Забайкалью, як мінімум, 14 потенційних зарубіжних партнерів - з ними вже підписані угоди про наміри. І це перший впевнений крок у розширенні портфеля інвестицій в регіоні. Про те, що ще було зроблено, заради чого і що чекає край в майбутньому - розповів керівник «Корпорації розвитку Забайкальського краю» Олександр Бірюков.
Серед основних цілей Східного економічного форуму 2018 року організатори позначили розкриття інвестиційних можливостей на Далекому Сході, тому присутність делегації від Забайкальського краю було стратегічно необхідним і економічно доцільним - особливо, коли регіон в програмі розвитку Далекого Сходу значиться тільки номінально. ВЕФ створив умови для діалогу інвесторів і прямої роботи з ними щодо забезпечення інвестиційного процесу, ніж делегація із Забайкалля успішно скористалася.
- Поїздка ділової делегації регіону була організована на позабюджетні кошти. До форуму Корпорація розвитку Забайкальського краю підготувала презентацію інвестиційного потенціалу. Понад 200 компаній-учасників відвідали стенд, з яких з представниками близько 40 компаній ми провели робочі зустрічі. Презентацію оцінили і зарубіжні колеги - 14 китайських компаній підписали угоди про намір інвестування в проекти, що реалізуються в Забайкаллі, в тому числі з Пекіна і Шанхая. Прямо зараз ми знаходимося в пошуку російських партнерів на території нашого регіону для реалізації інвестиційних проектів, - розповів Олександр Бірюков.
Корпорація розвитку Забайкальського краю представила два інвестиційних проекти - будівництво російської частини прикордонного торгового комплексу (ПТК) «Забайкальск-Маньчжурія» на кордоні Росії і Китаю і створення оздоровчого комплексу курорту «Дарасун». Як зазначив генеральний директор корпорації, проект будівництва прикордонного торгового комплексу «Забайкальск-Маньчжурія» стане одним з найперспективніших і амбітних, при цьому правова основа проекту вже закріплена угодою, укладеною урядами двох країн.
За його словами, одним із стратегічно важливих для регіону заходів стала зустріч з керівництвом Російського фонду прямих інвестицій. На ній сторони обговорювали питання участі РФПИ в реалізації інвестиційних проектів в краї. Підсумком зустрічі стало початок підготовки Корпорацією розвитку Забайкальського краю документів за інвестиційними програмами і з інвестиційними пропозиціями - щоб отримати фінансування РФПИ в 3-5 конкретних проектів.
- Мета заходів подібного формату і масштабу - не тільки у власному позиціонуванні. Вона і в налагодженні ділових контактів для оперативного вирішення питань, наприклад, з представниками фінансових організацій, які надають конкретні механізми для поліпшення економічного становища Забайкалля і можливості розвивати пріоритетні для держави напрямку економіки. Такі зустрічі були однією з ключових завдань роботи нашої делегації на форумі. Сфери наших інтересів стосувалися сільського господарства і підтримки малого і середнього бізнесу. І ми досягли відчутних результатів, - зазначив Бірюков.
Наприклад, вдалося обговорити з представниками правління «Россельхозбанка» можливість отримання пільгового фінансування для сільськогосподарських підприємств. Пільгове кредитування суб'єктів малого та середнього підприємництва в Забайкальському краї обговорювалося на зустрічі заступника голови уряду регіону - міністра економічного розвитку Сергія Новиченко та заступника голови уряду - міністра фінансів Марини Кирилової з представниками банку ВТБ. Крім цього, предметом зустрічі стало фондування регіональних інститутів розвитку. Те ж питання піднімалося і на зустрічі з керівництвом акціонерного товариства «СМП Банк».
Як підсумок - 12 сентября Марина Кирилова підписала дві угоди про співпрацю між регіональним урядом і банками - ВТБ і «Північний морський шлях», які мають на увазі розвиток співробітництва в сфері впровадження сучасних банківських технологій і банківської інфраструктури в Забайкаллі. За словами міністра фінансів Забайкальського краю, досягнуті домовленості дозволять розробляти і реалізовувати спільні інвестиційні програми, розвивати промисловий комплекс, модернізувати підприємства, залучати приватні російські та іноземні інвестиції.
- На зустрічі з заступником голови правління «Зовнішекономбанку», генеральним директором Фонду розвитку мономіст обговорювався хід програми по комплексному розвитку Краснокаменська, проект зі створення гідрометалургійного комбінату в місті повинен вийти на майданчик фонду вже в 2018 році, що буде сприяти інтенсивному залученню інвестицій на будівництво інфраструктури, - повідомив міністр економічного розвитку Забайкалля Сергій Новиченко.
За його словами, спільне російсько-китайське підприємство, створене в Забайкаллі за підтримки Корпорації розвитку, підписало близько 14 угод з потенційними партнерами: від сфери послуг і до виробництва промислової продукції.
- Результати подібних великих заходів складно оцінити миттєво, проте вже сьогодні ми можемо говорити про ефективність участі Забайкальського краю в Східному економічному форумі, що підтверджується тим переліком проблемних питань, вирішення яких вдалося знайти на майданчику форуму, - підвів підсумки керівник «Корпорації розвитку Забайкальського краю» Олександр Бірюков.
Марія Воронова 2018-09-21 10.30, 21 вересня 2018