Симфонічний оркестр. Обговорення на LiveInternet

Gostevoj всі записи автора

всі записи автора

Оркестр (від греч.орхестра) - великий колектив музикантів-інструменталістів. На відміну від камерних ансамблів, в оркестрі деякі з його музикантів утворюють групи, що грають в унісон, тобто, грають однакові партії.
Сама ідея одночасного музикування групи виконавців-інструменталістів сягає глибокої давнини: ще в Стародавньому Єгипті невеликі групи музикантів разом грали на різних святах і похоронах.
Слово «оркестр» ( «оркестр») походить від назви круглої площадки перед сценою в давньогрецькому театрі, де розміщувався давньогрецький хор, учасник будь трагедії або комедії. В епоху Відродження і далі в XVII столітті оркестр трансформувалася в оркестрову яму і, відповідно, дала назву поміщають в ній колективу музикантів.
Існує багато різних типів оркестру: військовий складається з духових - мідних і дерев'яних - інструментів, оркестри народних інструментів, струнні оркестри. Найбільшим за складом і найбагатшим за своїми можливостями є симфонічний оркестр.

Найбільшим за складом і найбагатшим за своїми можливостями є симфонічний оркестр

Симфонічним називається оркестр, складений з кількох різнорідних груп інструментів - сімейства струнних, духових і ударних. Принцип такого об'єднання склався в Європі в XVIII столітті. Спочатку в симфонічний оркестр входили групи смичкових інструментів, дерев'яних і мідних духових інструментів, до яких примикали нечисленні Ударні музичні інструменти. Згодом склад кожної з цих груп розширювався і урізноманітнюється. В даний час серед ряду різновидів симфонічних оркестрів прийнято розрізняти малий і великий симфонічний оркестр. Малий симфонічний оркестр - це оркестр переважно класичного складу (граючий музику кінця 18 - початку XIX століття, або сучасні стилізації). У його складі 2 флейти (рідко мала флейта), 2 гобоя, 2 кларнета, 2 фагота, 2 (рідко 4) валторни, іноді 2 труби і литаври, струнна група не більше 20 інструментів (5 перших і 4 других скрипок, 4 альта, 3 віолончелі, 2 контрабаса). Великий симфонічний оркестр (БСО) включає в мідну групу обов'язкові тромбони і може мати будь-який склад. Часто дерев'яні інструменти (флейти, гобої, кларнети і фаготи) доходять до 5 інструментів кожного сімейства (кларнетів іноді і більше) і включають різновиди (мала і альтова флейти, амур-гобой і англійський гобой, малий, альтовий і басовий кларнети, контрафагот). Мідна група може включати до 8 валторн (в тому числі і особливі туби Вагнера), 5 труб (включаючи малу, альтову, басову), 3-5 тромбонів (тенорових і тенорбасових) і тубу. Дуже часто використовуються саксофони (в джазовому оркестрі все 4 види). Струнна група доходить до 60 і більше інструментів. Многочисл ударні інструменти (хоча литаври, дзвіночки, малий і великий барабани, трикутник, тарілки та індійський тамтам складають їх кістяк), часто використовуються арфа, рояль, клавесин.
Для ілюстрації звучання оркестру скористаюся записом фінального концерту «Симфонічного оркестру YouTube». Концерт відбувся в 2011 році в австралійському місті Сіднеї. У прямому ефірі його спостерігали по телебаченню мільйони людей у ​​всьому світі. Проект «Симфонічний оркестр YouTube» присвячений вихованню любові до музики і демонстрації величезного творчого розмаїття людства.

Програма концерту включала в себе відомі і маловідомі твори відомих і маловідомих композиторів.
Ось його програма:
Hector Berlioz - Roman Carnival - Overture, Op. 9 (featuring Android Jones - digital artist)
Meet Maria Chiossi - Harp
Percy Grainger - Arrival on a Platform Humlet from in a Nutshell - Suite
Johan Sebastian Bach - Toccata in F major for organ (featuring Cameron Carpenter)
Meet Paulo Calligopoulos - Electric Guitar and violin
Alberto Ginastera - Danza del trigo (Wheat Dance) and Danza final (Malambo) from the ballet Estancia (conducted by Ilyich Rivas)
Wolfgang Amadeus Mozart - 'Caro' bell'idol mio '- Canon in three voices, K562 (featuring the Sydney Children's Choir and soprano Renee Fleming via video)
Meet Xiomara Mass - Oboe
Benjamin Britten - The Young Person's Guide to the Orchestra, Op. 34
William Barton - Kalkadunga (featuring William Barton - Didgeridoo)
Timothy Constable - Suna
Meet Roman Riedel - Trombone
Richard Strauss - Fanfare for the Vienna Philharmonic (featuring Sarah Willis, Horn, Berlin Philharmoniker and conducted by Edwin Outwater)
* PREMIERE * Mason Bates - Mothership (specially composed for the YouTube Symphony Orchestra 2011)
Meet Su Chang - Guzheng
Felix Mendelssohn - Violin Concerto in E minor, Op. 64 (Finale) (featuring Stefan Jackiw and conducted by Ilyich Rivas)
Meet Ozgur Baskin - Violin
Colin Jacobsen and Siamak Aghaei - Ascending Bird - Suite for string orchestra (featuring Colin Jacobsen, violin, and Richard Tognetti, violin, and Kseniya Simonova - sand artist)
Meet Stepan Grytsay - Violin
Igor Stravinsky - The Firebird (Infernal Dance - Berceuse - Finale)
* ENCORE * Franz Schubert - Rosamunde (featuring Eugene Izotov - oboe, and Andrew Mariner - clarinet)

Симфонічний оркестр формувався протягом століть. Його розвиток довгий час відбувалося в надрах оперних і церковних ансамблів. Такі колективи в XV - XVII ст. були невеликими і різнорідними. До їх складу входили лютні, віоли, флейти з гобоя, тромбони, арфи, барабани. Поступово чільне місце завоювали струнні смичкові інструменти. Місце віола зайняли скрипки з їх більш соковитим і співучим звуком. До початку XVIII в. вони вже безроздільно панували в оркестрі. Об'єдналися і окрему групу і духові (флейти, гобої, фаготи). З церковного оркестру перейшли в симфонічний труби і литаври. Неодмінним учасником інструментальних ансамблів був клавесин.
Такий склад був характерний для І. С. Баха, Г. Генделя, А. Вівальді.
З середини XVIII в. починають розвиватися жанри симфонії та інструментального концерту. Відхід від багатоголосого стилю зумовив прагнення композиторів до тембрового різноманітності, рельєфному вичленовуванню оркестрових голосів.
Змінюються функції нових інструментів. Клавесин з його слабким звуком поступово втрачає провідну роль. Незабаром композитори зовсім відмовляються від нього, спираючись головним чином на струнну і духову групу. До кінця XVIII в. склався так званий класичний склад оркестру: близько 30 струнних, 2 флейти, 2 гобоя, 2 фагота, 2 труби, 2-3 валторни і литаври. Незабаром до духових приєднався кларнет. Для такого складу писали Й. Гайдн, В. Моцарт. Такий оркестр в ранніх творах Л. Бетховена. У XIX ст.
Розвиток оркестру йшло в основному за двома напрямками. З одного боку, збільшуючись в складі, він збагачувався інструментами багатьох видів (в цьому велика заслуга композиторів романтиків, в першу чергу Берліоза, Ліста, Вагнера), з іншого боку - розвивалися внутрішні можливості оркестру: звукові барви ставали чистішими, фактура - ясніше, виразні ресурси - економніше (такий оркестр Глінки, Чайковського, Римського-Корсакова). Значно збагатили оркестрову палітру і багато композиторів кінця XIX - 1-ї половини XX в. (Р. Штраус, Малер, Дебюссі, Равель, Стравінський, Барток, Шостакович і ін.).

Сучасний симфонічний оркестр складається з 4-х основних груп. Фундаментом оркестру служить струнна група (скрипки, альти, віолончелі, контрабас). У більшості випадків струнні є основними носіями мелодійного початку в оркестрі. Кількість музикантів, що грають на струнних, становить приблизно 2/3 всього колективу. До групи дерев'яних духових інструментів входять флейти, гобої, кларнети, фаготи. Кожен з них має зазвичай самостійну партію. Поступаючись смичковим в тембрової насиченості, динамічні властивості і різноманітності прийомів гри, духові володіють великою силою, компактністю звучання, яскравими барвистими відтінками. Третя група інструментів оркестру - мідні духові (валторна, труба, тромбон, труба). Вони вносять в оркестр нові яскраві фарби, збагачуючи його динамічні можливості, надають звучанню міць і блиск, служать також бас і ритмічною опорою.
Все більшого значення набувають в симфонічному оркестрі ударні інструменти. Основна їхня функція - ритмічна. Крім того, вони створюють особливий звукошумовой фон, доповнюють і прикрашають оркестрову палітру колористическими ефектами. За характером звучання ударні діляться на 2 типу: одні мають певну висоту звуку (литаври, дзвіночки, ксилофон, дзвони і ін.), Інші позбавлені точної звуковисотного (трикутник, бубон, малий і великий барабан, тарілки). З інструментів, що не входять в основні групи, найбільш істотна роль арфи. Епізодично композитори включають в оркестр челесту, фортепіано, саксофон, орган і інші інструменти.
Детальніше про інструменти симфонічного оркестру - струнної групи, дерев'яних духових, мідних духових та ударних можна прочитати на сайті .
Не можу обійти увагою ще один корисний сайт, "Дітям про музику", який виявив в ході підготовки поста. Не потрібно лякатися того, що це сайт для дітей. У ньому є досить серйозні речі, тільки розказані більш простою, зрозумілою мовою. ось посилання на нього. До речі, в ньому є і розповідь про симфонічному оркестрі теж.

джерела: