У «МК» побував Микола Рибкін - колишній начальник військової контррозвідки Центру підготовки космонавтів. З 2009 по 2013 рр. - глава Зоряного містечка. І сам привів Щипанова ...
Зоряне містечко, каже Микола Миколайович, живе своїм життям, ніби нічого й не сталося. Так, деякі службові кабінети в будівлі адміністрації опечатані, слідчі вилучають документи. Але всі служби працюють в штатному режимі, ніяких НП.
Власне, й звідки їм узятися? Городок-то всього нічого, менше 7 тис. Чоловік. Коли він міняв статус, переходив з військового містечка в ЗАТО і не було всієї цієї важливості - мера, адміністрації, статуту, - ним керував ... управдом. І нічого, без екстриму. До того ж деякі комунальні послуги Зоряний отримує безпосередньо з Центру підготовки космонавтів, де працюють, самі розумієте, грамотні і відповідальні фахівці. Правда, і з ними Олександр Щипанов примудрився відразу зіпсувати відносини, навіть якийсь час не оплачував борги за тепло, газ і гарячу воду. Проте комунальні ресурси подавалися без перебоїв.
Вважається, що чим менше місто, тим легше ним керувати, боротися з корупцією. Як така ситуація могла виникнути в Зоряному, де зібрано колір космічної галузі? Де не вберегли, де недогледіли? Бабушкінський суд Москви заарештував підозрюваних на два місяці, їм загрожують тривалі терміни ув'язнення ...
Відповідальності за те, що трапилося Микола Миколайович з себе не знімає. Адже саме він, перебуваючи на посаді голови Зоряного, в 2009 р привів Олександра Щипанова, допоміг йому обратися в Раду депутатів.
- Став помічати, - згадує екс-мер, - що веде він себе неправильно, зайнявся бізнесом - за законом йому було заборонено. Якби про його махінації свого часу я повідомив, як годиться, в правоохоронні органи, то, можливо, не інкримінували йому сьогодні хабар в особливо великих розмірах. Шкода було хлопця: молодий, думав - виправиться.
Все закінчилося тим, що через Щипанова (був він тоді заступник голови Ради депутатів) з посади пішов ... глава міста Рибкін.
Уже ставши керівником адміністрації, Щипанов оголосив відкриту війну новому главі міста - Валерію Токарєву. Про цей конфлікт «МК» розповідав у вересні нинішнього року.
- Валерію Івановичу занадто інтелігентний, - вважає Рибкін. - Почав діяти строго за законом. Про самоправність свого підлеглого повідомляв в поліцію , Прокуратуру, Генеральну прокуратуру , в уряд області. Просив вжити заходів. Ніде ніякої реакції. Ніде! А якби в той час зайнялися перевіркою фактів, не було б цього скандалу з хабаром. Всі ми винні в тому, що сталося в Зоряному містечку.
Питаю: яка подальша перспектива містечка? Адже скандал на всю Іванівську не прикрашає оселю космонавтів.
фото: Наталя Мущінкіна
Співрозмовник відповідає, що якщо все залишити як є, то сама по собі ситуація не розсмокчеться. Аж надто глибокі протиріччя між главою міського округу Валерієм Токарева і Радою депутатів, який затвердив Щипанова керівником адміністрації. До речі, Олександр Федорович намагався переформулювати свою посаду: не керівник, а глава адміністрації.
Здавалося б, яка різниця, адже це слова-синоніми. А різниця в тому, що глава адміністрації в усному мовленні сприймається більш значуща, майже як глава міста. Він завжди називав Зоряний містом, хоча Микола Миколайович, будучи мером, за день особисто вітався з половиною жителів цього «міста».
Загалом, амбіцій Щипанова було не позичати.
Ну так от, в муніципалітеті вважають, що у відставку повинні піти всі: і глава містечка Токарев, і депутати. А вже у вересні 2016 року тут потрібно провести прямі вибори обох гілок влади. «Всенародно обраний чиновник працює краще і впевненіше, ніж призначений». Валерій Токарев (нагадаємо - льотчик-космонавт, Герой Росії ) Готовий зробити цей крок. Але тільки після того, як розпуститься Рада депутатів.
Тут є своя логіка. Саме депутати більшістю голосів в червні нинішнього року протягли Щипанова на посаду керівника адміністрації. Хоча проти його кандидатури заперечували буквально все місцеві громадські організації: Рада ветеранів, Громадська палата та ін.
Однак поки сподіватися на те, що депутати в добровільному порядку складуть свої повноваження, не доводиться. Боляче багато їм наобіцяв керівник адміністрації. І законотворцям хотілося б вирішити свої питання.
Але якщо гарненько подумати, то саме цей факт і здатний втихомирити еліту містечка. «Органи», які трясуть ЗАТО, можуть виявити (і, напевно, виявлять) порушення законодавства в тому числі з боку Ради депутатів. Чи не захочуть віддавати мандати добровільно - віддадуть примусово.
Сьогоднішній стан Зоряного містечка багатьох засмучує, соромно приймати гостей. Довгі роки він вважався зразково-комуністичним. А зараз перебуває в занепаді і забутті з боку регіональних і федеральних властей. Ходять чутки, що зі здачею космодрому «Східний» в Амурській області туди ж перебазується (точніше, побудують заново, з нуля) новий Зоряне містечко. А цей залишиться, як музей, «на запорошених доріжках далеких планет» ...
Микола Рибкін погоджується, що такий варіант цілком можливий. Але Центр підготовки космонавтів, який обслуговують жителі Зоряного, тут збережеться ще не на один десяток років. Вже зараз з 1,5 тисячі працездатного населення 1 000 їздить на роботу в Москву, і тільки 500 (багато пенсіонерів і ветерани) задіяні в ЦПК.
Так що з рахунків Зоряний списувати рано.
Ось чому необхідно повертати містечко в правове русло, мати сильну і авторитетну владу.
- Хочеться вірити, що в нашому Зоряному містечку тепер завершаться конфлікти і скандали, - говорить радник керівника Центру підготовки космонавтів, льотчик-космонавт, Герой Росії Сергій Зальотін. - ЦПК як містоутворююче підприємство ніколи не залишав жителів Зоряного один на один з побутовими і комунальними проблемами. Адже це наші люди, які віддали космосу все життя. В майбутньому ми станемо контролювати ситуацію, працювати в тісному контакті з місцевою адміністрацією - вже нової та авторитетною.
Власне, й звідки їм узятися?Як така ситуація могла виникнути в Зоряному, де зібрано колір космічної галузі?
Де не вберегли, де недогледіли?
Питаю: яка подальша перспектива містечка?