Система освіти в Канаді

Канада - одна з найбільших, молодих і мультикультурних країн світу. Київський програміст Олександр, коли вирішив працювати за кордоном, найбільше придивлявся до Канади: «У Німеччині, Голландії, навіть в Штатах ти будеш емігрантом, не" своїм ". А в Канаді ти свій, тому що там все - емігранти ». Не важливо, який у вас колір шкіри, розріз очей, соціальний статус. У Канаді підкреслено поважають всіх, демократичність - одна з основних цінностей суспільства.
Система освіти Канади відображає ці особливості. Діти можуть вчитися на французькому, а можуть - англійською, заборонено будь-який тиск на учня, введені найсучасніші технології.
На освіту Канада витрачає величезний відсоток ВВП - 7,1%. Це більше, ніж в Японії та США. Для шкіл не дивина інтерактивні дошки, гаджети, швидкісний Інтернет. Серед найбільш комфортних для життя країн Канада в першій десятці (рейтинг HSBC Expat Explorer). Тут холодно, але безпечно і соціально стабільно.
Освітня система Канади дуже неоднорідна, оскільки 10 провінцій, які становлять держава, наділені широкою автономією. Відповідно вони формують 10 систем освіти. Наприклад, освіта є обов'язковою з 6 до 16 років, але в Онтаріо і Нью-Брансвіку - до 18 років. При цьому в інших провінціях можна піти зі школи і в 14 років.
І тим не менше, система освіти успішно функціонує, на загальних принципах.
Дошкільна освіта в Канаді не є обов'язковим і закінчується в 6 років. Дитсадки платні і недешеві, хоча держава пропонує сім'ям гнучку систему субсидій. У 6 років діти йдуть в школу.
Шкільна освіта обов'язкова і безкоштовна. Приблизно з 6 до 16 років канадські школярі здобувають середню освіту. Іноземці теж можуть вчитися в цих закладах, але їм доведеться заплатити.
Школи бувають державними та приватними. Державних значно більше, вони можуть бути громадськими, з спільним навчанням хлопчиків і дівчаток, а можуть бути католицькими - там навчання роздільне.
Шкільна освіта складається з початкової (1-6 класи, з 6 до 12 років) і середнього (7-12 класи, з 13 до 18 років). Навчання відбувається на одному з офіційних мов - англійською або французькою.
Приватні школи дуже дороги, але при цьому їх рівень надвисокий - сучасне обладнання класів, лабораторії, спортивні комплекси, гуртожитки і звичайно найкращі викладачі.
Навчальний процес побудований дуже гнучко. Залежно від класу формується перелік обов'язкових предметів, їх небагато, а також перелік предметів на вибір. Батьки або сам учень можуть формувати програму на свій вибір, в своєму темпі і навіть навчатися вдома.
Оцінки ставлять у відсотках, а в кінці навчального року з них виводять середній бал. Щоб перейти в наступний клас, треба набрати не менше 50% (4-6 в українській системі оцінювання).

Контролюють знання в основному письмовими роботами. Для кожного учня обов'язковим є підготовка самостійного дослідження з певної теми.
Демократичність канадського суспільства наочна в системі шкільної освіти. Учитель не має права підвищувати голос на учня і навіть просто критично висловлюватися. Навчальний процес заточений під слабших, щоб вони не відчували себе пригнобленими. Тому дійсно обдаровані діти зазвичай йдуть в спеціалізовані школи або переходять на домашнє навчання і отримують шкільну освіту на кілька років раніше ровесників.
Вища освіта Канади представлена університетами та коледжами. Перші дають наукову ступінь, другі - диплом про присвоєння спеціальності. Вищі навчальні заклади Канади відомі інженерними спеціальностями, аерокосмічними, комп'ютерними, а також вивченням землі і її надр (що пов'язано з видобутком нафти). Оскільки країна дуже популярна серед туристів, розвинені готельно-туристичні спеціальності.
Вища освіта державне, але платне. Приватні вузи - в основному релігійні заклади (НЕ богословські, а засновані християнськими громадами, з цілком світським переліком спеціальностей). У державних вузах канадці платять за освіту вдвічі менше, ніж іноземні студенти. У приватних - приблизно однаково.
Щоб студент міг оплатити навчання, діє розвинена система грантів, стипендій та позик. Якщо студент бере кредит в банку, він повинен почати виплачувати його через 6 місяців після отримання диплома. Відсоток ставки контролює держава, він не може перевищувати 6%. І все одно часто молодий фахівець не здатний розрахуватися з кредитом, за яким отримав спеціальність. В такому випадку уряд може покрити частину боргу. Але всі ці фінансові пільги стосуються лише громадян країни. Іноземці просто платять.
коледж
Навчання в коледжах дуже популярна, хоча і не дає науковий ступінь. У Канаді низька густота населення - 3 людини на квадратний кілометр. Серед розвинених країн це один з найнижчих показників. Тому якщо підліток виріс не в мегаполісі, адаптуватися до багатолюдного гучному студентству буває непросто. Уже після коледжу можна йти в університет.

Основне завдання коледжів - давати професію, спеціальність. Зазвичай вчаться два роки, і більшість часу проходить не з теоретичними завданнями, а з практичними. Коледж пропонує випускнику сертифікат або диплом про отриманою спеціальністю, але часом може дати і ступінь бакалавра. На ринку праці бакалаври з коледжу часто цінуються вище, ніж бакалаври з університету, тому що мають кращу практичну підготовку.
університет
В університеті після 3 років навчання надають ступінь бакалавра, через 1-2 роки - магістра, і ще через 4 роки можна стати доктором наук.
Розклад занять гнучке і за часом навчання, і по набору предметів. Студент може вчитися відразу на двох спеціальностях і не робити перерву на канікули.
Вищу освіту здобувають з чіткою прагматичною метою - отримати роботу. Відповідно вся система тісно пов'язана з ринком праці, моніторингом потрібних спеціальностей. Зміни в програмі і впровадження нових напрямків відбуваються часто і мобільно. Чимало часу в навчальному процесі відведено на стажування, причому вона буває оплачуваною. Діє величезна кількість корпоративних програм, за якими корпорації ще на першому курсі розпочинають співпрацю зі своїм майбутнім працівником.
Через таку прагматичності багато студентів припиняють навчання, отримавши ступінь бакалавра. Якщо людина не планує викладати і будувати наукову кар'єру, немає сенсу витрачати час на отримання магістерського ступеня. Під час прийому на роботу занадто висока наукова ступінь може навіть насторожити роботодавця.
Післядипломна освіта
Отримати другу спеціальність, підвищити кваліфікацію, продовжити кинуту колись навчання або отримати вищу наукову ступінь - все це в Канаді є. Якщо метою є отримання другої вищої освіти, необхідно мати диплом бакалавра і скласти іспит з англійської. Можна вчитися на спеціалізованих курсах або в магістратурі. Але всі ці перспективи платні, бюджетної форми на такому рівні освіти в Канаді немає.

рівень

вік

Дитячий садок

3-6 років

обов'язкове
утворення

Початкова школа,
1-6 класів

6-12 років

Середня школа,
7-12 класів

13-18 років

Вища освіта

коледж

18-20 років

університет

бакалавр

18-21 рік

магістр

21-22 року

доктор наук

причому не тільки повнолітні

При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на сторінку www.eduget.com - обов'язкова. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попередньою письмовою згодою правовласника. Дякуємо за співпрацю!