- Сучасна система освіти Англії: схема, історія, структура, особливості
- Трохи з історії вищої освіти в Великобританії
- Система освіти Великої Британії в загальному
- Середню освіту (Secondary School) або старша школа
- Вища освіта (Higher education)
- Bachelor Degree
- Master Degree
- PhD Degree
- Вартість навчання в Великобританії (вища освіта)
- Вибір коледжу / університету Великобританії
- Якість освіти Великобританії
Системи вищої освіти в Росії і Англії (Великобританії) мають свої подібності та відмінності. Це в наших навчальних закладах всі рівні і можуть навчатися незалежно ні від чого. А там існує величезний вибір шкіл, які класифікуються за гендерними ознаками (школи для хлопчиків, для дівчаток, змішані), віком учнів, ступеня підготовленості і т.д. І все ж обидві вони визнані в усьому світі як одні з кращих.
Сучасна система освіти Англії: схема, історія, структура, особливості
Якщо лінь довго читати і вникати в особливості і характеристики системи освіти в Англії, ось вам докладна схема. Вона хоч і англійською, але в принципі все зрозуміло.
Якщо ж ви хочете більш докладно дізнатися про види освіти в Великобританії, а також провести порівняння систем освіти Росії і Англії, читайте далі.
Отже, почнемо з самого спочатку - з історії!
Трохи з історії вищої освіти в Великобританії
Вища освіта Великобританії почало активно розвиватися в XII столітті. Саме тоді були засновані Кембриджський і Оксфордський університети, які продовжували залишатися єдиними на території Англії аж до початку XIX століття. Правда, в шотландському Сент-Ендрюсі, Глазго, Абердіні і Единбурзі починаючи з 15 століття теж почали грунтуватися університети.
У XIX столітті королівство захлеснула промислова революція. Саме в цей час народ відчув гостру потребу в підготовці досвідчених керівників та адміністраторів. Попит народжує пропозицію, і тепер всюди почали з'являтися нові університети: в Лондоні, Ліверпулі, Бірмінгемі, Манчестері, Брістолі, Редінга.
Всі ці університети будувалися з червоної цегли, щоб людям відразу впадало в очі їх відміну від сірих кам'яних стін Оксфорда і Кембриджа. Ось чому їх стали називати краснокирпичное.
Після Другої світової в Великобританії стали з'являтися сучасні університети, які повинні були задовольнити науково-технічний прогрес. Так виникли «скляні» (через їх сучасності) університети Сассекса, Ноттінгема, Ексетера, Кіля, Ворвік, Ессекса і Кента.
Третя велика хвиля «універсітізаціі» наступила в кінці 20-го століття. Тоді влада почала активно переобладнати політехнікуми в університети.
Відмінності між університетами старих і нових зразків ледь помітні, але вони все ще є. Наприклад, нові заклади вищої освіти орієнтовані на зв'язок з торговими і промисловими підприємствами, намагаються коригувати програми в зв'язці з запитами роботодавців.
Втім, старі університети теж намагаються перекваліфікуватися і стати на цей вірний шлях. Вони зацікавлені в тому, щоб налагодити зв'язки з національною і місцевою економікою. Але це не означає, що тут пропали такі традиційні теоретичні дисципліни, як літературознавство, література, філософія, історія, природничі науки.
Іноземних студентів найчастіше ваблять саме старі університети, широко відомі за кордоном
Система освіти Великої Британії в загальному
Як і в багатьох європейських країнах, система освіти в Англії складається з п'яти ступенів:
- дошкільний,
- початкова,
- середнє,
- підготовка до вищої освіти,
- вища освіта.
Перші три етапи для учнів Великобританії до 16 років є обов'язковими.
За типом функціонування школи діляться на:
- приватні школи -пансіони (Independent Schools). Вважаються більш престижними і на 85% призначені виключно для англійських дітей. Ці незалежні установи відмінно оснащені не тільки технічно. В їх володіннях кілька сот гектарів землі, на яких розташована вся шкільна нерухомість: навчальні корпуси, спортивні секції, басейни, резиденції для проживаючих.
- державні (State Schools). Безкоштовні для всіх. Призначені в основному для громадян королівства і для дітей-іноземців 8-18 років, чиї батьки мають право на постійне проживання.
Всі вони дотримуються єдиної державної мінімуму, але кожна школа має право мати свою «родзинку», яка буде залучати різну аудиторію.
Не будемо розповідати про особливості дошкільного та молодшого шкільного освіти. Нас цікавить більше свідомий вік, в якому ми можемо замислюватися або починати будувати кар'єру.
Середню освіту (Secondary School) або старша школа
У старшій школі навчаються діти віком від 14 до 16 років. Головне завдання цієї інстанції - підготувати учнів до здачі державного іспиту, після якого вони отримують сертифікати про отримання загальної середньої освіти під назвою GCSE (General Certificate of Secondary Education).
У програмі навчання школярі проходять 7-9 предметів, обов'язкових до здачі держіспиту.
З 16 років учні займаються посилено підготовкою до вступу до вузу. Закінчивши навчання, вони можуть вибрати один з двох варіантів розвитку подій:
- влаштуватися на роботу (як правило, в сферу послуг);
- вступати до ВИШу.
Якщо вони вибирають другий шлях, їм доведеться пройти курси підготовки A-levels - це дворічна програма, під час якої в кінці кожного року потрібно здавати іспити. Протягом першого пропонуються до вивчення 4-5 профільних предметів, в наступному - ще 3-4 предмети. Причому кожен предмет студент вибирає виходячи з того, наскільки вони будуть корисні для його майбутньої спеціальності.
Якщо програма успішно пройдена, учень спокійно може надходити до обраного вузу.
А ще є така цікава річ, як University Foundation Year (UFY) - те ж саме, тільки на більш короткий період навчання (9 місяців). Ця програма підходить для підготовки іноземних студентів за умови, що вони володіють високим рівнем англійської. Тут студенти зайняті вивченням не тільки профільних дисциплін, а й більш детально вивчають академічний англійська.
Студенти, які успішно закінчили цю програму, можуть спокійно вступати в будь-які вищі навчальні заклади. АЛЕ! Вони не можуть претендувати на навчання в тих вузах, які входять в ТОП-5 університетів країни (серед них Оксфорд і Кембридж).
Навчання в цих вузах можливо тільки після здачі студентської програми A-Level
Вища освіта (Higher education)
Вища освіта - це програма навчання, після проходження якої студенту присвоюється вчений ступінь:
- Bachelor Degree - ступінь бакалавра,
- Master Degree - ступінь магістра,
- Doctoral або PhD Degree - ступінь доктора.
Давайте більш детально розберемо, що представляє собою кожна з них.
Bachelor Degree
Це перша ступінь вищої освіти, яка присвоюється студенту вищого навчального закладу за умови успішного закінчення трьох курсів. Але є університети, термін навчання яких збільшує цю планку до 4-х років за рахунок проходження Sandwich courses - обов'язкової виробничої практики.
Є також особливо «складні» галузі, для отримання ступеня бакалавра, в яких доведеться повчитися 7 років (стоматологія, медицина, архітектура і т.д.).
Існує 7 видів ступенів бакалавра в залежності від спеціалізації:
- ВА - бакалавр гуманітарних наук;
- BEd - бакалавр педагогічних наук;
- EEng - бакалавр технічних наук (інженерії та інженерної справи);
- BSc - бакалавр природничих наук;
- LLB - бакалавр юриспруденції;
- BMus - бакалавр музики;
- ВМ - бакалавр медицини.
Master Degree
Другий ступінь відрізняється багатством спеціалізацій і напрямів і вважається післядипломної освіти.
Залежно від обраної програми ви можете пройти курс з удосконалення отриманих знань, пройти магістерську програму науково-технічної спрямованості і т.д.
Тут доведеться відучитися після бакалаврату ще 1-2 роки, відвідуючи лекції та практичні заняття. В кінці кожен студент зобов'язаний надати дипломний проект , Виконаний за всіма правилами, а також здати ГОСи. Тільки в разі успішного проходження цих випробувань студенту вручають диплом і привласнюють ступінь магістра.
У разі навчання за програмою науково-дослідної спрямованості студенти працюють над дипломом протягом всього навчання. І в кінці їм присвоюють ступінь магістра філософії (М.Phil - Master of Philosophy).
PhD Degree
Докторська програма буде повністю присвячена науково-дослідній роботі.
Термін її проходження - 2-3 роки. В кінці студенту необхідно опублікувати результати своєї роботи в спеціалізованих виданнях. Крім того йому доведеться написати дисертацію .
Якщо вийшло успішно впоратися з усіма цими завданнями - вітаємо! Ви стали щасливим володарем ступеня Доктора Філософії (Ph.D. Degree).
Вартість навчання в Великобританії (вища освіта)
Вища освіта у Великобританії платне для всіх: і для своїх, і для іноземців. Але для приїжджих студентів буде дорожче!
Громадяни Великобританії володіють унікальним правом здобувати вищу освіту в борг. Віддавати його можна не відразу, а після отримання диплома і успішного влаштування на роботу. Навіть мінімальна зарплата в 21 000 фунтів на рік допоможе покрити заборгованість.
Ви будете сміятися, але вся комічність ситуації в наступному: якщо ви не отримали диплом або не влаштує на роботу з мінімальною оплатою праці, борг повертати не обов'язково!
А ось приблизні розцінки, щоб ви могли реально оцінити свої фінансові можливості і можливості своїх батьків. Отже, один академічний курс після отримання звичайного середньої освіти буде коштувати для іноземців:
- аудиторне заняття - 5000-7000 фунтів;
- лабораторні заняття (з природничих спеціальностей) - 6000-9000 фунтів;
- практичні заняття - 15000-17000 фунтів.
Перед надходженням спробуйте дізнатися, чи потрібно в обраному вами вузі вносити доплату за користування кабінетами і лабораторіями. У деяких університетах є доплата за використання робочих матеріалів (наприклад, фотографічні матеріали на курсі дизайну).
При плануванні не забудьте і про додаткові витрати:
- користування книгами і підручниками (300-500 фунтів щорічно),
- новий одяг (500 фунтів);
- проживання (в залежності від місця від 6000 до 9000 фунтів на рік).
Вибір коледжу / університету Великобританії
Тепер, власне, поговоримо про самому вузі, на якому варто зупинитися.
Вивчаючи весь список вищих навчальних закладів Королівства, ви можете виявити, що багато хто з них пропонують один і той же курс навчання. Підступ в тому, що глибина вивчення предмета може бути різною в різних університетах. Наприклад в одних курс викладається в скороченому варіанті, в іншому - більш поглиблено.
Найголовніше при вступі до англійська вуз - визначитися з тією спеціальністю, яка вам подобається. Головна «проблема» системи освіти Великобританії в тому, що величезний пласт відповідальності за навчання лягає на плечі самого студента, а не на викладачів і на вуз в цілому, як в нашій країні.
Навчаючись тут, доведеться звикнути до думки, що левова частка навчання і досліджень будуть проводитися самостійно. Тут ніхто не буде вас змушувати або залякувати. Хочете успіху - працюйте багато! Тому тут не прожити без великого інтересу.
До речі! Для наших читачів зараз діє знижка 10% на будь-який вид роботи
Якщо ж вибрати спеціальність з міркувань престижу або з іншої причини, вас на 90% чекає невдача.
При виборі університету важливо звертати увагу не тільки на саму програму, але і на умови проживання, які пропонує вуз. Ось головні питання, на які важливо дізнатися відповідь до вступу в англійський коледж / вуз:
- Чи є у ВНЗ своє житло? Чи надає університет проживання іноземним студентам? Іноземці отримують місце гарантовано або на загальних правах з громадянами?
- Чи є у установи своя бібліотека? Відсутність або погана комплектація бібліотеки змусять вас витратити купу часу і грошей додатково, адже доведеться звертатися в міжуніверситетську бібліотечну службу. Старі вузи, як правило, зібрали за час свого існування значну базу книг. У нових будуть більш сучасні фонди прикладної спрямованості.
- Чи є свої спортивні споруди? Чи можна студентам користуватися тими, що знаходяться недалеко?
- Чи є спеціальний курс профорієнтації для новачків? Чи потрібно за нього платити і скільки?
- Чи є всі умови для студентів-інвалідів?
Якість освіти Великобританії
Щороку численні служби та видання проводять свої дослідження, в результаті яких можна дізнатися рейтинг як конкретного цікавить навчального закладу, так і системи освіти певної країни.
Великобританія традиційно займає найвищі місця в цих рейтингах вузів (1, 2 або 3 позиції), тому можете сміливо вибирати це місце для отримання свого вищої освіти.
Справа залишилася за малим - знайти час і гроші, щоб вступити. Ну і дуже багато знань! Доведеться дуже добре вчитися в своїй школі і на відмінно писати все контрольні. Якщо ж ви не хочете витрачати свій потенціал на місцеве освіту, у вас під рукою завжди є сервіс допомоги студентам , Який легко впорається з будь-якого поставленого завдання.
Чи надає університет проживання іноземним студентам?Іноземці отримують місце гарантовано або на загальних правах з громадянами?
Чи є у установи своя бібліотека?
Чи є свої спортивні споруди?
Чи можна студентам користуватися тими, що знаходяться недалеко?
Чи є спеціальний курс профорієнтації для новачків?
Чи потрібно за нього платити і скільки?
Чи є всі умови для студентів-інвалідів?